Өлкетану сабағы
Оценка 4.6

Өлкетану сабағы

Оценка 4.6
Документация +1
docx
история
5 кл—10 кл
29.11.2020
Өлкетану сабағы
Өлкеден шыққан батырлар туралы
Манатова Айтгүл Манатқызы өлкетану сабағы (2).docx

Шығыс Қазақстан облысы, Зайсан ауданы

«Қаратал орта мектебі» КММ

 

 

 

Автор: Манатова Айтгүл Манатқызы

Лауазымы: тарих пәні мүғалімі

Пәндік бағыт: өлкетану

Біліктілік санаты: II санат

Тақырыбы: Өлкенің тарихыи тұлғалары: батырлар

Сынып: 6

Өткізу түрі: қашықтық сабақ

Сабақтың жабдықтары: АКТ,

Сабақтың мазмұны: Зайсан өңірі қазақ даласының бір қиырында жатқан шалғай өлке болса да әрі алпауыт Қытай елімен шекаралас аймақта жатса да, ондағы тағдырлар мен тарих уақыт керуенінен қалыс қалмайды. Өлкенің тым тереңде жатқан тарихи оқиғаларымен танысу барысында өңірден шыққан, кейін өңірдің атын шығарған танымал тұлғалардың өршіл бейнесіне, өнегелі өміріне тоқталып өтіп, еңбектерін қазіргі ұрпаққа таныстыру.

Сабақта пайдаланған құжаттар:

1.     https://pamyat-naroda.ru/heroes/ 

2.     https://youtu.be/CTN8i8O7ukU  Б.С.Закиев 70 жас видеосы

3.     https://youtu.be/Bygz80rbPIc    Виртуалды көрме

4.     Атамекен Зайсан. Қ.Қ.Алтыбаев, Өскемен  2006 ж.-505 б

 

 

 

2020-2021 оқу жылы

 

Мектеп: Шығыс Қазақстан облысы, Зайсан ауданы, Қаратал ауылы, «Қаратал орта мектебі» КММ

Уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні: Манатова Айтгүл Манатқызы

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Өлкенің тарихи тұлғалары; батырлар , билер және ақындар

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

-туған өлке тарихында қандай билер, ақындар мен батырлар бар екендігін білу;

-батырлар      тарихта           кездейсоқ       қалмағандығын дәлелдеуді меңгеру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Біздің өлкеміздегі тарихи тұлғалардың есімдерін біледі; олардың ұрпақ алдындағы жасаған қызметін айта алады.

Оқушылардың басым бөлігі:Батырлар халық жадында неге ұзақ жылдар сақталғандығын фактлермен дәлелдейді; туған ауылдарында (қалада), ауданда, облыста олардың есімдері қалай есте қалдырылғандығына мысалдар келтіреді.

Кейбір оқушылар: Ғаламтор ресурстары, қосымша әдебиет, жергілікті музей материалдарын, қариялардың әңгімелерін пайдалана отырып, өз елді-мекендеріндегі батырлар туралы материал жинайды; «Батыр (өз жерлесіңнің есімі)-Отан қорғаушы» тақырыбында әңгіме құрастырады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:

 батыр, генерал, шен, соғыс

Диалог/жазба үшін пайдалы сөздер топтамасы:

ШҚО көптеген даңқты адамдармен мақтанады.

Мұнда өздерінің ерліктері және шығармаларымен біздің өлкеміздің даңқын шығарған батырлар  дүниеге келді.

Олар өз жерлерін жаудан қорғады.

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

Өңірімізден шыққан тарихи тұлғаларды атай аласыздар ма?

Зайсаннан шыққан генералдар туралы естулеріңіз бар ма?

Тарихи тұлғалардың еңбегі қалай бағалануда?

Құндылықтарды

дарыту

Еркіндік, теңдік, ұлттық ой-сана, патриотизм

Пәнаралық        

байланыстар

Қазақстан тарихы, АӘД

Алдыңғы меңгерілген білім

 

Біздің айналамыздағы тарихи ескерткіштер

Сабақ барысы

Сабақтың қезеңдері

Сабақта орындалатын іс - әрекеттер

 

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

(БЫМ) Мұғалім Зайсан қаласының, тарихи тұлғалар суреттерін көрсетеді.

Оқушылар үлестірілген иллюстрацияларды қарап, олардың арасындағы ұқсастықтарды анықтайды. Оқушылар өз болжамдарымен бөліседі.

