Оқылымдағы тапсырмасы мәтінді топпен тізбектеп мұқият оқып, мазмұн бойынша топта ақылдаса отырып, мәтіннің тақырыбын анықтап жауап береді.Сонда дұрыс айту қабілеттері дамиды деп ойлаймын. Мәтінмен жұмыста қабілеттері төмен оқушылар белсенді болуы мүмкін , өйткені топ ішінде талқыланып айтылған ой,баланың жадында сақтап қалу қабілетті дамиды,сенімділік қалыптасады ,өзіне құрметпен қаруға үйренеді.Оқушылардың ойлау дағдылары білу және түсіну қалыптасады , өздерінің ойларын жетік жеткізуге дағдаланады.
Шоқжұлдыздар.docx
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Аспан
әлемінің құпиялары
Күні:
Сынып 5 А
Мектеп:
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандар:1
2
Қатыспағандар:0
Сабақтың
тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Шоқжұлдыздар
Т1. Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау.
А6. Тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды
сипаттау.
Ж3. Жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын
қолданып жазу.
Сабақтың мақсаты Оқушылардың барлығы
Мәтін мазмұнын сөз, сөз тіркесі арқылы болжау.
Оқушылардың көпшілігі
Тақырып бойынша тірек сөздердің мағынасын түсіну,
сипаттау.
Оқушылардың кейбірі
Жазба жұмыстарында иллюстрацияны сипаттап, бейнелеу
құралдарын қолдану.
Бағалау критерийі Тақырыпқа сәйкес сөз бен сөз тіркестерін мағынасына қарай
ажыратады.
Мәтіндегі берілген иллюстрацияны дұрыс бейнелейді,
құралдарын дұрыс қолданады.
Тақырып қатысты жаңа сөздер
Шоқжұлдыз, жорамалдаған, құдайлар, орталық , мәңгілік
өзгермейді, ілім, дәлелдеу, дөңгелек, ғылымды дамыту
Табиғатты қорғауға, сүюге, қоршаған ортаны
құрметтеуге тәрбиелеу.
Жаратылыстану,физика,.
Аспан әлемін зерттеген ұлы көшпенділер.
Интербелсенді тақта, бейнематериал
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға
баулу
Пәнаралық
байланыс
Тақырып бойынша
алдыңғы білім
АКТ қолдану
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы
7 минут
Баяу ән
жүреді
Оқулық ,
бейне баян.
Интербелсе
нді тақта
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Ынтымақтастық атмосфераны
қалыптастыру .
Белсенді әдіс №1 «Тілектер сәті» (шеңбер
құрады)
Мақсаты: бірбіріне деген сенімділігін
арттыру, ішкі уәжін қолдау.
Тиімділігі: оқушылардың сабаққа назарын
аударту, қызығушылықтарын ояту. Ширату
жаттығуы
1. Оқушылар ортаға шығып бірбірімен
амандасады.
(Қош келдіңіздер! Welcome! Добро
пожаловать!)
2 . Бірбірлеріне сәтілік тілейді
( Сәттілік тілеймін! Good luck! Желаю
удачи!
Үй тапсырмасы Аспан әлемі тақырыбы
бойынша үй тапсырмасын ауызша сұрақтар
қойып, сұрап кетемін.
Сені аспан әлемінің құпиялары қызықтыра
ма?
Аспан әлемін зерттеген қандай ғалымдарды
білесің?
Жұлдызшының жорамалын пайдаланасың
ба?
Белсенді әдіс №2 «Ой қозғау» әдісі
арқылы сабақтың тақырыбын сұрақтар қою
арқылы (бейне баян) болжату.
Мақсаты: оқушылардың ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту.
Сұрақтар:
1.Сен қандай шоқжұлдыздарды білесің?
2.Қалай ойлайсың, олар қозғала ма?
3. Аспан денелерін зерттеген ғалымдарды
білесің бе?
Дұрыс балалар, біздің бүгінгі
сабағымыздың тақырыбымыз
« Шоқжұлдыздар »
Шоқжұлдыздар дегеніміз не?
Олар қалай пайда болған? Сабақтың мақсатымен және бағалау
критерийлерімен таныстыру.
1 .Сөздік жұмыс
Белсенді әдіс «Сөздік бинго» әдісін
қолдану арқылы сөздердің мағынасын
түсіндіремін
Мақсаты: жаңа сөздерді игерту, сөздік
қорын молайту
тиімділігі: жаңа сөздерді үйренеді,
қолданады.
Шоқжұлдыз созвездие
Жорамалдаған предполагал
Құдайлар боги
орталық – центр
мәңгілік өзгермейді – вечно не меняется
ілім – знание
дәлелдеу – доказывать
дөңгелек – круглый
ғылымды – науку
дамыту – развивать
Тыңдалым
2.Мәтінмен жұмыс
Мәтінді 2 рет оқып, тыңдайды.
Шоқжұлдыздар.
Ерте заманнан адамдар жұлдызды аспанды
шоқ жұлдыздарға бөлген. Қазіргі кезде 88
шоқжұлдыз бар. Көп уақытқа дейін
жұлдыздар орнынан қозғалмайды деп
жорамалдаған. Аристотель заманынан
бастап ғасырлар бойы жұлдызды аспан
мәңгілік өзгермейді деп ойлаған. Аспан
хрусталь сфера, оның сыртында құдайлар
өмір сүреді деп жорамалдаған. 16 ғасырдың
соңында Джордано Бруно жұлдыздар Күн
сияқты аспан денелері деген пікір айтқан.
