Мақсаты: А. Білімділік: І. Есенберлиннің өмірі мен шығармашылығы жөнінде мағлұмат беру, трилогияның мазмұны және кейіпкерлерімен таныстыру. ХV-ХІХ ғасырлардағы қазақ халқының тарихи шежіресін түсіндіру.
Б. Дамытушылық: Әдеби теориялық білімдерін арттыру, өз пікірлерін айтуға дағдыландыру. Ойлау, жүйелі салыстыру қабілеттерін жетілдіру.
Ә. Тәрбиелік: тарихи көркем шығармадағы ұлттық рухты негіздеп, ұлттық сананы қалыптастыру, адамгершілікке, сүйіспеншілікке баулу, азаматтық, гуманистік қасиеттер дарыту, еліне, халқына адал қызмет етуге тәрбиелеу.
Критерийлер: А. Білу, түсіну
В. Қолдану
С. Сын тұрғысынан ойлау
Д. Коммуникативтік дағдылар.
Нәтиже: ✓ Автордың өмірбаянымен, шығармашылығымен танысты;
✓ Алған білімдерін постерлер дайындау арқылы қолданды;
✓ Оқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айта білуге үйренеді;
✓ Топтық тапсырмаларды орындау арқылы білімді өз беттерімен игеруді үйренді.
Сабақ типі Жаңа білімді меңгерту.
Әдістер: «Аңыз-адам» әдісі, «Сынып ішін аралау», тест, БФЕ (БАРЛЫҚ ФАКТОРЛАРДЫ ЕСКЕРУ), КРЕАТИВТІ МАТРИЦА, БЕС СҰРАҚ, «Мен сендерден сұрақ күтемін»
Ресурстар: http://www.bilimland.kz/, http://itest.kz/.разработка урока
Көшпенділер.docx
Мақсаты:
Критерийлер:
Нәтиже:
Сабақ типі
Әдістер:
Ресурстар:
Сілтемелер:
Көрнекілігі:
Пәнаралық
байланыс
Жаттығулар:
А. Білімділік: І. Есенберлиннің өмірі мен шығармашылығы жөнінде
мағлұмат беру, трилогияның мазмұны және кейіпкерлерімен таныстыру. ХV
ХІХ ғасырлардағы қазақ халқының тарихи шежіресін түсіндіру.
Б. Дамытушылық: Әдеби теориялық білімдерін арттыру, өз пікірлерін айтуға
дағдыландыру. Ойлау, жүйелі салыстыру қабілеттерін жетілдіру.
Ә. Тәрбиелік: тарихи көркем шығармадағы ұлттық рухты негіздеп, ұлттық
сананы қалыптастыру, адамгершілікке, сүйіспеншілікке баулу, азаматтық,
гуманистік қасиеттер дарыту, еліне, халқына адал қызмет етуге тәрбиелеу.
А. Білу, түсіну
В. Қолдану
С. Сын тұрғысынан ойлау
Д. Коммуникативтік дағдылар.
✓ Автордың өмірбаянымен, шығармашылығымен танысты;
✓ Алған білімдерін постерлер дайындау арқылы қолданды;
✓ Оқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айта
білуге үйренеді;
✓ Топтық тапсырмаларды орындау арқылы білімді өз беттерімен игеруді
үйренді.
Жаңа білімді меңгерту.
«Аңызадам» әдісі, «Сынып ішін аралау», тест, БФЕ (БАРЛЫҚ
ФАКТОРЛАРДЫ ЕСКЕРУ), КРЕАТИВТІ МАТРИЦА, БЕС СҰРАҚ, «Мен
сендерден сұрақ күтемін»
http://www.bilimland.kz/, http://itest.kz/.
http://www.bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/8268
1_i_esenberlin_koshpendiler_1_kitap
http://www.bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/8289
1_i_esenberlin_koshpendiler_2_kitap
http://www.bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/8320
1_i_esenberlin_koshpendiler_3_kitap
http://itest.kz/exam_test?test_id=331283653
http://itest.kz/lekciya_takhaui_akhtanov_khamza_esenzhanov_iliyas_esenberlin_p
rozasy
http://itest.kz/exam_test?test_id=498103843
Интерактивті тақта, автор суреті, ақ қағаз, плакаттар, оқулық
Тарих
1. Ұйымдастыру
2. Сергіту сәті
3. Қызығушылықты ояту. «Болжау»
4. Мағынаны тану. Жаңа білімді меңгерту кезеңі
5. Топтық жұмыс «Сынып ішін аралау»
6. Тарихи деректермен жұмыс
7. Тест тапсырмасы
8. Барлық факторларды ескеру
9. Креативті матрица
10. Бес сұрақ
1 11. «Мен сендерден сұрақ күтемін»
12. «Жариялау»
13. Не білдім? Не үйрендім?
