|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушыларға теңайнымалы қозғалыс теңдеулерін есептер шығаруда қолданып, жан-жақты талдау жүргізу арқылы терең түсінік қалыптастыру. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
ü Лездік және орташа жылдамдықтарды айыра біледі ü Үдеудің анықтамасын және өлшем бірлігін біледі ü Тең үдемелі қозғалыстың анықтамасын біледі ü Теңайнымалы қозғалыс теңдеулерін біледі, оларды нақты есептер шығарғанда дұрыс қолданады |
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексика және терминология: Лездік және орташа жылдамдықтар, бірқалыпты үдемелі қозғалыс, үдемелі қозғалысты сипаттайтын теңдеулер, тұрақты үдеу, тұрақсыз үдеу, жылдамдық пен үдеудің бағыттары. Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Бір қалыпты үдемелі қозғалыста дене жылдамдығы .............. өзгереді. Қозғалыстағы дененің жылдамдығы азайғанда үдеудің бағыты жылдамдық векторының бағытына...................болады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар жұптық және топтық тапсырмаларды орындау барысында оларды өз беттерінше ізденуге, өзгенің ойын тыңдай отырып, қарсы пікір айтуға дағдыландыру. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Есептер шығарғанда екі белгісізі бар теңдеулер жүйесін шығарудың математикалық әдістерін қолданады
|
|||||
|
Бастапқы білім |
Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс, үдеу |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 0-2 минут
3-10 минут
|
Тақтадағы тапсырмаларды орындау
Бағалау критерийлері (тақтада көрсетіледі) : ü Лездік және орташа жылдамдықтарды айыра білу ü Үдеудің анықтамасын және өлшем бірлігін білу ü Тең үдемелі қозғалыстың анықтамасын білу ü Жоғары лақтырылған дененің жылдамдығы қалай өзгеретінін түсіну ü Орташа және лездік жылдамдықтардың айырмашылығын түсіну
Оқушылар жауаптарын презентациядағы дұрыс жауаптармен салыстыра отыра өз-өздерін бағалайды.
|
Презентация 1-2 слайд
Презентация 3,6- слайдтар
Презентация 4,7- слайдтар
Презентация 5,8- слайдтар |
||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||
|
Сабақтың ортасы 11- 16 минут
|
Видео көрсетілім. Тақырыпқа байланысты есептерді шығару әдісімен танысу
|
Видео 1 2мин. 51 сек. – 7 мин. 30 сек. аралы ғы
|
||||
|
17-22 минут
|
Жұптық жұмыс: Тест тапсырмаларын орындау Логикалық есепті шығару
Бағалау критерийлері ü Үдемелі қозғалыстың анықтамасын біледі, және анықтамаға сәйкес формуланы таба алады. ü Векторлық шамаларды скалярлық шамалардан айырады. ü Бір қалыпты үдемелі қозғалыс теңдеуін табады.
Жұптағы оқушылар бір-бірін тексереді. Тақтадағы дұрыс жауаптар арқылы бір-бірін бағалайды. |
Таратпа парақшалар (қосымша 2) Презентацияның 9,10,11- слайдтары
Презентация 12-слайд
Презентация 13,14-слайдтары
|
||||
|
23-28 |
Топтық жұмыс: 1-топ №2, №4 есептер 2-топ №3, №5 есептер
Тапсырмалардың дескрипторлары 2-есеп -Уақыттың бірінші бөлігі үшін орын ауыстыру теңдеуін жазу. Осы теңдеуден үдеуді анықтаңыз -Үдеудің мәнін уақыттың екінші бөлігі үшін орын ауыстыру теңдеуіне қойып, орын ауыстыруды есептеңіз 3-есеп -Тең үдемелі қозғалыс үшін орын ауыстыру теңдеуін жазыңыз -Теңдеуден уақыттың формуласын шығарып, уақытты есептеңіз -Уақыттың теріс мәнін неліктен алмайтынымыз туралы өз ойыңызды жазыңыз 4-есеп - Тең үдемелі қозғалыс үшін орын ауыстыру теңдеуінен ұңғыдан оқтың шығар мезеттегі жылдамдығының формуласын жазыңыз -Оқтың ұңғының ортасынан өткен мезеттегі жылдамдығының формуласын жазыңыз -Жылдамдықтардың қатынасын есептеңіз 5-есеп -Мотоциклшілердің қозғалыс теңдеуін теңестіріңіз -Квадрат теңдеулерді шешіп, кездесу уақытын анықтаңыз -Кездесетін орнын анықтаңыз -Неліктен екі жауап шыққанын түсіндіріңіз |
Таратпа қағаздар Қосымша 1 15,17,19,21 слайдтар
Қосымша 3
|
||||
|
29-38 |
Жұмысты қорғау: Топ мүшелері тақтада есептердің шығару жолын көрсетіп, қысқаша талдау жүргізеді. Топ мүшелері басқа топтың жауаптарын бағалайды |
Презента циядағы 16,18,20,22,23,24 слайдтар арқылы тексеріледі |
||||
|
38-39 |
Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
|
||||
|
39-40 минут |
Үй жұмысы |
Презентация 25-слайд |
||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Мұғалім сабақ барысында әрбір оқушыға жеке келу арқылы қолдау көрсетеді. |
Сабақ барысында оқушылардың өзін-өзі бағалау, өзара бағалау және мұғалімнің тарапынан кері байланыс ұсынылу әрбір этапта жүзеге асады |
Оқушылар өлшеуіш таспа және болат шармен жұмыс жасайтын болғандықтан, тапсырма орындау алдында оқушыларға қауіпсіздік ережелері таныстырылады |
||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.