Гук заңы жайлы мағлұмат алады.
Формула арқылы серпімділік күшін есептейді.
Гук заңын күнделікті өмірде, есеп шығаруда қолдана білуге үйренеді
Эксперимент жүзінде орындайды
Барлық оқушылар:
Гук заңының формуласын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Тақырыпты түсініп, гук заңының формуласы арқылы серпімділік күшін есептейді
Кейбір оқушылар:
Серпімділік күшінің күнделікті өмірде пайдасы мен зиянын ажыратадысабақ жоспары
Манарбекова Л.М.docx
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: "Бұлақ жалпы орта білім беретін мектебі "
КММ
Денелердің өзара әрекеттесуі Мұғалімнің атыжөні: Манарбекова Ляззат
Манарбековна
Сынып:7 Қатысқандар:12
Қатыспағандар:0
Сабақтың тақырыбы
Серпімділік күші. Гук заңы
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаты
Сабақ мақсаты
7.2.2.5. Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін
есептеу
Барлық оқушылар:
Гук заңының формуласын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Тақырыпты түсініп, гук заңының формуласы арқылы серпімділік
күшін есептейді
Кейбір оқушылар:
Серпімділік күшінің күнделікті өмірде пайдасы мен зиянын
ажыратады
Гук заңы жайлы мағлұмат алады.
Формула арқылы серпімділік күшін есептейді.
Гук заңын күнделікті өмірде, есеп шығаруда қолдана
білуге үйренеді
Эксперимент жүзінде орындайды
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Роберт Гук, қатаңдық, серіппе, серпімділік күші
Құндылықтарға баулу
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
Пәнаралық байланыс
Жаратылыстану, математика
Алдыңғы білім
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
10 мин
Деформация, серпімді, серпімсіз, күш.
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
1.Психологиялық ахуал тудыру
«Қозғалыс» (Оқушылар беске дейін санайды, ха
ха, хихи деп 5 дейін айтып оңға, солға қозғалады
және санды азайтын 4ке,3ке,2ге,1ге дейін санап
қайталайды)
2. «Сіз қаншалықты сенесіз»тәсілін қолдану
арқылы оқушылардан үй тапсырмасын тексеру
1. Деформацияденелердің өзара
әрекеттесуінің салдары
дұрыс жауап №1
слайдтан
көрсетіледі Сабақтың ортасы
25 мин
2. Деформациякүштің әрекетінен дененің
өлшемдері мен пішінің кез келген өзгерісі
3. Деформация –грек тілінен аударғанда өзгеру
деген мағына береді.
4. Деформация екіге бөлінеді.
5.
6.
Серпімді деформация бес түрге бөлінеді.
Күштің әрекеті тоқтағаннан кейін дененің
бастапқы пішіні мен өлшемдері қайтадан
қалпына келсе, мұндай деформация серпімді
деп аталады.
7. Күштің әрекеті тоқтағаннан кейін дененің
бастапқы пішіні мен өлшемдері қайтадан
қалпына келмесе, мұндай деформация
пластикалық деп аталады.
Қалыптастырушы бағалау әдісі: Бірінбірі
бағалау
(Сыныпта 12 оқушы, 3 топқа бөлемін, 3 түрлі
түсті шар )
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
таныстырылады
Шардың түстері арқылы 3 топқа бөлу
«Ой қозғау» әдісі
Суреттер көрсету арқылы деформация
түрлерін еске түсіріп серпімділік күші туралы
сұрақ қою.
1тапсырма: топтық .Оқулықпен жұмыс (7779
беттерді оқу)
Топта талқылап, «Ромбтық» жіктелім жасап,
кластер қорғайды
Қалыптастырушы бағалау.Екі жұлдыз, бір тілек
2тапсырма:топтық , эксперимент жасау
1.Серіппені штативке іліп, оған массасы белгілі
жүктерді іліп созылуын бақылау. Әрбір жүкті
ілген сайын созылуын сызғышпен өлшеп, белгілеп
алып алу.
