Қысқамерзімдіжоспар:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Комбинаторика элементтері |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқумақсаттары |
9.3.1.1 комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2«cанның факториалы» анықтамасын білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Комбинаториканың негізгі ережелерін біледі (қосу және көбейту ережелері) және қолданады; «Санның факториалы» анықтамасын біледі және құрамында факториалы бар өрнектердің мәндерін табады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді , егер: Комбинаториканың негізгі ережелерін: қосу және көбейту ережелері қолдана отырып есептер шығарады, құрамында факториалы бар өрнектердің мәндерін табады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Жиын, элемент, қосу, көбейту, факториал Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Орындықтарда отырған 5 адамды неше тәсілмен орналастыруға болады? Егер А объектісі m әдіспен таңдалған болса,.... Егер А мен В объектілері тоғыспайтын болса және А объектісі m тәсілімен,... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Өзінің айналасындағыларға ашық, әділ қарым –қатынас және олардың құқықтарын құрметтеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Алгебра |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Жиын, элемент |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 35 мин.
|
Өтілген материалды қайталау.Мұғалім оқушыларға сұрақтар айтады. Оқушылар ауызша сұрақтарға жауап береді. (3 мин) 1. Жиынға мысал келтіріңіз.( планеталар, мемлекеттер, әндер, теңдеулер, функциялар, фигуралар, т.б.) 2. Жиын және оның элементтері қалай белгіленеді? Жиынға тиісті обьект оның элементтері деп аталады. Жиынды латын бас әріпмен, ал оның элементтерін кіші әріппен белгіленеді. Кейде жиындарды белгілеуде фигуралық жақшалар қолданылады. 3. Жиындар қандай болады? Жиындар шекті және шексіз болады (элемент саны бойынша). Фигуралар, цифрлар – шекті жиын, ал түзудің бойындағы немесе кесіндідегі нүктелер жиыны; [2; 3], (-6; +∞) аралығындағы нақты сандар жиыны- шексіз. Қандай
жиынды бос жиын деп атайды? Ешқандай
элементі жоқ жиынды бос жиын деп атайды және оны 4. Қандай жиындарды тең жиындар деп атайды? Егер жиынбірдей элементтерден тұрса, онда ондай жиынды тең деп атайды? 5. Ішкі жиын
дегеніміз не? Егер А – жиыны В жиынының
бөлігі болса онда оны В жиынының ішкі жиыны деп
атайды және оны АВ деп белгілейді. 6. Екі жиынның бірігуі дегеніміз не? ЕгерК – А және В жиынының бірігуі болса, онда оны АВ = К деп жазады 7. Екі жиының қиылысуы дегеніміз не? Егер Р жиыны А және В жиындарының ортақ элементтерінен құралса, онда Р жиыны А және В жиынының қиылысуы деп аталады. Оны АВ = Р деп жазады. 8. А және В
жиындарының айырмасы деп нені айтамыз? А
және В жиынының айырмасы деп В жиынына тиісті емес А
жиынның барлық элементтерін айтады. АВ деп белгілейді.
9.Мына жиындарға мысал келтіріңіз. 1) 3 элемент; 2) 7 элемент; 3) 10 элемент. Жауабы: 1)
бағдаршамның түстер жиыны;
Жаңа сабақты игерту. Мұғалім әңгіме түрінде оқушылардың назарын сабаққа аударады және олардан өз ойларын айтуға ынталандырады. ( 15 мин) Комбинаторика элементтері. Іс жүзінде кейбір заттардың өзара орналасуының барлық мүмкін жағдайлары санын, немесе қайсыбір әрекетіміздің барлық мүмкін нәтижелері санын есептеу, немесе оны орындаудың барлық мүмкін тәсілдері санын есептеу қажет болады. Мысалы, әр түрлі 5 оқулықты екі студент арасында неше түрлі тәсілмен үлестіріп беруге болады? Осындай есептерді комбинаторикалық есептер деп, ал комбинаторикалық есептерді оқып үйрететін матиматика саласын комбинаторика деп атайды. Комбинаторикалық есептерді шешу барысында қолданатын бірқатар заңдылықтар мен формулалар бар. Комбинаторика есептерін шешкенде мына ережелер қолданылады. Қосу
ережесі.
Егер А мен В объектілері тоғыспайтын болса және А
объектісі m тәсілімен, ал В объектісі n тәсілімен алынса,
онда Шешуі: Қосынды ережесі бойынша 17+13=30 тәсіл. Теорема: Кез келген санаулы элементтері бар А және В
жиындары үшін Салдар: Егер
Дәлелдеу: 2-мысал:Сыныптағы 32 оқушының 14-і мектепте өткен футбол турниріне, 10-ы баскетбол турниріне және 8-і волейбол ойынынан жарысқа қатысқан. Мұнда 6 оқушы әрі футбол, әрі баскетбол жарысына, 5 оқушы әрі футбол, әрі волейбол жарысына, 4 оқушы әрі баскетбол, әрі волейбол турниріне, ал 3 оқушы барлық үш ойыннан жарысқа қатысқан. Сынып оқушыларының нешеуі осы турнирлердің бірде-біреуіне қатыспаған? Жауабы: 12 оқушы.
