8 сыныпта физика пәнінен Электр құбылыстары тақырыбы бойынша қайталау сабағының қысқа мерзімді жоспары. Сабақтың мақсаты: Электр құбылыстары бөлімі бойынша оқушылардың білімдерін қорытындылау және жүйелеу. Оқушылардың өмірде болып жатқан құбылыстар туралы танымын кеңейтіп, алған білімдерін өмірдің әр жағдайында қолдана білуге баулу.8 сыныпта физика пәнінен Электр құбылыстары тақырыбы бойынша қайталау сабағының қысқа мерзімді жоспары. Сабақтың мақсаты: Электр құбылыстары бөлімі бойынша оқушылардың білімдерін қорытындылау және жүйелеу. Оқушылардың өмірде болып жатқан құбылыстар туралы танымын кеңейтіп, алған білімдерін өмірдің әр жағдайында қолдана білуге баулу.
Электр құбылыстары.doc
Мұғалімнің атыжөні: Бакирова Айжан Тиштыкбаевна
Пәні: физика
Тақырыбы: Электр құбылыстары
Пәнаралық байланыс: физика, информатика
Сабақтың
мақсаты:
Сабақтың
міндеттері
Білімділік:
Электр құбылыстары
ережелерін, формулаларын
білу
8сынып
Қайталау сабағы
Электр құбылыстары бөлімі бойынша оқушылардың білімдерін қорытындылау және жүйелеу. Оқушылардың өмірде болып жатқан
құбылыстар туралы танымын кеңейтіп, алған білімдерін өмірдің әр жағдайында қолдана білуге баулу.
Дамытушылық:
Белсенділігін көтеруге, ойлау қабілетін
арттыруға өз ойын жүйелеуге, тез шешім
қабылдауға дағдыландыру.
Тәрбиелік:
Дәстүрлі емес сабақ түрлерінде оқушылардың өзінеөзі
баға беруге, өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын
көзбен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың
көрнекілігі
Сабақтың әдіс
тәсілдері
Интерактивті тақта, компьютер, видео, слайдтар, карточкалар, видеокамера, стикерлер
Блум таксономиясы, тренинг, ой қозғау, ынталандыру, танымдық ойын әдісі, дамыту әдісі, репродуктивтік әдіс, жаттығу әдісі,
эвристикалық әдіс, сұрақжауап, талқылау, Сократ әдісі, зерттеушілік, мәселелік әдіс, демонстративті, сұрақжауап, формативті,
рефлексия, бақылау
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық:
Сабақтың жоспары
Оқушылармен амандасу, зейінін сабаққа аудару, топқа бөлу
«Рахмет» тренингі
Қалай оқыту керектігін үйрету модулін қолданамын
«Көпір»
тапсырмалары:
Ребус шешу
Табыс
критерийлері
«Білу»
Сабақ тақырыбын ребусты қолданып ашамын және мақсатын оқушыларға тапқызамын
Мына сөздерді қандай тақырыпқа байланысты деп ойлайсыздар? Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болу керек деп ойлайсыздар?
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулін қолданамын
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету модулін қолданамын.
• Физикалық формулаларды, ережелерді білемін;
•
•
• Кез келген тапсырмаларды қорытып дәлелдей аламын;
Есептерді шығару барысында формулаларды қолдана аламын;
Есептердің шығару жолын түсіндіре аламын;
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау модулін қолданамын.
1) Кір жаятын жіп (ережелерді жатқа білу)
2) Қатені тап (формулаларды жатқа білу)
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулін қолданамын «Түсіну»
«6W»
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулін, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету модулін,
көшбасшылық модульдерін қолданамын.
оқытуды басқару және
1. Не себепті зарядталған денені бейтарап денеге жанастырғанда оның бойына заряд таралады? (Өйткені, зарядталған дененің
6W (Неге? Неліктен? Не себепті?)
