Класс: 8-А
Тема урока: Использование электронных устройств
Цель урока:
· Образовательная: активизировать лексический материал по теме урока, практиковать навыки чтения, аудирования и понимания текста, научить учащихся строить монологические высказывания по заданной теме, применить изученный материал на практике;
· Развивающая: развивать умения подбирать информацию по теме и презентовать ее, умения проводить опрос, развивать языковое чутье, умение концентрировать внимание;
· Воспитательная: воспитывать сознательное и избирательное отношение к электронным устройствам, прививать навыки работы в группе.
Оборудование: УМК «Английский в фокусе» для 8 класса, ноутбук, проектор, экран, магнитола, аудиозаписи, презентации учащихся (3), презентация учителя, текст песни «Tech addict», словари, тетради, доска.
Тип урока: урок овладения учащимися новыми знаниями, умениями и навыками
Ход урока:
І. Организационный момент. Приветствие учителя.
ІІ. Подготовка к восприятию иноязычной речи.
1. Сообщение темы, цели и мотивации урока (учитель презентует слайд с различными гаджетами и предлагает ученикам угадать тему урока).
2. Беседа с опорой на картинки. Вопросы учителя: What gadgets can you see? Which of them have you got? What other gadgets can you remember?
ІІІ. Основная часть урока.
1. Актуализация лексического материала. Словарная работа.
New vocabulary: be fixed on – уставиться на что-либо;
chat online – беседовать онлайн;
occasionally – время от времени;
text – посылать сообщение;
tell sb off – отчитывать кого-либо;
deal with – иметь дело с;
impact – влияние;
extension – продолжение.
2. Изучение нового материала. Развитие навыков чтения, аудирования и понимания текста (прослушивание и чтение текста по абзацам в учебнике «Generation M», параллельная проверка понимания с помощью теста упр.3, стр.106)
3. Осмысление новых знаний, умений.
- Обсуждение результатов опроса американских тинэйджеров об использовании электронных устройств по упр.8, стр.107;
- Презентация результатов проведенного опроса среди учащихся 8-А класса по вопросу «What types of media do teenagers use the most?» (выступление группы 1)
Survey
Hello, everybody!
Our group has carried out a survey among our classmates and asked the question «What types of media do teenagers use the most?»
The results of this survey are the following:
50% of our classmates play computer games;
20 % prefer to watch a film;
20 % go online in the social nets;
And only 10 % of pupils make calls from their mobile phones.
As a result, we can say that most of our classmates prefer spending their free time with the computer, playing games. That isn’t very well. We advise our friends to be careful with gadgets and enjoy real life and real communication!
4. Первичное закрепление, систематизация и обобщение.
- Письменное выполнение упражнения 4, стр.106 (Задание: найти синонимичные значения слов и словосочетаний в упражнении и в тексте, записать пары слов в тетрадь).
- Письменное выполнение упражнения 6, стр.106 (Задание: из данных слов составить словосочетания по теме урока, ввести их в предложения. Работа у доски).
- Презентация подготовленной заранее информации о возможностях использования гаджетов для обучения (выступление группы 2 «Gadgets for studies»).
Gadgets for studies
Gadgets are an integral part of our lives. Nowadays they are used everywhere and education is not an exception. Schoolchildren use gadgets for doing homework because it is more convenient and fast.
So, how teenagers can use gadgets in their studies?
Using gadgets and being able to connect to the Internet we can get any information we need just in no time. We use them to prepare essays and reports on different subjects: Literature, Geography, History, English, Physics and others.
Also they can be used to read books, newspapers and magazines. If you know the author or the title, you can find any book in the Internet.
Many pupils use computers or laptops to make presentations and projects. You can make colorful and attractive presentations on different topics, using special programs. It will make your studies more exciting!
There is a good chance to make experiments with the help of the Internet. Sometimes it is difficult to do it in real life, it can be dangerous, but you may watch it just on the screen of your computer!
Educational videos are great thing! We watch them to understand things better and for enjoyment.
Distant learning is also very useful, especially for pupils who can’t come to school when they are ill or because of weather conditions. We practiced distant learning this winter in our lyceum.
All in all, we’d like to make the conclusion. Electronic gadgets and the Internet help teenagers to study in many ways, but it has its drawbacks. Unfortunately, some pupils find ready homework in the Internet and just copy it! That’s too bad! Besides, they spend a lot of time playing games and chatting in social nets.
So, use gadgets wisely and you’ll get many useful things with their help.
- Презентация подготовленной заранее информации о возможностях проведения дня без электронных устройств (выступление группы 3 «A day without gadgets»).
A day without gadgets
Every house today is full of smart appliances such as washing machine, dishwasher, vacuum cleaner, microwave, stereo system and others. These objects have drastically changed people's lives. A couple of decades ago people had no idea what smartphones or iPhones are, while today nearly everyone has one. It is undoubtedly the best communication device.
But can you imagine a day without gadgets?
Don’t worry! Your life will go on!
Let’s suppose what activities you can be busy with.
· Firstly, doctors state that all electronic gadgets are dangerous for health. So you should not stay with them for too long!
· Secondly, you can spend more time with family and friends.
· You can also walk with friends and enjoy fresh air all day.
· There is a chance to read your favourite books in the evenings and drink hot tea.
· Also, children can play different table games, for example, draughts, chess, monopoly and others.
· You will have a great opportunity to go to the cinema or to the theatre.
· If you enjoy travelling you could visit some interesting places.
All in all, we should say people can easily do without modern gadgets and enjoy communicating and having a good time. Just have a try!
- Разучивание и коллективное исполнение песни «Tech addict» («Технологический фанатик»). См. приложение 1.
Беседа: Why do people call the singer a tech addict?
Which of the gadgets mentioned in the text do you use for? What for?
- Интерактивная методика «Микрофон» (Задание: закончить предложение о предпочтениях учащихся в гаджетах «I spend a lot of time with … as I like …» - «Я провожу много времени с ... так как мне нравится ... »)
ІV. Заключительная часть урока.
1. Подведение итогов урока.
2. Домашнее задание: подготовить статью для школьного журнала на тему «Мои гаджеты» (10-12 предложений).
3. Выставление и комментирование оценок.
Список использованной литературы
1. Английский язык. 8 класс: учеб. для общеобразоват. организаций / Ю.Е.Ваулина, Д.Дули, О.Е.Подоляко, В.Эванс. – М.: Express Publishing: Просвещение, 2016. – 216с.
2. Гин А. Приемы педагогической техники: Пособие для учителя. – М., 2001. – 88с.
Приложение 1
Tech addict
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.