Оқушыларға толымсыз квадрат теңдеулерді шешуді үйрету. Квадрат теңдеудің нақты түбірлерінің санын анықтау үшін дискриминантты қолдануды және квадрат теңдеулердің түбірлерін табуға арналған формулаларды үғындыру.Толымсыз квадрат теңдеулерді шешіп біледі; дискриминант формуласын біледі; қандай жағдайда квадрат теңдеудің белгілі бір түбір саны болатынын біледі; ұсынылған барлық мысалдардағы түбір санын дұрыс табады
КАЗАХСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ
МИНИСТРЛІГІ
Т.РЫСКУЛОВ АУДАНЫ ӘКІМДІГІНІҢ БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ
«АҚТОҒАН ШАҒЫН ОРТАЛЫҚТЫ ОРТА МЕКТЕБІ» КММ
Сабақтың тақырыбы:
«Квадрат теңдеулерді шешу»
8 «А» сыныбы
Математика пәні мұғалімі:
Нысанбаева Гульжамал Толегеновна 20182019 оқу жылы
Ақтоған шағын орталықты орта мектебі
Мұғалімнің атыжөні: Нысанбаева Г.Т
Қатысқандардың саны:
Квадрат теңдеулерді шешу
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешеді
Қатыспағандар саны:
Оқушыларға толымсыз квадрат теңдеулерді шешуді үйрету. Квадрат теңдеудің
нақты түбірлерінің санын анықтау үшін дискриминантты қолдануды және
квадрат теңдеулердің түбірлерін табуға арналған формулаларды үғындыру.
Толымсыз квадрат теңдеулерді шешіп біледі; дискриминант формуласын
біледі; қандай жағдайда квадрат теңдеудің белгілі бір түбір саны болатынын
біледі; ұсынылған барлық мысалдардағы түбір санын дұрыс табады
Оқушылар:
Квадрат теңдеу анықтамасын түсінеді және ауызша/жазбаша оның өмірдегі
кейбір қолданыстарын біледі
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Квадрат теңдеу Айнымалының ең үлкен дәрежесі (бірінші/екінші/орта/соңғы
мүшесі) (дәреже)
Бүтін сан , коэффицент, дәреже көрсеткіші, жақшаларды ашу /жақшаға алу , ең
үлкен ортақ бөлгіш , ықшамдау, шешу
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Квадрат теңдеу дегеніміз …
айнымалының ең үлкен дәрежесі квадрат болатын теңдеу.
Квадрат теңдеулерді білу адамзатқа келесілерді түсінуге көмектесті:
квадрат теңдеу
quadratic equation
толық квадрат теңдеу
full quadratic equation
квадратное уравнение
полное квадратное
уравнение
дискриминант
первый коэффициент
Второй коэффициент
свободный член
дискриминант
Бірінші коэффициент
екінші коэффициент
бос мүше
Өрнектерді, теңдеулер және теңсіздіктер ұғымын түсіну; теңдеудің графиктік
түрде бейнелену мүмкіндігін түсіну; сандардың бөлгіштерін анықтау
Белсенді қарым қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны
дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау
discriminant
The first coefficient
second coefficient
free member
Алгебра шешімдерін табуда алынған анализдеу дағдысы, математика мен
физиканың көптеген аспектілерінде пайдалы болады.
презентация
Қайталау есептер шығарту, керекті формулаларды қолдану.
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
8.2A бөлім:
Квадрат теңдеулер
Күні:
Сынып: 8 «А»
Сабақ тақырыбы:
Осы сабақта қол жеткі
зілетін оқу мақсаттары
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийлері
Тілдік мақсаттар
Бастапқы білімдер
« Мәңгілік ел» ұлттық
идеясында қоғамның
басты құндылықтары
Пәнаралық
байланыстар
АКТ қолдану
дағдылары
Сабақ түрі
Сабақтың жүру барысы
Сабақтың
жоспарланға
н кезеңдері Сабақтың
басы
1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу.