Қазақ мақал-мәтелдерін таңдаңдар:

-Шөпсіз жер болмайды, батырсыз халық болмайды.

-Болат отта, батыр-соғыста шынығады.

-Батыр ешқашанда өлмейді, ол халықтың есінде мәңгі қалады.

Балалар! Қалай ойлайсыңдар біз бүгін сабақта не туралы айтатын боламыз?

(М) Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру.

 

Презентация

Сабақтың ортасы

(М) Мұғалімнің кіріспе сөзі: Зайсан өңірі қазақ даласының бір қиырында жатқан шалғай өлке болса да әрі алпауыт Қытай елімен шекаралас аймақта жатса да, ондағы тағдырлар мен тарих уақыт керуенінен қалыс қалмайды. Өлкенің тым тереңде жатқан тарихи оқиғаларымен танысу барысында өңірден шыққан, кейін өңірдің атын шығарған танымал тұлғалардың өршіл бейнесіне, өнегелі өміріне сан алуан бүгінгі адамдар шерттен естеліктер мен деректер негізінде қаныға түскеніміз рас.

(М) Зерттеу сұрақтары:

1. Өңірімізден шыққан тарихи тұлғаларды білесіздер ме?

2. Өлкемізден шыққан батырлар деп кімдерді есептейсіздер?

3. Зайсан өңірінде дүниеге келген атақты генерал, майор, жалпы айтқанда шенді азамттарын танисыздар ма?

4. Зайсанов Х, Л,Корнилов, Торпақбаев Ш аталарымыз туралы естулеріңіз бар ма?

5. Закиев Б, Уажанов Т, Н.Соловьцев, Н.Асылов туралы естулеріңіз бар ма?

Оқушылар ықтимал жауаптарымен бөліседі.

 

(М) Оқушыларға жоғарыда аталған тұлғалардың ерен еңбегін білу үшін ғаламтор ресурсын пайланауға болатындығын ескерту.

 

Тапсырма 1

(Ж) Оқушылар https://pamyat-naroda.ru/heroes/ сілтемесін пайдаланып, 1 д.ж.с, Ұлы Отан соғысына қатысып, генерал, майор, комбат шенін алған азаматтар туралы мәліметті іздейді. Тапқан ақпараттарымен басқа оқушылармен бөліседі.

 

(М) Оқушылардың білімін толықтыру. Жоғарыда аталған батырлар туралы толық мағлұмат беру арқылы кері байланыс беру.

 

(М) өзіміздің жерлесіміз, Закиев Болат Сейітқазұлы туралы видеоүзіндіні тамашалау.

 

(Ж) Тапсырма 2

1.      Қазіргі таңда батырларымыздың еңбегі қалай бағалануда деп ойлайсыздар?

2.      «Батыр (өз жерлесіңнің есімі) - Отан қорғаушы» тақырыбында 5 минуттық эссе жазамыз

(М) Оқушылардың жауабын толықтыру мақсатында виртуалды көрме көрсету. Яғни, виртуалды көрмеде осы батырларымыз туралы жазылған  еңбектер көрсетілген. Сол еңбектерден үзінді келтіру.

https://pamyat-naroda.ru/heroes/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://youtu.be/CTN8i8O7ukU

 

 

 

 

 

 

https://youtu.be/Bygz80rbPIc

Сабақтың соңы

Рефлексия

Onlinesabaqtar инстаграм парақшасына кіріп бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөлісу

(М) Мұғалімнің қорытындалуы арқылы сабаққа кері байланыс беру.

Үй тапсырмасы: Генерал Зайсанов поэмасын талдау

 

Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағалау

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Шығыс Қазақстан облысы, Зайсан ауданы «Қаратал орта мектебі»

Шығыс Қазақстан облысы, Зайсан ауданы «Қаратал орта мектебі»

Мектеп: Шығыс Қазақстан облысы,

Мектеп: Шығыс Қазақстан облысы,

Сабақ барысы

Сабақ барысы

Закиев Б, Уажанов Т, Н.Соловьцев,

Закиев Б, Уажанов Т, Н.Соловьцев,

М) Мұғалімнің қорытындалуы арқылы сабаққа кері байланыс беру

М) Мұғалімнің қорытындалуы арқылы сабаққа кері байланыс беру

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020