Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Оценка 5
Контроль знаний
docx
окружающий мир
Детсад
12.05.2018
Талдауға қатынаса алады; диалогке белсенді қатынаса алады; өз таңдауын жасай алады; жалпы белгілеріне қарай топтастыра алады; өзінің тұрған жерінің көліктері туралы әңгіме құрастырады.
Суретті талқылауға қатысуға; үнқатысуда белсенді қатысады; орналасу жос парына негізделген қыс қа әңгіме айту; мекен-жайын ай тып бе ру.қмж
09.01.docx
Болмағанда
р:
№ 8 ҰОҚ
Қоршаған ортамен таныстыру
тақырыбы: Көлік
түрлері
Күні:09.01
Сынып: «Ә»
ҰоҚның
оқытылу
мақсаты
Күтілетін нәтиже
тілдік мақсат
Мектеп/МДҰ: Құрық орта мектепгимназиясы
педагогтің атыжөні: Елубаева Н
Қатысқандар саны:
0.1.4.2. Қозғалыс ортасы мен қолданылуы
бойынша көлік түрлерін ажырату және сипаттау.
Барлық тәрбиеленушілер:
Өздеріне таныс көлік түрлерін салыстырады,
ажыратады. Көлік түрлерінің пайдасын біледі.
Көпшілік тәрбиеленушілер:
Көліктердің адам өміріне қаншалықты қажеттілігін
біледі.
Кейбір тәрбиеленушілер:
Көлік түрлерін ажыратады және сипаттайды.
Өзі тұрған жерінде жүретін көліктердің
түрлерін біледі.
тәрбиеленушілер: Талдауға қатынаса алады;
диалогке белсенді қатынаса алады; өз таңдауын
жасай алады; жалпы белгілеріне қарай топтастыра
алады; өзінің тұрған жерінің көліктері туралы
әңгіме құрастырады.
талқылауға қатысуға;
қатысады;
үнқатысуда
Суретті
белсенді
орналасу жоспарына
негізделген қысқа әңгіме айту; мекенжайын айтып
беру.
Көптілділік:
Трамвай – трамвай – tram, ұшақ – самолет – aircraft
негізгі терминдер мен сөз тіркестері.
Пойыз, трамвай, троллейбус
Жерде, әуеде, суда
Пікір алмасу сұрақтары. Барлық көліктің түрлері
бірдей ме?
Олардың бірбірінен қандай ерекшеліктері бар?
Қандай ұқсастығы бар?
Сіз тұратын қалада қандай көліктерді кездестіруге
болады?
Атабабаларымыз
көліктермен
қандай
қатынас жасады және бір
бірлерімен қалай байланысты?
Өзің мектепке (балабақшаға) қандай көлікпен
келесің?
Қазіргі заманда көлік адамдарға қандай
көмегін тигізеді?
Сұрақжауап, әңгімелеу,
түсіндіру. Көлік түрлерін айтып
беру.
Өздері мектепке (балабақшаға) қандай көлікпен
келгендерін айту.
Көлікке қалай отыру, қозғалыс кезінде жолдан
абай болу.
Көлік ішінде ереже сақтау. Өткен ҰоҚдан
алған білімі
Жоспарланған
уақыт
і. Дұрыс әсерлі
көңіл күй орнату.
0–2 мин
іі. Өмірлік
тәжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты болжам.
3–5 мин
ҰоҚның ортасы
ііі. тақырып
бойынша жұмыс,
6–28 мин
Көлік туралы түсінік.
Жоспарланған ісәрекет
(Ұ) Шаттық шеңбері
Арайлы таң атты,
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды
даламыз, Жайнай
берсін қаламыз.
(пт) Балалардың әртүрлі көлік қозғалысы туралы
білімдерін толықтыру.
Сурет бойынша қойылған сұрақтарға толық жауап
бергіздірту.
Көлік түрлерін сипаттап және ажыратып беру.
(Ұ) «Көліктер мен байланыс құралдары жоқ болса,
онда не болады?» деген сұраққа жауап алады. Үлгі
жауаптар:
– Бір жерден екінші жерге қатынау қиын
болады. Жолаушылар баратын жеріне
уақытында бара алмайды.
– Телефон, электронды пошта болмаса, бірден
хабар ала алмай қаламыз. Алыста тұратын
адамдар жақындарымен хабарласа алмай қалады.
Педагог «Көлік» атты мультфильм қарауды
ұсынады. Сол көрген мультфильмнен не
түсінгендері туралы әңгімелеседі.
(Ұ) педагог сұрақжауап әдісі арқылы ҰоҚның
тақырыбын анықтатады.