зарядының бір бөлігі екінші денеге көшеді)
2. Неге затты зарядтағанда оң немесе теріс заряд болады? (Өйткені,ол денедегі электрондар санына байланысты. Егер денеде
электрондар саны қалыпты жағдайдан артық болса, онда дене теріс зарядталады, ал егер дененің электрондар саны қалыпты
жағдайдан аз болса, онда дене оң зарядталады)
3. Неге өткізгіш бойынан ток өткен кезде қызады? (Өйткені, электр энергиясы ішкі энергияға айналады. Бұл құбылыс Джоуль –
Ленц заңы бойынша түсіндіріледі)
4. Неге қысқа тұйықталу зиянды деп атаймыз? (Өйткені, қысқа тұйықталу кезінде электр энергиясының қажетсіз жұмсалуымен
қатар ток көзі де істен шығады. Бұл кезде пайда болатын күшті токтар сымдарды қатты қыздыратындықтан өте қауіпті, олар
өрт тудыруы мүмкін)
5. Неліктен зарядталған шарға металдың жеңіл шаңтозаңдары тартылады? (Өйткені, кез келген зарядталған дененің айналасында
электр өрісі деп аталатын кеңістік бар. Осы өрістің тарапынан әрекет ететін күштерді электрлік күш деп атаймыз, сол
себептен шаңтозаңдарды өзіне тартады)
6. Неліктен электр плитасының спиралін меншікті кедергісі үлкен өткізгіштен жасайды? (Өйткені, жылу мөлшері өткізгіш
кедергісіне тура пропорционал. Демек кедергі шамасы неғұрлым үлкен болса, жылу мөлшері де соғұрлым көп болады)
«Қолдану»
«Талдау»
Деңгейлік тапсырмалар (А,В,С өздері таңдайды)
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
1) Кесте толтыру
Мына заттардан өткізгіштер мен изоляторларды ажырат:
Ітоп: Болат шеге, шыны таяқша, жібек мата, мыс сым, ағаш сызғыш, алюминий қасық
ІІтоп: Элетроскоп, эбонит таяқша, пластмасс сызғыш, бор, картон, темір шеге
Өткізгіштер
Изоляторлар
Болат шеге
Мыс сым
Алюминий қасық
Электроскоп
Темір шеге
Шыны таяқша
Жібек мата
Ағаш сызғыш
Өткізгіштер
Изоляторлар
Эбонит таяқша
Пластмасс сызғыш
Бор
Картон
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулін қолданамын
Оқытуды басқару және көшбасшылық модулін қолданамын. «Жинақтау»
Үй тапсырмасы
«Конструктор»
Ітоп: Екі шамды тізбектей жалғап оларды жандыру үшін және олар арқылы өтетін ток күшін өлшеу үшін қандай аспаптар алар
едіңіздер? Оқушылар физикалық аспаптармен тізбек құрастыру керек
ІІтоп: Екі шамды тізбектей жалғап оларды жандыру үшін және олар арқылы өтетін ток күшін өлшеу үшін қандай аспаптар алар
едіңіздер? Оқушылар физикалық аспаптармен тізбек құрастыру керек
Логикалық сұрақтар
1. Неге электрленген адамның шашы жоғары көтеріледі?
2. Неге күн күркірегенде көп адамдар жиналған жерде тұру қауіпті деп саналады?
3. Неге құстар жоғарывольтті сымдарға отыра алады?
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету модулін Бағалау
Оқушыларды топ басшысы бағалайды. .
№
Оқушы
атыжөні
Білу
Кір
жаятын
жіп
Қатені
тап
Түсіну
6W
Бағалау парағы
Қолдану
Деңгейлік
тапсырмалар
Талдау
Озық
болсаң
тауып
көр
Жинақтау
Конструктор
Кесте
толтыр
Бағалау
Баға
Оқыту
үшін
бағалау
және
оқуды
бағалау
модулін
1
2
3
4
5
6
7
қолданамын.
Электр құбылыстары
Электр құбылыстары
Электр құбылыстары
Электр құбылыстары
Электр құбылыстары
Электр құбылыстары
Электр құбылыстары
Электр құбылыстары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.