Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Қысым Мектеп: \
Күні: Мұғалімніңаты-жөні:
Сынып: 7
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтыңтақырыбы Кері итеруші күш
Осы сабақтақол
жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме) 7.3.1.12-сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;
7.3.1.13-есептер шығаруда Архимед заңын қолдану
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар үшін: сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің шығу табиғатын түсінеді ;
Көпшілік оқушылар үшін: тақырып бойынша логикалықсұрақтарға жауап бере отырып, қарапайым тәжірибелер жасайды;
Кейбір оқушылар: Кері итеруші күш және Архимед заңына есептер шығарады;
Бағалаукритерийі - сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсінеді;
- тақырып бойынша логикалық сұрақтарға жауап бере отырып, эксперимент жүргізеді;
- деңгейлік есептер шығарады;
Тілдікмақсаттар «Мензурка», «динамометр», «цилиндр», «калориметр» құралдарын эксперимент жасау, кесте толтыру барысында қолданып шамаларды анықтайды, салыстырады , топта алынған нәтижелерді сәйкестендіреді. Аталған терминдерді сөздік қорына қосады.
Құндылықтарға баулу Су көліктерін құрастыру және суда жүк тасымалдау, ішкі және сыртқы туризмді дамыту.Демалыс орындарындағы жағажайларда денсаулық және өмір қауіпсіздігін сақтауға баулу
Пəнаралықбайланыс Сабақтатөмендегідейпәндерменбайланысжүзегеасырылады:
Математика – есептершығару (амалдарқолдану);
Тарих-Архимед заңының шығу тарихымен танысады;
Экология-Арал теңізінің экологиясы;
Алдыңғыбілім Архимед күшін эксперимент арқылы анықтайды алады, қауіпсіздік ережесін біледі;
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері ресурстар
Сабақтың басы
3 мин «Фотосуреттер» 4 топқа бөлу
Ширату: Тапсырма-1
Проблемалық сұрақтар:
1. Неге ауырденелерді суда көтергенжеңіл?
2. Ағаш бөрене мен шегені көлге тастасақ қайсысы батады? Неге?
Сабақтың ортасы
5 мин
15 мин
5 мин
10 мин «Сұрақты ұстап ал!» әдісі . Тапсырма-2
1 . Неге өзен суына қарағанда ,теңіз суына жүзген жеңілірек?
2. Сүңгуір үйрек су бетінде қамыстың сабағынан ұя жасайды.Ұя су бетінде жел қалай соқса ,солай
қарай жүзеді.Құстың ұясын су бетінде қандай күш ұстап тұрады.Ұяның пішіні мен көлемі туралы
не айтуға болады?
3. Сүңгуір үйрек суда жақсы сүңгиді.Судың тарапынан әсер ететін ығыстырушы күшті ол қалайазайтады?
4.Арқаңмен жүзгенде суда өзіңді жеңіл ұстайсың. Неге?
• Ауызша кері байланыс орнату;
• «Отшашу » арқылы бағалау;
«Детальдарын қосу» әдісі. Тапсырма-3
1-топ. Тәжірибе-1:Пластилиннен жасалған көлемдері әр түрлі екі денені динамометрге іліп, кезегімен ыдыстағы суға батырып, динамометрдің көрсетуін жазып алып, қорытынды жасаңыз.
№ тәжірибе Пластилиннен
жасалғандене Дененіңауадағы
салмағы Р1 ; Н Дененіңсудағы
салмағы Р1 ; Н Архимед күші
Fы= P1— P2 ; H
1 Үлкен шарик
2 Кішкентай шарик
2-топ. Тәжірибе-2.Көлемдерібірдей, тығыздықтарыәртүрліденелердіалып,кезегіменыдыстағысуғабатырып,динамометрдіңкөрсетуінжазып,алыпқорытындыжасаңдар.
№ тәжірибе Цилиндр Дененіңауадағысалмағы Р1 ; Н Дененіңсудағысалмағы Р1 ; Н Архимед күшіFы= P1— P2 ; H
1 алюминий
2 темір
3-топ.Тәжірибе-3.Тығыздығы бірдей заттан жасалған әр түрлі формадағы дененің кері итеруші күшін есептеңдер.
№ тәжірибе Дене Дененіңауадағысалмағы Р1 ;Н Дененіңсудағысалмағы Р1 ;Н Архимед күшіFы=P1-P2 ;H
1 кубик
2 шарик
4- топ.Тәжірибе-4.Бірденені алдымен таза суға, сонансоң майғасалып, динамометрдіңкөрсетуіненазараудару, қорытындыжасау.
№ тәжірибе Сұйық Дененіңауадағысалмағы Р1 ;Н Дененіңсудағысалмағы Р1 ;Н Архимед күшіFы=P1-P2 ;H
1 су
2 Шағу май
«Детальдарды қосу»
Архимед күші
Тәуелді емес Тәуелді
1.дененің формасына 1.дененің көлеміне
2.дененің тығыздығына 2.сұйықтың тығыздығына
Критерий Дескриптор
Білімалушы
- тақырып бойынша логикалық сұрақтарға жауап бере отырып, эксперимент жүргізеді;
-құрал-жабдықтар атауын, қолданылу маңыздылығын түсінеді;
-Архимед заңының анықтамасын,формуласын, өлшем бірлігін біледі;
-ығыстырушы күштің қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды;
-алынған нәтижелерге анализ жасайды, есептер шығарады;
-зерттеу жүргізеді, болжайды, қорытынды шығарады;
• Топ «детальдары» арқылы «Себептерін анықта»кері байланыс алу;
• «Бағалау парағы» топбасшылары топ мүшелерін бағалау;
«Мюнстерберг» әдісі . Сергіту жаттығуы. Тапсырма-4
Араласқан сөздердің арасынан толық сөздерді тап?
1.освосвосвпвпархимедврврарчспсммқысымоаптьтбиллдауаманометрьббчччдвовраараараоимитмттииьсиракузтмтьмьммб
2.итмтмомьададасуқұбырылиимсмсстстманометртмььбиююячячячсорғылартттиьиббббиипаскальпррпполатмьмауатть
• Ауызша кері байланыс орнату,«Бес саусақ» арқылы бағалау;
«Эстафета» әдісі есептер шығару.Тапсырма-5
1.Көлемі 2 дм3 денетолықсуғабатырылған. Осы денегеәсерететінкеріитерушікүш 18 Н болса, дененіңтығыздығықандай?/ 900 кг/м3 /
2.Көлемі 7,5 дм3-ге теңтастыңмассасы 18,7 кг. Осы тасты суда батырмайұстаптұра-тын күштіанықта. ρ=1000 кг/м3./110 Н
• Есеп жауаптарын топта салыстыру арқылы жазбаша кері байланыс алу;
• «Отшашу» арқылы бағалау; 1 топ.1-тәжірибе:
Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдеріәртүрліпластилинненжасалғандене,стакан, сұйық (су мен май ).
2 топ.2- тәжірибе.
Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдерібірдей, тығыздықтарыәртүрлізаттар, стакан,сұйық (су мен май )
3 топ.3-тәжірибе.
Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдері мен тығыздықтары бірдей, формасы әр түрлі пластилиннен жасалған дене, стакан,сұйық (су мен май ). 4 топ.4- тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, цилиндр дене,стакан, тығыздығы әр түрлі сұйық (су мен май ).
Сабақтың соңы
5 мин • «Бір жағынан, екінші жағынан» Кері байланыс
Үйге тапсырма: «Қайраңда қалған кемелер» Арал теңізінің тағдыры зерттеушілік жоба әзірлеу;
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.