Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: |
Қысым |
Мектеп: \ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
7
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңтақырыбы |
Кері итеруші күш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтақол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.12-сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру; 7.3.1.13-есептер шығаруда Архимед заңын қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің шығу табиғатын түсінеді ; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Көпшілік оқушылар үшін: тақырып бойынша логикалықсұрақтарға жауап бере отырып, қарапайым тәжірибелер жасайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Кері итеруші күш және Архимед заңына есептер шығарады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийі |
- сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсінеді; - тақырып бойынша логикалық сұрақтарға жауап бере отырып, эксперимент жүргізеді; - деңгейлік есептер шығарады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
«Мензурка», «динамометр», «цилиндр», «калориметр» құралдарын эксперимент жасау, кесте толтыру барысында қолданып шамаларды анықтайды, салыстырады , топта алынған нәтижелерді сәйкестендіреді. Аталған терминдерді сөздік қорына қосады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Су көліктерін құрастыру және суда жүк тасымалдау, ішкі және сыртқы туризмді дамыту.Демалыс орындарындағы жағажайларда денсаулық және өмір қауіпсіздігін сақтауға баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пəнаралықбайланыс |
Сабақтатөмендегідейпәндерменбайланысжүзегеасырылады: Математика – есептершығару (амалдарқолдану); Тарих-Архимед заңының шығу тарихымен танысады; Экология-Арал теңізінің экологиясы; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғыбілім |
Архимед күшін эксперимент арқылы анықтайды алады, қауіпсіздік ережесін біледі; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин |
«Фотосуреттер» 4 топқа бөлу Ширату: Тапсырма-1 Проблемалық сұрақтар: 1. Неге ауырденелерді суда көтергенжеңіл? 2. Ағаш бөрене мен шегені көлге тастасақ қайсысы батады? Неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин
15 мин
5 мин
10 мин |
«Сұрақты ұстап ал!» әдісі . Тапсырма-2 1 .
Неге өзен суына қарағанда ,теңіз суына жүзген
жеңілірек? · Ауызша кері байланыс орнату; · «Отшашу » арқылы бағалау; «Детальдарын қосу» әдісі. Тапсырма-3 1-топ. Тәжірибе-1:Пластилиннен жасалған көлемдері әр түрлі екі денені динамометрге іліп, кезегімен ыдыстағы суға батырып, динамометрдің көрсетуін жазып алып, қорытынды жасаңыз.
2-топ. Тәжірибе-2.Көлемдерібірдей, тығыздықтарыәртүрліденелердіалып,кезегіменыдыстағысуғабатырып,динамометрдіңкөрсетуінжазып,алыпқорытындыжасаңдар.
3-топ.Тәжірибе-3.Тығыздығы бірдей заттан жасалған әр түрлі формадағы дененің кері итеруші күшін есептеңдер.
4- топ.Тәжірибе-4.Бірденені алдымен таза суға, сонансоң майғасалып, динамометрдіңкөрсетуіненазараудару, қорытындыжасау.
