Чалавек і свет
Тэма: Дзікарослыя дрэвы
Клас: 2
Мэта: пазнаёміць з разнастайнасцю дзікарослых дрэў і іх відамі.
Задачы: фарміраваць уяўленні аб дзікарослых раслінах, іх адрозненні ад культурных;пашырыць уяўленні вучняў аб дзікарослых дрэвах Беларусі, іх адметных прыкметах, значэнні ў прыродзе і жыцці чалавека;працягнуць фарміраванне ўменняў працаваць з навуковым тэкстам і ілюстрацыямі;спрыяць выхаванню экалагічна правільных паводзін на прыродзе.
Абсталяванне: прэзентацыя да ўрока па дадзенай тэме, праектар, экран, карткі з заданнямі для арганізацыі самастойнай работы; яблычкі для рэфлексіі.
Ход урока
I. Арганізацыйны момант
(Слайд 1)
Добры дзень! Вітаю вас, дарагія дзеці! Звярніце ўвагу на свае рабочыя месцы, ці ўсе падрыхтаваліся? Жадаю вам поспехаў і цудоўнага настрою!
2. Сёння на ўроку мы пазнаёмімся з новымі таямніцамі прыроды. А дапаможа нам разгадаць гэтыя таямніцы Лесавічок. Але спачатку праверым д/заданне.
ІІ. Праверка дамашняга задання
-Якое было зададзена ў вас заданне?
Пытанні:
-Хто мне расказажа пра сатдыі развіцця насення?
-Якія ўмовы неабходныя раслінам для росу і развіцця?
-Малайцы!
-Сення на ўроку мы пазнаёмімся з новай тэмай, якая мае назву “Дзікарослыя дрэвы”. (Слайд 2-4)
ІІІ. Актуалізацыя ведаў
Каб праверыць, як вы ведаеце дрэвы, правядзем гульню у форме загадак, якую вам загатаваў Лесавічок. (Слайд 5)
1. Адна я ў лесе з белаю карой.
Багата сокам веснавой парой. (Бяроза.)
-Звярніце ўвагу, а якія плады у бярозы? Як іх называюць?
-Добра! А вясной,что смачнае дае нам бяроза?(Сок)
2. Я зацвітаю кожным летам
не пышным — ледзь прыкметным цветам.
Але як толькі зацвіту,
дык пчолы чуюць за вярсту. (Ліпа.)
-А як называюцца плады ў ліпы?(арэшкі памерам з гарошыну)
Але падрабязней пра гэта цудоўнае дрэўца мы зачытаем пазней у падручніку.
Наступная загадка. Якое ж дрэўца загадаў нам Лісавічок?
3. Сто гадоў я малады.
Маё насенне — жалуды. (Дуб.)
-Дык якое насенне ў дуба? (Жалуды)
Звярніце ўвагу, дрэва складаецца з некалькі частак. Калі мы паглядзім у самы ніз дрэва,што ж хаваецца ў зямлі?(Карані).
ІV. Фізкультхвілінка (для вачэй)
(Слайд 7)
V. Знаёмства з новым матэрыялам. Уступная гутарка
(Слайд 8-9)
Добра. Мы працягваем далей знаёміцца з новай тэмай. Лесавічок вам напісаў пісьмо,дзе хоча пазнаёміць бліжэй вас з дзікарослымі раслінамі і дрэвамі. Зачытаем?
У дварах, на вуліцах, у садах растуць розныя расліны.
Напрыклад, адны з іх (ружа, вішня), іх саджаюць і вырошчваюць людзі.
Гэта культурныя расліцы.
Іншыя расліны,напрыклад, (дзмухавец, крапіва) людзі іх не саджаюць, іх ніхто не даглядае. Яны растуць і размнажаюцца без дапамогі людзей.
Гэта дзікарослыя расліны.
Але акрамя дзікарослых раслін, існуюць і дзікарослыя дрэвы. Сярод дзікарослых дрэў у Беларусі шмат кветкавых. Гэта тыя дрэвы, у якіх пры зацвітанні мы бачым кветачкі. Іх адносяць да ліставых дрэў.
-Хто мне назаве ліставыя дрэвы?( Ліпа, бяроза, асіна, клён,дуб)
Але таксама ёсць дрэвы, якія ніколі не цвітуць. У іх не бывае пладоў, а вось насенне ёсць. Яно ўтвараецца ў шышках. У гэтых раслін таксама ёсць карані, сцябло, а вось лісце- ігольчатай формы(хвоя). Таму іх называюць хвойнымі дрэвамі.
-Якія гэта дрэвы?(Елка, сасна, кедр, піхта)
VІ. Замацаванне вывучанага матэрялу.
Цікавае пытанне: калі паназіраць за ліставымі і хвойнымі дрэвамі. Что адбываецца восенню з іх лісцем?
-Ці ападае лісце ў ліставых дрэваў?
-А хвойных? (Не ападае. Яны пакрыты тонкім слоем воску, гэта забяспечвае хвойныя дрэвы, каб яны не замерзлі. А таксама дапамае не выпарацца вільгаці.
-Звярніце ўвагу у падручнік на с.43. Разгледзьце малюнкі. Якіх дрэў намалявана больш: ліставых ці хвойных?
-Малайчыны! А зараз прачытаем у падручніку на с. 44, па якім ж прыкметам можна адрозніць ліпу.
-Што адметнае у гэтым прыгожым дрэўцы? Якія прыкметы?
