Көбейту кестесі. Ашық сабақ
Оценка 5

Көбейту кестесі. Ашық сабақ

Оценка 5
docx
08.02.2023
Көбейту  кестесі. Ашық  сабақ
Көбейту кестесі. Ашық сабақ.docx

 

Пән: математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1С.Кестелік көбейту және бөлу

Сынып: 3

 Күні: 25.10.2019ж

 

Мектеп: «Шаңырақ» көпсалалы мектеп – гимназия КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Баембаева Ф.Ж.

Қатысқандар саны: 22

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Көбейту кестесін бекіту.Жанама сұрақтармен берілген  есептер.Ұжымдық  шешім.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.4.Жанам  сұрақтар болатын (бірнеше бірлік артық\кем,бірнеше есе артық\кем)қатынастармен байланысты есептерді талдау және шығару. 6; 7; 8; 9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану. 

3.5.1.2. Есептерді шығаруда «бір заттың массасы», «саны», «жалпы масса»; «бір затқа жіберілген шығын», «заттардың саны», «жалпы шығын» шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану.

3.2.1.7. Формулаларды шамалардың арасындағы өзара қатынасты орнатушы  теңдік ретінде  түсіну.

Сабақ    мақсаттары

Барлық оқушылар:

2-9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану

Бірқатар оқушылар:

Шамалардың арасындағы тәуелділікті кескіндейтін әріптік өрнектерді өз бетінше жазу;

жанама түрде тұжырымдалған есептерді талдау және шығару

Кейбір оқушылар:

Шамалардың арасындағы қатынас туралы білімді күнделікті өмірде пайдалану

Бағалау критерийлері

*Шамалардың өзара байланысын түсіндіре алады..

 *Көбейту кестесін есептер шығаруда қолдана алады

Тілдік мақсаттар

 

 Жалпы масса,саны, бір заттың массасы,құн,баға,сан.,жалпы шығын

Құндылықты дарыту

Ұжымдағы сыйластық, татулық, өзара түсіністік сияқты құндылықтарды қалыптастыру

Пәнаралық байланыстар

АКТ

Бастапқы білім

 

Шамалардың формуласын     біледі.2 -9-дың көбейту  кестесі

Ресурстар

Жұмыс  дәптерлері;маркер;  көбейту және бөлу  кестесі ;формула жазылған парақшалар,микрофон,үй макеті

 

 

Жоспарланған уақыт және сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

 

 

 

 

Ынталандыру.

 1.Ынтымықты – атмосфералық  ахуал  туғызу:

1.Кіріспе

*Мұғалім:

--  Қайырлы  күн.Қазір  математика  сабағы.Балалар  сабағымыз жақсы өтсін, жақсы көңіл- күй тілеймін.

* Алдын – ала балалар топпен отырады.

1 топ .               2топ.           3 топ.

 

1.Өлең  жолдарын  құрастыру.

Мұғалім:

Сабақты  біз  бастаймыз.....

1 топ.          Сабақты біз бастаймыз

         Бестік алып тастаймыз

         

 2 топ.           Сабақты біз бастаймыз.

                      Көбейту кестесін жаттаймыз

 

3 топ.              Сабақты біз бастаймыз

                        Көп-көп есеп шығарып тастаймыз.

             

            Мұғалім:

             - Адамдар  тобын не деп атайды?

            - Ұжым деген не?

            - Қандай ұжымдарды білесіңдер?

            -Дәл қазір қандай ұжымға бөлінуге болады?

            (Қыздар мен ұлдар)

            - Қазір шағын үш топ ұжымы отырсыңдар.!

             

* Слайдтан сынып ұжымымен таныстыру.

(Неше оқушы бар айту, барлығы -22, 9 ұл,13 қыз бар)

 

Мұғалім:.

Яғни : Бәріміз біріміз үшін

Біріміз бәріміз үшін – дегендей

Ұжыммен  бірлесіп жұмыс істейміз, бірлесе бір шешімге келеміз.Ұжым  мүшелері бір-бірімізге көмек береміз.

