Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастырады.
Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады.
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
1,4.docx
Сабақ №2 Үшбұрыштар
Күні:
Сынып: 8
Осы сабақта
қол
жеткізілетін
Сабақтың мақсаты
Жетістік
критерийле
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:
Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ,
синтез ойлау дағдыларын қалыптастырады.
Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық
алған білімін практикада қолдана алады.
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ,
синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс,
ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол
үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Геометриялық
Түзу
Геометрияның
фундаменталь
ды ұғымдары
Кіші әріптер
А және В
нүктелері
Бағыты
Жазықтық
Тегіс бет
Анықталмағ
ан
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту
Русский
Геометрические
прямой
Фундаментальня
концепция
геометрии
Маленькие буквы
Проходящий через
точки А иВ
Направление
Плоскость
Плоская поверхность
Неопределенн
ое выражение
English
Geometric figures
Line
Fundamental concept
of geometry
Lowercase letter
Passes through points
A and B
Direction
Plane
Flat surface
Undefined terms
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар,
есептер), таратпа материалдар, көрнекідемонстрациялық құралдар,
Тілдік мақсат
Құндылықтар
ды дамыту
Пәнарал
ық
АКТ
қолдану
Бастапқы білім
Сабақ барысы
Сабақт
ың
Басы
5 минут
Сабақта орындалатын ісәрекеттер
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын
тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»
Оқыту
ресурста Негізгі
бөлім
Тақырып
ты ашу
Үшбұрыштардың түрлері: тең қабырғалы , теңбүйірлі,
сүйірбұрышты, тік бұрышты, доғал бұрышты.
Доғалбұрышты үшбұрыш ішкі бір бұрышы доғал бұрыш болатын
үшбұрыш.
ІV белгі. Егер тік бұрышты үшбұрыштың катеті мен гипотенуза
екінші тік бұышты үшбұрыштың сәйкес катеті мен гипотенузасына
тең болса,онда бұл үшбұрыштар тең болады.
Теорема 6. Тік бұрышты үшбұрыштың 30º қа тең бұрышына
қарсы жатқан катеті гипотенузаның жартысына тең А. I нұсқа
1. Берiлгенi: AD=BC, ∠1=∠2. Дәлелдеу керек: ∆ABD=∆CDB.
Жек
е
жұм
ыс
25
минут
2. Берiлгенi: ∠1=∠2, ∠3=∠4. Дәлелдеу керек: ∆ABC=∆ADC.
3. Берiлгенi: AB=BC, AC^BD. Дәлелдеу керек: ∆ABD=∆CBD.
4. Берiлгенi: ∆ABC=∆A1B1C1, AB=5 см, B1C1=6 см, ∠B1=45°.
Табу керек: A1B1, BC, ∠B.
А. II нұсқа 1. Берiлгенi: AB=CD, AD=BC. Дәлелдеу керек: ∆ABC=∆CDA.
2. Берiлгенi: AB=AD, ∠1=∠2. Дәлелдеу керек: ∆ABC= ∆ADC.
3. Берiлгенi: ∠1=∠4, ∠2=∠3. Дәлелдеу керек: ∆ABC=∆CDA.
4. Берiлгенi: ∆MNK=∆M1N1K1 ∠M=50°, M1K1=8 см, NM=6 см.
Табу керек: РM1, MK, N1K1.
В. I нұсқа
1. Егер AО=BO, CO=DO болса, ∆AOC=∆BOD теңдiгiн дәлелдеңдер. 2. Егер AB=CD, AD=BC және ∠ABC=125° болса, aны табыңдар.
3. AD және CE, табаны AC болатын тең бүйiрлi
үшбұрыштың биссектрисалары. ∆AEC=∆CDA теңдiгiн
дәлелдеңдер.
4. Өзара тең AB және CD кесiндiлерi BD кесiндiсiне перпендикуляр.
AD=BC теңдiгi орындалатынын көрсетiңдер.
В. II нұсқа
1. AB және CD кесiндiлерi O нүктесiнде қиылысады және
AO=DO, O=CO теңдiктерi орындалады. ∆AOC=∆DOB теңдiгiн
дәлелдеңдер. 3. QE және KM — табаны QK болатын PQK тең бүйiрлi
үшбұрышының биссектрисалары. ∆QPE=∆KPM теңдiгiн дәлелдеңдер.
Соңы
5 минут
4. өзара тең MK және PN кесiндiлерi KN кесiндiлерiмен тең
бұрыштар құрайды. NM=KP теңдiгiн дәлелдеңдер
Сабақты
бекіту
Рефлексия
Қызыл өзіне сенімді, алдына мақсат қоя білетін
жандар Жасыл – ақ көңіл, табиғатты сүйетін жандар\
Сары – ниеті таза, пейілі кең жомарт жандар
Көк – мейірімді, сенімді, биік армандарды көздейтін жандар
Үшбұрыштар
Үшбұрыштар
Үшбұрыштар
Үшбұрыштар
Үшбұрыштар
Үшбұрыштар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.