Конспект по обучению грамоте 1 класс на тему "Гук [ ж] , літары Ж, ж"
Оценка 5
Разработки уроков
doc
белорусская литература
1 кл
12.05.2019
С целью получения новых знаний в урок включаются задания, аналогичные тем, которые выполнялись учащимися во время знакомства с гласными и согласными звуками и их буквами. По мнению учителя задания могут быть заменены с учетом уровня подготовки учащихся класса. Занимательный материал повысит интерес детей к урокам чтения
Гук [ ж] , літары Ж, ж.doc
Тэма ўрока: Гук [ ж] , літары Ж, ж
Мэта ўрока : знаёмства вучняў з гукам [ ж] , графічным вобразам літар Ж, ж.
Задачы ўрока:стварыць умовы для засваення графічнага вобразу літары Ж і
суаднясення яе з адпаведным гукам; садзейнічаць развіццю ўмення распазнаваць і
выдзяляць асобныя гукі ў слове, выхаванню цікавасці да працэса чытання.
Змест урока
1.Арганізацыйны момант. Стварэнне эмацыянальнага настрою.
Празвінеў званок і змоўк,
Пачынаецца ўрок.
Мы за парты ціха селі
І на дошку паглядзелі.
2. Актуалізацыя ведаў.
На якія групы падзяляюцца гукі беларускай мовы ?
Чытанне слоў, запісаных на дошцы :
Раман Шалаш кашы
Тарас Пушок грыбы
Заданні:
А) Назавіце першы гук у словах першага слупка, ахарактарызуйце яго;
Б) назавіце апошнюю літару ў словах трэцяга слупка, ахарактарызуйце яе.
Чытанне тэксту “ У шалашы” ланцужком.
Адказы на пытанні па тэксце :
Хто такія Раман і Тарас ?
Якога сябра хлопчыкі ўзялі з сабою ?
Знайдзіце сказы, якія складаюцца з аднаго слова.
Прачытайце словы з літарай ш.
Фізкультхвілінка
Бураціна пацягнуўся,
Раз нагнуўся, два нагнуўся,
Рукі ў стораны развёў –
Мабыць, ключык не знайшоў,
А каб ключык нам дастаць,
Трэба на насочкі ўстаць.
3. Уводзіны ў тэму:
Прагаворванне чыстагаворкі:
Жужужу, жужужу – я ўсім дзецям раскажу.
Жажажа, жажажа – што абулі мы смаўжа.
Жыжыжы, жыжыжы – сталі зайцамі маржы.
Жоўжоўжоў, жоўжоўжоўжоў мухі з’елі ўсіх вужоў.
Фанетычная зарадка :
Пакажыце, як гудзе жук ? ( жжжжжж)
З якім гукам і літарай будзем працаваць на ўроку ?
4 .Вывучэнне і замацаванне новага матэрыялу. а) адкрыйце буквары на стар. 63, знайдзіце літары Ж,ж.
б) Характарыстыка гука [ж].
в) Гульня “ Хто ўважлівы?”:
Паслухайце верш, запомніце словы з гукам [ж].
Жвава круцяцца жаронцы,
Як жаўток,жаўцее сонца,
Жнівень ходзіць па зямлі,
Жыта зносіць у кулі.
Лінгвістычны каментарый настаўніка:
Жаронцы,або жорны –ручны млын з двух плоскіх круглых камянёў для перацірання
зерня ў муку або крупу.
Кулі –тоўстыя снапы жытняй саломы.
г) харавое чытанне складоў з літарай ж у складовай табліцы.
д) гульнёвае практыкаванне “Канструктар” :
складзіце са складоў словы :
жа , ба , на, жы, жо, ра.
Фізкультхвілінка:
Гульнёвае практыкаванне “Чуйныя вушкі”
(калі пачуем слова з [ж] пляскаем у далоні)
Жар,шар, лужа, ружа, мыш, сук, жук, кажу, нашу, нашы, нажы,вожык.
5. Работа над тэкстам “Словы”:
а) самастойнае і харавое чытанне слоў у слупках;
б) чытанне тэксту самастойна і ланцужком;
в) гутарка па змесце прачытанага з выбарачным чытаннем:
Якую гульню арганізавалі дзеці?
З якога гука пачыналіся словы?
Што спытала Зоя?
Што адказала Рая ? А Мая ?
Як звярнулася Зоя да Жоры? Чаму хлопчык не змог правільна адказаць?
Знайдзіце ў тэксце і прачытайце словы з літарай ж.
6. Падвядзенне вынікаў урока:
З якім гукам і літарай пазнаёміліся на ўроку?
Гульня “ Словы”:
У тэксце, які мы чыталі на ўроку, дзеці называлі словы,якія пачынаюцца з гука
[ж].Назавіце і вы свае словы, у якіх ёсць гэты гук.
7.Рэфлексія.
Самаацэнка ўрока з дапамогай лінеечак поспеху.
Конспект по обучению грамоте 1 класс на тему "Гук [ ж] , літары Ж, ж"
Конспект по обучению грамоте 1 класс на тему "Гук [ ж] , літары Ж, ж"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.