Инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы
Оценка 4.9

Инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы

Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
физика
11 кл
22.12.2020
Инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы
Инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы
Жумагазинова Г окончательный.docx

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді сабақ жоспардың бөлімі: Атомдық және кванттық физика

Күні: 28.08.20 ж

Сынып: 11

Мектеп: «Б.Тұрсынов атындағы орта мектебі»КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Жумагазинова Гулдана Кайратбековна

Қатысқандар:           Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.8.1.3 – электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату

Сабақтың мақсаты

 

Барлық оқушылар сабақ соңында:

§  Инфрақызыл,ультракүлгін және рентген сәулелерінің қасиетін, физикалық мағынасын түсіндіру.

Көпшілігі:

§  Электромагниттік толқындардың негізгі заңдылықтарын қолдана отырып логикалық есептер шығару дағдысын арттыру.

Кейбір оқушылар:

§  Электромагниттік толқындардың артықшылығы мен зиянын ажырату және күнделікті өмірде қолдану.

Бағалау критерийі

 

§  Электромагниттік толқын шкаласына талдау жасайды.

§  Электромагниттік толқындардың заңдылықтарына сүйене отырып логикалық есептер шығарады;

§  Электромагниттік толқындардың адам өміріндегі ролін, сәулелердің әсерін көрсетеді

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Инфрақызыл сәулелену,ультракүлгін сәулелену,рентген сәулелері,жиіліктер диапазоны,электромагниттік сәулелену шкаласы

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» идеясының индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық     өсім, еңбекке баулу

Пәнаралық байланыс

биология,  экология,  химия, география

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Оқушылар тербелістер, толқындық қозғалыстар, жиілік,электромагниттік толқындар ұғымдарын еске түсіреді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу тәсілдері

Ресурстар

Сабақтың басы

(7 мин)

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Үш тілде амандасу.

Мақсаты: сыныпта психологиялық ахуал тудыру.

ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру

 

       «Қаламсап» әдісі бойынша топқа бөліну:

Мұнда барлық сынып оқушылары себетке қаламсаптарын салады, мұғалім 3 топқа бөлінетіндей әр топқа кез-келген қаламсаптарды қояды. Әр оқушы өзінің қаламын тауып топқа отырады.

1.     Инфрақызыл тобы

2.     Ультракүлгін  тобы

3.     Рентген тобы

 

ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру. «Қаламсап» әдісі (мұғалім кез-келген қаламсапты алып сұрақ қояды,сұраққа қаламсап иесі жауап береді)

1.      Шығару спектрінің неше түрі бар және қандай?

2.      Сызықтық деп қандай спектрді айтады?

3.      Бальмер формуласы?

4.      Спектрлік анализдің негізін салушы?

5.      Спектрлік аппараттың жұмыс істеу принципі?

 

ҚБ: Бас бармақ әдісі

 

 

 

 

 

 

 

Себет,

қаламсап

Сабақтың ортасы

(8-35 мин)

ІІ. (G) «Зерттеушілік жоба» әдісі

Әр топ өзіне берілген электромагниттік толқынның атына сәйкес зерттеу жұмысын жүргізіп, постер арқылы қорғайды.Өз ұсыныстарымен бөліседі.

Бағалау критерийі

Дескриптор

1. оқушылар электромагниттік толқындардың қасиеттерін жан-жақты оқып үйренеді.

2.Оқылған материалдардан тиісті қорытындылар жасап талдай алады

3.Қазіргі тaңда электромагниттік толқындардың қоршаған  ортa экологиясына әсерін бағалайды, oның адам өміріне зиянын азайту жoлдарын ұсынaды.

1 Электромагниттік толқындарды пайдалануда экологиялық мәселелерін айтады.

2 Электромагниттік толқындарды пайдалануда сәулелердің адам ағзасына әсерінің пайдасы мен зиянын ажыратады

3 3 Электромагниттік

тоқындарды пайдалануда

     қоршаған ортаға экологияның әсерін

     жақсарту жолдарын біледі.

 

ҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі

 

Сергіту сәті: көз гимнастикасы «Түсті қағаздар»

ІІІ. (Y) Топтағы жеке жұмыс «Конверттегі тапсырма» әдісі.

Топтағы әр оқушыға сараланған деңгейлік тапсырмалары бар конверт беріледі.

А. Таудың биік шыңдарында неліктен күңгірт көзілдірік кию қажет?

 

В. Дәрігер рентгенологтар жұмыс істеу кезінде қорғасын тұзына батырылған қолғап, алжапқыш және көзілдіріктерді қолданады?

  

    С. Адамның асқазан- ішек ауруына  ретгенодиагностика жасау кезінде не үшін «барий ботқасын» береді?

 

ҚБ: жазбаша бағалау

 

оқулық,

 ғаламтор,

маркер,

 қабырға газеті, суреттер

 

 

Электромагниттік толқындар шкаласы:

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/10896-ehlektromagnittik_tolqyndarynyng_shkalasy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(көк,жасыл,сары түсті қағаздар)

 

 

 

 

 

 

Тульчинский М.Е. Сапалық тапсырмалар

 

Сабақтың соңы

(35-40 мин)

(W) Қорытынды.

Біз нені білдік?

• ЭМТ шкаласында сәулелер диапазондарының қасиеттері мен қолданылуы.

• ЭМТ шкаласындағы сәулелердің жалпы заңдылықтары.

