Ашық сабақ
Оценка 4.6

Ашық сабақ

Оценка 4.6
docx
22.12.2024
Ашық сабақ
Казыбаева Нагима Сабитовна.docx

«Ж.Сүлейменов атындағы №70 жалпы

 білім беретін мектеп» коммуналдық

мемлекеттік мекемесінің қазақ тілі

мен әдебиеті  пән  мұғалімі

Казыбаева Нагима Сабитовна

 

Бөлім:«Адамгершілік-асыл қасиет»

Мектеп:    «Ж.Сүлейменов атындағы №70 ЖББМ»                                      Пәні: қазақ әдебиеті

Күні: 05.03.2024ж

Мұғалімнің аты-жөні: Н.Қазыбаева

 

Сынып: 5

Қатысқандар саны:                        Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Марат  Қабанбаев  «Бауыр» әңгімесі. Мәтіндегі көркемдеу  құралдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.3.1.Шығармадағы тілдікбейнелеу, суреттеуқұралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалымағынадағысөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау

Сабақтың мақсаты

Шығармадағытілдікбейнелеу, суреттеуқұралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалымағынадағысөздер, қайталау, өлеңқұрылысы) мағынасынанықтайды

Сабақбарысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтыңбасы

10 минут

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:

Тренинг «Мен досымды....теңеймін. Себебі....»

Не үшін қолдандың ? Несімен ұқсаттың

Шығармадан өзіңне қандай әсер алдың?

Үй тапсырмасын сұрау «Асық ойыны»арқылы

«Кино»әдісі арқылы жаңа сабағымызды бастаймыз

1 дубль. «Бауыр» әңгімесі бойынша видео көрсету.

2 дубль. «Сәйкестендіру» стратегиясы. Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.

Көркемдегіш құралдың аты

Анықтамасы

Теңеу

Заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде айрықша белгісін айқындаушы сөз.

Портрет

Тура мағынадан туылатын туынды мағына.

Тура мағына

Көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ.

Эпитет

Көркем шығармадағы кейіпкердің болмыс-бітімі, кескін-келбеті.

Кейіпкер

Заттың не құбылысты атап білдіретін бастапқы мағына.

Ауыспалы мағына

Затты, нәрсені, құбылысты немесе заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, екінші бір затқа немесе құбылысқа теңеу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.

Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Қалыптастырушы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ

«Бәйге»

бағалау

Смаилик

 

5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы

 

 

Сабақтың ортасы

30 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны тану.

3 дубль.  Әр топқа тапсырма беріледі.

Тапсырма.

1 топ  «Концептуалды кесте» стратегиясы

Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.

 

Бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін сөйлемдер

Қайкейіпкерге тән

Көркемдегіш құрал түрі

Мағынасы

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

·         Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін

3 сөйлемді табады;

·         Олардың қай кейіпкерге қатысты екенін жазады;

·         Анықталға суреттеулердің қандай көркемдегіш құрал түріне жататындығын анықтайды;

·         Әр суреттеу құралының мағыналарын 1 сөйлеммен түсіндіреді.

ҚБ

 2 топ

«Кластер» әдісі арқылы шығармадағы көркемдегіш құралдарды табу

 

Дескриптор:

 - шығармадағы көркемдегіш құралдарды табады

 

ҚБ

 

 

3 топ «Кластер»әдісімен БАУЫР сөзінің мағынасын табу

 

Дескриптор:

 - БАУЫР сөзінің мағынасын табады

 

ҚБ

4 дубль.  Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» ойыны ойнатылады. Оқушылар қағаздың екі жағына дұрыс/бұрыс деп жазады. Мұғалім сұрақтарды рет-ретімен оқиды, қай сұрақтың жауабы дұрыс болса, оқушылар парақтың дұрыс деген жазуын, ал жауап қате болса, бұрыс деген жазуын көтереді.

1. Қалидың ағасы – Манап. - дұрыс

2. Директордың аты-жөні - Эльжбета Сергеевна. - бұрыс

3. Қалидың фамилиясы – Төрекелдиев. – дұрыс

4. Қали ән айтып, би билегенді ұнатады. – бұрыс.

5. «Ойнайтын да, қайнайтын да спорт залымыз осы. Балаларқазіржаттығыпжатыр. Орындыққатізебүгіп, тосатұрыңыз. Мен Қалидыертіпшығайын». Виктория Ивановнаның сөзі. – бұрыс.

