Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Функциялар және олардың қасиеттері |
Мектеп:
|
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
Сабақ тақырыбы |
Функцияның қасиеттеріне есептер шығару |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
МН10.1 аралықтағы монотонды функциялар ұғымын біледі; МН10.2
функцияның аралықтағы монотондылығының
күрделі емес жағдайларын анықтама бойынша дәлелдейді; МН10.6 қарапайым жағдайларда функцияның периодтылығын анықтайды; МН10.3 функцияның жұптылығының (тақтылығының) анықтамасын түсінеді; МН10.4функцияның жұптылығын (тақтылығын) анықтайды ; МН10.22 шектелген функцияның анықтамасын біледі және осындай функцияларға мысалдар келтіреді; |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Функцияның қасиеттеріне есептер шығару |
|||||||
Бағалау критерийлері |
- аралықтағы монотонды функциялар ұғымын біледі; -
функцияның аралықтағы монотондылығының
күрделі емес жағдайларын анықтама бойынша дәлелдейді; - қарапайым жағдайларда функцияның периодтылығын анықтайды; - функцияның жұптылығының (тақтылығының) анықтамасын түсінеді; -функцияның жұптылығын (тақтылығын) анықтайды ; - шектелген функцияның анықтамасын біледі және осындай функцияларға мысалдар келтіреді; |
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология қисық, сызық, гипербола, парабола, бірсарын, бірсарынды,, функция, нақты сан, есептеу, өсуі, кемуі, өспейді, кемімейді, сол/оң қол шегі, тура, кері. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Сызық.....жоғары көтеріледі /төмен түседі . Ол ... басталады/аяқталады. Бірінші ол бірден өседі, кейін төмен түседі. Өсу де, кему де бар. Сызық ең жоғарғы өсу нүктесіне дейін өседі. X ең жоғарғы/төмен нүкте болып табылады. График / сызық... көрсетеді Қисықтың графигі ... |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу. |
|||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
|||||||
АКТ қолдану дағдылары |
http://desmos.com/ |
|||||||
Бастапқы білім
|
Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру тәжірибесі. Дәреже қасиеттерін түсіну және оларды қолдана алу түсіну. |
|||||||
Сабақ барысы |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы 5 минут
|
1. Сыныпты ұйымдастыру. 1. Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру 2. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерін оқушылармен бірге талқылау. |
1 – 4 слайд
|
||||||
Сабақтың ортасы 15 минут
20 минут
|
Есептер шығару Жұптық жұмыс Деңгейі төмен оқушы мен деңгейі жоғары оқушыны жұптастырамын. №1.Функцияны зерттеп, қасиеттерін атап жазыңыз:
№2. Функцияның анықталу облысын табыңыз: а) ; б) ; в) ;г) ; №3. Графикке қарап, функцияның өсу, кему аралықтарын және жұп-тақтығын анықтаңыз:
№4. Функциялардың өспелі болатындарын дәлелдеңіз: А) Б) ; В) , x>0. Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау № 1.Функциялардың кемімелі болатындарын дәлелдеңіз: А) ; Б) ; В) . №2. Функцияның жұп -тақтылығын анықтаңыз: А); Б); В); Д) . №3. А) y=f(x) функциясы барлық нақты сандар өрісінде анықталған және оның периоді T=3. Егер f(1)=4 болса, онда 6f(7)−5f(−2) табыңыз. |
|
||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс 5 минут |
1. Бағалау. Оқушылар өзін-өзі ауызша критерий бойынша бағалайды. 2. Оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. 3. Үйге тапсырма: 1)Функцияның графигін салып, қасиеттерін сипаттаңыз 2) анықталу облысын табыңыз 3)Функцияның мәндер жиынын анықтаңыз |
|
||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
Сараланған тапсырмалар жұптық жұмыста және үй жұмысының тапсырмаларында көрсетілген. |
Меңгерілген білімдерін тексеру үшін жұптық жұмыс жүргізіледі. |
Оқу процесінің күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуына жағдай туындатамын. |
||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||
|
||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.