Ұзақ мерзімді жоспар: 7.2A: Электрондық кесте көмегіментапсырмаларды шешу |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||
Күні: |
мұғалімнің ТАӘ: |
||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Сабақта жоқ: |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Шартты пішімдеу |
||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.4. Шартты пішімдеуді электрондық кестеде қолдану |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: |
- электрондық кестеде шартты пішімдеуді есептеу кезінде қолдануды үйрену |
||||||||||||||||||||||||
Сәттілік критерийі: |
- шартты пішімдеу дегеніміз; - шартты пішімдеуді тағайындау; - шартты пішімдеуді есептеу кезінде электрондық кестені қолдану |
||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар:
|
–Жаңа мәліметті үйрену кезінде оқушылар сөйлем құрады,оқып сұрақ құрастырады (бейнематериал қарау,сұрақтарды бір-бірімен тұжырымдайды ) -Оқушылар сөздермен танысады,соның көмегімен шартты пішімдеуді баяндайды: шарт, ауқым,шартты пішімдеу. - Хаттар мен диалог үшін пайдалы өрнектер: ауқымын көрсетуге міндетті, шартты құрастыру, таңдалған ұяшыққа пайдалану… |
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
|
Жауапкершілікті,ынтымақтастық,төзімді- жаңа материалды зерттеуде оқушылар сабақта бірлесіп ұйымдастыру арқылы жүзеге асырады. Денсаулық - теориялық материалды бекітуге арналған (салмағы мен бойының көрсеткіші) |
||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар: |
Биология – жаңа материалды үйрену кезінде (оқушылардың бойы мен салмағының көрсеткіштері қарастырылады) Математика – жаңа сабақты оқуға жігерлендіру (кесте нөмірлері) |
||||||||||||||||||||||||
Алдын ала білім:
|
- «пішімдеу»сөзінің мағынасын біледі; - оқушылар MS Excel-де кестені құруды біледі ; - формулаларды қолдануды біледі; - кестеде мәліметтерді пішімдеуді біледі. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресуртар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 5 минут
|
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сәлемдесуі.Эмоционалды фон құру . Жұмыс үлгісіне икемделу. 2. Сабақ тақырыбына жеткізу: - Балалар, көктем мезгілінде туылғандар қолдарыңызды көтеріңіздер (оқушылар қолдарын көтереді,мұғалім оларға жасыл карточка таратады ). Рахмет,қодарыңызды түсіре беріңіздер. -Жаз мезгілінде туылғандар қолдарыңызды көтеріңіздер? (сары түсті карточка) - Қыс мезгілінде туылғандар қолдарыңызды көтеріңіздер? (көк түсті карточка) -Күз мезгілінде туылғандар қолдарыңызды көтеріңіздер?? ( қызғылт сары карточка) Мұғалім хабарлама береді,көктемде туылғандар n адам, жазда – m адам т.с.с. ,сұрақ қою арқылы –Маған туылған күн иелерін тез анықтауда не көмектесті? Мұғалім нұсқасын тыңдап болған соң– «Сіздерді шағын топтарда не біріктіреді?» -Сабақ тақырыбын айқындайды,мақсатты тұжырымдау, тапсырмалар анықталады, сабақ тақырыбын жазады. |
Презентация
Карточка 1 |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 35 минут:
5 минут
5 минут
10 минут
5 минут
5 минут
5 минут
|
1.Сабақ тақырыбын оқуға талаптану: -Оқытушы карточкалар таратып оқушылардан боялған сандардың критерийін айтуын сұрайды (жұмысты жұппен ұйымдастыруға болады)
Әр жұп өзінің болжамдарын айтады (оқушылардан тақтада түсіндіруі сұралады). Талқылау барысында оқушылар келесідей шешімге келеді, 90-нан 94-ке дейінгі сандардың қызғылт түске боялған, 95 саны сарыға,96-дан 100-ге дейін жасыл түске.
Өзін-өзі бағалау – оқушылар бояудың дұрыстығын тексереді. Дифференциация – өте жақсы оқитындар өздерін тексере алады
-Оқытушы оқушылардан 95 санының қанша рет кездескенін анықтауды сұрайды - Оқытушы 95 санын тез есептеуге ненің көмектескенін түсіндіруді сұрайды? - Қалай ойлайсыз,ішкі кескін маңызды ма? Неге екенін түсіндіріңіз? Оқышулардың жауаптарын тыңдап болған соң оқытушы бүгінгі сабақты оқытудың маңыздылығын түсіндіреді.Ары қарай оқытушы слайдтан формулаларды көрсетіп оны оқушылардан түсіндіруді сұрайды:
Оқушылардың жауаптарын тыңдап, оқытушы шарттың маңыздылығын жеткізеді.
Оқытушы оқушылардың жауаптары мен талқылауларын бағалайды. Дифференциация – өте жақсы оқитындар өздерін көрсете алады
2. Жаңа материалды үйрену: -Оқытушы «шартты пішімдеу» бейнематериалды көруді ұсынады. Бейнематериалды қарап болған соң оқытушы оқушылардан не көргенін бір сөйлемнен және мүмкіндігінше бір-бірін қайталамай тұжырымдауын сұрайды.
Оқытушы оқушылардың жауаптары мен талқылауларын бағалайды. Дифференциация – өте жақсы оқитындар өздерін тексере алады
Оқытушы MS Excel-де сыныптастары туралы мәлімет енгізілген кесте құруды тапсырады.