14. Рефлексия
15. Үйге тапсырма
16. Бағалау
1. Мотивациялықбағдарлау кезеңі (810 минут)
2. Операциялықорындаушылық кезең (оқутанымдық, ізденім, ішінара зерттеу,
проблемалық әдістер (1520 минут)
Сабақ кезеңдері
Уақытты меңгеру
3. Рефлексиялықбағалау кезеңі (өзіндік бақылау, өзінөзі бағалау әдістері (58
минут)
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің ісәрекеті
Ұйымдастыру
Сергіту сәті
Сергіту сәті
«Аңызадам» әдісі
Оқушылар өздері білетін ұлы адамдар туралы
естеліктер және ол адам неліктен ұнайтынын
айтуы қажет
Қызығушы
лықты ояту
«Болжау»
YOUTUBE cайтынан «Ғажайып туынды
“Көшпенділер” трилогиясы» бейнеролигін
көрсету
Бейнероликте айтылған мәселерді талқылау
Оқушының
ісәрекеті
Оқушылар
өздері білетін
ұлы адамдар
туралы
естеліктер
айтуы керек
және ол адам
неліктен
ұнайтынын
айтады.
Оқушылар
зерттеуші
ғалыммен
болған
сұхбатты
тыңдайды.
Видеосюжет
желісі туралы
бірбіріне сұрақ
қояды.
Ресурстар
Интеракти
вті тақта;
http://bilim
land.kz/kk/
content/les
son/15707
iliyas_esen
berlinning_
omiri_men
_shyharma
shylyq_zho
ly
Интеракти
вті тақта;
http://bilim
land.kz/kk/
content/les
son/15710
iliyas_esen
berlinning_
koshpendil
er_trilogiya
sy
2 Мағынаны тану
Оқушылар
тыңдаған
мәтінді
басшылыққа
ала отырып,
постер
дайындап, оны
қорғайды.
Оқушыларға http://www.bilimland.kz/
сайтынан “Көшпенділер” романынан үзінді
тыңдайды.
І топ. Көшпенділер. 1-кітап
http://www.bilimland.kz/index.php/kz/catalo
g/lesson/8268
1_i_esenberlin_koshpendiler_1_kitap./
ІІ топ. Көшпенділер. 2кітап
http://www.bilimland.kz/index.php/kz/catalo
g/lesson/8289
1_i_esenberlin_koshpendiler_2_kitap
ІІІ топ. Көшпенділер. 3кітап
http://www.bilimland.kz/index.php/kz/catalo
g/lesson/8320
1_i_esenberlin_koshpendiler_3_kitap
Топтық жұмыс.
«Сынып ішін
аралау»
Тарихи
деректермен
жұмыс
Әр топ өздеріне берілген тақырыпты тыңдап
болғаннан кейін оларға 1ден 3ке дейін нөмір
жазылған жетон таратамын. Сосын 1нөмір
алғандар бір топқа, 2нөмір алғандар екінші
топқа жиналады, 3нөмір алғандар үшінші
топқа т.с.с. Балалар тыңдаған мәтін бөлігін
бірбіріне айтып береді. Сонда бір оқушы
мәтінді толық оқымайақ, оның мазмұнын
түсініп шығатындай жағдай жасаймын.
● http://itest.kz/ сайтындағы білім ресурсымен
жұмыс.
● І топ Қазақ хандығының құрылуы мәтінін
оқиды.
http://itest.kz/lekciya_qazaq_khandyhynyng_qur
yluy
3
Интеракти
вті тақта;
1.http://ww
w.bilimlan
d.kz/index.
php/kz/cata
log/lesson/
8268
1_i_esenbe
rlin_koshp
endiler_1_
kitap./
2.http://ww
w.bilimlan
d.kz/index.
php/kz/cata
log/lesson/
8289
1_i_esenbe
rlin_koshp
endiler_2_
kitap
3.http://ww
w.bilimlan
d.kz/index.
php/kz/cata
log/lesson/
8289
1_i_esenbe
rlin_koshp
endiler_3_
kitap
А4
форматын
дағы ақ
қағаз
Оқушылар
берілген
тақырыпты
оқып,
басқаларына
түсіндіріп
шығады.