Сыныптың тазалығына ,балалардың сабаққа
дайындығына көңіл бөл.
2.Сыныпты «Толық квадрат теңдеу ,Толымсыз
квадрат теңдеу және Кіріктірілген квадрат теңдеу»
деп үш топқа бөлемін.
1 топ: «Толымсыз квадрат теңдеу»
1) 5х2=0; 2) 2х2=0; 3) 7х2=0. 4) 0,8х2=0
5) 2х2х=0; 6) 3х2+12х=0;
2 топ: «Толық квадрат теңдеу»
1) 5х2+2х+5=0; 2) 3х2+5х+1=0; 3) 3х2+2х16=0;
4) 8х23х+8=0; 5) 2х2+4х+50=0; 6) 6х25х+12=0;
3 топ: «Кіріктірілген квадрат теңдеу»
1).х2+2х16=0; 2) х28х+2=0; 3) х2+50х3=0; 4).х2
12х+6=0;
5) х2+4х+50=0; 6) х25х+12=0;
Квадрат теңдеулердің
түрлері арқылы сынып
үш топқа бөлінеді
«Толық квадрат
теңдеу»
«Толымсыз квадрат
теңдеу»
«Кіріктірілген
квадрат теңдеу»
Дескриптор:
1. Квадрат теңдеулерді ажыратады
2.
Толымды, толымсыз және кіріктірілген квадрат
теңдеу екенін анықтай алады.
Білімді
қайталау
3. «Ой қозғау»
№1 Тапсырма:
Төмендегі теңдеулердің ішінен толық ,толық емес
және келтірілген квадрат теңдеулерді анықта:
Үлестірме тарату
Алгебра 8. Шыныбеков
Ә.Н.Жалпы білім
беретін мектептің 8 –
сыныбына арналған
оқулық. 3 басылымы.
– Алматы: Атамұра
Дискрептор :
Квадрат теңдеудің түрлерін біледі, анықтайды. Жұптық
жұмыс
№2 Тапсырма: Жұптық жұмыс
Төмендегі теңдеулердің ішінен квадрат теңдеулерді
анықта және олардың коэффициенттерін жаз:
Дескриптор:
Квадрат теңдеулерді ажыратады
Коэффициенттерін дұрыс анықтайды. Сабақтың
ортасы
№3.«Конверт сұрақ» әдісі бойынша топтық жұмыс
І. №1. Квадрат теңдеулерді анықтап, коэффициенттерін
табыңдар:
а) 5х2 +7х – 2 = 0 b) 6x – 15 = 8x 3
c) –x 9xy = 3xy + 5. d) x2 9x – 10 = 0
№2. Квадрат теңдеулерді анықтап, коэффициенттерін
табыңдар:
а) 3х2 +2х – 3 = 0 b) 4x + 7 = 3x 4
c) –5x 2xy = 4xy +7. d) x2 5x – 6 = 0
№3. Квадрат теңдеулерді анықтап, коэффициенттерін
табыңдар:
а) 2х2 +3х – 1 = 0 b) 3x + 2 = 2x 1
c) –x 3xy = 2xy +1. d) x2 8x – 9 = 0
Дескрипторлар:
1.Квадрат теңдеулерді ажыратады және
коэффициенттерін дұрыс анықтайды.
Толық квадрат теңдеуді формула арқылы шешу.
1. Коэффициенттерін жазу: a, b, c.
2. Дискриминантты табу: D =
b
42
.
ac
3. Егер D < 0,онда теңдеудің түбірі жоқ.
4. Егер D = 0, онда бір түбірі бар:
.
x
2
b
a
5. Егер D > 0, онда теңдеудің екі түбірі бар:
x
1
b
a
2
D
,
x
2
b
2
a
D
.
Толық квадрат теңдеуді формула арқылы шешу.