2. қатаңдығы басқа серіппені штативке іліп, оған
алдыңғы жүктерді ретімен іліп N созылуын
бақылаймыз. Әрбір жүкті ілген сайын созылуын
сызғышпен өлшеп белгілеп алып , алдыңғы
серіппенің ұзаруымен салыстырып қорытындылау.
№2Слайдта
суреттері
Қосымша1
оқулық, А3бет,
маркерлер
Қосымша2
Штатив, жүктер,
сызғыш.
Қалыптастырушы бағалау: смайлик беру
ноутбук, видео
«Сергіту сәті» «Ақ бұлақ» (ырғақты би)
3тапсырма: жұптық ,Гук заңы бойынша есептер
шығару
Қосымша3 №3Слайдта
жауаптар арқылы
Қосымша4
1. Қатаңдығы 1 кН/м серіппе қандай күштің
әрекетінен 4 см сығылады?
2. Серіппелі динамoметр көмегімен массасы m = 2
кг жүкті бірқалыпты көтергендегі динамометр
серіппесінің ұзару модулі неге тең? Серіппенің қа
таңдығы k = 1000 Н/м.
3. Егер массасы 10 кг жүк серіппені 10 смге
созса, онда серіппенің қатаңдығы қандай болғаны?
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам
бойынша бағалау
Білімді бекіту.
Жеке жұмыс .сәйкестендіру
(Берілген тапсырманы өз жауаптарымен
сәйкестендіру)
Гук заңы
Өлшем бірлігі
Қатаңдық
Ұзаруы
k
Ғсерп
Н/м
Ғ= kx
Серпімділік күші
L
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау
Боол ағашы
Адам бейнесі
Үйге тапсырма: §15, 77бет 7,8,9 есептер
Кері байланыс:
Адам бейнесіне жазады.
Басы: Атын
Екі қолы: не білдім, не маңызды болды
Екі аяғы: не түсініксіз, нені білгің келеді.
Ортасына: баға
Рефлексия: Баспалдақ
Бағалау –сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын сақтау
Екі жұлдыз, бір тілек , смайлик беру Бірін –бірі
бағалау
Қауіпсіздік ережесі
сақтау сергіту сәті
Сабақтың соңы
10 мин
Саралау –сіз қандай
тәсілмен көбірек
қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға
қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай
тапсырмалар
бересіз?
Оқушылармен
салыстыру саралау
жұмыстарын
жұргіземін Сабақ мақсаттары шынайы, қолжетімді
болды
Барлық оқушылар оқу мақсатына
тапсырмаларды орындау арқылы қол
жеткізді
Сабақ бойынша
рефлекция
Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары
шынайы,
қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар
оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына
жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды
ма
ə
ж не неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі н рсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не н рсеге
назар аудару қажет?
ə
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландым
Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ
ə Қосымша:1
Бөлім
Тақырып
Оқу мақсаты
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Бағалау
критерийлары
7 сынып физика
Серпімділік күші. Гук заңы
Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
Білу, түсіну
Оқулық бойынша жұмыс жасады;
Гук заңын қолданды.
Серпімділік күшінің өрнегін анықтады;
.
2тапсырма: Оқулық бойынша «Ромбтық» жіктелім жасау
Тапсырма
Гук заңы
Ұзару Х
Қатаңдық K
Ғ= kx
Δl = l – l0
н/м
Материал пішімі
Материал өлшемі
Ең бір маңызы аз
элемент Қалыптастырушы бағалау.Екі жұлдыз, бір тілек
Бағалау критерийі
Дескриптор
Оқулық бойынша жұмыс
жасай алады;
Гук заңын біледі.
Серпімділік күшінің өрнегін
анықтай алады;
Гук заңының формуласын нақты көрсетті
анықтамасын жазды
Серпімділік күшінің теңдеуін сипаттап жазды
Өлшем бірліктерін жазды.