Мұғалім:

Сабақта қандай ережені сақтаймыз!

Татулық – тәртіп – тыныштық –талап – тазалық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

«Сынып фотасы»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хормен айту

Тақтада жазулы тұрады

 

Сабақтың  негізгі  бөлімі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәт

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 жұп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 жұп

 

 

 

 

 

 

 

3 жұп

 

 

 

 

 

4 жұп

 

 

 

Біз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Видиоролик көру

 

 

Мұғалім:

-         Ел басымыз кім? (Қасым- Жомарт Тоқаев)

-         Алдында кім болды? (Н.Назарбаев)

-         Ел басшыларының Халыққа  жолдауында Халықты тұрғын үймен қамтамасыз  ету жайлы  «Қол жетімді баспана - 2020», «Нұрлы жер » бағдарламаларын жасалды.

-         Бұл  баспаналар алдымен көпбалалы отбасыларға, жалғыз басты отбасыларға, жас отбасыларға т.б. беріліп жатыр.. Біздің Риддер қаласында  да жаңа үйлер салынып, үйге мұқтаж отбасыларға беріліп, жаңа қоныс тойларын тойлап, халықтың қуанышында шек болмады. Әлі де  көп тұрғын үй қажет. Барлығын қамтамасыз етіп болған жоқ. Сондықтан біз де үй салуға өз үлесімізді қосайық па? Ұжыммен бір  шешімге  келіп, ендеше бүгін сабақта үй тұрғызайық!Үйге  мұқтаж адамдарға өз үлесімізді көрсетейік!

 

1.Үй тапсырмасыФундамент- іргетасын құю.

( Жеке - дара  жұмыс)

Мақсаты:8  – дің кестесін қаншалықты біледі тексеру.

·        8  дің   кестесін қима кесте арқылы айтып  шығу 

 

2.Жаңа сабақ:

·        Тақырыпты ашу.

(Әріптер артындағы өрнектің мәнін тауып,цифрлар астына қояды сонда  « Кесте» - деген сөзі шығады)

10

1

8

4

9

к

е

с

т

е

 

 

12 - 12:6 =10(К).        18:18  = 1(Е).     24 :3 =8(С)

1 * 4=4 (Т).                81 : 9  = 9(Е)

 

Мұғалім:

-Неге бұл сөз шықты?-деп ойлайсыңдар?

-Кесте деген не?

Қандай кестелерді білеміз?

(Сабақ кестесі, автобустардың жүру кестесі, поезд .. есептердің шарттарын кестеге жазамыз, теңдеулерді кестеге жазуға болады т.б)

Мақсаты:

-          Ендеше біз көбейту кестесі туралы сөз қозғаймыз.Көбейту кестесін өтіп болдық.Олай болса бүгінгі тақырыбымыз «Көбейту кестесін бекіту »

Есептер шығару, өрнектегі амалдардың орындалу тәртібін анықтау және есептер шығарғанда формулаларды,кестені қолдана алу.

·        Көбейту деген не?

·        (Бірдей қосылғыштардың  қосындысы)

·        Мысалы: 8 + 8+ 8+ 8 + 8 .... = 8 х 4 т .с .с

 

·        Көбейту кестесі – таблица умножения –

          Multiplication table

 

 

 

 

 

2.Жаңа  сабақты  жаңғырту.

Мұғалім:

-         Көбейту кестесін қай жерлерде қолданамыз?

(Есептер шығаруда,теңдеу шешуде, өрнектердің мәнін табуда, өмірде дүкенде сауда жасағанда т.б)

·        Көбейту кестесінде қай  санға  дейін  кесте  құрылған?

·        Ары  қарай  да  кесте  құра беруге болады!

·        Мысалы:10 –ның ,11 –дің  т.б.

·        Бірақ  негізгі   түп  нұсқа  осы 9 санымен  аяқталып, қолданылады.

