Тэма: Асеннія з’явы ў прыродзе (абагульняючы ўрок)
Мэта: абагульненне і сістэматызацыя ўяўленняў вучняў пра змены ў прыродзе восенню.
Задачы: вучыць бачыць і разумець паслядоўнасць змен у жыцці прыроды восенню;
працягваць фарміраваць уменні тлумачыць сувязі ў прыродзе;
садзейнічаць развіццю лагічнага мыслення;
выхоўваць любоў да прыроды.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
Хлопніце ў далоні тыя, каму падабаецца восень; падніміце рукі тыя, хто лічыць, што восенню адбываюцца змены ў прыродзе; сядайце тыя, хто ведае некаторыя сакрэты восені.
2. Актуалізацыя ведаў.
Інтэлектуальная размінка.
-Як называецца час у сярэдзіне верасня, калі вяртаецца амаль летняе цяпло? (баб’е лета)
-Які месяц самы туманны?
-Як дрэвы абараняюцца ад “зімовай засухі”? (скідаюць лісце)
- Ці скідаюць елкі свае іголкі? (да)
- Чаму птушкі адлятаюць у вырай? (
-Што агульнага ў пытаннях нашай размінкі? (звязаны з восенню)
3.Паведамленне тэмы ўрока
Наш урок будзе прысвечаны гэтай пары года. Восень завітала да нас апошні раз, каб упэўніцца, што вы добра засвоілі яе прыкметы.
4. Абагульненне і сістэматызацыя ведаў.
Растлумачце прыказку “ Ад восені да лета звароту няма”.
Назавіце восеньскія месяцы.
Гульня " што спачатку, а што потым?».
Прапануецца разгледзець у падручніку карцінкі, якія паказваюць раннюю, познюю і залатую восень, і аднавіць правільны парадак.
Настаўнік. Чаму малюнкі павінны быць у такім парадку?
— Як вы былі апранутыя 1 верасня, а цяпер? Чаму?
Улетку сонца высока падымалася ў неба, дні былі доўгія, зямля атрымлівала шмат цяпла. Увосень сонца падымаецца не так высока і свеціць не так ярка, дні сталі карацей, таму стала халодна.
Адгадванне загадак.
Ляціць арліца па сінім небе,
Крылы распластаная,
Сонейка заслала. (Хмара.)
Мяне часта клічуць, чакаюць,
А прыйду - ад мяне хаваюцца. (Дождж.)
Настаўнік. Як часта восенню ідуць дажджы? Чым адрозніваецца летні дождж ад восеньскага?
Работа ў сшытку ст.20№1
Фізкультхвілінка.
-Чаму восенню адбываецца лістапад?
Увосень, калі сонца падымаецца не так высока на небе, як улетку, і свеціць не так ярка, расліны атрымліваюць усё менш святла і цяпла. Таму рост раслін запавольваецца. Спачатку гэта незаўважна, асабліва ранняй восенню( верасень), але ў кастрычніку ўсё больш прыкметнымі. Калі дні становяцца карацей і халадней, дрэвы і хмызнякі пачынаюць скідаць лісце - у прыродзе пачынаецца лістапад.
-Работа ў сшытку с.20 №2
-Восенню адбываюцца змены толькі ў жыцці раслін? (не, і жывёл таксама)
Пра гэта раскажуць нам вершы.
1) сабраліся і паляцелі
Качкі ў далёкую дарогу.
2) пад каранямі старой елі
Майструе мядзведзь бярлог.
3) Заяц у мех апрануўся белы,
Стала зайчыку цёпла.
4) Носіць бялку цэлы месяц
Пра запас грыбы ў дупло.
5) хавае на зіму кедровка
У стары мох арэхі спрытна.
6) ігліцу шчыплю глушцы.
Зімаваць да нас прыляцелі
Паўночнікі-снегіры.
Работа на с.25 вучэбнага дапаможніка
Настаўнік. Як змянілася колькасць насякомых з прыходам восені? Дзе яны хаваюцца ?
З надыходам халадоў насякомыя залазяць у зацішныя месцы, іншыя зімуюць у стадыі лічынак, лялячак ў глебе. Мухі засынаюць да вясны, з пахаладаннем знікае нектар-асноўная ежа многіх насякомых. З казуркамі цесна звязана жыццё птушак, так як для многіх яны з'яўляюцца асноўным кормам.
- Чым харчуюцца птушкі? (Насеннем, пладамі; журавы і чаплі-жабамі; драпежныя птушкі-мышамі, іншымі дробнымі жывёламі.)
Птушкі сілкуюцца разнастайным кормам. Для многіх з іх асноўным кормам служаць Казуркі, плады, насенне. З надыходам халадоў знікаюць Казуркі, на раслінах мала пладоў і насення. Таму птушкі ляцяць цёплыя краю — туды, дзе ёсць корм.
- Як называюць такіх птушак?
Отгадывание загадок.
Угадайте, что за птичка — Встали братья на ходули,
Темненькая невеличка, Ищут корма на пути.
Беленькая с живота, На бегу ли, на ходу ли
Хвост раздвинут в два хвоста. Им с ходулей не сойти.
(Ласточка.) (Журавли.)
Кто без ног и без свирели
Лучше всех выводит трели,
Голосистее, нежней?
Кто же это?
(Соловей.)
Настаўнік. Пералётныя птушкі пераадольваюць вялікія адлегласці, часам без адпачынку ляцяць ноч і вельмі стамляюцца. Шмат птушак гіне падчас пералёту. Таму не трэба палохаць птушак, разганяць зграю, якая адпачывае на полі ці на дрэвах.
— Усе птушкі ляцяць на поўдзень? Якія застаюцца? Як яны сябе паводзяць? (Сініцы, вароны, вераб'і, Галубы, гракі застаюцца і пера Біра бліжэй да жылля чалавека, так як тут лягчэй адшукаць корм. На зіму да нас прылятаюць снегіры, амялушкі. Зімуюць птушкі сілкуюцца захаваліся пладамі і насеннем раслін, адшукваюць схаваліся насякомых. Совы, сарокі, дзятлы таксама застаюцца зімаваць.)
Работа ў сшытку с.21 №3,4
5.Падвядзенне вынікаў
Настаўнік. На развітанне восень хоча даведацца, хто з вас самы назіральны.
- Лісце якіх дрэў восенню чырванеюць? (Асіна, рабіна, клён.)
- Які лясны жыхар сушыць грыбы на дрэвах?
- У якога звера восенню ў лістапад з'яўляюцца дзіцяняты? (Заяц.)
- Ці можна сустрэць у нас зімой гракоў?
6.Рэфлексія.
Вось і мы развітваемся з Восенню да наступнага года. А на развітанне падарыце восені добрыя восеньскія словы!
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.