GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
Оценка 5
Презентации учебные
pptx
география
5 кл
23.04.2019
Quyosh - Yerga eng yaqin bo'lgan qizib yotgan yulduz - olov shardir. U Quyosh sistemasining o'rtasida joylashgan. Quyosh - Yerdagi yorug'lik va issiqlik manbai. Uning atrofida 8 ta sayyora aylanib turadi. Bular: Merkuriy, Venera, Yet, Mars, Yupiter, Saturn, Uran, Neptun sayyoralaridir. Sayyoralarning yulduzlardan farqi shuki, ular nur sochmaydi, Quyoshdan tushgan nurni qaytaradi xalos.
MAVZU QUYOSH, OY VA YULDUZLAR.pptx
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
MIRZO ULUG`BEK NOMIDAGI
O`Z.M.U GEALOGIYA VA GEOGRAFIYA
FAKULTETI GEOGRAFIYA KAFEDRASI 3-
KURS TALABASI HABIBULLAYEVA
5-sinf uchun geografiya fanidan bir soatlik
MAVLUDANING
DARS ISHLANMASI
Qabul qildilar. dats.p.f.n. Nikadanbayeva
X.B
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
MAVZU:QUYOSH, OY VA YULDUZLAR
Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy: O’quvchilarning dunyoqarashini kengaytirish, mavzu
haqida tushuncha berish, boshqa fanlar bilan o’zaro aloqadorlikda
o’rgatish.
b) Tarbiyaviy: O’quvchilarni darslikdan tashqari adabiyotlar va
internet ma’lumotlarini o’rganishga da’vat etish, o’z maqsadiga erishish
ruhida tarbiyalash.
d) Rivojlantiruvchi: BKMlarni rivojlantirish: O’quvchilarni mustaqil
fikrlashga o’rgatish, nutq madaniyatini o’stirish, hozirjavoblik, topqirlik
xususiyatlarini rivojlantirish.
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
Darsning texnologik xaritasi:
1. Tashkiliy qism3 min.
2.O`tilgan mavzuni mustahkamlash 5min.
3. Yangi mavzu bayoni17 min
4. Dam olish daqiqasi2 min
5. Yangi mavzuni mustahkamlash – 15 min
6.Darsni yakunlash va uyga vazifa 3 min
Dars turi: Yangi bilim beruvchi
Dars metodi: “klaster”
Dars jihozi: 5sinf geografiya darsligi,
ko’rgazmali qurollar: Kompyuter, multimediya,
slaydlar
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
O`tgan mavzuni takrorlash uchun savollar
1. Yerning sharsimon ekanligi haqidagi tasavvur
qachon paydo bo'lgan?
2. Qadimgi odamlar Yerni qanday tasavvur
qilishgan?
Yerning modeli globusni O'rta Osiyoda
birinchi bo'lib kim yaratgan?
3.
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
Yangi mavzu bayoni.
Quyosh Yerga eng yaqin bo'lgan qizib yotgan yulduz
olov shardir. U Quyosh sistemasining o'rtasida joylashgan.
Quyosh Yerdagi yorug'lik va issiqlik manbai. Uning atrofida
8 ta sayyora aylanib turadi. Bular: Merkuriy, Venera, Yet,
Mars, Yupiter, Saturn, Uran, Neptun sayyoralaridir.
Sayyoralarning yulduzlardan farqi shuki, ular nur sochmaydi,
Quyoshdan tushgan nurni qaytaradi xolos.
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
Olimlar murakkab asboblar, har xil teleskoplar
yordamida sayyoralar va ularning yo'ldoshlari
asosan bir xil moddalardan tuzilganini aniqlashgan.
Ular ham Yerda uchraydigan moddalardan tuzilgan
ekan. Sayyoralarning yulduzlardan yana bir farqi
shuki, ular osmondagi o'z o'rinlarini ancha
o'zgartirib turadi.
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
Oy Yerning tabiiy yo'ldoshi. Oy o'zidan nur
sochmaydi, Quyoshdan tushgan nurni qaytaradi. Oy
Yer atrofini deyarli bir oyda bit marta aylanib
chiqadi. Yer, Quyosh va Oyning osmonda birbiriga
nisbatan joylashgan o'rniga qarab u bizga har xil
ko'rinadi. Yulduzlar nihoyatda qizib yotgan, Yerdan
juda uzoqda joylash gan osmon yoritgichlaridir.
Ularni odamlar qadimdan gumhlarga ajratishgan va
har bir guruhga nom berishgan. Bular yulduz
turkumlari deb ataladi. Masalan, Tarozu, Chayon,
Qavs va boshqalar.
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
Yangi mavzuni mustahkamlash
uchun savollar
1. Quyosh atrofida aylanadigan nechta sayyora mavjud?
2.Ularning nomlarini yoddan ayting
3. Yulduzlar sayyoralardan nimasi bilan farq qiladi?
4. Oriyentirlash deb nimaga aytiladi?
5. Chizma chizib, unda ufqning asosiy va oraliq tomonlarini yozib
qo'ying
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
Klaster metodi.
Klasterlarga bo’lish. Bu pedagogik strategiya bo’lib, talabalarning u yoki bu
mavzu bo’yicha erkin va bemalol o’ylashga yordam beradi. U fakat goyalar
orasidagi boglanishlarni fikrlashni ta`minlash imkoniyatini beradigan tuzilmani aniklab
olishni talab kiladi. U fikrlashning oddiy shakli emas, balki miya faoliyati
bilan ziya boglanadi.
Klasterlarga bo’lishdan axborotlarni chorlash boskichida xam, fikrlash
boskichida xam foydalaniladi. U muayyan mavzu sinchiklab o’rganilguncha
fikrlash faoliyatini ta`minlashda foydalanilishi mumkin. Klasterlarga bo’lish
talabalarning tasavvurlarini yangi boglanishlari yoki ularning grafik ifodalari
ko’rinishlarini ta`minlovchi sifatida xam o’tganliklarini yakunlash vositasi sifatida
ko’llanilishi mumkin. Bu o’z bilimlariga, muayyan mavzu to’grisida tasavvuriga
va uni tushunishga yo’l ochadigan nazardagi strategiyadir.
Klasterlarga bo’lish kuyidagi usullarda amalga oshiriladi:
GEOGRAFIYADAN BIR SOATLIK DARS PREZENTATSIYASI: MAVZU "QUYOSH, OY VA YULDUZLAR"
Yangi mavzuni mustahkamlash
klaster metodi orqali.
quyosh
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.