Географиялық зерттеулер мен зерттеушілерді анықтаудың негізгі әдістері туралы танып – біледі. Географиялық ғылым саласындағы белгілі зерттеушілердің жұмыстарымен танысады. Географиялық нфсандардың ерекшеліктерін анықтай алуды және алған білімдерді зерттеушілік құзыреттілікті дамытудағы жұмыста пайдаланады.
«Инсерт» статегиясы бойынша. «Географиялық мәліметтер көздері» параграфының бөлімін оқу. Басты сәттерін белгілеу, талқылауға арналған сұрақтар құрастыру.сабақ жоспары
123.docx
Бекітемін:
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1. Географияны зерттеу тәсілдері
Мектеп: С.Нұрниязұлы атындағы мектеп интернат
Күні: Мұғалімінің аты – жөні: Кулбаракова Ф.К
Сынып: 7 Қатысқан: Қатыспаған:
Сабақтың тақырыбы: №1 Географияны зерттеу нысандары
Оқу мақсаттары:
Сабақта міндетті түрде
межеге жетудегі оқыту
мақсаттары:
7.1.1.1 географияның зерттеу нысандарын анықтайды
Географиялық зерттеулер мен зерттеушілерді анықтаудың негізгі әдістері
туралы танып – біледі. Географиялық ғылым саласындағы белгілі
зерттеушілердің жұмыстарымен танысады. Географиялық нфсандардың
ерекшеліктерін анықтай алуды және алған білімдерді зерттеушілік
құзыреттілікті дамытудағы жұмыста пайдаланады.
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген
және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа
жауап береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Топтық жұмысты бірлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа
жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып
бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Сабақтың мақсаты:
Бағалау критерийлері:
Тілдік мақсаттар:
Құндылықтарға баулу
Географиялық зерттеулер мен зерттеушілерді анықтаудың негізгі
әдістері туралы танып – біледі.
Географиялық ғылым саласындағы белгілі
зерттеушілердің
жұмыстарымен танысады.
Географиялық нфсандардың ерекшеліктерін анықтай алуды және
алған білімдерді зерттеушілік құзыреттілікті дамытудағы жұмыста
пайдаланады.
Оқушылар: сызбанұсқа мен суреттерді пайдалана отырып, география
ғылымдарының ерекшеліктеріне ауызша және жазбаша сипаттама бере
отырып айтылым және жазылым дағдылары қалыптасады.
География ғылымдарына қатысты географиялық терминдердің дұрыс
айтылуын және жазылуын, үш тілдегі аудармасымен жұмыс жасай
алатын болады.
География, физикалық география, әлеуметтік – экономикалық география,
картография, табиғи кешендер
Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы
«География» ұғымын ғылымға енгізген
Бүгінгі күні географтар мәселелерді шешеді
табиғатты оқып – үйренудің екінші жолы
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарының ішінен
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу
( Экономикалық өсу – бұл біздің ең маңызды міндетіміз. Қазақстанның
өңірлік жаһандық бәсекеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты. Біздің
басты міндетіміз – өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инновациялық –
индустриялық кластерді дамыту)
Пәнаралық байланыс: Музыка, қазақ тілі.
Алдыңғы білім
«География» және «Жаратылыстану» пәндерінің өзара байланыстары
туралы келтірілген сұрақтар бойынша алдағы өткен «Жаратылстану» пәніне Дереккөздер,
ресурстар
Оқушылар
қорапшадан
өздеріне
ұнайтын
түске сай
маркерлер
алады.
«Аялы
алақан»
Үлестірме
материал
Жеке
жұмысқа
арналған
үлестірме
парақшалар
Карталар,
атластар
Стикерлер
Смайликтер
жалпы шолу
Жоспар
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Бағалау парақшасымен таныстыру
Топтарға бөлу.
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың
басы
( 10 минут )
Сабақтың
ортасы
( 20 минут )
Топпен жұмыс
(20 мин)
Сабақтың
соңы
( 10 минут )
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Аялы алақан»
Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.
Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан
не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып,
сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің
қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг
соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды)
Үй тапсырмасын тексеру
«География» және «Жаратылыстану» пәндерінің өзара байланыстары
туралы келтірілген сұрақтар бойынша алдағы өткен «Жаратылстану»
пәніне жалпы шолу
Білімді өзектеу
1 – тапсырма. Топтық жұмыс
Кластер құрастыру ( классикалық және бір шоқ жүзім түрі )
«Физикалық география» нені оқытады?
2 – тапсырма. Жұптасып жұмыс істеу. «Инсерт» статегиясы
бойынша. «Географиялық мәліметтер көздері» параграфының бөлімін
оқу. Басты сәттерін белгілеу, талқылауға арналған сұрақтар
құрастыру.
Сабақты бекіту
3 – тапсырма. Оқылған материалдың қорытындысы бойынша жұп
болып сұрақтарға жауап беру:
1.Жаңа пән «География» туралы не білдіңдер?
2. Сабақ сендерге ұнады ма?
3. Географиялық ақпараттарды қайда пайдалануға болады?
4 – тапсырма. Топтық жұмыс. Карта мен атластан өз өлкеңнің
басты географиялық нысандарын белгілеу.
Рефлексия
Мақсаты: Оқушылардың өз тәртіптеріне рефлексия жасауды
мобильдендіру (мотивация, әрекет тәсілдері, қарым қатынас).
Рефлексия. Оқушылар стикерге мына сұрақтарға жауап жазады: 1.
Маған сабақта не ұнады. 2. Маған немен жұмыс істеу керек?
3. Смайл арқылы өзінің көңіл күйін бейнелейді және стикерді күн
бейнесіндегі тақтаға жапсырады. Үйге тапсырма:§1 түсінігін айту. Тақырып соңындағы сұрақтарға
жауап іздеу.
Саралау – Сіз оқушыларға
Бағалау – сіз оқушылардың
қандай тәсілмен көмектесесіз?
материалды меңгеру деңгейін қалай
Пәнаралық
байланыстар.
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасының сақталуы.
Ақпараттық –
коммуникациялық
технологияларды
қолдану.
Оқушылардың
партада
орналасуын,
техникалық қауіпсіздігін,
АКТ қолдану уақытын
қадағалаймын
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар жоспарлап
отырсыз?
тексеруді жоспарлайсыз?
өзара тексеру.
Өзін өзі тексеру.
ауызша сұрақтарға жауап кезінде
мұғалім тарапынан мадақтаулар
Оқушылардың барлығы
мынаны орындай алады:
Оқулықта берілген және
қосымша тапсырмаларды
орындайды.
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады:
Топтық жұмысты бірлесе
орындайды. Өз бетінше жұмыс
жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген
қосымша
тапсырмалады
орындайды, тақырып бойынша
қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
Қорытынды бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол
бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Географиялық зерттеулердің нысандары
Географиялық зерттеулердің нысандары
Географиялық зерттеулердің нысандары
Географиялық зерттеулердің нысандары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.