§36,37 Электромагниттік толқындар. Радиобайланыс тақырыбында ашық сабақ өткіздім.
Сабақтың мақсаты: ЭМ толқындар, қасиеттері және шкалаларын,толқынның таралу жылдамдығының формуласын түсіндіру.
Күтілетін нәтиже: Толқынның түрлері, олардың таралуы және толқындарды сипаттайтын шамалардың формулаларын есеп шығарғанда қолдана алады.
Өзекті мәселе: физика сабағында оқушылардың СТО бойынша тақырыптарды өз бетінше талдауды қалыптастыру.
Қолданылатын әдістер:
Ассоциация әдісі;
сұрақ-жауап;
зерттеушілік әңгіме;
есеп шығару;Мен физика пәні мұғалімі Утаршаева А.Қ. 26.01 күні 9 сыныпта
§36,37 Электромагниттік толқындар. Радиобайланыс тақырыбында ашық сабақ өткіздім.
Сабақтың мақсаты: ЭМ толқындар, қасиеттері және шкалаларын,толқынның таралу жылдамдығының формуласын түсіндіру.
Күтілетін нәтиже: Толқынның түрлері, олардың таралуы және толқындарды сипаттайтын шамалардың формулаларын есеп шығарғанда қолдана алады.
Өзекті мәселе: физика сабағында оқушылардың СТО бойынша тақырыптарды өз бетінше талдауды қалыптастыру.
Қолданылатын әдістер:
Ассоциация әдісі;
сұрақ-жауап;
зерттеушілік әңгіме;
есеп шығару;
Қысқа мерзімді жоспар Қүні: Қаралды:_____________
Мұғалім: Утаршаева А.Қ. Пән: Физика Сынып: 9 кл
Сабақ
Сілтеме
Сабақтың тақырыбы:
Жалпы мақсаты
Күтілетін нәтиже:
Негізгі идеялар
Қолданылатын әдістер
Құралжабдықтар:
Сабақ кезеңдері
1. Ұйымдастыру кезеңі
5 минут
№ 57
Башарұлы Р, Қазақбаева Д, Тоқбергенова У, Бекбасар Н.Алматы: Мектеп, 2013 ж
Практикалық жұмыс:№9Жартылай ыдырау периодын есептеу
Радиактивті ыдырау заңы туралы теоремаларды дәлелдеп формулаларын қорытып, осы формулаларды есептер шығару кезінде қолдана білуге бағыттау
Радиактивті ыдырау заңы туралы теоремаларды дәлелдеп формулаларын қорытып, осы формулаларды есептер шығару кезінде қолдана білуге
дағдыланады.
Минитест әдісі;
сұрақжауап; есеп шығару;
Компьютер, видеопроектор, слайдта, карточкілер, Химиялық элеменеттердің периодтық Д.И. Менделеев кестесі.
Мұғалімнің ісәрекеті
Оқушылардың ісәрекеті
Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал туғызу
Түрлітүсті ыдысты таңдап
алдына қояды, қызыл түс – көңіл күйі төмен, ал сары түс өте жақсы деген
көңіл күйді білдіреді.
Үйге тапсырмасын тексеру.
Оқушылар партасында тұрған мына түстер арқылы өз көңілкүйін
көрсетеді.
1.A
2.B
3.C
4.DОқушылар дәптерге осы реакцияны толықтырып жазады, сосын тексереді.
Дәптерлеріне мини тесттің жауабын көшіріп жазады.
2. Кіріспе бөлім
5 мин.
3. Негізгі бөлім
20 мин.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Th
90
209
231
231 90Ra
240
92U
83Bi
235
92U
22
12 Mg
2 He
4Берілгені: ХБЖ: Формула:
T= 27 жыл m=m0 *2 t/T
t= 135 жыл Ш: m= 8 * 2 135/27=8*1/25=0,25
m0= 8 кг
m=? Ж: m= 0,25 кг
Берілгені: ХБЖ: Формула:
:
T= 10
t= 20 Ш: N/N0= 2 20/10= 1/22=N/106* 1/4
N = 106
N0=?
A –деңгейінің оқушылары осы берілген 4 еспеті шығаруы
тиіс;
B – деңгейінің оқушылары осы берілген 3 еспеті шығаруы
тиіс;
C – деңгейінің оқушылары осы берілген 1 еспеті шығаруы
тиіс .4. Қорытынды бөлім
5 мин.
Берілгені: ХБЖ: Формула:
T= 12,8тәул m=m0 *2 t/T
t= 51,2 тәул Ш: m= 2 * 2 51,2 /12, 8=2*1/24=0,125 кг
m0= 2 кг
m=? Ж: m= 0,125 кг
Қорытынды Рефлексия
7 мин.
Барлығы түсінікті болса, жасыл түсті, ал қиындық туғызды түсінбедім
дегендерің сары түсті, ал мүлдем түсінбедім дегендеріңіз қызыл түсті
көрсетіңіздер.
Түсінікті барлығы жасыл түс, сары түс әлі де оқу керек, қызыл түс –
мүлдем бүгінгі сабаққа түсінбедім деп өз жапырқтарын сол түстегі келіп
тақтадағы ағаштың бұтақтарына іледі.
