Физика_9сынып(9.3А)_Сақталу_заңдары_Сабақ жоспары

  • doc
  • 01.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Физика_9сынып(9.3А)_Сақталу_заңдары_Сабақ жоспары.doc

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3 А: Сақталу заңдары

Мектеп:

 

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Механикалық жұмыс және энергия

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау;

9.3.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

-         механикалық жұмыс, энергия түсінігін және формуласын білу;

-         механикалық жұмыс, энергия формуласын есеп шығаруда қолдану;

-         графикті пайдаланып жұмысты анықтау;

-         жұмыс пен энергия байланысын күнделікті өмірден мысалдар келтіре отырып түсіндіру.

Бағалау критерийлері

-         механикалық жұмыс түсінігін және формуласын біледі;

-         механикалық жұмыс формуласын есеп шығаруда қолданады;

-         графикті пайдаланып жұмысты анықтайды;

-         жұмыс пен энергия байланысын күнделікті өмірден мысалдар келтіре отырып түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар

 

Техникалық терминдерді дұрыс әрі сенімді пайдалана отырып, энергия,жұмыс және энергия мен жұмыс арасындағы байланыс бойынша тілдік дағдыны қалыптастырады.

Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:

Күш, орын ауыстыру, механикалық жұмыс, энергия, кинетикалық энергия, потенциалдық энергия, серпімді деформация энергиясы.

Механикалық жұмыс дегеніміз…………….

Мен бұны білемін, өйткені …………….

Егер серіппенің …. болып табылады

Құндылықтарды дарыту

 

Жұмыс істеу барысында өза ара ыңтымақтастық, сыйластық және акдемиялық адалдық қасиеттерін дамыту.

Пән аралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

АКТ-ның көмегімен көріп есте сақтау дағдылары дамыйды

Бастапқы білім

7 сыныпта өткен механикалық энергия, жұмыс тұжырымдамасын біледі.

САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру

 

Үй тапсырмасын тексеру үшін физикалық диктант алу.

Жұптар тақтадағы жауаптар арқылы бір – бірін тексереді.

 

 

Қосымша 1

 

Слайд 1

Сабақтың ортасы

 

3 мин

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

6+3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

14 мин

 

 

 

 

Сабақ тақырыбына шығу мақсатында оқушыларға сұрақ қою.

Күнделікті өмірдегі «жұмыс» ұғымы нені білдіреді?

Жұмыс жасау барысында адам неліктен шаршайды?

Сабақ тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

 

«Түрлі түсті тұймедақ» әдісімен оқушыларды жұптарға біріктіру.

Оқушылар үстелде тұрған түрлі түсті түймедақ желектерін таңдайды да, желектің екінші жағында жазылған сандар бойынша жұптасады.

 

Жаңа материалды жұптасып өздігінен талдау, жүйелеу мақсатын концепт – карта толтыру.

Бағалау критерийлері:

-         жұмыс және энергия анықтамасын толтырады;

-         энергия түрлерін ажыратады;

-         жұмыс, энергия формулаларын жазады;

-         жұмыс, энергия өлшем бірліктерін анықтайды;

-         жұмыс пен энергия арасындағы байланыс формуласын жазады.

Кері байланыс. Оқушы жауаптарын тыңдау, қиындық тудырған тұстарын талдау.

 

Презентация көмегімен оқушыларға қосымша ақпарат беру. Тақырыпты бекіту үшін презентация арқылы есеп шығару мысалдарын қарастыру.

 

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы деңгейлік есептер шығару.

Әрбір жұпқа 1, 2 нұсқа есептері беріледі, алдымен әрбір оқушы есептерді жеке шығарады.

Бағалау критерийлері:

-         есеп шартын толық жазады;

-         өлшем бірліктерді ХБЖ-не аударады;

-         формулаларды дұрыс қолданады, түрлендіреді;

-         есептеулерді дұрыс жүргізеді;

-         есеп жауабын ХБЖ-не жазады.

Кері байланыс. Шығарып болған соң мұғалімге тексертіп, жұбымен бір – біріне есептерді шығару жолдарын түсіндіреді.

 

 

 

Слайд 2

 

 

 

 

Қосымша 2

 

 

 

Слайд 3

9 сынып «Физика және астрономия» Оқулық

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/dinamika/lesson/ehnergiya-zhumys

 

Слайд 4-5

 

 

Қосымша 3

Сабақтың соңы

2 мин

Жұмысқа қортынды жазылады:

Рефлекция «Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі»

Стикерлерге сабақ бойынша рефлексия жазып, постерге  іледі.

Стикер, постер

Саралау

Барлық оқушылар: механикалық жұмыс, энергия анықтамасын біледі, есеп шығаруда формулаларды қолданады.

Оқушылардың көпшілігі: механикалық жұмыс пен энергия арасындағы байланысты түсіндіріп, формулаларды қорытып шығарады.

Кейбір оқушылар:  механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік әдіспен мұғалімнің нұсқауынсыз анықтай алады.

(1) Сабақтың барысындағы жұптық жұмыс

(2) Пікірталаста оз ойын қорғай алу;

(3)  Тілдік бағалау жұмыстары

 

 

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Физика кабинетінде қауыпсіздік техника ережесін сақтау керек.


Сабақбойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттарыдұрысқойылғанба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Скачано с www.znanio.ru

Посмотрите также