Пәні: Қазақ әдебиеті Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы: Б. Соқпақбаев “Менің атым Қожа”. «Қожа қандай бала?»
Сабақтың мақсаты:
А)Жазушы өмірбаяны мен «Менің атым Қожа» повесті туралы мәлімет беру,
повестке анықтама беріп, повест тарауларындағы Қожаның бейнесін талдау.
Ә)Оқушы қабылдауы мен ойлауы аралығын зерттей отырып, ой қорытқызу.
Б)Алғырлыққа, әділдікке, мейірімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Оқытуда қолданылатын әдістәсілдер: «Постер құру» әдісі, «Сұрақжауап»
әдісі, «Миға шабуыл» әдісі, INSERT әдісі.
Оқып үйренудің нәтижесі : ақынның өмірі мен шығармашылығы жайлы біледі,
повесті оқи отырып мазмұнын түсінеді, топтаса отырып ақынның повесін
талдайды. Алған білімдерін жинақтайды.
Мұғалім ісәрекеті
Оқушының ісәрекеті
Ресурстар
№
№
1. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) Оқушылармен амандасып,
2.
“Ой шақыру” (1 мин)
(қызығушылықты ояту
сатысы).
Сабақтың тақырыбына
байланысты мультфильмнен
үзінді көрсету.
3. Жаңа сабақ (4мин)
Кіріспе сөз:
Қанша заман өтсе де
құнын жоймайтын, халықпен
бірге жасайтын мәңгі
шығармалар болады. Мұндай
туындыларды бір
қаламгердің еңбегі ғана
емес, бір дәуірдің айнасы,
бүкіл елдің мұрасы деген
жөн.
Бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы Б.Соқпақбаевтың
«Менің атым Қожа» повесті.
оқушылардың баржоғын түгендеу.
Әр түрлі стикерлер арқылы топқа
бөлінеді.
Әр топ бірбірлеріне жақсы сөз
немесе тілек айтады.
Мультфильмнен үзінді көреді.
Стикерлер
Мультфильм
нен үзінді
Балалар назарларын интер
белсенді тақтаға аударады да,
Бердібек Соқпақбаевтың өмірі мен
шығармашылығы жөнінде
видеоролик көреді.
Б.Соқпақбаев
өмірі жайлы
видеоролик. 4.
5.
Бүгінгі сабағымызда Қожа
қандай бала деген сұраққа
жауап іздейміз.Алдымен осы
шығарманың авторы жазушы
Б.Соқпақбаевтың өміріне
шолу жасап өтсек.
Топпен жұмыс (5мин)
Б.Соқпақбаев өмірі мен
шығармашылығы
видеоролигінен алған
білімдерін постер жасау
арқылы көрсету.
Берілген сөздерді
құрастыру арқылы повесть
дегенге анықтама алу.
Оқушылар постер жасайды.
Берілген сөздерді құрастырып,
повест деген сөзге анықтама алу.
Постер.
А3,
маркер,стикер.
Сөздер
жазылған қағаз
қиықтары.
Оқулықпен жұмыс
(15мин)
Әр тараудағы Қожаның
ісәрекетін тарау бойынша
талдау.
І топ І тарау «Менің атым...»
ІІ топ ІҮ тарау «Ағаттық
аяқ астында»,
ІІІ топ ХХІІІ тарау
«Ағаттықтың азабы». Топ
мүшелері ойын қорытып, әр
топтың лидері өз
тапсырмаларын қорғайды.
І топ лидері: алғашқы бөлімде
Қожа өзінің есімі жөнінде
толғанады. Бұл үзіндіде Қожаның әр
нәрседен хабары бар екенін аңғаруға
болады. Әр халықтың салтын, әдет
ғұрпын білу әр адамның жеке
қызығушылығы, Қожаның бойында
әр нәрсені БІЛСЕМ дейтін ынта бар.
Абайша айтқанда, ішсем, жесем,
ұйықтасам дейтін бала емес,
КӨРСЕМ, ҮЙРЕНСЕМ дейтін бала.
ІІ топ лидері: Кітап алу үшін
кезексіз дүкенге кіруі дұрыс па?
Дұрыс! Өйткені оқығысы келетін
бала кітаптарын түгендеп алу керек.
Тапшылық қоғамдық қасірет. Егер
кітап қазіргідей еркін болса, Қожа
да кезек тәртібін бұзбас еді. Демек
Қожаның ісәрекеті қажеттіліктен
туған. Одан БІЛІМГЕ деген
ұмтылысын байқаймыз.
ІІІ топ лидері: Бақаны әдейі әкелген
жоқ.
мұғалімінің
тапсырмасымен әкеледі.