Үйге тапсырма 1 мин. Үйге тапсырма: §61, 62. 48ж. №1, №2.
Үйге тапсырма: §61, 62 . 48ж. №1, №2.
Бағалау2 мин.
Бағалау
№ Өз үйіңді адаспай тап.
2 балл.
Реакцияны
толықтыр..
3 б алл.
Минитсест
Есеп шығару
Бағалау парағы: Оқушының атыжөні: ________________________
№ Өз үйіңді адаспай тап.
Минитсест
Есеп шығару
7 балл.
8 балл.
балл.
балл.
балл.
Күнделіктеріне бағаларын қойдырады.Сау болыңыздар. Рахмет
Реакцияны
толықтыр..
б алл.Қысқа мерзімді жоспар Қүні: Қаралды:_____________
Мұғалім: Утаршаева А.Қ. Пән: Физика Сынып: 9 кл
Сабақ
Сілтеме
Сабақтың тақырыбы:
Жалпы мақсаты
Күтілетін нәтиже:
Негізгі идеялар
Қолданылатын әдістер
Құралжабдықтар:
Сабақ кезеңдері
1. Ұйымдастыру кезеңі
5 минут
№ 57
Башарұлы Р, Қазақбаева Д, Тоқбергенова У, Бекбасар Н.Алматы: Мектеп, 2013 ж
Практикалық жұмыс:№9Жартылай ыдырау периодын есептеу
Радиактивті ыдырау заңы туралы теоремаларды дәлелдеп формулаларын қорытып, осы формулаларды есептер шығару кезінде қолдана білуге бағыттау
Радиактивті ыдырау заңы туралы теоремаларды дәлелдеп формулаларын қорытып, осы формулаларды есептер шығару кезінде қолдана білуге
дағдыланады.
Минитест әдісі;
сұрақжауап; есеп шығару;
компьютер, видеопроектор, слайдта, карточкілер, Химиялық элеменеттердің периодтық Д.И. Менделеев кестесі.
Мұғалімнің ісәрекеті
Оқушылардың ісәрекеті
Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал туғызу
Түрлітүсті ыдысты таңдап
алдына қояды, қызыл түс – көңіл күйі төмен, ал сары түс өте жақсы деген
көңіл күйді білдіреді.
Үйге тапсырмасын тексеру.
Оқушылар партасында тұрған мына түстер арқылы өз көңілкүйін
көрсетеді.
1.A2.B
3.C 4.D2. Кіріспе бөлім
5 мин.
3. Негізгі бөлім
20 мин.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Th
90
209
231
231 90Ra
92U
240
83Bi
235
92U
22
12 Mg
2 He
4
Оқушылар дәптерге осы реакцияны толықтырып жазады
Дәптерлеріне мини тесттің жауабын көшіріп жазады.
A –деңгейінің оқушылары осы берілген 4 есепеті шығаруы
тиіс;
B – деңгейінің оқушылары осы берілген 3 есепеті шығаруы
тиіс;
C – деңгейінің оқушылары осы берілген 1 есепеті шығаруы
тиіс .Берілгені: ХБЖ: Формула:
T= 27 жыл m=m0 *2 t/T
t= 135 жыл Ш: m= 8 * 2 135/27=8*1/25=0,25
m0= 8 кг
m=? Ж: m= 0,25 кг
Берілгені: ХБЖ: Формула:
T= 10
t= 20 Ш: N/N0= 2 20/10= 1/22=N/106* 1/4
N = 106
N0=?
:4. Қорытынды бөлім
5 мин.
Берілгені: ХБЖ: Формула:
T= 12,8тәул m=m0 *2 t/T
t= 51,2 тәул Ш: m= 2 * 2 51,2 /12, 8=2*1/24=0,125 кг
m0= 2 кг
m=? Ж: m= 0,125 кг
Қорытынды Рефлексия
7 мин.
Барлығы түсінікті болса, жасыл түсті, ал қиындық туғызды түсінбедім
дегендерің сары түсті, ал мүлдем түсінбедім дегендеріңіз қызыл түсті
көрсетіңіздер.
Түсінікті барлығы жасыл түс, сары түс әлі де оқу керек, қызыл түс –
мүлдем бүгінгі сабаққа түсінбедім деп өз жапырқтарын сол түстегі келіп
тақтадағы ағаштың бұтақтарына іледі.
Үйге тапсырма 1 мин.
Үйге тапсырма: §61, 62 . 48ж. №1, №2.
Бағалау2 мин.
Минитсест
Есеп шығару
Бағалау парағы: Оқушының атыжөні: ________________________
№ Өз үйіңді адаспай тап.
Минитсест
Есеп шығару
Үйге тапсырма: §61, 62. 48ж. №1, №2.
Бағалау
№ Өз үйіңді адаспай тап.
Реакцияны
толықтыр..
3 б алл.
2 балл.
7 балл.
8 балл.
балл.
балл.
балл.
Реакцияны
толықтыр..
б алл.
Күнделіктеріне бағаларын қойдырады.