Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: математика |
Мектеп: №249 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Ибраимова Раушан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы: Аралас сандарды азайту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау 5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындайды, аралас сандармен қосу және азайту амалдарын орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: аралас сандармен қосу және азайту амалдарын орындайды, берілген өрнектердің мәнін табады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Аралас саннан аралас санды азайту және қосуға негізделген күрделі өрнектердің мәнін табады, өрнектер құрастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер: Бөлшек; бөлімі; алымы; бүтін; бұрыс; қосынды. Негізгі сөз тіркестері: Айырманың мәні; қосындының мәні. Диалог сұрақтары: Аралас саннан аралас санды азайтқанда бүтін сан шығама? Бөлшекпен аралас санның айырмасы қалай табылады?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық Құндылықтарды дарыту топтық жұмыстарда оқушыларды ынтымақта жұмыс істеуге, бір-бірін құрметтей отырып, пікірлерін ашық айтуға баулу, түрлі әдіс-тәсілдерді қолдана отырып оқушылардың білімге деген құштарлығын артырып, ізденуге бағыттау арқылы жүзеге асады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математикалық логика, статистика, комбинаторика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
ü Аралас сандар ұғымын біледі (Математика, 5 сынып, 2 тоқсанның басында) ü Оқулықтың 123-129 беттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 2 мин 5 мин
|
Ұйымдастыру: Сұрақ- жауап тәсілі бойынша «Кім жылдам?» ойының жүргізу -Бөлімдері бірдей аралас сандар қалай қосылады? -Бөлімдері әр түрлі аралас сандар қалай қосылады? - Натурал сандар мен аралас санның қосындысы неге тең? - Мысалдар келтіре аласыз ба? Төмендегі шарттарды қанағаттандыратын х айнымалысының мәнін табыңыз: 1. дұрыс бөлшек болады
А) 5≤х≥11 В) 5≥х≥11 С)дұрыс нұсқасы жоқ. 2. бұрыс бөлшек болады
А) 2саны В) 0;1 сандары С) дұрыс нұсқасы жоқ. Дескриптор: Білім алушы - Бөлшек дұрыс болатындай айнымалының мәнін жазады; - Бөлшек бұрыс болатындай айнымалының мәнін жазады. Бағалау дискрептор б/ша Үй тапсырмасы « Тез ойлан! « тәсілі арқылы тексеріледі 1) Жай бөлшектерді салыстыр: және ; және ; және ; және; және ∙ 2) Амалды орында: + ; + ; + ; + ; + ; - ; - ∙ 3) Бос орындарды толықтырып жаз: = ; = ; = ; 3 = ; 4 = ; + = 1∙ Бағалау: марапаттау, жұлдызша беріледі Жоспарланған топқа бөлу «Галереяға саяхат». Білім алушыларға оқулықтан тақырыпты оқуға уақыт беріледі. І – топқа: І. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу үшін: 1) бөлшектің алымын бөліміне (қалдықпен) бөлу керек; 2) толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады; 3) қалдық бөлшек бөліктің алымы, ал бөлгіш бөлімі болады. ІІ– топқа: ІІ. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін: 1) аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек; 2) шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым ету керек; 3) бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қабылдау керек. ІІІ – топқа: ІІІ. Натурал санды аралас сан түрінде жазуға болады. Мысалы, = Жұлдызшаның орнына сан қойыңдар: 1) ; |
Слайд,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2) IY– топқа: Жұлдызшаның орнына сан қойыңдар: 1) 4=3 «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Мұғалімнің түйіндемесі. Миға шабуыл: Аралас саннан аралас санды азайтқанда бүтін сан шығама? сұрағы бойынша диалог жүргізу. Мысалдар келтір. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы
10 мин
7 мин.
5 мин |
Оқулықпен жұмыс. І – топқа: 1.Бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту үшін : олардың бүтін бөліктерінің айырмасын , бөлшек бөліктерінің айырмасын табу керек. бүтін бөліктерінің айырмасы мен бөлшек бөліктерінің айырмасының қосындысын аралас сан түрінде жазу керек. Мысалы : ІІ– топқа: 2.Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту үшін : аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту керек. Мысалы : ІІІ – топқа: 3.Натурал саннан аралас санды азайту үшін натурал санды аралас сан түрінде жазу керек. Мысалы : IY – топқа: 4.Аралас саннан натурал санды азайту. Мысалы : Бағалау: өзара бағалау «Өрмекшінің өрмегі» тәсілі б/ша топтық жұмыс №479 №480 1) 2) ; 3)
4) 5) 6)
1) 12 м-5
Жеке жұмыс Семантикалық картаны толтыру Бағалау кілт б/ша
Саралау жұмысы:
Мәтіндік есептер шығару тапсырмасы
|
стикер,плакат,маркер,суреттер алдындағы сабақтағы терминдер бойынша
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 10 мин
5 минут
|
Математикалық диктант Аралас сандарды азайту үшін: 1. бөлімдері әртүрлі болса, онда оларды _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ ортақ бөлімге келтіру керек; 2. егер азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек бөлігінен _ _ _ _ _ _ _ _ болса, онда бүтін бөлігінен _ _ _ _ _ _ _ _ бөлігін,бөлшек бөлігінен бөлшек бөлігін азайтқан соң нәтижелерін қосу керек. 3. егер азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек бөлігінен кіші болса,онда азайғышты _ _ _ _ _ _ _ _ бөлігі бірге кем,ал бөлшек бөлігінің алымы бастапқы берілген бөлшектің _ _ _ _ _ _ _ мен бөлімінің қосындысынан тұратын,бөлімі өзгеріссіз қалған аралас санмен алмастырып, содан соң азайту орындалады. Бағалау графикалық органайзер бойынша Қалыптастырушы бағалау арналған тапсырма
. Бағалау кері байланыс арқылы жүреді
|
парақшалар
оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы 1 минут |
№ 481, № 491 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Топқа бөлу барысында жоспарланған түрде бөлемін және семантикалық карта әдісін пайдаланғанда есепті деңгей бойынша беремін. Үй тапсырмасы қабілеті жоғары оқушыларға арналған №
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? әдісі бойынша, сыни тұрғыдағы ойлауға үйрететін сұрақтар арқылы дамыту. Мадақтау арқылы «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Критерий арқылы бағалау. Ауызша мадақтау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Семантикалық
картаны Екселл бағдарламасымен жүргізеді
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.