Texnologik xarita
Mavzu | O’tilganlarni mustahkamlash |
| Darsning maqsadi: O’quvchilarni o’tilgan mavzu haqidagi bilim va ko’nikmalarini kengaytirish ; |
O’quv jarayonining mazmuni | O’quvchilarda vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash, o’tilgan mavzular yuzasidan fikrlarini shakllantirish; |
O’quv jarayoning amalga oshirish texnologiyasi | Uslub:Umumlashtiruvchi dars; |
| O’quvchilarning o’tilgan mavzu haqidagi ma’lumotlari kengayadi va matematika faniga muhabbat ruhida tarbiyalanadi. |
Kelgusi rejalar (tahlil o’zgarishlkar) | O’qituvchi o’z faoliyatining tahlili asosida yoki hamkasblarining tahlil va takliflari asosida keyingi darslarga o’zgartirishlar kiritadi va rejalashtiradi. |
Ishning nomi | Bajariladigan ish mazmuni | uslub | vaqt |
1-bosqich | O’quvchilar davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorligini tekshirish | Tez javob,didaktik o’yin | 2 |
2-bosqich | Darsdavomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalarni belgilash. Dars shiorini ishlab chiqish | Munozara | 3 |
3-bosqich | 1-darsni quvnoq va yengil musiqa bilan boshlash.(darsning har bir qismida musiqa yangratish) O’quvchilarga xat keltirish. | Namoyish | 5 |
4-bosqich | Yangi mavzuni mustahkamlash | Didaktik o’yin | 4 |
5-bosqich | Darsda faolligiga qarab o’qquvchilar bilimlarini baholash va izohlash darsini yakunlashj | reyting | 2 |
6-bosqich | 713-714 misollar | tushuntirish |
Dars rejasi
O’qituvchi:
Gulu-rayhon lolalarim
Qani tinglang so’zlarim
Jajji o’g’il qizlarim
Ona yurt egasisiz
Istiqlol ertasisiz
Bo’ling aq-lu rasolar
Salom aziz bolalar
Ham bilimdon donolar
O’quvchilar
Bizlar yaxshi bolamiz
Ochilgan gul-lollamiz
Ota-ona izmidan
Ustozlarning so’zidan
Bizlar also chiqmaymiz
Darsga shay gulg’unchamiz
Inglizcha salomlashish
Qisqa va quvnoq musiqa orqalii.
Darsning borishi
In which rules do we always achieve?
To be quietly during the lesson.
Be active to the lesson
To reach the all information
To spend the time in right way.
To express fully your own ideas
The rule of
“right hand”.
The golden rules of the lesson:
Darsda faol bo’lish
Intizomli bo’lish
Fikrni to’la bayon qilish
“O’ng qo’l” qoidasi
Yangiliklar sari intilish.
Vaqtdan ununli foydalanish
Oltin qoidalar
Ma’naviyat daqiqalari
ISTIQLOL
OZODLIK
ISTIQBOL
ERK
Istiqlol bu - mamlakatimizda hukm suraytgan erkinlikni va ozodlikni tushunamiz.
Ozodlik bu – bunyodkorlikka ochilgan oydin yo’l.
Erk deganda biz erkinlikni, kelajak uchun erkin parvoz eta olishni tushunamiz.
Istiqbol bu – biz orzu qilayotgan yorqin kelajak.
Dars shiori:Intilganga tole yor.
a)Vatan yagonadir- Vatan bittadir;
b)Sog’lom bola-sog’lom yurt mevasi bugunimiz saodati, kelajak kafolati.
MUSTAQILLIK
Mustaqillik bu - birovga qaram bo’lmaslik, o’z xohish va istagi bilan kelajakka intilishdir.
HARAKATLAR STRATEGIYASI
DAVLAT VA JAMIYAT QURILISH TIZIMINI TAKOMILLASHTIRISH{Moviy rang- osmon va toza havo ramzi,Amir Temur davlati bayrog’ining rangi. }
QONUN USTUVORLIGINI TA’MINLASH VA SUD HUQUQ TIZIMINI YANADA ISLOH QILISH {Siyoh rang qonuniylik elementlari hisoblangan ustuvorlik va or –nomuslilik ramazi}
IQTISODIYOTNI RIVOJLANTIRISH VA LIBERALLASHTIRISH.{Tilla rang-iqtisodiyotni rivojlantirish elementlari hisoblangan kuch qudrat va boylik ramzi}
IJTIMOIY SOHANI RIVOJLANTIRISH{Qizil rang – hayot va aholining munosib turmush tarzini ta’minlash ramzi}
XAVFSIZLIK, DINIY BAG’RIKENGLIK VA MILLATLARARO TOTUVLIK, O’ZARO MANFAATLI VA AMLIY TASHQI SIYOSAT.{Oq rang – tinchliksevarlik siyosati elementlari hisoblangan tinchlik va soflik ramzi.