-         Көбейту кестесі Қытай елінде 2200 жыл бұрын пайда болып, содан еш өзгеріссіз қазірге дейін қолданып келеміз.

·         Бейнефильм көру

(9- дың көбейту кестесін түсіндіру туралы)

·        Саусақпен  көбейту  кестесін  көрсету.

·        «Жасырылған  сан» ойыны

(Мәнін жасыру, оқушы табу)

 

3.Жаңа сабақты бекіту

Тапсырмалар орындау.

Мақсаты: Амалдарды  орындау  тәртібін  білу, өрнектердің мәнін  тапқанда көбейту кестесін пайдалана алу, көбейту және бөлу кестесін жаза білу.

 

1.     Тапсырма : Кесте жазу. (Топтық жұмыс)

1 топ.         

 100 – 35 : (5 + 2)

2топ.      

  8- дің Бірінші көбейткішке бөлу кестесін жазу

3топ.       

 7-нің екінші көбейткішке бөлу кестесін жазу

(Топтар бір- бірін тексеріп, стикер арқылы бағалап ,тақтаға іледі және слайдтан өз-өздерін тексереді)

(Үйдің екінші бөлігін  ілу)

 

 

 

2.Тапсырма : Жеке жұмыс.

Мақсаты:Әр оқушының ауызша есептеу дағдысын дамыту.

 

«Лото» ойынын  ойнау.

 

«Лото» ойынын ойнатады. Әрбір баланың алдында ойын  алаңы болады.

 

Мұғалім:

Сендер кестедегі дұрыс санды сызып тастауларың қажет.

1.   8-ді   4 есе арттыр.                 8 * 4 = 32

2.   9-ды  8-ге арттыр.                  9+ 8 = 17

3.   100 – ді  2 есе азайт.             100 : 2 = 50

4.    80-ді  3 -ке азайт.                  80 – 3 = 77

 (Қорытындысын слайдтан көріп, өз- өзін  тексереді)

 

 

1.      «Қар  кесек» ойыны

Мақсаты: Формулаларды жаңғырту. Шамалар арасындағы байланысқа тапсырмалар орындауға дайындық.

(Формула жазылған қар кесектерін алып,  қанаттағы формулаларға барып тұру)

Құн  : 

 Қ = б * с              с = Қ : б          б = Қ : с

Жалпы масса:

Ж.м= м * с         с = Ж.м : м      м = Ж.м :с

Көбейтудің үлестірімділік қасиеті.

 

( а + в) * с = а*с + в*с

 

3.Тапсырма:Жұптық тапсырма

Мақсаты: Шамалар арасындағы байланысқа тапсырмалар орындау.Жанама сұрақтармен берілген есептер шығару.

 

1 жұп.

 

1 қораптың массасы

(м)

Саны

 

(с)

Жалпы масса

 

(Ж.м)

? кг

9 дана

72кг

 

Шешуі: м = Ж.м :с = 72кг : 9 = 8кг.

Жауабы: Бір қораптың массасы 8кг

Дескриптор:

1.Шамалар арасындағы тәуелділікке байланысты формуланы жазады

2.Бұйымдар санын табады

3.Жауабын жазады

 

2 жұп.

  

Шығармашылық тапсырма.

 

Бағасы

(б)

Саны

(с)

Құны

(Қ)

 

 

 

Шешуі:

Жауабы:

 

3 жұп.

 

       Жанама сұрақтармен берілген есеп.

 

    Балабақшаға 8 секіртпе әкелінді, бұл допқа қарағанда 2 есе артық. Балабақшаға қанша доп әкелінді?

8 : 2 = 4               Жауабы: 4 доп

 

4 жұп.

  Оқулық + дәптермен жұмыс жасайды.