Солай
Қожа –
болатынын білмейді.
аңқау, балалықтан шалалығы
басым.
Орынсыз істе өкіне
алады. Еркелігі басым бала.
Биология 6.
«Қай сәт?» ойыны. Әр
топқа үлестірме қағаздар
беріледі. ХҮІІ тарау мен
ХХҮІІ тарау бойынша.
І.Қожаның қай сәті бейнеленген?
“Төбемнен шатыр етіп, жай
түскендей болды. Не істерімді
білмеген қалпымда орнымнан
сүйретіліп түрегеле бердім.
Маңдайымнан бұрқ етіп, суық терім
шығып кетті. Ох, шіркінай!”
(Орыс әдебиетінен А. Михайловна
А.С.Пушкиннің “Қысқы кеш” өлеңін
жатқа сұрағанда, сабаққа
дайындықсыз келген Қожа қатты
қысылады. Қорқып емес, өзі
жақсы көретін мұғалімді
ренжітіп алмас үшін...
Қожа ұяты бар, ақылды,
жақсы көретін адамын
ренжіткісі келмейді.)
ІІІ топ “ Қожаның қай сәті
бейнеленген?”
“Кешкі астан кейін төр үйге кіріп,
шамды жақтым да, сырттан ештеңе
көрінбестей етіп. Терезе перделерін
түсірдім. Бұрышта кісі бойы айна
тұр...”
(Бұл Қожаның “құпия кеңес”
өткізетін бөлмесі. Кеңесті бір
сағаттай өткізді. Ақыры мына
тұжырымға келді.
1. Тәртіпсіздік кісіні жексұрын
етеді, әрі адам келешегі үшін зиян
2. Әр тәртіпсіздік қылығы үшін
жазалану керек.
3. Жаман адаммен дос болмау
керек.
4. Сабақты жақсы оқу.
5. Осылардың бәрін мүлтіксіз
орындау.
(Қожа – алдына міндет
қойып, сол жолда мақсатына
жетуге тырысады. Ерік, жігері
бар.) 7.
Сергіту сәті.
Қызыл өрік әніне жаттығу
жасайды.
видео
8. ІҮ. Қорыту (6 мин)
І – топ “Қожаның сотқар
болуына себеп нәрселер”
ІІ – топ “Қожаның әдепті
жолға түсуіне себеп
нәрселер”
ІІІ – топ “Қожаны
Майқанованың, Жантастың
ұнатпау себебі, Оспановтың,
Анфиса Михайловнаның,
Жанардың ұнату себептері”
І топ “Қожаның сотқар болуына
себеп нәрселер”
1.Әжесінің еркелетуі
2. Әкесін сағынуы
3.Анасын қызғануы
4 Жантас сияқтыларды жек көруі
5. Өзінің менмендігі
6. Еркелігі, балалығы
ІІ топ “Қожаның әдепті жолға
түсуіне себеп нәрселер”
1. Анасын аяуы
2. Сәйбек қарт, Оспанов айтқан
естеліктер
3. Майқанованың педагогикалық
кеңестен шығып бара жатып айтқан
сөздері
4. Әжесін сыйлауы
5. Болашағын ойлауы
6. Жанарға ұнау үшін
ІІІ топ “Қожаны Майқанованың,
Жантастың ұнатпау себебі,
Оспановтың, Анфиса
Михайловнаның, Жанардың ұнату
себептері”
1. Майқанова өтірік айтқандығы,
сумкасына бақа салғандығы үшін
ұнатпады.
2. Жантас өзінен жоғары, жақсы
оқығандығы үшін ұнатпады.
3. Оспанов, Анна Михайловна
бала жанын түсіне білді. Әділдігі,
зеректігі, балалық қылықтары
үшін ұнатты.
4. Жанар үздік оқығандығы.
Әділдігі, өсекөтірік
айтпайтындығы үшін ұнатты.
9 Жинақтау.
Бағалау.
Рефлексия
Білімдерін жинақтау мақсатында 3
минуттық тест. Бағалау
парақшалары мен стикер арқылы
сабақтан алған өз әсерлерін білдіру
Тест
Бағалау
парағы
Стикер парағы 10 Үйге: “Менің атым...”
тақырыбында ойтолғаныс
жазу. Негізгі кейіпкерлеріне
мінездеме.
Берілген тапсырманы күнделікке
жазып алу.
Оқулық
Бағалау парағы
Аты
жөні:
Постермен
жұмыс
Тараулар
бойынша
«Қай
сәт?»
ойыны
Қорыты
н
дылау
Жинақта
у
Ұпай:
Жалпы
ұпай:
Баға:
Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа"
Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа"
Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа"
Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа"
Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.