6. «Тығыз қара шашы ұсақ-ұсақ бұйра, қол-аяғы таралып қалған, кең иықты болмаса да ешкімнен қарызға жауырын сұрай қоймайтын кішірек көзді ақ сұр бала». Манаптың портреті. – бұрыс.

7. «Түу, Эльжбета Сергеевна, терді жаңа ғана үгіп, тырыс-бырысты жаза бастағанымыз сол еді. Басқа қолайлы уақыт табылмады ма?». Қалидың сөзі. – дұрыс.

8. Қали жетінші сыныпта оқиды. – бұрыс.

9. Балалар үйі Өскеменде орналасқан. – дұрыс.

10. Әңгімеде «Жетім көрсең, жебей жүр» мақалы кездеседі. – бұрыс.

Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.

 

 

 

 

 

 

 

«Кейіпкерді таны» әдісімен бір оқушы шығып, кейіпкердің қасиеттері мен іс-әрекеттерін айта бастайды. Басқа оқушылар оның қай кейіпкер екенін табады.

 

 

 

 

 

Сабақты бекіту мақсатында ойларын қорытындылайды.

 

 

 

 

 

ҚБ

«Бәйге»

бағалау

Смаилик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смаилик

5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы

 

Оқулықпен жұмыс

 

 

А4 парағы,оқулық, маркер

 

 

стикер

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

Кері байланыс

«Микрафон» әдісі

 

Үй жұмысы

Тапсырма. «Кейіпкерге хат». Оқушылар шығармадан алған әсерлерін бөлісе отырып, өздері қалаған кейіпкерлеріне хат жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эпитет

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін сөйлемдер

Қай кейіпкерге тән

Көркемдегіш құрал түрі

Мағынасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көркемдегіш құралдың аты

Анықтамасы

Көркемдегіш құралдың аты

Анықтамасы

Теңеу

Заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде айрықша белгісін айқындаушы сөз.

Теңеу

Заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде айрықша белгісін айқындаушы сөз.

Портрет

Тура мағынадан туылатын туынды мағына.

Портрет

Тура мағынадан туылатын туынды мағына.

Тура мағына

Көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ.

Тура мағына

Көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ.

Эпитет

Көркем шығармадағы кейіпкердің болмыс-бітімі, кескін-келбеті.

Эпитет

Көркем шығармадағы кейіпкердің болмыс-бітімі, кескін-келбеті.

Кейіпкер

Заттың не құбылысты атап білдіретін бастапқы мағына.

Кейіпкер

Заттың не құбылысты атап білдіретін бастапқы мағына.

Ауыспалы мағына

Затты, нәрсені, құбылысты немесе заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, екінші бір затқа немесе құбылысқа теңеу.

Ауыспалы мағына

Затты, нәрсені, құбылысты немесе заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, екінші бір затқа немесе құбылысқа теңеу.

 

 

Көркемдегіш құралдың аты

Анықтамасы

Көркемдегіш құралдың аты

Анықтамасы

Теңеу

Заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде айрықша белгісін айқындаушы сөз.

Теңеу

Заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде айрықша белгісін айқындаушы сөз.

Портрет

Тура мағынадан туылатын туынды мағына.

Портрет

Тура мағынадан туылатын туынды мағына.

Тура мағына

Көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ.

Тура мағына

Көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ.

Эпитет

Көркем шығармадағы кейіпкердің болмыс-бітімі, кескін-келбеті.

Эпитет

Көркем шығармадағы кейіпкердің болмыс-бітімі, кескін-келбеті.

Кейіпкер

Заттың не құбылысты атап білдіретін бастапқы мағына.

Кейіпкер

Заттың не құбылысты атап білдіретін бастапқы мағына.

Ауыспалы мағына

Затты, нәрсені, құбылысты немесе заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, екінші бір затқа немесе құбылысқа теңеу.

Ауыспалы мағына

Затты, нәрсені, құбылысты немесе заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, екінші бір затқа немесе құбылысқа теңеу.

 

 

 

 


 

Ж.Сүлейменов атындағы №70 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі

Ж.Сүлейменов атындағы №70 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі

Мағынаны тану. 3 дубль. Әр топқа тапсырма беріледі

Мағынаны тану. 3 дубль. Әр топқа тапсырма беріледі

Сабақтың ортасы 30 минут

Сабақтың ортасы 30 минут

Эпитет

Эпитет

Ашық сабақ

Ашық сабақ

Көркемдегіш құралдың аты

Көркемдегіш құралдың аты
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
22.12.2024