Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасы
Оценка 5

Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасы

Оценка 5
docx
30.11.2020
Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасы
Сахитжанова А.А. ҚМЖ.docx

 

«Академик С.А.Джиенкулов атындағы Байқоңыр колледжі» білім беру мекемесі»

                                     Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің оқытушысы: Сахитжанова Аида Алимжановна

75723c3a-ee78-45e3-8146-dfda4b744058

 

Сабақ жоспары

Бекітемін______________

                                                                                                                                  

                                                                                                                                       Күні: **.**.****

Пән оқытушысы:  Сахитжанова Аида Алимжановна                                                                

Пәні: Қазақ әдебиеті                         Курсы:  *                          Қатысқан оқушы саны:  **

Сабақтың тақырыбы

 

Абай Құнанбаевтың «Масғұт» поэмасы

Сабақтың мақсаты:

Жалпы мақсат: Бағдарламаның жеті модуль идеясын өзара ықпалдастыра отырып, «Абай поэмалары. «Масғұт» поэмасы» тақырыбы бойынша оқушылардың сөйлеу әрекетінің барлық түрін меңгерту арқылы өзін-өзі реттейтін, сыни тұрғыдан ойлайтын, сөздік қоры жетілген тұлға дайындау;

Міндеттері:

- мәтіндегі негізгі идеяны ашу арқылы мағынасын түсіну;

- сыни тұрғыдан ойлану арқылы мәтінді талдау;

- өз бетімен жұмыс жасай отырып,ойды жинақтау, өзара бағалау;

Күтілетін нәтиже:

- мәтіндегі негізгі идеяны ашады, мағынасын түсінеді;

- сыни тұрғыдан ойлану арқылы мәтінді талдайды;

-өз бетімен жұмыс жасай отырып, ойды жинақтайды, өзара бағалайды;

 

 

Оқып үйренудің

нәтижесінде

1.      * Ақынның өмірі мен шығармашылығы жайлы толық біледі.

* Талдау жұмысын жүйелі әрі нормаға сай орындай алады.

* Ақын шығармаларының тақырыбын, идеяларын, көркемдік ерекшеліктерін өзге ақындардан ажырата алады.

* Ақын өлеңдерін оқу арқылы елін, жерін, Отанын сүюді, құрметтеуді үйренеді.

* Оқушылардың сөздік қоры молаяды.

* Оқушылардың тіл байлығы дамиды.

* Оқушылардың ой-қиялы дамиды.

* Әдептілік, ұстазын сыйлау, адамгершілік сияқты қасиеттерді бойына сіңіреді.

Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау

 

* Табыс критерий арқылы оқушыны үнемі бағалау

* Зерттеудегі өзіндік үлесін бағалау

* Тақырып нәтижесінің нақтылығын бағалау

* Шығу парағы(қол соғу, марапаттау арқылы бағалау)

Әдіс- тәсілдері

* "Сөзжұмбақ" әдісі (жаңа тақырыпты ашу мақсатында)

* "Ребус" әдісі (ребус арқылы жаңа сабақтың тақырыбы, авторы айқындалады )

* Өлең оқу.

* Ыстық орындық.

* Ән айту.

* "Синквейн" әдісі немесе "5 жолды өлең"

(1. Бірінші қатарға бір сөзбен тақырып жазылады (зат есім түрінде).

2. Екінші қатарға тақырыпты екі сөзбен келтіруі (екі сын есім түрінде).

3. Үшінші қатарға үш сөзбен осы тақырып бойынша іс-әрекет жазылады (етістік, көсемше).

4. Төртінші қатарға төрт сөзден тұратын осы тақырыпқа қатысты сөйлем немесе сөз тіркесі.

5. Соңғы қатарға тақырып мәнін сипаттайтын бір сөзден тұратын синоним жазылады).

* "Галереяға саяхат" (бейнероликті Zoom программасы арқылы қосу, мұғалімнің белгісімен оқушылар қозғалысқа түседі, талдайды, сараптайды. Галереяға саяхат аяқталған соң, өз газеттерін алып, пікірлерін оқып, сұрақтарға жауап береді. Қорытынды жасайды)     

Көрнекілігі 

 

Абай портреті,  кітаптар, шығармалары, тірек сызбалар, қанатты сөздер, фотослайдтар, бейнеролик,сөзжұмбақ, ассосациация, венн диаграммасы;

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі және әдебиеті, орыс тілі, неміс тілі, тарих, ән, өзін-өзі тану

Алдыңғы білім

А.Құнанбаевтың он жетінш қара сөзі, отыз екінші қара сөзі

Сабақ кезеңдері

 

Оқытушының  іс-әрекеті

Студенттің  іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту

 

І. Ұйымдастыру кезеңі

*оқушылармен амандасу;

*топты  түгендеу;

*оқушылардің зейінін сабаққа аудару;

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

* Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы

* Абай Құнанбаевтың шығармаларын оқу

* Абай Құнанбаевтың өлеңдері

* Абай Құнанбаевтың қара сөздері

 

 Кері байланыс. Өткен тақырыпты қайталау

Сөзжұмбақ

Сөзжұмбақ жаңа тақыпты ашу мақсатында жүргізіледі:

1. Әлемге әйгілі «Абай жолы» роман-эпопеясының авторы кім?