O’quvchi xat ,xat sizlarga ertaklar yurtidan xat, shoshilinch xat olib keldim.
O’qituvchi:Rostdan ham xat ertaklar yurtidan ekan.
Qani Shahnoza o’qichi nima deb yozilgan ekan.
O’quvchi:Salom bilimdon bolajonlar. Sizdan men bobo sholg’om va bo’g’irsoq yordam so’rab xat yozyapmiz. Meni ona yer bag’ridan bo’g’irsoqni esa yovuz yovvoyi hayvonlardan qutqaring. Ularni yengish uchun bir qancha murakkab savollarga javob berish va misollarni bajarish orqali bizlarga yordam berishingiz lozim. Sizlardan yordam kutib qolamiz.
O’quvchi:xatni bizga ertaklar yurtidan “Bobo sholg’om” va “Bo’g’irsoq”yuboribdi.
O’qituvchi:Ha,Ertaklar yurtidagi do’stlaringiz boshiga rostdan ham mushkul ish tushibdi. Ularga yordam beramizmi?
Bilasizmi bolajonlar buning uchun yo’lda bir qancha qiyinchiliklarga duch kelishingiz mumkin.Ularga yordamga tayyormisiz? Unda ketdik.
Hozir sizlarni 2 guruhga bo’lib olamiz . Guruhingiz nomini ertaklar nomi bilan ataymiz 1-guruh “Bobo sholg’om” 2-guruh “Bog’irsoq” guruhi deb nomlaymiz.
\
Mana biz safarimizdagi birinchi qiyinchilikka duch keldik.Har bir shartni bajarish orqali Bo’girsoqni Bir hayvon qo’lidan ozod qilgan bo’lasiz. Buning uchun ushbu topshiriqni hal qilishimiz kerak.Ikki guruhdan ikkitadan ishtirokchi chiqib “Krassvord”ni yechishlari kerak. Va o’tilgan mavzular haqidagi bilimingiz sinovdan o’tadi
KROSSVORD
|
| |||||||||||||||
| ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||
| ||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||
|
| |||||||||||||||
|
| |||||||||||||||
M
A
T
E
M
A
T
I
K
A
SAVOLLAR
1.Dunyoda 4 amal sirin o’rgatgan Algaritm so’zin fanga kiritgan…..
2.Sakkiz yuz yil necha asrga teng?
3.Iyul nechinchi oy?
4.Yerning aylanasin, hajmin sathini ,hozirgi hisobcha hisoblab qo’ygan
“Al-Baron’’deb nom olgan bobomiz?
5.Bahorning boshlanishi qaysi oydan boshlanadi?
6…….
“Zinama-zina”o’yini orqali 707-misolni bajarib yana bir shartdan o’tib olamiz
“Kim chaqqon”o’yini orqali 701misolni bajarib yana bir shartdan o’tib olamiz
701
702
1-guruh
2-guruh
Mustaqil ish
Katak daftar-8tadan
Chiziqli daftar-6tadan
O’quvchilar-30nafar
Katak d-?ta
Chiziqli d-?ta
Jami-?daftar
Darsning xulosasi :o’quvchilarni rag’batlantirib baholanadi.
Darsning yakuniy qismida
“ Omon bo’ling she’ri”.
Omon, omon, omon bo’ling,
Doim tinchlik tamon bo’ling.
Urushga yo’l qo’yilmasin
Yomg’irday o’q uzilmasin.
Uyga vazifa : 705-706-misol,masala.
Biz bir yilga
rejalashtirganimizda, don ekamiz,o’n yilga
rejalashtirganimizda daraxt ekamiz, agar butun umrga rejalashtirsak farzandlarimizni o’qitamiz va tarbiyalaymiz.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.