-Чаму пчолкаў так вабіць ліпа?( ёсць жоўтыя кветкі, якія прыемна пахнуць)
-А як называюцца плады ў ліпы?(арэшкі памерам з гарошыну)
-Чаму ліпа вельмі карысная для нас?(Яна дапамагае нам, калі мы захварэлі. Пьюць ліпавы чай)
VІІ. Фізкультхвілінка
Я буду называць вам назвы дрэў, а ваша задача падымаць рукі ўверх, калі гэта ліставыя дрэвы і прысядаць, калі гэта хвойныя дрэвы.
-Малайцы! Деткі, але Лесавічок вам падрыхтаваў яшчэ адно цікавае заданне.
Гульня “Знайдзі лішняе” Работа па картках
Клен, таполя, дуб, яблыня (дзікарослыя);
Яблыня, груша, асіна (культурныя);
Сасна, бяроза, елка, піхта (хвойныя);
Ліпа, асіна, сасна, дуб (ліставыя)
-Малайцы! Вы справіліся з заданнем Лісавічка.
VІІІ. Падвядзенне вынікаў
Давайце ўуспомнім:
– З якой тэмай мы сення пазнаёміліся?
– У чым адрознінне дзікарослых раслін ад культурных?
– Якія дзікарослыя дрэвы адносяць да ліставых, а якія- да хвойных?
– Ці можа дрэва мець насенне, калі ў яго не бывае пладоў? (Можа, бо насенна сазравае ва ўсіх хвойных дрэвах (у шышках).
ІХ.Дамашняе заданне. Рэфлексія
С.42-46,(прачытаць, адказаць на пытанні). Звярнуць увагу, якія расліны і кусты растуць каля дома, у двары або там,дзе часта гуляеце з бацькамі.
Прыём рэфлексіі «Яблыня»
На дошцы намалявана яблыня. Дзецям раздаюцца намаляваныя яблыкі
двух колераў - чырвоныя і зялёныя. Яны прыляпляюць яблыкі: зялёныя - я лічу, што зрабіў усё на выдатна, у мяне добры настрой;
чырвоныя - не справіўся з заданнем, у мяне сумны настрой.
-Дзякуй за ўрок! Лесавічку з вамі спадалася. Ён абавязкова вярнецца да нас яшчэ раз!
Клен, дуб, яблыня Яблыня, груша, асіна Сасна, бяроза, елка Ліпа, асіна, сасна
|
(культурныя) (дзікарослыя) (хвойныя) (ліставыя) |
Клен, дуб, яблыня Яблыня, груша, асіна Сасна, бяроза, елка Ліпа, асіна, сасна
|
(культурныя) (дзікарослыя) (хвойныя) (ліставыя) |
Клен, дуб, яблыня Яблыня, груша, асіна Сасна, бяроза, елка Ліпа, асіна, сасна
|
(культурныя) (дзікарослыя) (хвойныя) (ліставыя) |
Клен, дуб, яблыня Яблыня, груша, асіна Сасна, бяроза, елка Ліпа, асіна, сасна
|
(культурныя) (дзікарослыя) (хвойныя) (ліставыя) |
Клен, дуб, яблыня Яблыня, груша, асіна Сасна, бяроза, елка Ліпа, асіна, сасна
|
(культурныя) (дзікарослыя) (хвойныя) (ліставыя) |
Клен, дуб, яблыня Яблыня, груша, асіна Сасна, бяроза, елка Ліпа, асіна, сасна
|
(культурныя) (дзікарослыя) (хвойныя) (ліставыя) |
Клен, дуб, яблыня Яблыня, груша, асіна Сасна, бяроза, елка Ліпа, асіна, сасна
|
(культурныя) (дзікарослыя) (хвойныя) (ліставыя) |
Клен, дуб, яблыня Яблыня, груша, асіна Сасна, бяроза, елка Ліпа, асіна, сасна
|
(культурныя) (дзікарослыя) (хвойныя) (ліставыя) |
Клен, дуб, яблыня Яблыня, груша, асіна Сасна, бяроза, елка Ліпа, асіна, сасна
|
(культурныя) (дзікарослыя) (хвойныя) (ліставыя) |
Добра. Мы працягваем далей знаёміцца з новай тэмай. Лесавічок вам напісаў пісьмо,дзе хоча пазнаёміць бліжэй вас з дзікарослымі раслінамі і дрэвамі. Зачытаем?
У дварах, на вуліцах, у садах растуць розныя расліны.
Напрыклад, адны з іх (ружа, вішня), іх саджаюць і вырошчваюць людзі.
Гэта культурныя расліцы.
Іншыя расліны,напрыклад, (дзмухавец, крапіва) людзі іх не саджаюць, іх ніхто не даглядае. Яны растуць і размнажаюцца без дапамогі людзей.
Гэта дзікарослыя расліны.
Але акрамя дзікарослых раслін, існуюць і дзікарослыя дрэвы. Сярод дзікарослых дрэў у Беларусі шмат кветкавых. Гэта тыя дрэвы, у якіх пры зацвітанні мы бачым кветачкі. Іх адносяць да ліставых дрэў.
-Хто мне назаве ліставыя дрэвы?( Ліпа, бяроза, асіна, клён,дуб)
Але таксама ёсць дрэвы, якія ніколі не цвітуць. У іх не бывае пладоў, а вось насенне ёсць. Яно ўтвараецца ў шышках. У гэтых раслін таксама ёсць карані, сцябло, а вось лісце- ігольчатай формы(хвоя). Таму іх называюць хвойнымі дрэвамі.
-Якія гэта дрэвы?(Елка, сасна, кедр, піхта)
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.