«HOBBIES»

Оценка 5
docx
22.03.2020
«HOBBIES»
урок 3.docx

Открытое урок по английскому языку по теме «HOBBIES»

Тема: «HOBBIES»

Цель: систематизировать и обобщить знания по теме: «Хобби».

Тип: комбинированный.

Задачи:

Образовательные:

·         Совершенствовать орфографический навык, лексические и грамматические навыки.

·         Активизировать навык чтения с полным пониманием прочитанного текста.

·         Совершенствовать навык аудирования и письма.

·         Активизировать аудитивный навык.

·         Развить навык диалогической и монологической речи.

Развивающие:

·         Развить интерес к изучению английского языка

·         Развить коммуникативные навыки.

·         Активизировать логическое мышление учащихся, внимание, память, языковую догадку.

·         Совершенствовать фонематические навыки.

Воспитывающие:

·         Воспитать толерантное отношение к интересам одноклассников, научить правильно организовывать свой досуг.

УУД: формируемые учебно-универсальные действия.

Личностные: формирование положительного отношения к процессу познания, развитие навыков сотрудничества в разных ситуациях.

Регулятивные: планирование своих действий в соответствии с поставленной задачей.

Коммуникативные: планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками; правильная постановка различных видов вопросов; адекватное понимание прочитанного текста; умение с достаточной полнотой и точностью выражать свои мысли; слушать аудиозапись, учителя и друг друга для восприятия и воспроизведения необходимой информации; умение учащихся правильно выстраивать диалогическую и монологическую речь.

Познавательные: умение структурировать знания; умение осознанно и произвольно строить речевое высказывание; рефлексия.

Ход урока:

1.    Орг. момент.

-         Good morning, children! I am glad to see you. Sit down please. What is the date/ day today? Who is absent? How are you?

   2. Постановка цели и задач урока. Мотивацияучебнойдеятельности учащихся.

- It is time to start our lesson. Please, look at the screen. There are some pictures on it. Look at them attentively and think/ guess what we are going to speak about now. (Video/видео)

- So what are we going to speak about at our lesson? (Answer: HOBBIES)

You are right. We are speaking about our hobbies when we have free time.

1.    Актуализация знаний. (Фонетическая/лексическая/речеваяразминка)                                                                                                        - Before doing some exercises let us train our tongues. Pronounce these sounds and words after me together.

[ i: ]       [ ei ]                 [ au ]         [əu]               [ɔ:]
seed       cage           proud     bowl         draw
teach   famous      sound fishbowl   drawing    
reading                                                
keeping      
weekend
[ æ ]         [ e ]                   [ ju: ]             [θ]
ballet       collect             music         theatre
gallery           collection                                     museum              theatregoer

 

 

Using these words answer my questions please.

-         Do you like animals?

-         Does your bird live in a cage?

-         Are your parents theatregoers or cinemagoers?

-         Where do your fish live?

-         What are you proud of?

-         What is the Tretyakov Gallery famous for?

-         Did you teach your dog tricks?

-         Who is friendly among the animals?

-         You have different interesting hobbies, don’t you?

4. Совершенствование навыка аудирования и письма.

I know that you are active pupils and I am sure, you have got a lot of hobbies. But what can you say about Jack’s, Willy’s and Angela’s hobbies. Listen and complete the sentences.

a) Jack’s interests are …….. (singing, dancing, music).

b) Willy is fond of ……….. (riding a bike).

c) Angela’s hobby is ……… (driving her car). But she loves …… (dancing). She is a professional …… (dancer).

5. Совершенствование навыка чтения и письмаRead the text about Ralph and His Friends and complete it with the active words. The letters are mixed up here.

Ralph and His Friends 
My name is Ralf. I'm from Spain, from Madrid. I have got a lot of 
1.endfsri. They have 2.iffeedrnt interests and 3.bhsobie. Mario is a true 4.hoattreeger. He often goes to the theatre. He knows a lot about 5.ctroas and their work.

Pedro is very good with 6.nialams. His uncle works in a 7.ucrics. He is an animal 8.tirarne. He works with bears. Pedro helps him. He looks after little bears, feeds them, cleans their 9.agecs and always watches them on the 10.nrgi.

Anna took up 11.tainnpig last year. She can 12.wrda and paint 13.cturepis. Not all of them are successful, but Anna is learning. She often goes to picture 14.arllegies, reads books about painting and 15.npitears. She knows a lot about them.
I'm 
16.lolecticng cars, not toy cars but car models. My 17.olloecctin is very big. I have lorries, vans and sports cars. I'm 18.puodr of my collection.

6. ФизкультминуткаAreyoutired? Letushavesomerest. Stand up all of you and look at the screen. Repeat after them.

7. Активизацияграмматическихнавыков. Complete different kinds of questions. Here you have the answers but you should choose the best one. Have a look at the screen and you can check your answers.

1)… you have a pet?
a) do         b) is       c) was
2)…Fred go to the history museum yesterday?
a) was       b) did     c) does  
3)…Ann interested in photography?
a) am       b) doesn’t    c) is  
4)… Mike teach his dog tricks or play tennis?
a) have     b) did       c) am
5)… this bird a canary or a parrot?
a) is         b) am         c) are
6)… Smirnovs go to the theatre or to the circus tomorrow?
a) will       b) do       c) were
7) When … you buy a budgie?
a) is         b) am       c) did
8) Who … badges and coins?
a) does collect     b) did collected   c) collects

Complete the disjunctive questions.

1) They will be famous,…?

2) I have got many hobbies, …?

3) We played water polo yesterday,…?

4) Sally doesn’t sing well,…?

8. Применение знаний и умений в новой ситуации. Активизация лексико – грамматического навыка в устной речи. Let us listen to your dialogues and monologues.

Dialogues:

1) At the circus

2) Speaking on the phone

     3) Inviting to the cinema

4) At the pet shop

Monologues:

Pupils speak about their families and hobby.

9. Now your home task. Ex.10 p. 39. You will revise the words and word combinations. Get ready to write Dictatoin 4. You should know the writing form, the pronunciation and the translation of the words.

     10. Рефлексия. Подведение итогов занятия.

a)Did you like the lesson? Give the dog the heart according to your attitude towards the lesson. Letusgo! Thedogsarewaitingfortheirmasters.

b) Give the mark to your friend. Estimate their work. You have smileys on your desks: the sad ones and the happy ones. Give that smiley to your classmates that suits him or her best of all.

       c) NOW TELL ME PLEASE:

Who is the best reader, listener, expert in grammar, in writing, speaker?

Whose presentation is the best? Whose dialogue is the best?

My Attitude: I am pleased with your work. You have done your best!


 

Открытое урок по английскому языку по теме «HOBBIES»

Открытое урок по английскому языку по теме «HOBBIES»

Using these words answer my questions please

Using these words answer my questions please

Активизацияграмматическихнавыков

Активизацияграмматическихнавыков

Who is the best reader, listener, expert in grammar, in writing, speaker?

Who is the best reader, listener, expert in grammar, in writing, speaker?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
22.03.2020