Рефлексия: «Плюс-Минус-Қызықты»

«П» - «плюс» оқушы сабақ барысында өзіне ұнағанның бәрінжазады.

«М» - «минус» оқушы сабақта өзіне ұнамаған немесе түсініксіз болған тұстарын жазады.

«Қ» - «қызықты» оқушылар жаңа ақпарат немесе өзін қызықтырған мәліметтер туралы жазады.

+

-

қызықты

 

 

 

 

Үйге тапсырма: §46 оқу.

А: Оқушыларға бір күнде қай жерде, қалай ЭМТ кездестіретінін, қолданатынын физикалық терминдерді дұрыс қолдана отырып сипаттап жазып келу тапсырылады.

В: Оқушыларға үйде немесе мектеп кабинеттерінде ЭМТ шкаласындағы сәулелер диапазондарының шығу көздері туралы картасын жасау ұсынылады. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Физика 11 сынып

 Тұяқбаев С, Насохова Ш, Касьянов В

2019 ж

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1.«Қаламсап» әдісі бойынша оқушыларға тапсырманы беріп,өткен сабақты қорытындылайды,

2.  Зерттеушілік жоба» әдісінде оқушылардың тапсырманы қолжетімді ресурстар арқылы зерттеушілік, шығармашылық қабілеттерінің артуына мүмкіндік береді,жаңа сабақты оқулықтан оқып өз орталарында талқылайды, бір-біріне қолдау көрсете отырып, постер қорғайды, қорытынды жасайды.

3. Оқушыларға деңгейлік- саралау есептері беріліп, логикалық ойлау қабілеттерін дамытады.

 

Ø  «Бас бармақ» әдісі

Без названия (2) Без названия (4) Без названия (3)

Ø  «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі

Ø  Жазбаша бағалау.

 

Рефлексия: «ПЛЮС-МИНУС-ҚЫЗЫҚТЫ»

Ø  Психологиялық ахуал

Ø  Сергіту сәті

Ø  Қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша

Физика 11 сынып

Ұзақ мерзімді сабақ жоспардың бөлімі:

 

Сабақтың тақырыбы:

 

Атомдық және кванттық физика

 

Инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.8.1.3 – электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату

Оқу дағдыларының деңгейі:

Қолдану

Бағалау критерийі

 

Электромагниттік толқын шкаласына талдау жасайды.

Электромагниттік толқындардың заңдылықтарына сүйене отырып логикалық есептер шығарады.

Электромагниттік толқындардың адам өміріндегі ролін, сәулелердің әсерін көрсетеді

А-деңгейі

Таудың биік шыңдарында неліктен күңгірт көзілдірік кию қажет?

 

Бағалау критерийі

Дескриптор

Электромагниттік толқындардың адам өміріндегі ролін, сәулелердің әсерін көрсетеді

Ø  Ультракүлгін сәулелерінің әсерін түсінді

Ø  Одан қорғану жолын тапты

В-деңгейі

Дәрігер рентгенологтар жұмыс істеу кезінде қорғасын тұзына батырылған қолғап, алжапқыш және көзілдіріктерді қолданады?

Бағалау критерийі

Дескриптор

Электромагниттік толқындардың адам өміріндегі ролін, сәулелердің әсерін көрсетеді

Ø  Рентген сәулесінің зиян әсерін тұжырымдады

Ø  Қорғасын тұзының рентген сәулесін жұтатынын анықтады

С-деңгейі

 Адамның асқазан- ішек ауруына  ретгенодиагностика жасау кезінде не үшін «барий ботқасын» береді?

Бағалау критерийі

Дескриптор

Электромагниттік толқындардың адам өміріндегі ролін, сәулелердің әсерін көрсетеді

Ø  Барий сұр қышқыл тұзының рентген сәулесімен әсерін түсінді

Ø  Адамның асқазан-ішек құрылысына рентген сәулесінің әсеріне көз жеткізді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Атомдық және кванттық физика

Атомдық және кванттық физика

Мұнда барлық сынып оқушылары себетке қаламсаптарын салады, мұғалім 3 топқа бөлінетіндей әр топқа кез-келген қаламсаптарды қояды

Мұнда барлық сынып оқушылары себетке қаламсаптарын салады, мұғалім 3 топқа бөлінетіндей әр топқа кез-келген қаламсаптарды қояды

Сергіту сәті: көз гимнастикасы «Түсті қағаздар» ІІІ

Сергіту сәті: көз гимнастикасы «Түсті қағаздар» ІІІ

В: Оқушыларға үйде немесе мектеп кабинеттерінде

В: Оқушыларға үйде немесе мектеп кабинеттерінде

Зерттеушілік жоба» әдісінде оқушылардың тапсырманы қолжетімді ресурстар арқылы зерттеушілік, шығармашылық қабілеттерінің артуына мүмкіндік береді,жаңа сабақты оқулықтан оқып өз орталарында талқылайды , бір-біріне қолдау көрсете отырып…

Зерттеушілік жоба» әдісінде оқушылардың тапсырманы қолжетімді ресурстар арқылы зерттеушілік, шығармашылық қабілеттерінің артуына мүмкіндік береді,жаңа сабақты оқулықтан оқып өз орталарында талқылайды , бір-біріне қолдау көрсете отырып…

Физика 11 сынып Ұзақ мерзімді сабақ жоспардың бөлімі:

Физика 11 сынып Ұзақ мерзімді сабақ жоспардың бөлімі:

Инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы

Инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері. Электромагниттік сәулелену шкаласы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
22.12.2020