1 Коэффициенттерін жазу: a, b, c.
2 Дискриминантты табу: D =
b
42
.
ac
3 Егер D < 0,онда теңдеудің түбірі жоқ.
4 Егер D = 0, онда бір түбірі бар:
.
x
2
b
a
5 Егер D > 0, онда теңдеудің екі түбірі бар:
x
1
b
2
a
D
,
x
2
b
2
a
D
.
Квадрат теңдеуді
шешудің барлық әдіс
тәсілдерін меңгерту
қажет екеніне назар
аударамыз. Топтық
жұмыс
2
ІІ. Есептер шығару:
1 топ:
5
.0
x
x
, b
1
5
c,
a
2
ac
bD
6
4
.6
1
2
1654
120
,119
D
0
2
Жауап: түбірі жоқ
2 топ:
4
12
x
4
a
, b
2
bD
b
a
2
Жауап
9
.0
x
12
c,
.9
4
12
ac
12
12
42
8
1,5.
:
x
2
944
3
2
5,1
Топта ақылдаса
отырып шығарады.
144
,0
D
0
144
2
3 топ:
5
x
x
, b
5
a
2
bD
6
.0
1
c,
4
ac
.6
1
2
54
1
6
120
,121
D
0
.
1
121
2
x
1
x
1
121
1
,2,1
5*2
5*2
Жауап: 1; 1,2
Дескриптор:
Квадрат теңдеудің формуласын біледі.
Түбірін таба алады.
Бағалау : Мақтау, мадақтау арқылы
.
Оқулықпен жұмыс: №245 (а,ә) №246 Тапсырма – 2. Оқушылардың формуланы пайдаланып квадрат
теңдеуді шешу дағдысын бақылау мақсатында.
1). x² 8x + 15 = 0
,1
a
b
2
bD
,8
c
ac
4
.15
64
1514
64
60
4
0
жауабы :(5;3)
x
2
8
4
1*2
3.
x
1
8
4
1*2
,5
2). x² 5x 6 = 0
,1
a
b
2
bD
4
,5
c
ac
25
14
49
24
25
6
.6
0
x
1
5
49
1*2
жауабы :(7;1)
,7
x
2
5
49
1*2
.
1
2
2
5
7
х
х
12
х
7
0
3
х
0
4
2
2
3
4
х
х
7
7
х
х
0
0
4
3
Қорытынды
лау
Топ болып бірінбірі бағалайды. «Басбармақ» арқылы Сабақтың
соңы
Рефлексия
тақтада берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай
отырып, шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен
жеткізеді.
Бүгін мен ................ білдім
Маған ........ қызықты болды
Маған ..................... қиын болды
Мен ......... тапсырманы орындадым
Мен .................................... түсіндім
Енді мен ..........................................
Үйге тапсырма:
№245 (б,в), 246 (ә,в)
Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Бұл бөлімде
оқушылардың сабақ
барысында үйренгенін
бағалау үшін
қолданатын әдіс
тәсілдеріңізді жазасыз
Денсаулық сақтау техноло
гиялары.Сергіту сәттері мен
белсенді ісәрекет түрлері. Осы
сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
Саралау іріктелген тапсырмалар,
нақты бір оқушыдан күтілетін
нәтижелер, оқушыға дербес қолдау
көрсету, оқу материалдары мен
ресурстарын оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке ала отырып
іріктеу
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс
қойылған ба? Оқушылардың барлығы
ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Рефлексия
Бүгін мен ................ .............................................................................................білдім
Маған ........ ................................................................ .........................................қызықты болды
Маған ..................... ...................................................................................................қиын болды
Мен ....................................................................................................... тапсырманы орындадым
Мен ......................................................................................................................... түсіндім
Енді мен ..........................................................................................................................................
