|
Білім беру ұйымының атауы |
«Үлкен Нарын ауылдық лицейі»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Уалиева А.А. |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.4 -қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционал- дық маңызын түсіндіру; 10.2.2.5 -қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тарихи деректер негізінде дәлелді ой-пікір түйіп, қорытынды жасау Меңгерілген материал бойынша дәйекті қорытынды жасау |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Б Миға шабуыл: «Ру, тайпа, жүз, ата жұрт, ата мекен, ата жұрт» ұғымдарын еске түсір, қандай мағына береді ? Бұл ұғымдардың өзара байланысы қандай? Қазақ халқының құрамына қандай тайпалар кіреді? Әр түрлі дәуірлерде Қазақстан аумағын мекендеген қандай тайпаларды білесің?
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
мадақтау |
Суреттер |
||
|
Жаңа білім
|
Зерттеу және талдау Оқушыларға тақырыптарына байланысты мәтінмен қамтамасыз етіп, тарихи кезеңдер негізінде көшпелі қоғамдағы рулардың қалыптасуына талдау жүргізуді тапсырыңыз.; 1тапсырма Талқылау «Бүгінгі қазақ ұлтының қалыптасуында топтарыңызда талқылаған ру-тайпалардың рөлі қандай?» тақырыбында жалпысыныптық талқылау өткізіңіз. Ш.Уәлиханов: «Қазақ жүздерінің құрылу себебі, олар көшіп қонып жүрген жерлерінде өз құқықтарын қорғау үшін одақтар құрған. Ол одақ - қазақ жүздері». Шоқан Уәлихановтың осындай тұжырымымен келісесіз бе, автор неге бұндай қорытынды шығарған? деген сұрақтар төңірегінде топтық талқылау ұйымдастырыңыз. Мәтінмен жұмыс.
2 тапсырма
3 тапсырма
|
Бағалау критерийлері: Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасуын талдайды Дескрипторы: Тақырып аясында ру-тайпа ұғымын ашу;
Кестелерді толтыра отырып қазақ жүздерін ,билерін еске түсіру
Жүздердің құрамына кірген тайпа ,территорияларын қарастырады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Кім шапшаң»
Оқулықпен жұмыс |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2011
кесте
Оқулық кесте |
||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Сабақты қорытындылау мақсатында «қазақ руға, жүзге бөлінбеген, қазақ руға, жүзге біріккен» тақырыбы төңірегінде сыныптық талқылау ұйымдастырыңыз. Үйге тапсырма Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||
|
Кері байланыс |
Сөйлемдерді жалғастырыңыз: • Бүгін мен ... • ... қиын болды • Мен түсіндім ... • Мен қалаймын ... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.