– Балалар, мына суретте нелер бейнеленген?
(Ұшақ, троллейбус, автобус, кеме).
– Бұлардың барлығын бір сөзбен атауға бола
ма? (Көлік).
– Балалар, мен қазір сендерге жұмбақтар
жасырамын. Сендер жауабын тауып, қандай
көлік түрлері екенін табасыңдар.
Жұмбақ шешу.
Аспанда жүзеді,
Қанатын қақпайды.
Жерде де жүреді,
Бауырлап жатпайды. (Ұшақ)
Бірбіріне қарап үйлер тіркесіп,
Қара тұлпар жүр әрібері көшіп. (Пойыз)
Сымға
асылып, Жүр
асығып.
Дыздыз етіп
жүрегі, Сымнан
ұстап жүреді. Өзіне
адам мінеді,
Ол не, ал кім біледі? (Троллейбус)
ресурстары
Музыкалық
әуен.
Көлік
түрлерінің
суреттері.
«Көлік» атты
мультфильм
https://www.y
outube.com/
watch?
v=RSOx5LuL
7gA
Интерактивті
к тақта.
Көліктер
бейнеленген
үлгі суреттер.
Көлік
түрлері.
https://www.
youtube.com/
watch?
v=o_cy_
sD_Js стр. Педагог көліктердің қоғамдық, жеке және жүк
көліктері болып бөлінетіндігін айтады.
Қоғамдық көліктерге (ұшақ, троллейбус, автобус,
кеме, трамвай, метро т.б.) жатады.
Жүк көліктерінің екі түрге бөлінетіні (фургон,
цистерна) және мәшинелердің құрылысын,
ұқсастықтарын, айырмашылықтары жайлы
айтылады.
(пт) сөздік жұмысын жүргізу
Көптілділік:
Трамвай – трамвай – tram, ұшақ – самолет – aircraft
Педагогтен кейін бірнеше рет қайталайды.
суретпен жұмыс.
Суретте көлік түрлері бейнеленген. Осы көлік
түрлеріне мұқият қараңдар. Олардың ортақ
белгілері не? (Дөңгелектер) Ал оларға дөңгелектер не үшін қажет? (Жүру
үшін). Ал автобус, мәшине, пойыз қайда жүреді?
(Жерде рельс арқылы жүреді).
– Тақтадан жерде жүретін тағы да қандай көлік
түрлерін көріп тұрсыңдар? (Трамвай,
троллейбус)
– Мәшинені жүргізетін адамды кім деп
атауға болады?
– Жүргізуші, ең бастысы, нені білуі керек?
– Жүргізуші жолда жүру ережелерін сақтау,
үйрену арқылы адамдардың өзінің өмірін және
денсаулығын сақтайтындығы түсіндіріледі.
– Әртүрлі көлік түрлерін не үшін ойлап тапқан?
(Жердің әр түкпіріне, қалаларға, басқа елдерге
жету үшін)
– Ал, егер де біз алыс елге барсақ...
Мысал: Қытай еліне барғымыз келсе, біз ол
жаққа қалай жетеміз? (Ұшақ, пойыз, автобус).
Ұшақ, тікұшақ қайда ұшады? (Әуеде ұшады).
Тақтада тағы қандай көлік түрлерінің суреттері
ілініп тұр? Олардың ортақ белгілері қандай?
Теплоход, кеме, катер.
– Бұл көлік түрлерін қандай ортақ атаумен
атаймыз? (Суда жүзетін көліктер).
– Сонымен, балалар, бүгін біз көлік туралы қандай
жаңалықтармен таныстық? (Көліктер жерде,
әуеде, суда жүретін болып бөлінеді).
(Ұ, т, Ө) Әліппедәптермен жұмыс. 1
тапсырма. Қаладағы көлік түрлерін ата?
Ауылдағы көлік түрлерін ата? Айырмашылығы
неде?
Трамвай, троллейбус, автобус, метро т.б.
қаладағы көлік түрлері.
Атарба, мотоцикл, мәшине – ауылдағы көлік
түрлері.
Айырмашылығы: трамвай, троллейбус, метро
ауылда жүрмейді.
Атарба қалада жүрмейді.
2тапсырма: Өзің тұратын жерде қандай көлік
түрлері жүреді?
Ауадағы, судағы және жердегі көлік түрлерінің
біреуін белгіле. (Жердегі көлік)
Жұмбақтар
жинағы.
Көлік
түрлерінің
суреттері.
Әліппе
дәптер.
