Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім |
Квадрат теңдеулер |
Педагогтың аты-жөні |
Рысбаева Айгүл Сайлауқызы |
Күні |
25.11.2024жыл |
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері (Қайталау сабағы) |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 Квадрат теңдеудің анықтамасын білу 8.2.2.2 Квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату 8.2.2.3 Квадрат теңдеулерді шешу 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану |
Сабақтың мақсаты |
- Квадрат теңдеулерді шешеді , вадрат теңдеулердің түрлерін ажырата біледі, толымсыз квадрат теңдеулерді шеше біледі;есептер шығаруда Виет теоремасын қолданады |
Сабақ барысы
Уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесу Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру Оқушыларды түгелдеу Сабақ мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын тексеру |
Мұғаліммен сәлемдесу Бір-біріне жақсы тілектерін білдіру Сабақтың мақсатына мұғаліммен бірге жету,сұрақтар туындаса мұғалім көмегіне жүгіну Үй тапсырмасын тексеруде оқушылар бірін-бірі тексертеді |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Тақта Дәптер
|
|||
Сабақтың басы |
Квадрат теңдеулер тақырыбына сұрақтар қойылады 1.Квадрат теңдеу дегеніміз не? 2.Түбірлерін қалай табамыз? 3.Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? 4. Толымсыз квадрат теңдеу түрлері 5.Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не? 1. |
Анықтама. aх2+вх+с=0 (мұндағы х-айнымалы, а,в,с-қандай да бір сандар,а≠0 ) түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. ax2+вх+с=0 Толымсыз квадрат теңдеу үш түрде болады: 1) aх2+с =0; с≠0 2) aх2+вх=0; в≠0 3) aх2=0 х2+вх+с=0 түріндегі теңдеу, яғни а=1 болса, келтірілген квадрат теңдеу деп аталады Виет теоремасы: Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффициентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге тең болады:
х1+х2 =-в, х1 х2=с |
Сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Оқулық 8-сынып. Интер белсенді тақта Слайд |
|||
Сабақтың ортасы |
1)Жеке жұмыс х2-5х+6=0 4х2 +4х+6=0 2х2-5х+18=0 теңдеулерін шешу
2)Жұппен жұмыс 2х2-5х=0 х2-10=0 5х2-7х=0 2х-5х2=0
3)Түбірлердің көмегімен квадрат теңдеулерді жаз Х1=7, Х 2 =2 Х1=3, Х 2 =-4 Х1=-2, Х 2 =5 Деңгейлік тапсырмалар |
1)Жеке жұмыс х2-5х+6=0 4х2 +4х+6=0 2х2-5х+18=0 Оқушылар теңдеулер түбірлерін табады. Слайд арқылы жауабын тексереді 2)Жұппен жұмыс
2х2-5х=0 х2-10=0 5х2-7х=0 2х-5х2=0 Слайд арқылы жауабын тексереді Топпен жұмыс
х2 -9х+14=0 х2 +х-12=0 х2 -3х-10=0 №1 3х2 -27=0 (А-деңгей) 3х2 -8х=0 (А-деңгей) х2 +6х+8=0 (А-деңгей) №2 Теңдеу шеш:3 х2 +6х= 8х2 -14х Кв үшмүшеге келтір: 2х2 +3х-5=0 Теңдеу түбірлерін тап (х+4)2 = 3х +40 |
Сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Интер белсенді тақта |
|||
Сабақтың соңы |
1.Квадрат теңдеу дегеніміз не? 2.Түбірлерін қалай табамыз? 3.Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? 4. Толымсыз квадрат теңдеу түрлері Сұрақтарымен сабақты қорытындылау. Рефлексия БББ Үйге тапсырма беру №2.111,2.113
|
Оқушылар кері байланыс жасайды |
|
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.