Оқушылар өз
бетімен отырып
мәтінмен
танысады,
біледі, түсінеді.
http://itest.
kz/
сайтынан
тақырыпт
ық тест
тапсырмал Тест тапсырмасы● http://itest.kz/ сайтында берілген тақырыптық
● http://itest.kz/
ары
http://itest.
kz/
сайтында
берілген
тақырыпт
ық тест
тапсырмас
ы
сайтында
берілген
тақырыптық
тест
тапсырмасын
орындайды.
● ІІ топ Абылай хандығы мәтінін оқиды
● http://itest.kz/lekciya_abylaj_khandyhy
● ІІІ топ 18371847 жылдардағы Кенесары
Қасымұлы бастаған көтеріліс туралы оқиды.
● http://itest.kz/lekciya_1837_1847_zhyldardahy_
kenesary_qasymuly_bastahan_koterilis
тест тапсырмасын орындау.
● І топ. Пән: Қазақстан тарихы, Бөлім: Қазақ
хандығының құрылуы
● http://itest.kz/exam_test?test_id=352613192
● ІІ топ. Пән: Қазақстан тарихы, Бөлім: Абылай
хандығы
● http://itest.kz/exam_test?test_id=582540948
●
ІІІ ІІІ топ. Пән: Қазақстан тарихы, Бөлім: 1837
1847 жжылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған
көкөтеріліс.
● http://itest.kz/exam_test?test_id=331283653
Топтық жұмыс
І топ
БФЕ (БАРЛЫҚ ФАКТОРЛАРДЫ
ЕСКЕРУ)
Қалыптастырылатын дағдылар:
ақпараттарды басқару;
бірлескен жұмыс;
ойлау, мәселелерді өз бетімен шешу, шешім
қабылдау.
Жалпы сипаттама
Бұл әдіс оқушылар шешім қабылдағанда
немесе қандай да бір идеяны ойлағанда,
оларды барлық сәйкес келетін факторларды
ойлауға шақырады.
Жұмыс алгоритмі
1. Ұйымдастырушы педагог шешім қабылдау
және жоспарлау кезінде барлық факторларды
қарау маңыздылығын оқушылармен
талқылауға ниет білдіруі мүмкін. Мысалы,
егер қандай да бір маңызды фактор ұмытылып
қалған жағдайда, дұрыс болып көрінетін іс
әрекет ақыр соңында дұрыс болмай шығуы
мүмкін.
2. Топтарда оқушылар Барлық
факторларды ескеру шаблонын толтыра
алады.
1. Пікір/ Сұрақ/Талқыланатын мәселе:
1фактор
Артықшылықтар/ия
4 Кемшіліктер/қарсы
Қызықты факторлар
2фактор
Артықшылықтар/иә
Кемшіліктер/қарсы
Қызықты факторлар
Фактор 3
Артықшылықтар/иә
Кемшіліктер/қарсы
Қызықты факторлар
Барлық факторларды талқылағаннан кейін
… деп ойлаймын.
ІІ топ
КРЕАТИВТІ МАТРИЦА
Қалыптастырылатын дағдылар:
креативтілік;
ойлау, шешім қабылдау, проблемаларды
шешу;
бірлескен жұмыс.
Жалпы сипаттама
Бұл әдіс оқушыларды жағдайлардың,
нұсқаулардың, идеялар мен оқиғалар
топтамасы туралы (болжамды түрде)
креативті ойлауға ынталандырады. Бұл
ойлау және проблемаларды шешу
дағдыларына ықпал ете отырып,
оқушылардың сұрақтарға жаңа қырынан
қарауына мүмкіндік береді. Нұсқаларды
зерделеп, басқа оқушылар идеяларының
негізінде өз нұсқаларын сындарлы, әрі
креативті етіп құрастыру үшін оқушылар
топтарда жұмыс істейді.
Жұмыс алгоритмі
1. Оқушыларға белгілі бір мәселеге
негізделген болжалды сценарийлері бар
матрица беріңіз: КРЕАТИВТІ МАТРИЦА
– Қазақ хандығының құрылуы
Проблема:
Не?
Ресейге
қосылу
Қазақ
хандығы
ның
құрылуы
Үш
жүздің
басын
қосу
Адамдар:
кім?
