Мектеп |
11 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты: 29.01.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Абикеева С.Н |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 10 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы:
|
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
10.4.1.10 дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру 10.4.1.11 Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
- Елдерді экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстыру; - Даму деңгейі бойынша елдерді жіктеу; - Жиынтық ішкі өнім және жиынтық ұлттық өнім көрсеткіштері бойынша елдердің экономикалық дамуын анықтау; - Дамыған елдердің топтарын ажырату және мысал келтіру; - Жекелеген елдердің экономикалық даму көрсеткіштерін талдай отырып, болжам жасау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Барлық оқушылар:елдерді экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстыра алады. Даму деңгейі бойынша елдерді жіктей алады. Оқушылардың көпшілігі: жиынтық ішкі өнім және жиынтық ұлттық өнім көрсеткіштері бойынша елдердің экономикалық дамуын анықтай алады. Дамыған елдердің топтарын ажырата алады және мысал келтіре алады. Кейбір оқушылар: жекелеген елдердің экономикалық даму көрсеткіштерін талдай отырып, болжам жасай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: ЖІӨ, ЖҰӨ, қоныс аударушы капитализм елдері, мешеу елдер, үлкен жетілік, пәтер жалдаушы елдер, плантациялық елдер, өтпелі экономикалық елдер Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: ЖІӨ –ге .............................. жатады. Үлкен жетілік елдері............................... маманданған. Елдердің экономикалық дамуына әсер ететін факторлар.............. Менің ойымша, елдердің дамуын ....................... арқылы көтеруге болады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптастыру |
Еңбек пен шығармашылық (өз жұмысын ұйымдастыра алу, белсенділік, ынталылық, ұқыптылық, қызығушылық, нәтижеге қол жеткізу, шыншылдық, жігерлілік) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Дүниежүзілік шаруашылық құрылымы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыт |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
0-3
|
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушыларды сұрақтар арқылы топқа біріктіру. І топ Жапония ІІ топ Израиль ІІІ топ Дания |
қима қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
4-5
6-13
14-15
16-21 21-30
31-37
|
Жаңа тақырыпқа шығу үшін бейнебаян көрсетіледі. - Елдердің даму көрсеткіштеріне не жатады? - Не себепті елдердің дамуы әртүрлі? Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру.
1 тапсырма ЖІӨ-нің құрамындағы өндірістің салалық ерекшеліктері бойынша талдаңыз. 1-ші ел 2-ші ел Жоғарыдағы мәліметті пайдалана отырып, елдерді даму деңгейін анықтаңыз
2 тапсырма Мәтін арқылы жекелеген елдердің экономикалық даму көрсеткіштерін талдай отырып, болжам жасаңыз. Постер қорғау
3 тапсырма Артығын тап. « Неге?» деген сұраққа жауап бере отырып пазл құрастырады (әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады). «Заманауи әлемде елдің қуаты ең алдымен азаматтарының білімімен өлшенеді» деген сөз құралады. 1. Ұлыбритания, АҚШ, Жапония , Чили, Франция (Үлкен Жетілік елдері) 2. Қытай, Сауд Арабиясы, Венесуэла, Ливия, Нигерия (ОПЕК) 3. Бразилия, Бангладеш, Чад, Руанда, Эфиопия (кедей мемлекет) 4. Оңтүстік Корея, Сингапур, Тайвань, Гонконг, Аустралия (жаңа индустриялы ел) 5. Қытай, Үндістан, Канада (жетекші дамушы ел) 6. Израиль, Жаңа Зеландия, Аустралия, ОАР, Украина (қоныс аударған капитализм елдері) 7. Куба, Шри-Ланка, Гондурас, Гаити, Алжир (плантациялық шаруашылық елдері) 8. Мальта, Кипр, Панама, Багам аралдары, Сауд Арабия (жалға пәтер беруші елдер) 9. Нидерланд, Дания, Бельгия, Швейцария, АҚШ (Батыс Еуропаның шағын капиталистік елдері)
|
бейнежазба
Үлестірме мәтін «Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері»
Үлестірмелі мәтін Жиынтық ішкі өнімнің жан басына шаққандағы көрсеткіштері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
38-40 |
Үй тапсырмасы Ұлыбританияның шаруашылық құрамы Рефлексия. «Жетістік баспалдағы» әдісі - Көңіл күйімдегі өзгеріс - Оқу мақсатына жету үшін не жасадым? - Қандай ақпарат алдым? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой толғау Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдаландым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1. 2. Қандай екі дүние сабақты одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1. 2. Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖАПОНИЯ
1. Күншығыс елі
2. Астанасы Токио
3. Ақша бірлігі -иена
4. Кен тараған діндері -буддизм мен синтоизм
5. Ең биік нүктесі -Фудзияма тауы
Израиль
1. Таяу Шығыс елі
2. Аззияның оңтүстік-батысында орналасқан
3. Конституциясы жоқ
4. Халқының 80% еврейлер
5. Астанасы Иерусалим
Дания
1. Солтүстік Еуропадағы мемлекет
2. Ютландия түбегінде орналасқан
3. Астанасы Копенгаген
4. Еуропаның ең кәрі ел
5. Балтық пен Солтүстік теңіз жағалауында орналасқан ел
6. Негізгі тұрғындары -даттар.
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.