Сызбаны симметрияны сақтай отырып жасады
Қосымша:2
Бөлім
Тақырып
Оқу мақсаты
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері
Бағалау
критерийлары
7 сынып физика
Серпімділік күші. Гук заңы
Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
Қолдану
Гук заңының эксперимент жүзінде қолдана алады
Серіппенің созылуын тәжірибеде жасай алады
Физикалық шамалардың арасындағы тәуелділікті түсіндіреді
Айырмашылығын ажырата алады.
Тапсырма
1.Серіппені штативке іліп, оған массасы белгілі жүктерді іліп созылуын бақылаймыз. Әрбір
жүкті ілген сайын созылуын сызғышпен өлшеп, белгілеп алып отырамыз
2. қатаңдығы басқа серіппені штативке іліп, оған алдыңғы жүктерді ретімен іліп N
созылуын бақылаймыз. Әрбір жүкті ілген сайын созылуын сызғышпен өлшеп белгілеп алып
отырамыз, алдыңғы серіппенің ұзаруымен салыстырып қорытынды жасаймыз.
2тапсырма: эксперимент жасау
Қалыптастырушы бағалау. смайлик беру
Бағалау критерийі
Дескриптор
Гук заңының эксперимент
жүзінде қолдана алады
Серіппенің созылуын
тәжірибеде жасай алады
Физикалық шамалардың
арасындағы тәуелділікті
түсіндіреді
Айырмашылығын ажырата
алады.
Тәжірибенің ретін сақтайды
Қажетті құралдарды анықтайды
Қатаңдықтың материалға тәуелдігін анықтайды
Тәуелді, тәуелсіз және өлшенетін шамаларды
ажыратады. Қосымша:3
Бөлім
Тақырып
Оқу мақсаты
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері
Бағалау
критерийлары
7 сынып физика
Серпімділік күші. Гук заңы
Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
Қолдану
Есептер шығаруда Гук заңын қолданады
Формула арқылы серпімділік күшін есептейді
Тапсырма
3тапсырма: оқулық бойынша есептер шығару
1. Қатаңдығы 1 кН/м серіппе қандай күштің әрекетінен 4 см сығылады?
2. Серіппелі динамoметр көмегімен массасы m = 2 кг жүкті бірқалыпты көтергендегі
динамометр серіппесінің ұзару модулі неге тең? Серіппенің қатаңдығы k = 1000 Н/м.
3. Егер массасы 10 кг жүк серіппені 10 смге созса, онда серіппенің қатаңдығы қандай болғаны?
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам бойынша бағалау
Бағалау критерийі
Дескриптор
Есептер шығаруда Гук
Гук заңының формуласын есептер
заңын қолданады
Формула арқылы
серпімділік күшін
есептейді
шығаруда қолданады
Өлшем бірліктерді ХБЖнде жазады
Формуланы қолдана алады.
1
1
1 Гук заңы
Өлшем бірлігі
Қатаңдық
Ұзаруы
Серпімділік күші
k
Ғсерп
Н/м
Ғ= kx
L
Қосымша:4
Бөлім
Тақырып
Оқу мақсаты
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері
Бағалау
критерийлары
7 сынып физика
Серпімділік күші. Гук заңы
Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
Түсіну
Гук заңын анықтады
Шамалардың белгіленуін ажыратады
Тапсырма
4тапсырма: Жеке жұмыс .сәйкестендіру
(Берілген тапсырманы өз жауаптарымен сәйкестендіру)
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау
Бағалау критерийі
Дескриптор
Гук заңын анықтады
Шамалардың белгіленуін
ажыратады
Гук заңының формуласын біледі
Өлшем бірлікті анықтай алады
Шамалардың белгіленуін ажырата алады.
"Гук заңы Серпімділік күші"(7 сынып, физика)
"Гук заңы Серпімділік күші"(7 сынып, физика)
"Гук заңы Серпімділік күші"(7 сынып, физика)
"Гук заңы Серпімділік күші"(7 сынып, физика)
"Гук заңы Серпімділік күші"(7 сынып, физика)
"Гук заңы Серпімділік күші"(7 сынып, физика)
"Гук заңы Серпімділік күші"(7 сынып, физика)
"Гук заңы Серпімділік күші"(7 сынып, физика)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.