Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 10.2CТермодинамика негіздері |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы |
Айналмалы үдерістер және оның ПӘК-і. Карно циклі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.3.3.3 -идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау; 10.3.3.4 жылу қозғалтқышының ПӘК-ң формуласын есептерді шығаруда қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
Айналмалы үдерістер және оның ПӘК-і. Карно циклі туралы ұғым қалыптастыру және олардың физикалық табиғат-мағнасын ашып көрсету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийлері
|
- Карно циклін біледі; - жылу қозғалтқышының ПӘК-ң формуласын есептерді шығаруда қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар
|
Тілдіоқытумақсаты Оқушыларорындайалады: Пәндік лексика және терминология Жылу қозғалтқышы, жылу электр станциясы, ішкі энергия,жылу,жұмыс
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері Энергия... нәтижесінде ауыстырылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту
|
Қазақстандық патриотизм жәнеазаматтықжауапкершілікті үнемі есте сақтау; Жұппен жұмыс істеу барысында бір біріне құрмет көрсетуді ұмытпау; Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау; Еңбекжәнешығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмірбойыбілімалу керектігін білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Математика пәніменбайланыс. Өлшеулербарысындаөлшембірліктерменжұмысжасауда, қателіктердіесептеудематематикалықамалдарқолданылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет желісі, интерактивтітақта, GLXжәне Pascoэлектронды құралдары, физикалық құралдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
8сынып: жылу мөлшері, меншікті жылусыйымдылық, газ жұмысы, пайдалы әсер коэффициенті. 10-сынып: температуралық шкалалар, газ заңдары, молекула- кинетикалық теория. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Сабақ барысымен таныстыру, сабақтағы бағалау жүйесімен таныстыру.C әрпіне басталатын тілек тілейміз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
10 мин
10 мин
5 мин
10 мин
|
Үй тапсырмасын тексеру және жалпы қысқаша қайталау, алдыңғы білімдерін бекіту.
Мұғалім жұмыс істеу және қыздыру кезінде энергияны берудің айырмашылығының бар екендігіне назар аударуы тиіс. Осы ПӘК –ті шектейтін термодинамиканың 2-ші заңы енгізілетін контекст. Бірінші заңнан ерекше 2-ші заңның қайтымсыз процестерден тұратынын, табиғи жағдайларды сипаттайтыны көрсетіледі, мысалы, тығыздығы жоғары отын біртіңдеп төмен сұрыпты жылу түріне айналады. шашырайды. Ол реттіліктен ретсіздікке ауысуға байланысты болуы мүмкін. Мұны термодинамиканың 2-ші заңы сипаттайды және оны төмендегідей түрлерде тұжырымдап беруге болады: 1. Сыртқы ортада ешқандай өзгеріс болмаған жағдайда ешқашан салқын денеден ыстық денеге жылу берілмейді. 2. Дененің ішкі энергиясының есебінен шексіз жұмыс атқару мүмкін емес.
Яғни, бұл формуланың шын өмірде практикалық қолданысы мүмкін емес.
Қорытынды: «Жылу энергиясынан 100% -ын және 100% -дан астам пайдалы жұмыс жасайтын жылу қозғалтқышын жасау мүмкін емес» η=(Q_1-Q_2)/Q_1 , η=(Т_1-Т_2)/Т_1 Жаңа материалды бекіту(формативті бағалау) Топпен жұмыс. Деңгейлік есептерді шығару. Өзін-өзі бағалау. Мұғалімнің алдын ала дайындаған жауап парақшасымен әрбір бала жұмысын тексереді. |
Қосымша
Буқозғалтқышы: https://twig-bilim.kz/mindmap/1677/energy/ Сэнкидиаграммалары мен танысу: http://www.youtube.com/watch?v=EHg3bmq-NrA
Мәнгіқозғалтқыш: https://twig-bilim.kz/mindmap/#1677/energy/ термодинамиканыңекіншізаңы: http://bilimland.kz/ru/content/lesson/10775-vtoroi_zakon_termodinamiki
Қосымша
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 2 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «сабақтан алған әсерім»; «сабақтың ұнамаған тұстары». Үйге тапсырма:§5.12 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Карно циклін біледі. Көпшілік оқушылар:жылу қозғалтқышының ПӘК-ң формуласын есептерді шығаруда қолдана алады. Кейбір оқушылар: қүрделі есеп шығаруда керекті формулаларды түрлендіріп қолдана алады, сонымен қатар, сыныптастарына көмек көрсете алады. |
ҚБ Өз-өзін бағалау; |
Физика кабинетіндегі ҚТ. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.