            97 бет. №4

 

Бізге:

 

Бір тобатай

сыйымдылығы

Саны

Жалпы сыйымдылық

бірдей

8 тобатай

72 л

? тобатай

54 л

 

Шешуі: Мен:   б.с =  Ж.с  : с = 72 л : 8  = 9л

               Қонақ: с  = Ж.с : б.с = 54л : 9л =  6 дана

(Құн, Жалпы масса т.б.  формулаларды  слайдтан көрсету)

Мұғалім:

-         Жарайсыңдар өте жақсы жұмыс атқардық.

-         Сонымен балалар , үй дайын болды.Кімге сыйлайық ?

-         (Көпбалалы отбасыға ма?, жас отбасыларға ма?)

-Рефлексия.

Мақсаты:Сабақтың өн бойына шегініс жасай отырып, өткенге шолу жасау

·        «Микрафон» ойыны (барлық  топқа ауызша сұрақтар қою)

(Кесте,формулаларды сұрау)

 

-         Жалпы массаны қалай табамыз?

-         Құнды табу үшін не істейміз?

-         Бір ыдыстың сыйымдылығын қалай табамыз?

-         9кестеден сұрақтар  т.с.с

Кері байланыс:

Мақсаты:Оқушылардың сабақты ұғыну деңгейін бақылау.өз пікірлерін айту

2.Күз ағашын жасау

Барлығы алдындағы ағаш бұтағына  стикерлер ілу.

Сары – бәрін ұқтым

Қызыл – көмек  керек

(Бір –екі балаға сөйлету, не үшін сары стикер ілдің? т.б.)

Бағалау:

1.Әр топ келесі топқа баға қояды.

2.Мұғалім : Ауызша баға қою, марапаттау.....

 

Қонақтарға гүл сыйлау.

Сабағы: Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін айт

Жапырағы: 9 * 8 . Гүлі: Масса өлшем бірліктерін ата

                   

 

Үйге тапсырма.

І нұсқа. 102 бет.№8.  ІІ нұсқа.102бет.№9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй салып жатқан бейнеролик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйдің суретін көрсету - Слайд

 

 

 

 

Қима кестелер

 

1.Үйдің іргетасын ілу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цифрлар, әріптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үш тілде хормен айту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнефильм

 

Қайыржан

 

Таблица тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4,стикер

(Сары, жасыл,қызыл)

 

 

 

 

 

Үйдің екінші бөлігін ілу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 қағазға лото ойынын жазып тарату

 

 

 

 

 

 

 

Слайд «Лото»

 

 

Үйдің үшінші бөлігін ілу

 

Қанатта

Құн ....жазып ілулі тұрат

 

Қар кесектеріне

Құн, Жалпы масса, көбейту қасиеттерін жазылған формулалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4- ке жазылған тапсырмалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

А4 –ке орындау

97 бет.№3 (в)

 

 

 

97 бет.№4

 

 

 

 

 

Оқулықтан №3(ә)

 

 

 

 

Слайд «Формулалар»

 

 

 

Үйдің төртінші бөлігін ілу

 

 

 

 

 

 

Ашық

Микрофон

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ағаш  бұтағы,

Сары, қызыл стикерлер

 

 

 

Гүл

 

 

 

 

 

 

Күнделік + слайд

 


 

Пән: математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1С

Пән: математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1С

Жоспарланған уақыт және сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған уақыт және сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалім: . Яғни : Бәріміз біріміз үшін

Мұғалім: . Яғни : Бәріміз біріміз үшін

Сергіту сәт 1 жұп 2 жұп 3 жұп 4 жұп

Сергіту сәт 1 жұп 2 жұп 3 жұп 4 жұп

Сергіту сәт 1 жұп 2 жұп 3 жұп 4 жұп

Сергіту сәт 1 жұп 2 жұп 3 жұп 4 жұп

Сергіту сәт 1 жұп 2 жұп 3 жұп 4 жұп

Сергіту сәт 1 жұп 2 жұп 3 жұп 4 жұп

Біз

Біз

Сабақ соңы 1

Сабақ соңы 1

Видиоролик көру Мұғалім: -

Видиоролик көру Мұғалім: -
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
08.02.2023