Апта күндері. Ашық сабақ.
Оценка 4.8

Апта күндері. Ашық сабақ.

Оценка 4.8
docx
08.02.2023
Апта  күндері. Ашық  сабақ.
Апта күндері. Ашық сабақ.docx

 

Пән: математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3A бөлім – Шамалар және өлшем бірліктері

Сынып: 1

 Күні: 24.01.2019ж

 

Мектеп: «Шаңырақ» көпсалалы мектеп – гимназия КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Баембаева Ф.Ж.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Апта күндері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.3.5 циферблат бойынша 12 сағаттық форматта уақытты анықтау: сағат /уақытты бағдарлау: минут, сағат, күн, апта, ай, жыл

 

Сабақ    мақсаттары

Барлық оқушылар білу керек:

Апта- 7 күннен тұратын уақыт аралығы екенін  түсінеді

Көпшілігі:

Аптадағы күн атауларының ретін сақтап қолданады

Кейбір оқушылар:

Апта күндерін пайдалана отырып ,есеп шығарады.

 

Бағалау критерийлері

Аптадағы күн атаулары мен ретін біледі.

Уақытты өлшеуге қажетті әдістерді, құралдарды таңдайды.

 

Тілдік мақсаттар

 

 Апта, дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі

Пәнаралықбайланыстар

Дүниетану,сауат ашу,орыс  тілі, ағылшын тілі.

Бастапқы білім

 

Күн  аттарын  біледі, жыл  мезгілдерін біледі

Ресурстар

апта күндерінің атаулары жазылған парақша-лар

тірек сөздер жазылған парақшалар;

бір аптаға арналған сабақ кестесі;

бір аптаға арналған үйірме кестесі;

жылдың күнтізбесі

 

Сабақтың  барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

 

1.     Мотивация  минуты.

Дүйсенбіде – доп  ойнадық далада,

Сейсенбіде – серуен  құрдық аулада,

Сәрсенбіде – сурет салдық  сәнденіп,

Бейсенбіде -  би  биледік  әндетіп,

Жұма  күні -  жұмбақ  шештік ,

Сенбі  күні – Мультик  көрдік,

Жексенбіде  - үйде  болдық,

Осылайша  өте  шығар  бір  апта!

2.     Апта  күндерін хормен  атау.

 

3.(Ұ)    «Апта атауларын біліп ал»  ойыны    

Мақсаты: апта  күндерін  біле ме , жоқ па , байқау.

 

Оқушыларға  апта күндерінің ретін ажыратқызу үшін, қолданылады. Үлкен  шеңбер бойына  тұрғызып апта күндерінің атаулары жазылған парақшалар таратылады.Оқушылар  жеті-жетіден топқа (сөздер қайталанбайтындай етіп) бөлінеді.  Жеті күнді  апта деп атайтындығы айтылады. Әр күннің өз атауын атап,  ретпен  тұрғызылады. Дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі атауларын  ретімен бірнеше рет қайталап айтады.  Апта күндерінің атауын және ретін есте сақтағаннан кейін бір апта келесі аптаны ауыстыратындай етіп, бір шеңберге тұрғызылады. Апта күндерінің атауы бойынша тұрғызылған жеті оқушыға сұрақ қойылады: «Жексенбіден  кейін қай күн келеді?» Содан кейін келесі аптаны тұрады. Осылайша, барлық топпен жұмыс жасалады. Шын өмірде уақыттың бір орында тұрмай, үнемі қозғалыста болатынын, тәуліктен кейін тәулік келетінін, олардың апта құрайтынын, аптадан кейін апта келетіндігі түсіндіріледі .

3.     Топқа  бөлу.

Әр  оқушы өз  тобына  барып  отырады.

 

1 топ. Жыл . 2 топ. Апта. 3 топ. Тәулік. 4 топ. Ай.

Хормен

 өлең  оқу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі  апта күн атаулары

жазылған парақшалар  алдын  ала  парталарында  жатады. (Тақтаға апта  күндері  бойынша  шығып  шеңбер  құрып  тұрады. )

 

 

 

 

Жасыл, сары, қызыл  түсті  стикерлермен  топқа  бөлу

 

 

Сабақтың ортасы

 

           30минут

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  мақсатымен  таныстыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа  сабаққа  дайындық

(Қайталау)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа  сабақ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балаларға  есімдерді айтқызу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үш  тілде  атау – хормен

 

 

 

Слайд:

«Күнтізбемен» «танысу.

 

 

 

Оқулықпен  жұмыс.

 

Сергіту  сәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен  жұмыс.

 

 

ҚБ – мен жұмыс

 

 

Сабақтың соңы

 

   5 минут

 

4.(Ж)   «Есептегіш  машина» ойыны

 

2

11

8

1

7

3

9

6

4

10

5

А

П

Т

А

К

Ү

Н

Д

Е

Р

І

10-8=   2 (А)                          10-3=  7 ( К)            4 - 0 = 4   (Е)

8+3  =   11 ( П)                       6 -3= 3 (Ү)             20 – 10=10  (Р) 

4+4  = 8  (Т)                           5+4  =  9 (Н)           10-5 = 5 (І)   

20-19 = 1 (А)                          6+0  =6 (Д)

Мақсаты: Сабақтың  тақырыбын  ашу.