Суреттер. «Өз үйіңді тап!» ойыны
– Ұшақтар қайда қонады? (Әуежай)
– Міне, бұл біздің әуежай болады.
(Ойыншық ұшақты қояды).
– Ал жолаушылар жағаға шығу үшін кемелер
қайда жүзіп келеді? (Кемежайға)
– Бұл біздің кемежай болады. (Ойыншық
кемені орындыққа қояды).
– Ал жерде жүретін көлік жұмыстан кейін
қайда келеді? (Гаражға).
Ал мына жер біздің гараж болсын.
Сендер көлік түрлері бейнеленген суреттерді
аласыңдар. Мұқият қарап, кім болатындарыңды
(ұшқыш, капитан, жүргізуші) ойланыңдар.
Сендер барлықтарың жұмыстарыңа барып,
адамдарды және жүктерді тасымалдайсыңдар.
Педагог белгі бергеннен кейін, сендер әр көлік
түрін өзінің орнына алып келулерің қажет.
Ойынды қайталай отырып, педагог балалардың
бір бірімен суреттерді алмастырып ойнауын
ұсынады, ал өзі орындықтарда тұрған
ойыншықтарды алмастырып тұрады.
(Ұ) сергіту сәті:
Ал, паровоз, баста
алға, Бәрімізді басқар
да.
Пішпіш, пішпіш, біз
кеттік, Жүрісті тым
үдеттік.
Кәне, кімнің бойы
ұзын? Паровозы ол
пойыздың. Қатар
қатар тұрайық,
Пойызды біз құрайық.
3тапсырма: Мына көліктердің қайсыларын
«арнайы көлік» деп атайды? Белгіле.
Себебін түсіндір.
Себебі арнайы көліктер адамдарға өте қажет.
4тапсырма:
Көлік түрлерін тиісті орынға
жапсыр. Жапсырмалар: өрт мәшинесі, автобус,
пойыз. Тиісті орнына жапсыру.
– Кәне, сендермен қиялдап көрейік. Сендер
қандай көлік ойлап табар едіңдер?
Сендер есейіп, ержеткен соң кейбіреулерің көлік
құрастыратын мамандық иесі болуларың мүмкін.
Сөйтіп бір ғажайып, қолайлы және жылдам көлік
түрін ойлап табасыңдар. Бірақ ол үшін әлі көп
білім, оқу қажет.
5тапсырма: Қандай қоғамдық көлік түрлерін
білесіңдер? Айсұлу мен Қуанышқа қоғамдық көлік
түрлерін айтып берейік. (Ұшақ, троллейбус,
автобус, пойыз, кеме)
(Ұ) ойын: «Дауысынан таны»
шарты: Үнтаспадан көлік түрлерінің (пойыздың
гудогі, ұшақтың, кеменің т.б.) дауыстары
тыңдатылады. Дыбыстар қай көліктің түрі екенін
ажыратады.
Өзі тұратын қалада қозғалыс ортасында және
арнайы қызметтерге арналған қандай көлік
түрлері бар екені туралы айтуын сұрайды.
Педагог балалардан суреттерге мұқият қарап,
Ойындар
жинағы.
Әліппе
дәптер.
Ойындар
жинағы.
Көліктердің
дауыстары
жазылған
үнтаспа. қорытынды жасауларын сұрайды. Әр көлік
түрлерінің атқаратын жұмыстарына және арнайы
қызметіне қарай бөлінетін түрлерін анықтайды. іV. ҰоҚ
(Ө) Рефлексиялық бағалау: өз жұмысыңды бағалап
қорытындысы.
рефлексиялық
түзету.
28–30 мин
қорыту.
Балалардан мәшинені кез келген түсті
қарындашпен
бояуын сұраңыз:
• ештеңе түсінбедім – қызыл қарындашпен;
• түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары
қарындашпен;
• бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын –
жасыл қарындашпен.
Әліппе
дәптер,
түрлі түсті
қарындаштар. №33 ҰОҚ.
ҚМҰҚ
Тақырыбы: Мен жол саламын.
Фигуралар мен заттардың пішінін
атаймын.
Күні: 09.01
Мектепалды сынып: «Ә»
МЕКТЕП/МҰ: Құрық орта мектеп
гимназиясы
Педагогтің атыжөні: Елубаева Н
Қатысушылардың саны:
Қатыспаған
дардың
саны:
ə
ə
ə
Тілдік мақсаттар
Күтілетін
ə
н тижелер
Оқыту мақсаттары 0.3.1.1.Геометриялық фигуралар (шеңбер, сопақ, үшбұрыш,
шаршы, тіктөртбұрыш) мен денелерді (шар, текше, цилиндр)
ажыратып, дұрыс атау.