Бұл тапсырманы орындау үшін оқушылардан алдын-ала дайындап қойған мәліметтерді ішкі және сыртқы шеңберде құруды сұрайды. Ары қарай оқушылар MS Excel-де өздері кесте құрады.Оқытушы бақылай отыра оларға мүмкіндігінше кеңес береді. Оқытушы «Жас ерекшеліктеріне сай бой және салмақ» кестесінен сұрақтар қояды: -Кестені оқып шығып деректерді талдаңыз? - Физикалық тұрғыда қай оқушының көрсеткіші төмен,орташа,жоғары?(жұп болып талдауға болады) Дифференциация – өте жақсы оқитындар өздерін тексере алады Оқушылар тақтадағы мәліметтерді көшіріп жазады.Тақтадағы мәліметтердің жанына оқытушы түрлі-түсті карточкалар бекітеді
Оқытушы өзін-өзі тексеруді ұйымдастырып,оларға келесі кестені ұсынады:
- Оқытушы сыныптастарының физикалық даму деңгейін анықтап осыған дейін құрылған Excel кестесінде қолануын сұрайды - Оқытушы түсіндіре отырып, оқушылар жеке компьютерде орындайды: - Пайда болған терезеден қандай параметрлерді көрсету керек екенін ойланып көріңіздер? Оқушылар өз ойларын айтып,мәліметтерді диалогтық терезеде енгізеді.Қандай түске сәйкес екенін оқытушы ескертіп отырады.
- Жұмыс аяқталуына қарай оқытушы шыққан кестені алғашқы кестемен салыстыруды сұрайды. Оқытушы екпінді назар аударта отырып оқушылардан шыққан кестедегі мәліметке сұрақ құрастыруын айтады. Сонан соң оқушылар бір-бірімен сұрақ алмасып,жауап береді. Оқытушы кестені көрсетіп келесі сұрақтарға жауап беруін сұрайды; - Қай кестедегі мәліметтер түсініп оқуға ыңғайлы? Неге екенін түсіндіріңіз?
3.Жаңа мәліметті бекіту - Оқытушы шартты пішімдеуде «Салмақ» графын қолдануды сұрайды Оқушылар жеке жұмыс жасайды Мақсатына жету үшін оқытушы бұл нұсқамен оқушының формативтік бағалаумен бағалауы мүмкін. Оқу мақсатына қарай әр оқушы өзін-өзі бағалауды ұсыну сұралады.
Дифференциация –тапсырмаларды уақытымен орындап отырған оқушыға қосымша тапсырма беріледі (карточка 5). |
Карточка 2
Бейнематериал
Карточка 3
Карточка 4
Карточка 5
Карточка 6 |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 5 минут
|
Сабақ соңында рефлекция жүргізіледі: - Нені білді,не үйренді? - Не түсініксіз болды? - Немен жұмыс жасау керек? |
|
|||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||
Тапсырмаларды уақытымен орындап отырған оқушыларға қосымша тапсырма беріледі. (карточка 5). Дифференциация - жұмыс жасау кезінде белсенді оқушы көмек көрсете алады |
Бағалау сабақ барысында қаралады,оқушыға да оқытушыға да ( өз-өзін бағалау,өзара бағалау). |
Белсенді қызмет түрлері – сыныптастарының мәліметтерін құру ккезінде(ішкі және сыртқы шеңбер).
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Оқу мақсаты/шынайы оқыту мақсаты?
Барлық оқушылар ЦО жете білді ме?
Егер жетпесе,онда неге?
Дифференциация сабақ барысында дұрыс өтті ме?
Сабақ кезеңдері нақты бола білді ма?
Сабақ жоспарында жаңылу болды ма? |
|
||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Қай екі аспектілі сабақ жақсы өтті (білім берумен оқытуды ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту үшін не себеп бола алатын еді(білім берумен оқытуды ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістіктерінен нені анықтадым/оқушылардың жеке қиындықтарын,алдағы сабақтарда не нәрсеге көңіл бөлу керектігін?
|
|||||||||||||||||||||||||
Қысқа мерзімді сабақ жоспары «Информатике»
Карточка 1
Карточка 2 ( карточка түрлі-түсті болуы қажет)
Карточка 3
Сыныстастарының бойы мен салмағы |
||
Аты |
Бойы( см) |
Салмағы (кг) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Карточка 4
Карточка 5
Карточка 6 ( дифференциация үшін тапсырма)
ТАПСЫРМА 1. Берілген кестені MS Excel-де құрып,шартты пішімдеуді пайдалана отырып 5000 теңгеден асатын тапсырысты белгілеңіз
ТАПСЫРМА 2. Берілген кестені MS Excel-де құрып,шартты пішімдеуді пайдаланып 15 сәуірдегі жасалған дипломдық жұмыстың 50 % белгілеңіз.Студенттердің 40% және 75%-ға жасалған дипломдық жұмыстарының санын есептеңіз
ТАПСЫРМА 3. Мәселен,сіз стомотология кабинетіндегі туған күндерді бақылап жүрсіз,кейін сіздің құттықтауыңызды алғандарды белгілейсіз.Шартты пішімдеуді қолданып,соған сәйкес кесте құрыңыз:
Подсказка: =Сегодня() функциясын қолданыңыз.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.