 

Мұғалім:  Олай болса біздің бүгінгі жаңа тақырыбымыз « Аптадағы жеті күн»
 Бүгінгі сабақта не туралы айтады екенбіз?

Оқушылар: Апта  күндері  туралы  айтамыз

Мұғалім: Сабақта нені біліп шығамыз деп  ойлайсыңдар?

Оқушының жауаптары.

Мұғалім:

Сабақтың  мақсаты:

Апта – уақыттың  өлшем  бірлігі  екенін, аптаның  шығу  тарихымен, жеті  күннің  атауымен,неге байланысты  жеті күнге  бөлінді ? апта  күндері  үш  тілде  қалай  аталады ? міне , осыларды  біліп  шығасыңдар . 

 

 

 «Ой қозғау» стратегиясы.

Мұғалім:

-         Уақыт  өлшем  бірліктерін  ата.

-         -1 мин         ? сек

-         - 1 сағ          ?  мин

-          1  тәу          ?  сағат

-         -1 апта         ? күн

-         1  айда   ? апта

-         1  жыл   ?  күн

-         1 ғасырда   1  жыл

-         1  жылда  ? мезгіл.

-         Қыс айларын кім айтады?

 

Мұғалімнің  түсіндірмесі:

І. -Ертегі  айтып  берейін: Ертеде  бір  «Апта»  деген  ата  болыпты. Оның  7 ұлы  болыпты.

1 ұлы.  думанды - Дүйсенбі

2 ұлы   парастты  , байыпты - Сейсенбі.

3        ұлы. сәтті  -  Сәрсенбі

4        ұлы. жауапты, ұқыпты -Бейсенбі.

5        ұлы. қасиетті  -Жұма

6        ұлы. сауықшыл – Сенбі

7        ұлы демалғанды  сүйетін,кенже  ұл – Жексенбі.

 

ІІ. Бұл  Апта  ата  мен  ұлдары  бүгін  бізге  поездбен  қонаққа  келіпті. Әр  вагонға  әр  ұлы  отырып  келген  екен. Олар  құр  қол  келмепті  «қонақ  кәделері  »бар  екен.Яғни  сендерге   тапсырмаларын ала  келіпті.

 

 ІІІ. Дүйсенбі  ұлдың  тапсырмасы.

 «Апта» туралы  түсінік , шығу  тарихы.

 

1.Апта – 7 тәулікке тең уақыт аралығы. Ол алғаш рет Шығыста пайдаланылған. Б.з.б. 1 ғасырда Римде қолданылды, кейінірек бүкіл Еуропаға таралды. Аптаны пайдалану СатурнКүнАйМарсЮпитерШолпанМеркурий сия-қты 7 аспан денесінің сол кезде белгілі болуына байланысты пайда болды. Сонымен қатар кейбір елдерде 5 тәуліктік және 10 тәуліктік апталарда пайдаланылады

. – Балалар,бір аптада жеті күн болады. «Апта» деген парсының «жеті» деген сөзінен шыққан.Әр  күннің  соңында  «сенбі» парсының «күн» деген  сөзін  білдіреді. «Жұма» деген  сөз арабтың жиналу, бас қосу  деген сөзін  білдіреді.Бұрын  апта сенбіден  басталыпты.Бертін  келе  қазақ  тіліміз  қалыптасып  дүниеге  келген  соң апта  күндеріне  қазіргі  атаулар  қойылған.

2.Төл  сөздерімізбен  апта  атаулары:

Бүгін – 1-нші  күн.

Ертең -2-нші  күн.

Бүрсүгүні – 3 –нші  күн.

Арғы  күн – 4 – нші  күн.

Ауыр  күн -5 –нші  күн.

Соңғы  күн – 6- ншы күн.

Азына – 7-нші  күн.

3.Балалар  есімі  туралы.

 Дүйсенбіде  туса –Дүйсенбай, Дүйсенбек, Дүйсен ...

Сейсенбіде  туса – Сейсенбек, Сейсен, Сейсенбай, Сейсенхан ..

Сәрсенбіде  туса – Сәрсен, Сәрсенгүл, Сәрсенхан ..

Бейсенбіде  туса – Бейсенбек, Бейсен, .....

Жұмада  туса – Жұмабек, Жұман, Жұмабай, Жұмажан, Жұмагүл ..

 Сенбіде  туса – Сенбіжан, Сенбіхан,Сенбай ...

Жексенбіде  туса- Жексен, Жексенбай, ...

 

4.Сейсенбі  ұлдың  тапсырмасы.

Тапсырма: Күн атауларын  және  ай  аттарын  санамалап айтып  беріңдер !

 

 1.Дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі – Понидельник, вторник , ....(Орысша, ағылшынша  да  хормен  атау  және  бейнефильм  көру)


2.Ай  аттарын  атау. (хормен)

Бір  айда  4  апта және  бірнеше  күн  бар. Апта рет – ретімен жазылады.