2. Алыстан сермеп,
Жүректен тербеп,
Шымырлап бойға жайылған... Абайдың қай өлеңінен үзінді?

3. Абайдың көркемдік, әлеуметтік гуманистік және дінге көзқарастары терең білінген еңбегі 

4. Абайдың арғы атасы, атақты би әрі батыр

5. Би, аға сұлтан, Абайдың әкесі, көрнекті қайраткер

6. Абай аудармасы

Сергіту сәті «Қарлығаш» (оқушылар бейнероликте көрсетілген қимылдарды бірге қайталайды)

І. *мұғаліммен сәлемдеседі;

*оқу құралдарын дайындайды;

*зейіндерін сабаққа аударады.

 

 

ІІ. Оқушылар 

дәптерге және экранда көрсетілген тапсырмаларды орындайды, жұмыстар талданады, ауызша сұралады.

Қазақ әдебиеті. 11-сынып оқулығы (жаратылыстану-математика бағыты)

Сабақтың ортасы

ІІІ. Жаңа тақырып

- Сонымен, оқушылар, «Масғұт» поэмасындағы жемісті ұсынған кейіпкер кім? Ребус арқылы шешіп көрейік!

 

РЕБУС (экранға сурет көрсетіледі)

Поэманың кез-келген 5 жолын «синквейн» әдісі арқылы орындау.

 

(* "Синквейн" әдісі немесе "5 жолды өлең"

(1. Бірінші қатарға бір сөзбен тақырып жазылады (зат есім түрінде).

2. Екінші қатарға тақырыпты екі сөзбен келтіруі (екі сын есім түрінде).

3. Үшінші қатарға үш сөзбен осы тақырып бойынша іс-әрекет жазылады (етістік, көсемше).

4. Төртінші қатарға төрт сөзден тұратын осы тақырыпқа қатысты сөйлем немесе сөз тіркесі.

5. Соңғы қатарға тақырып мәнін сипаттайтын бір сөзден тұратын синоним жазылады).)

 

* «Галлереяға саяхат»

* Абайдың шығармалары, поэмалары (слайд)

* Абайдың «Масғұт» поэмасы туралы бейнеролик көрсетіледі.

ІІІ. Берілген тапсырмалар бойынша оқушылар дәптерлеріне  жеке жұмыстар жүргізеді  және оны қорғайды

Қазақ әдебиеті. 11-сынып оқулығы (жаратылыстану-математика бағыты)

Сабақтың соңы

 

 

 

Кері байланыс

 

Ой қозғау

 

IV. Сабақты бекіту мақсатында төмендегі сұрақтармен жұмыс жүргізіледі:

 

1.       Абай Құнанбайұлының шығармаларының тақырыбы қандай?

2.      Поэмалары

3.      Абай кім?

Ассоциация

Венн диаграммасы

IV. Оқушылар

қойылған сұрақтарға жауап береді, жауаптары талданады

 

Бағалау

 

Қарастырылған тақырып бойынша бағаланады (табыс критерий арқылы, зерттеудегі өзіндік үлесі, тақырып нәтижесінің нақтылығы, шығу парағы(қол соғу, марапаттау) арқылы бағалау

Үйге тапсырма

 

Абай поэмалары туралы түсінік. «Масғұт» поэмасын оқу, мазмұндау.

 


 

Академик С.А.Джиенкулов атындағы

Академик С.А.Джиенкулов атындағы

Сөзжұмбақ" әдісі (жаңа тақырыпты ашу мақсатында) * "Ребус" әдісі (ребус арқылы жаңа сабақтың тақырыбы, авторы айқындалады ) * Өлең оқу

Сөзжұмбақ" әдісі (жаңа тақырыпты ашу мақсатында) * "Ребус" әдісі (ребус арқылы жаңа сабақтың тақырыбы, авторы айқындалады ) * Өлең оқу

Абай аудармасы Сергіту сәті «Қарлығаш» (оқушылар бейнероликте көрсетілген қимылдарды бірге қайталайды) І

Абай аудармасы Сергіту сәті «Қарлығаш» (оқушылар бейнероликте көрсетілген қимылдарды бірге қайталайды) І

Бағалау Қарастырылған тақырып бойынша бағаланады (табыс критерий арқылы, зерттеудегі өзіндік үлесі, тақырып нәтижесінің нақтылығы, шығу парағы(қол соғу, марапаттау) арқылы бағалау Үйге тапсырма

Бағалау Қарастырылған тақырып бойынша бағаланады (табыс критерий арқылы, зерттеудегі өзіндік үлесі, тақырып нәтижесінің нақтылығы, шығу парағы(қол соғу, марапаттау) арқылы бағалау Үйге тапсырма
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
30.11.2020