Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: |
Парасаттылық және әдеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Куанышкалиева Ф.А. |
|
Пәні |
Жаһандық құзыреттілік |
|
Күні: |
||
Сынып: |
5 |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы № 3 |
Дастархан басындағы әдеп. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларды дастархан басындағы этикет ережелерімен таныстыру. Оқушыларды ұстамдылыққа, өзін-өзі ұстай алуына тәрбиелеу. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі
|
«Фазл» әдісімен топқа бөлу.Мақалды табу. 1.Құдайы 2.Қылқыма 3.Арнайы 4.Қыдырма Миға шабуыл Қонаққа,мейрамханаға,кафеге барғаныңызда адамдар,сіздің әрекетіңіз қандай? |
Оқушылар мақалдың жалғасын табу арқылы топқа бөлінеді.Қысқаша қонақ түрлеріне сипаттама беріп шығады.
|
|
Тақырыптық сөздер |
Жаңа сабақ |
Бейнематериалмен таныстырылады. «Үстел басындағы этикет ережелері» Тапсырмалар: қонақтар сөйлейді. Құдайы топқа: «Әдепті бала арлы бала...» эссе жазу. Қылқыма топқа: «Театрға,мұражайға барғанда...» ереже құрастыру. Арнайы топқа: «Домино ойыны,сөз бөліктерінен өлең құрастыру » Қыдырма топқа: «Қонақ күту»көрініс көрсету. Үстел басындағы этикет жайлы қысқаша
Тамақтану кезіндегі тәртіп ережелері
|
Ақпараттық мәтінмен жұмыс
Топпен жұмыстанып,сынып алдында қорғайды.
Ойларына түсінік қалыптастырады.
Ережелерді жазып алу және есте сақтау
|
Кері байланыс беріп отырады. 1.саусақ әдісімен 2.от шашу әдісімен 3.шапалақ әдісімен 4.театр көрермен әдісімен бағалап шығады. |
Ақпараттық мәтін
Суреттер
|
Қорытынды |
Кері байланыс Не білдім? Не қиын болды? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? |
Қонақ түрлері жазылған қағазға не білетінін, , не білгенін жазады |
|
Қонақ түрлері қағаздары
|
Үй тапсырмасы |
Тамақтану кезіндегі тәртіп ережелерін жаттау.
|
|
|
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.