Барлық т рбиеленушілер:
геометриялық фигуралар (шеңбер, сопақ, үшбұрыш, шаршы, тік
төртбұрыш) мен денелерді (шар, текше, цилиндр) атайды.
Көптеген т рбиеленушілер:
үлгі бойынша шеңберлерден, үшбұрыштар мен шаршылардан
өрнектер құрастырады.
Кейбір т рбиеленушілер:
шеңберлерден, үшбұрыштар мен шаршылардан өрнектерді өз
бетінше құрастырады.
Дағдыларын дамыту:
заттардың пішіні мен түсі туралы сөйлемдер құрастыра алады.
П ндік лексика ж не терминология:
шеңбер – дөңгелек, сопақ – сопақша, үшбұрыш – үшбұрышты,
шаршы – төртбұрышты (шаршы т різдес), тіктөртбұрыш – тік
төртбұрышты.
Пікір алмасуға арналған сұрақтар:
–Айналамыздағы қандай заттар дөңгелек (сопақ, үшбұрыш,
шаршы, тіктөртбұрыш) пішінді?
–... бейнелеу үшін қандай түстерді аласыңдар?
–Пішіні, түсі бойынша бірдей ( ртүрлі) фигураларды атай
аласыңдар ма?
Жазу:
жиектеу, бояу.
Шеңбер, үшбұрыш, шаршы.
Түс: қызыл, сары, көк, жасыл, қара, ақ.
ə
Жоспарланған іс рекет
ə
ə
Алдыңғы білім
Жоспарланған
ə
ə
уақыт
Басталуы
0–5 минут
ə
Ынталандыру.
Педагог біздің айналамыздағы көп затқа
ə
геометриялық пішін т н екені туралы ңгімеге
тартады.
«Сиқырлы дорба» ойыны ұсыналады. Педагог мөлдір емес
дорбаға ағаш немесе картоннан жасалған фигураларды
(сопақша, текше, цилиндр) салады. Балаларды шақырады,
олар алдымен дорбадағы фигураны қолмен ұстап немесе
Ресурст
ар Ортасы
6–15
16 –25
Рефлексия
26–30
.
ə
көздерін жұмған күйде көреді. Оның атауын айтады.
Топтағы балалар көмектеседі. Одан кейін педагог
фигураны шығарып, үстелге қояды.
Өзектендіру.
– Фигуралар қалай аталады? Кеспе материал немесе
жиынтық полотно пайдаланылады (балалар оларға
белгілі фигураларды атайды, педагог нақтылайды
ə
ж не ықтимал қателерді түзетеді).
Жиынтық полотнодағы фигураларды көрсетеді.
«Не қандай н рсеге ұқсайды?» ойыны
Мақсат қою (проблемалық жағдай).
Бүгін біз фигуралар мен заттардың пішіндерін
ажыратып, олардың кейбіреуін құрастырып
жаттығамыз.
Жаңалық ашу.
(Ұ) Сендер ртүрлі геометриялық фигураларды
тауып, оларды атауды үйрендіңдер.
– Ал сендер мынандай фигураларды құрай аласыңдар
ма? Суреттерге қараңдар, ұл балалар жолдарды салып
жатыр. –
–Олардың пішіні қандай?
(Т) рі қарай педагог1 тапсырманы орындауды
ұсынады, онда қолда бар материалдардан көрсетілген
фигураларды құрау керек.
Топта т жірибелік жұмыс ұйымдастырады, балалар
санау таяқшаларын, арқандарды, кесектерді,
жолақтарды ж не басқаларын пайдаланады.
Фигуралар үстелге қойылғаннан кейін педагог
фигуралар туралы жұмбақтар оқиды.
Ə
ə
ə
ə
Жаңаны қолдану.
(Ө) 2тапсырманы орындау ұсынылады.
3тапсырма
геометриялық фигуралардан
ə
м шиненің суретін
салады.
Педагог фигураларды сабаққа дейін дайындауы тиіс.
Фигураларды (сопақша, үшбұрыш, шаршы, тікбұрыш)
фигуралар реттілігін құрған кезде пайдалануға
болады. Екі өлшем бойынша түрлі түсті фигураларды
ə
зірлеп, педагог балалардан фигуралар тізбектерін
құрып, осы фигуралардың қасиеттерін атауды
сұрайды.
Рефлексия.
Педагог қорытынды жасап, балаларды
мадақтайды. Сабақтағы өз жұмысын «С ттілік
сатысы» арқылы бағалауды ұсынады.
