Сабақтың мақсаты: Файлдық жүйенің негізгі нысандары: файл, бума, жарлық туралы түсінік беру және олардың қызметін, жұмыс жасау әдістерін меңгерту.
Күтілетін нәтиже:
Файл, бума, жарлық туралы түсінік беру
Файл, бума, жарлықтарды құруды біледі.
Құжат түрлерін ажырата біледі. Олармен жұмыс жасаудың әдістерін біледі.
файл, бума, жарлык.doc
Күні:
Пәні
Информатика
Мұғалім аты
жөні
Гумарова А.Ж.
ОЖББМ №22
мектеп
5б сынып
Оқу ісінің меңгерушісі:
___________________
Курманбаева Г.М.
Сабақтың тақырыбы: Файлдар, бумалар және жарлықтар
5 – сынып оқулығы
Тақырыптық презентация
1.
2.
3. Интернет желісінен алынған ақпарат
Файлдық жүйенің негізгі нысандары: файл, бума, жарлық туралы түсінік беру және олардың қызметін, жұмыс жасау
әдістерін меңгерту
Файл, бума, жарлықтарды құруды біледі
Олармен жұмыс жасай алады.
Құжат түрлерін ажырата біледі
Теориялық және практикалық (аралас) сабақ
Сілтеме
мақсат
Күтілетін
нәтижие
Сабақтың түрі
Әдіс
тәсілдері
Пәнаралық
байланыс
Кезең
Оқушының әрекеті
1. Фигуралар
бойынша топқа
бөлінеді
2. Өздерінің
атқаратын
міндеттерін
түсінеді
Оқушылар берілген терезе
элементтерін қызметі
бойынша сәйкестендіру
жұмысын орындайды
Жаңа сабақ бойынша алып
отырған ақпараттарды
үлгеріп, дәптерге түртіп
алып отыру. Түсінбегенін
дер кезінде сұрау
Ресурстар
Түрлі геометриялық
фигуралар
Тест тапсырма
парақтары
Компьютер
Интерактивті тақта
Тақырыптық слайдтар
Сын тұрғысынан ойлау, Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану
Геометрия
Мұғалімнің әрекеті
Ұйымдастыру
кезеңі
1. Оқушыларды топқа бөлу
2.
3. Оқушылардың жұмысына кететін уақытты байқау
Топ мүшелерінің қызметін тағайындау
Үй тапсырмасы
Өтілген «Терезелер» тақырыбы бойынша 4 топқа 4 терезе
түрлері бойынша сәйкестендіру тесті беріледі
тест
Жаңа сабақ
Файлдар мен қапшықтар
Файл
дегеніміз не? Файл аты бар бірқатар байттар
тізбегі.Файл не бағдарлама не құжат болуы
мүмкін.Windowsта
бағдарламалардың басқа атауы –
қолданба да қолданылады. Әр файлдың аты болады.Оның
аты оң және сол бөліктен тұрады. Оң жақ бөлігі үш
символдан тұрады және оның типін анықтайды. Сол жақ
бөліктің ұзындығы 1255 символға дейін болады.
Файл типтерінің кейбір негізгі «құжат ретінде»
белгіленулерінің тізімі келтірілген:
Қапшықтарбұл қандай да бір белгісі бойынша файлдарды
бірлестіру,
Басқа сөзбен айтқанда, қапшықбұл аты аталған
файлдар тобы. Қапшықтың аты, файлдың аты сияқты оның
мазмұнын көрсете алады.
Қапшықтың пиктограммасы болуы мүмкін. Қапшықтарда
таңбашалар, файлдар және басқа қапшықтар да болуы
мүмкін. Қапшық бос болуы да мүмкін. Қапшықта аты бірдей
объектілер болмауы керек.
Қапшықтар екі түрлі болады:
кәдімгі қапшықкаталогтар;
арнайы қапшықтар (Менін компьютерім, принтерлер және
т.б.)
Танбаша бұл бағдарламаларды іске қосу немесе файлды
ашу қасиеті бар пиктог пикторамма,Объектінің
тамғасы,компьютер үшін объектіге жол нұсқайтын
командалық файл,ал пайдаланушы үшін жұмыс үстеліндегі
немесе терезедегі жай белгіше,ол Windows98дегі қандай да
бір
объектіге:файлға,қапшыққа,дискіге,компьютерге,принтерге
т.б сәйкес келеді.