Рефлексия
Бүгін мен ................ ...................................................................................................білдім
Маған ........ ...................................................................................................... қызықты болды
Маған ..................... .............................................................................................қиын болды
Мен .............................................................................................. тапсырманы орындадым
Мен ......................................................................................................................... түсіндім
Енді мен ..........................................................................................................................................
Рефлексия
Бүгін мен ................ ...............................................................................................білдім
Маған ........ ......................................................................................................... қызықты болды
Маған ..................... ..................................................................................қиын болды
Мен .............................................................................................. тапсырманы орындадым
Мен ......................................................................................................................... түсіндім
Енді мен .......................................................................................................................................... Рефлексия
Бүгін мен ................ ............................................................................................білдім
Маған ........ ................................................................................................... қызықты болды
Маған ..................... ..............................................................................................қиын болды
Мен .............................................................................................. тапсырманы орындадым
Мен ......................................................................................................................... түсіндім
Енді мен ..........................................................................................................................................
4. x² 4x + 4 = 0
5. 3x² + 4x + 20 = 0
6. 5x² 3x 2 = 0
x² 11x + 18 = 0
1 оқушы
2 оқушы
1. x² 8x + 15 = 0
2. x² 11x + 18 = 0
3. x² 5x 6 = 0
4. x² 4x + 4 = 0
5. 3x² + 4x + 20 = 0
6. 5x² 3x 2 = 0
x² 8x + 15 = 0
x² 11x + 18 = 0 x² 5x 6 = 0
квадрат теңдеу
толық квадрат
теңдеу
дискриминант
Бірінші
коэффициент
квадратное уравнение
полное квадратное
уравнение
дискриминант
quadratic equation
full quadratic equation
discriminant
первый коэффициент The first coefficient екінші
коэффициент
бос мүше
І. «Ой қозғау»
Второй коэффициент
second coefficient
свободный член
free member
толық
толымсыз
келтірілген
х2+5х+3=0
6х2+9=0
х23х=0
х2+2х+4=0
3х+6х2+7=0
у22410у=0
Өткен тақырыпты қайталау
Теңдеуді
2
ax
bx
0
c
түріне келтіріңіз:
І нұсқа
x
)(1
3
x
2
x
x
)(3
)2
3)(3
2
1
)(3
x
x
2
5(
)2
x
2
x
3
2
1
x
3
x
)9
3)(4
x
)2
(
xx
)(8
x
)9
49
(
xx
)2
ІІ нұсқа
)27)(7
x
2)(1
x
4
x
1
x
1
3
x
7
)(7
x
x
5
4
x
2
x
)(3
)2
1
)49
(
xx
)(8
x
)7
Бірінбірі бағалайды:
Бағалау критерийлері
Теңдеуді түрлендіруді біледі
Квадрат теңдеудің түрін біледі
Коэффициенттерін дұрыс анықтай алады
1
1
1
Толық квадрат теңдеуді формула арқылы шешу.
1. Коэффициенттерін жазу: a, b, c.
2. Дискриминантты табу: D =
b
42
.
ac
3. Егер D < 0,онда теңдеудің түбірі жоқ.
4. Егер D = 0, онда бір түбірі бар:
.
b
a
2
x
5. Егер D > 0, онда теңдеудің екі түбірі бар:
x
1
b
2
a
D
,
x
2
b
2
a
D
.
1.
1. x² 8x + 15 = 0
2. x² 11x + 18 = 0
3. x² 5x 6 = 0
5. 3x² + 4x + 20 = 0
6. 5x² 3x 2 = 0
4. x² 4x + 4 = 0
2
ax
bx
0
c
6х2 + 3х + 7=0
5x² 3x 2
= 0 Толық квадрат
теңдеу
ах2вх=0 вх +с=0
х23х=0 6х +9=0
Келтірілген
квадрат теңдеу x² рx + q = 0
у2 – 24у 10=0
x² 8x + 15 = 0 Келтірілген
квадрат теңдеу
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Квадрат теңдеулерді шешу Алгебра 8 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.