 

 

5.Сәрсенбі  ұлдың  тапсырмасы.

1.Оқулықтың  22  бетімен  ауызща  жұмыс.

(Өздеріне  оқытып, не  туралы оқыдың ? сұрау)

2.Сергіту сәт: «Бүгін  қай  күн?»  ән  айту.

 

3. «Сабақ» кестесімен  танысу.

 

4. «Бәйге» ойыны. 23  бет. (Ауызша  мұғалім  оқып  айтады , балалар  тез  - тез жауап  беру  керек)

5.1 топ.  

«Шығарып  көр» 23 бет

2 топ.

«Отбасылық  демалыс» 23 бет

3 топ.

«Ертегілер  оқу» 23 бет.

4 топ.

 «Ойлан» 23 бетте.

6.Бейсенбі  ұлдың  тапсырмасы.

1. Жұмыс  дәптерлерімен  жұмыс  жасау .

(Үйірме  туралы айту)

 

7. Жұма  ұлдың  тапсырмасы.

1.Қалыптастырушы  бағалау тапсырмасын  орындау.

(Жетістік  баспалдағымен  өз-өзін  бағала

 

8. Сенбі  ұлдың  тапсырмасы.

Рефлексия.

Бүгін  сабақта  не білдік?

Апта  неше  күннен  тұрады?

Аптаның  қай  күні  сәтті  күн  деп саналады?

Аптаның  қай күні қасиетті  күн  деп  саналады?

Ертең  қай  күн?

Ауыр  күн  деп  қай  күнді айтамыз?

Азына деп  ақй  күнді  айтамыз?

 

9. Жексенбі ұл  бізді  бағалайды.

(Қай  топ  сабаққа  қалай  қатысты.тсс.с)

 

Кері  байланыс.

(Әр  оқушы  бағдаршам  түстері  арқылы  не  білді?  көрсетеді)

 

 

Артына өрнек  жазылған Әріптер  тарату, өрнектің  мәнін  тауып , әріптерді  цифрлар  астына  қою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд «Уақыт  бірліктері»

 

 

 

 

 

 

 

Бейнефильм көру «Жыл , ай, апта....»

 

 

 

 

«Апта» ата  мен  ұлдары келеді.

 

 

 

 

 

 

 

Поезд суреті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд «Сенбі» буыны

 

 

 

 

 

 

Слайд: «Төл  атаулары»

 

 

 

 

 

 

 

 

Ауызша  айту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд «Апта  атаулары» үш тілде

 

Бейнефильм

«Ағылшынша апта аты»

 

Слайд: «Күнтізбе»

 

 

 

 

 

Слайд: «Сабақ кестесі»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд: «Үйірме  кестесі»

 

 

ҚБ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам , стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 

Денсаулық және қауіпсіздіктехникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар апта күндерін пайдалана отырып ,есеп шығарады.

Оқушыларға қолдау көрсету арқылы апта күндерінің ретін еске түсіріп, күндерді қоса отырып, өзіне қажетті апта күнін тауып үйренеді.

Оқушыларға "Бәйге" ойынын ойнатып, сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды         тарату арқылы бағалаймын."Шығарып көр" тапсырмасында есепті дұрыс шығарған оқушыларды кері байланыс "Жарайсың, Сенімімді ақтадың, Мен ойлағаннан да керемет!"

 тәсілі арқылы бағалаймын.

"Орындап көр" тапсырмасында сүтті күнара сатып алу үшін қай аптада бару керек екенін білу үшін кесте құруда ". Есепті шығарған  кейбір оқушылар "Басбармақ" тәсілі арқылы өзін-өзі  бағалайды. Мозайка құрастыруда тапсырманы дұрыс орындаған оқушы "Жетістік баспалдағы" арқылы өзін бағалайды.

Сабақтың соңында «Бағдаршам» арқылы

қорытындылаймын.

Партада дұрыс отыру ережесін сақтайды.

Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытты кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Пән: математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3A бөлім –

Пән: математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3A бөлім –

Сабақтың басы 5 минут 1

Сабақтың басы 5 минут 1

Сабақтың ортасы 30минут

Сабақтың ортасы 30минут

Балаларға есімдерді айтқызу Үш тілде атау – хормен

Балаларға есімдерді айтқызу Үш тілде атау – хормен

Слайд: « Күнтізбемен» «танысу

Слайд: « Күнтізбемен» «танысу

Б – мен жұмыс Сабақтың соңы 5 минут 4

Б – мен жұмыс Сабақтың соңы 5 минут 4

Оқушыларға қолдау көрсету арқылы апта күндерінің ретін еске түсіріп, күндерді қоса отырып, өзіне қажетті апта күнін тауып үйренеді

Оқушыларға қолдау көрсету арқылы апта күндерінің ретін еске түсіріп, күндерді қоса отырып, өзіне қажетті апта күнін тауып үйренеді
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
08.02.2023