Танбаша жеке бір обьект емес,ол файлға сілтымы
ғана.Сондықтан
файлдар
жойылмайды.Танбашада мауспен екі рет шерту,файлға
немесе қапшықтың белгішесіне екі рет шерту әсерімен
жойғанда
оны бірдей.
Тапсырма:
Бума мен жарлықтың айырмашылығы мен өзгешілігін
анықтау
Ой толғаныс
Практикалық жұмыс
Пысықтау
Компьтерде жұмыс істеу барысында файл ашу, сақтау, бума
құру, жарлық құру жұмыстарында қандай құрылғыны
пайдаланғаныңды айтып бер, орындап көрсет.
Қорыту
Күтілетін нәтиже
Сауалы бар қорап:
Қорап ішіндегі сауалдар:
1. Компьютердің көмегімен не істеуге болады?
2. Файл деп нені айтамыз?
3. Бума не үшін керек?
4. Жарлық деген не?
5. Бума қалай құрылады?
6. Жарлық құру қалай жүзеге асады?
Бағалау
Оқушылардың компьютерде орындаған жұмыстарын тексеріп
Құрылған критерийлер бойынша баға қою
Үйге тапсырма
Рефлексия
Тақырыпты мазмұндап, оқып келу
95 беттегі тапсырманы орындау, тестіге жауап беру
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін
сикерлер тарату
«Бумалар»
1. Әр топ жеке жеке Венн
диаграммасына берілген
құрылғылардың ұқсастығы
мен айырмашылығын ортаға
салып, талқылайды
2. Бірінші болған топ
компьютерге жұмыстарын
орындап, интербелсенді
тақтада көрсетеді
Орындаған практикалық
жұмысын талдап береді:
қай жерде не қолданды,
қалай бума құрды, файл
атын қалай қойылды, қалай
сақтайды кейін қалай тауып
алады осы орындаған
әрекеттер қай жерде не
үшін пайдаланамыз, деген
сұрақтарға жауап береді
Постер
Түрлі түрлі карандаш
Венн диаграммасы
Компьютер
Оқушылар қорап ішінен
карточкалар таңдап алып,
сауалдарға жауап береді
Сауалы бар қорап
Жауапты топ мүшелері
бағалау критерийлері
бойынша өз тобының
бағаларын шығарады
Күнделіктеріне үй
тапсырмасын жазады
Сабақтан алған әсерлері
мен ұсыныстарын
стикерлерге жазып
«Бумаларға» салу
Бағалау критерийлері
Стикерлер «Терезелер» тақырыбына тест
1. Windows дегеніміз?
А. қолданбалы программа
В. операциялық жүйе
С. компьютер
2. Windowsтың негізгі объектісі
А. терезе
В. тапсырмалар тақтасы
С. белгі
3. Терезелер неше түрге бөлінеді?
А. 2 В. 3 С. 4
4. Windows терезелері көлемін өзгертуге бола ма?
А. болмайды
В. барлық бағытта өзгертуге болады
С. болады, тек оңға қарай
5. Терезелерді төрт жағынан қоршап тұрған жақтауларды не деп атайды?
А. шекаралар
В. қапшықтар
С. таңбашалар
6. Айналдыру жолағының ішінде тікбұрышты . . . болады.
А. тапсырмалар тақтасы
В. х, жабу батырмасы
С. сырғытпалар
7. Windowsте қандай терезелер жоқ?
А) бума терезелері
В) қосымшалар терезесі
С) сұхбаттық терезесі
Д) Бас терезелер
8. Alt+F4 пернелері тіркесімдерінің қызметі?
А) терезені ашады
В) терезені жабады
С) барлық ашық терезелерді жабады
9. Мына батырма
А) терезені жиырады
В) терезенің мөлшерін азайтады
С) терезені толық экранға жаяды
10. Мына батырма
А) программамен жұмысты аяқтайды
В) терезенің мөлшерін азайтады
С) терезені жиырады
қандай қызмет атқарады?
қандай қызмет атқарады?
Файлдар, бумалар, жарлықтар
Файлдар, бумалар, жарлықтар
Файлдар, бумалар, жарлықтар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.