«Детальдарды қосу» Архимед күші
· Топ «детальдары» арқылы «Себептерін анықта»кері байланыс алу;
· «Бағалау парағы» топбасшылары топ мүшелерін бағалау;
«Мюнстерберг» әдісі . Сергіту жаттығуы. Тапсырма-4 Араласқан сөздердің арасынан толық сөздерді тап? 1.освосвосвпвпархимедврврарчспсммқысымоаптьтбиллдауаманометрьббчччдвовраараараоимитмттииьсиракузтмтьмьммб 2.итмтмомьададасуқұбырылиимсмсстстманометртмььбиююячячячсорғылартттиьиббббиипаскальпррпполатмьмауатть · Ауызша кері байланыс орнату,«Бес саусақ» арқылы бағалау; «Эстафета» әдісі есептер шығару.Тапсырма-5 1.Көлемі 2 дм3 денетолықсуғабатырылған. Осы денегеәсерететінкеріитерушікүш 18 Н болса, дененіңтығыздығықандай?/ 900 кг/м3 / 2.Көлемі 7,5 дм3-ге теңтастыңмассасы 18,7 кг. Осы тасты суда батырмайұстаптұра-тын күштіанықта. ρ=1000 кг/м3./110 Н · Есеп жауаптарын топта салыстыру арқылы жазбаша кері байланыс алу; · «Отшашу» арқылы бағалау;
|
1 топ.1-тәжірибе: Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдеріәртүрліпластилинненжасалғандене,стакан, сұйық (су мен май ). 2 топ.2- тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдерібірдей, тығыздықтарыәртүрлізаттар, стакан,сұйық (су мен май )
3 топ.3-тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, көлемдері мен тығыздықтары бірдей, формасы әр түрлі пластилиннен жасалған дене, стакан,сұйық (су мен май ). 4 топ.4- тәжірибе. Құрал-жабдықтар: штатив, динамометр, цилиндр дене,стакан, тығыздығы әр түрлі сұйық (су мен май ). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
· «Бір жағынан, екінші жағынан» Кері байланыс
Үйге тапсырма: «Қайраңда қалған кемелер» Арал теңізінің тағдыры зерттеушілік жоба әзірлеу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпекпіз Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз |
Бағалау Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Оқу мақсаттарына жету үшін сабақтың бастапқы кезеңінде оқушылардың ішкі уәжін ояту және жаңа сабаққа зейінін шоғырландыру үшін ширатуға тақырып бойынша проблемалық сұрақтар қойдым. Оқушылардың танымдық-интеллектуалдық қабілетін арттыру үшін тапсырмаларды саралап, оқушылардың жеке қажеттіліктеріне қарай деңгейлік есептер «Эстафета» әдісі арқылы берілді. |
Сабақтың басы ширату кезеңінде ауызша кері байланыс орнатып, оқушыларды «5 саусақ » әдісі арқылы бағаладым. «Сұрақты ұстап ал!» әдісі арқылы Тапсырма-2 орындалды. Мұнда логикалық сұрақтарға оқушылар өз тәжірибелерімен байланыстыра отырып жауап берген соң, ауызша кері байланыс орнатылып, «Отшашу» арқылы бағаланды. «Детальдарын қосу» әдісі арқылы практикалық жұмыс Тапсырма-3 орындалды. Мұнда әр топ тақырып бойынша қарапайым тәжірибе жасалып, соңында топтардың қорытындысы бойынша детальдарды қосып тақырып бойынша ортақ қорытынды жасалды. Бұл тапсырмада «Себебін анықта» керібайланысы алынып, «бағалау парағы» арқылы бағаланды. |
Сабақ барысынды практикалық тапсырма тәжірибе жасаланатындықтан физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін тағы еске салынады. |
Сабақ бойынша рефлексия Физика сабағында «Детальдарды қосу» тәсілі ең тиімді тәсіл екеніне көз жеткіздім. Бұл тәсілді қолданудағы мақсатым – оқушылардың не білетінін және нені жасай алатынын, физика пәніне деген қызығушылықтары мен пәндік білімінің деңгейін анықтау болды. Жаңа тақырыппен жұмыс жасау барысында балалардың қалай білім алатынына көңіл бөлдім. Соның ішінде «бірінші тезис: жаңа тақырыпты оқыту адамың нені білетіні және түсінетінімен байланысты болады», «төртінші тезис: оқушыларға болжам жасауға, өз ойын құруға, оны қорғауға және сынақтан өткізуге уақыт беріңіз» деген тұжырымдамасына өте мән бердім. Берілген тапсырмаға нақты уақыт қойып, қандай нәтижеге қол жеткізетінін бақылап отырдым. Бұл кезде кейбір топтарда тапсырмаға берілген уақыттан өтіп кетіп, аяқтай алмаған оқушылар болды. Бұл топ мүшелерінің тақырыпты түсіну, мақсаттарды айқындау, мәселені шешуде тиімді әдіс –тәсілдерді қолдана алмағандығы деп бағаладым. Алдағы уақытта мұндай кемшіліктерді жою үшін аталған оқушылардың білім - білік дағдысын жетілдіруді қолға алу керек екендігін түйдім. |
Сабақтың ең маңызды бөліктерінің бірі сабақ және оқу мақсаттарына қол жеткіздім. Сабақ қойылған мақсатқа жетті |
|
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.