Орын:
қайда?
ІІІ топ БЕС СҰРАҚ
5 Қалыптастырылатын дағдылар:
ойлау, шешім қабылдау;
ақпараттарды басқару.
Жалпы сипаттама
Бұл әдіс ақпарат жинақтауға арналған, ол
сондайақ оқушыларға мәселені терең
зерделеуге немесе оны шағын тақырыптарға
немесе тармақтарға бөлуге мүмкіндік береді.
Бұл оқушыларға күрделі тақырыптарды
түсінуге көмектеседі. Аталған әдіс ісәрекетті
жоспарлауға және мақсат белгілеуге ықпал
етуі мүмкін әртүрлі мүмкіндіктерді
қарастыруды көздейді.
Жұмыс алгоритмі
1. Үлкен қағаз бен маркер керек.
2. Оқушыларға «Қалай» немесе «Неге» деген
сұрау есімдіктері қолданылатын сұрақтар
қойылады.
3. Ұсыныстар оқу плакатында жазылады.
4. Мұғалім идеяларды дамытып, одан арғы
идеяларды зерделеу үшін бір сұрау есімдігін
пайдаланады.
5. Мұғалім идея/ұсыныс толық
қарастырылғанға дейін бірдей сұрағы бар
сұрақтарды пайдалануды жалғастыра береді.
«Мен сендерден
сұрақ күтемін»
Жариялау
Бұл тәсіл бойынша балалар мәтіннің
мазмұнын бірбіріне түсіндіріп болған соң,
осы мәтін бойынша сұрақ құрастырады.
Топтағы оқушылар өзара келісіп, қағазға екі
сұрақ жазып, келесі топқа береді.
Сұраққа жауап іздеп, дайындалуға,
ақылдасуға 12 минут уақыт беріледі.
Оқушылар
сұрақ
дайындайды.
Сұрақ
жазылған
бет
Сұрақтың
жауабын
топтың ішінде
Оқушы
6 ақылдасып
алған соң бір
оқушы жауап
береді.
«Бүгінгі
сабақта мен не
үйрендім?»
деген кесте
бойынша
оқушылардың
пікірі
тыңдалады.
Оқушылар
берілген
баспалдаққа
өздеріне ұнаған
суретті салады.
Кесте
Баспалдақ
суреті
Оқушылар
берілген
http://www.bili
mland.kz/ ;
http://itest.kz/
сайттарынан
мәліметтерді
іздеп табады.
«Рефлексиялық –
бағалау» кезеңі
Бүгінгі сабақта мен
не үйрендім?
Нені білгім келеді?
Рефлексия
Сабақ қорыту:
Үйге тапсырма
түсінбесе,
Балаларға баспалдақ суреті салынған қағаз
таратылып беріледі де, сол баспалдақтағы
өзінің орнын белгілеу тапсырылады. Егер
оқушы өзін сабақта жақсы сезініп, сабақты
жақсы түсінсе, баспалдақтың ең биік жеріне
күннің суретін салады. Ал егер сабақты дұрыс
түсінбесе, сабақ ұнамаса, баспалдақтың
төменгі жағына бұлттың суретін салады.
Сабақта оқушының көңілкүйі орташа болып,
кейбір нәрселерді
онда
баспалдақтың ортасына бір жағы ашық, бір
жағы боялған бұлттың суретін салады.
Осылайша оқушының өзінөзі бағалауы мен
мұғалімнің сабағы бағаланып, өзара кері
байланыс жүзеге асырылады.
«Ел боламын десең, бесігіңді түзе» деп М.О.
Әуезов айтқандай, бүгінгі ұрпақ кешегі
тарихын білмесе, елдігімізге сын болары хақ.
Еліміздің ертеңі болар ұрпақтың алдындағы
бір парызымызды өтеуді жөн санадым.
«Көшпенділер» трилогиясының тарихпен
қаншалықты сәйкес келетіндігін анықтап
келіңдер.
Бағалау.
Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап,
бағалау
7
Ілияс Есенберлин"Көшпенділер"
Ілияс Есенберлин"Көшпенділер"
Ілияс Есенберлин"Көшпенділер"
Ілияс Есенберлин"Көшпенділер"
Ілияс Есенберлин"Көшпенділер"
Ілияс Есенберлин"Көшпенділер"
Ілияс Есенберлин"Көшпенділер"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.