1-тәсіл: 10-нан 99-ға дейінгі сандардың арасынан бізге керек сандарды тізіп шығамыз: 10,12,14,20,22,24,40,42,44,50,52,54,90,92,94. Барлығы 15 сан. 2- тәсіл. Бірінші цифры 0 тұруы мүмкін емес, сондықтан егер бірінші орында- 1 цифры болса, онда екінші орында жұп цифр-0,2,4. Барлығы 3 мүмкіндік. Егер бірінші орында -2 цифры тұрса, онда да 3 вариант болады. Сонымен 4, 5,9 бірінші орында тұрғанда – әрбірінде 3 варианттан болады. Барлығы 5-тен 3 рет- 15тәсіл. 3- тәсіл: Бірінші орында тұратын цифрларының 5 тәсілі болады: 1,2,4,5,9. Екінші орынға жазудың 3 тәсілі болады: 0,2,4. Сондықтан 5×3=15.
Қай тәсіл тиімді екенін оқушылармен бірге талқылау. (3 тәсіл) Есептің шешуін кесте түрінде көрсетуге болады:
Көбейтінді ережесі бойынша А жəне В – ны n × m тəсілмен таңдап алуға болады:
Мұғалім
оқушылар жауабынан кейін ережені слайдтың көмегімен
көрсетеді. Теорема
2. Кез келген санаулы элементтері бар А және В жиындары үшін
барлық,
Бірлестіктің директорларының кеңесінің мүшелері арасынан үшеуі кеңес төралығына, ал екеуі оның орынбасары қызметіне сайлануға үміткер. Олардың ішінен неше түрлі тәсілдермен төраға мен орынбасарын сайлауға болады? Жауабы:
6 Тапсырмалар. 1. Дүкенде алты түрлі шоколад және төрт түрлі карамель кәмпиттері бар. а)
кәмпиттердің бір сортынан қанша кәмпиттер түрін
сатып алуға болады? б) бір сорт шоколад және бір сорт карамель
кәмпиттер түрлерін сатып алу үшін қанша
жағдайлар болады? 3. Қыздың 4 көйлегі, 5 юбка мен 3 аяқ қиімі бар. Қанша тәсілмен киімді таңдауға болады? (4×5×3=60 тәсіл.)
4. Таңғы тамаққа Арман тоқаш, бутерброд, пряник, кексті таңдай алады.Сусындардың арасында кофе, шырын және айран болды. Таңғы тамақты Арман қанша тәсілмен таңдай алады? (4×3=12 тәсіл) 5. Факториал. (10
мин) 1-мысал. 1!=1 2!=1·2=2 3!=1·2·3=6 4!=1·2·3·4=24 5!=1·2·3·4·5=120
Келесі кестелерді есептер шығару да қолдануға болады: 1-мысал. Есептеңіз:
а) Шешуі. Факториалдың анықтамасын қолдана отырып табамыз, a) немесе b) c) 1.Сәйкестендіріңіз:
2. Өрнекті
ықшамдаңыз: Үйге тапсырма: № 610, 612, 613. 1. Қорапта 12 ақ және 16 көк шарлар бар. Неше тәсілмен: а) кез келген түстегі бір
шарды; б) екі әртүрлі түсті шарды алуға болады? Жауабы: а) 28 ; 6) 192 тәсілмен. 2. сыныпта 15 ұл және12
қыз бар. Бір оқушы таңдалынған. Осыдан кейін неше
тәсілмен қыз бен ұлды таңдауға болады? Жауабы: 333 тәсілмен. |
https://ppt-online.org/318025 4 слайд
5 слайд
6 слайд
7,8 слайд
ШыныбековА.Н.Алгебра 143 бет 9,10 слайд
11 слайд
12,13 слайд
14 слайд
15 слайд
16 слайд
Шыныбеков А.Н. Алгебра-9 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин. |
Рефлексия:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау сабақтың барлық кезеңдерінде: оқушылардың ауызша жауап беруінде , есептер шығаруда, өздігімен есептер шығаруда, сабақты қорытындылау кезінде өткізіледі. |
Мұғалім қалыптастырушы бағалауды ауызша жауап беруде, есептер шығаруда, өзіндік жұмыс орындау кезінде жүргізе алады. |
Бөлмені желдету, таза ауа. Сыныпта жақсы жұмысқа бейімдейтін психологиялық климат орнату. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.