Ғалымдар жұлдыздарды дүниежүзіндегі
үлкен обсерваториялар мен астрономиялық
орталықтарда зерттейді. Қазақстанда
астрофизика институтында зерттейді.
Неміс ғалымы Бессель аспан әлемін
https://www.
youtube.co
m/watch?
v=J846twhH
8PA
7 минут Интер
белсенді
тақта,
суреттер
антоном
→
→
сөз тіркесі
зерттеген. Бессель жаңа апсан денелерін
ашқан. Ғалым әлемдегі бірінші астроном. Ол
75 мың жұлдыздың орналасуын анықтаған.
Ол Каперниктің ілімін дәлелдеген.
Каперник бірінші рет жердің дөңгелек
екенін айтқан. Бессель Кенинсберг
обсерваториясында жұмыс істеген. Бессель
19 ғасырда ғылымды дамытуға көп еңбек
еткен.
1 тапсырма Жазылым
ҰЖ Мәтіндегі тірек сөздер, сөз
тіркестерін меңгереді. Жаңа сөздермен
төмендегі кесте бойынша жұмыс істейді.
→
Жаңа сөз
сөйлем
Жорамалдаған, шоқжұлдыз, мәңгілік
өзгермейді, ілім, дәлеледеу, ғылымды
дамыту, орталық, соңында, дөңгелек,
құдайлар,
Жорамалдаған – жорамалданбаған –
шоқжұлдыздарды жорамалдаған –
Астраномдар тоқсанға жуық
шоқжұлжыздың түрлерін жорамалдаған.
Дәлелдеу – дәлелделмеген – Бессель
дәлелдеген Бессель Коперниктің аспан
ілімін дәлелдеген. Соңында – басында –
ғасыр соңында – 16 ғасырдың соңында
Бессель жұлдыздар жайында өз пікірін
айтқан
Дескриптор:
5 минут
1. Мәтін бойынша тірек сөздерді
анықтайды.
Формативтік бағалау
10 минут
Сергіту сәті «Ғарыштан келген достар»
бейнабаянды пайдаланамын. Мақсаты: Оқушыларды сергіту.
Айтылым
2 тапсырма
ЖЖ Ойлан – жұптас – бөліс әдісі
арқылы білім алушылар жоспарды мәтін
мазмұны бойынша орналастырады.
1. 1.Жұлдыздар орнынан қозғалмайды деп
жорамалдануы.
2. 2.Аспанды хрусталь сфера, оның
сыртында құдайлар өмір сүреді деп
жорамалдауы.
3. 3.Жұлдызды асапан мәңгілік өзгермейді
деп ойлауы.
4. 4.Ғалымдар жұлдыздарды
обсерваторияда зерттеуі.
5. 5.Джордано Бруноның жұлдыдар Күн
сияқты аспан денелері деген пікір айтуы.
6. 6.Ерте заманда адамдардың жұлдызды
шоқжұлдыздарға бөлуі.
Формативтік бағалау 1 минуттық эссе
жазу.
Жазылым
Сыныпты «Кофе араластырғыш» әдісі
арқылы
3 топқа бөлемін
3 тапсырма.
ТЖ Оқушыларға Шоқжұлдыздар суретін
беремін, сол суреттер бойынша мәтіндегі
оқиғаны автордың атынан,
кейіпкерлердің, оқырманның атынан
баяндап хабарлы, сұраулы, лепті
сөйлемдерді қолданып жазады. 3 минут
Сабақтың соңы
(23минут)
Дескриптор Білім алушы
*Суреттермен мұқият танысады;
*Сөйлем құрауда бейнелеу құралдарын
қолданады.
* Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді
қолданады.
Кері байланыс: «Ыстық орындық» әдісі
Үш топ бір – бірлеріне өтілген тақырыптар
бойынша сұрақтар қояды.
Тиімділігі: өтілген тақырыпты
қорытындылап, пысықтауға.
РЕФЛЕКСИЯ
1. Сабақта мен (белсене, бейтарап)
жұмыс істедім.
2. Өз жұмысымен мен (мәзбін, мәз
емеспін).
3. Сабақ мен үшін (қысқа, ұзын) болған
сияқты.
4. Сабақта мен (шаршадым, шаршаған
жоқпын).
5. Менің көңілкүйім (жақсы, жаман)
болды.
6. Бүгінгі сабақ мен үшін (түсінікті,
түсініксіз), (пайдалы, пайдалы емес),
(қызық, қызық емес) болды.
Үй жұмысы: Қазақтың аңызындағы
шоқжұлдыздар туралы қосымша ақпарат
біліп келу
Қазақ тілінен сабақ жоспары "Шоқжұлдыз" 5 сынып
Қазақ тілінен сабақ жоспары "Шоқжұлдыз" 5 сынып
Қазақ тілінен сабақ жоспары "Шоқжұлдыз" 5 сынып
Қазақ тілінен сабақ жоспары "Шоқжұлдыз" 5 сынып
Қазақ тілінен сабақ жоспары "Шоқжұлдыз" 5 сынып
Қазақ тілінен сабақ жоспары "Шоқжұлдыз" 5 сынып
Қазақ тілінен сабақ жоспары "Шоқжұлдыз" 5 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.