Педагог түсіндіреді: егер қателіктер көп болса,
төменгі сатыда көңілсіз смайликтің суретін салуға
болады.
Қателіктер аз болса, ортаңғы сатыда аузы түзу
смайликті салуға болады. Қателіктер болмаса ж не ə
бала барлығын жақсы түсінсе, жоғарғы сатыда
күлімдеген смайликті салуға болады.
ə
Санау
таяқшалар
ы,
арқандар,
кесектер,
жолақтар.
Ə
ліппе
ə
д птер.
Фигурал
ар
туралы
білетін
жұмбақт
арын
айтады.
Ə
ліппе
ə
д птер.
Геометрия
лық
фигуралар
,
геометрия
лық
конструкт
ор.
Ə
ліппе
ə
д птер № 8
ҰОҚ: Көркем әдебиет
ТАҚЫРЫБЫ:
Президенттік шырша
(өлең)(Өтепберген
Ақыпбекұлы)
Күні: 09.01
Сынып/ топ: «Ә»
ҰОҚ оқытылу
мақсаты
Күтілетін нәтиже
Тілдік мақсат
Өткен ҰОҚде алған
білім
Жоспарланған уақыт
І. Дұрыс әсерлі көңіл
күй орнату.
0–2 мин.
II. Өмірлік
тәжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты болжам.
3–5 мин.
Мектеп/ МҰ: Құрық орта мектепгимназиясы
Қатыспағандар саны:
Педагогтің атыжөні: Елубаева Н
Қатысқандар саны:
0.1.1.1. Шағын мәтіндер, балалар тақпақтарының мазмұны бойынша сұрақтарға
жауап беру
0.1.2.1. Шағын өлеңдерді мәнерлеп жатқа айту
0.2.1.1. Жанрларды ерекшеліктері бойынша тану (жұмбақ, ертегі, тақпақ және т.б.)
0.1.5.1. Өлең мазмұнын кіріспесі бойынша болжау
0.2.3.1. Өзінің ұсынымдарын сурет, сызба түрінде безендіру.
Барлық тәрбиеленушілер:
Шағын мәтіндер, балалар тақпақтарының мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
береді.
Жанрларды ерекшеліктері бойынша таниды.
Көпшілік тәрбиеленушілер:
Шағын өлеңдерді мәнерлеп жатқа айтады.
Өзінің ұсынымдарын сурет, сызба түрінде безендіреді.
Кейбір тәрбиеленушілер:
Өлең мазмұнын кіріспесі бойынша болжамдайды.
Тәрбиеленушілер: талқылау барысында қайсы? қандай? қашан? қайда? қай? деген
сұрақтары бар сөздерді пайдалана алады.
Әдеби жанрларды ажыратады.
Көптілділік: шырша – елка – firtree
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: бәрі ыстық, ауыл, алыс түп.
Пікір алмасу сұрақтары:
Президенттік шыршаны қай жерден көрдіңдер?
Президенттік шыршаға қандай балалар қатысады?
Сендер жаңа жыл мерекесіне қалай дайындаласыңдар?
Президенттік шырша деп қандай шыршаны айтамыз?
Жоспар
Жоспарланған ісәрекет
(Ұ) Психологиялық жағымды көңіл күй қалыптастыру үшін педа
гог тәрбиеленушілермен «ғажайып ақшақарды» қолдарына алып,
ойлаған тілектері мен армандарын айтады.
Педагог балаларға Жаңа жыл мерекесі туралы сурет топтамаларын
көрсетеді.
Жұмбақ жасырады.
Жасыл ине киімім,
Жайлаймын тау биігін.
Жаңа жылды тойласаң,
Төріндемін үйіңнің. (Шырша)
Ресурстар
Шеңбер құру III. Тақырып
бойынша жұмыс 627
мин.
IV. ҰОҚ
қорытындысы.
Рефлексия.
28–30 мин.
Көптілділік: шырша – елка – fir– tree
(Ұ) Оқиғаның не жайында болатыны туралы болжамдайды.
(Сурет бойынша әңгіме құрастыру.
– Суретте не болып жатыр деп ойлайсың?
– Шырша айналасында кімдер жүр?
– Балалар жаңа жыл мерекесіне қандай дайындықпен келген?
– Сендер жаңа жыл мерекесіне қалай дайындалып
жатырсыңдар? Педагог Өтепберген Ақыпбекұлының
«Президенттік шырша» өлеңін ұсынады.
Өлеңді оқып, мазмұнын түсіндіреді.
Өлең мазмұны бойынша сұрақтар:
– Өлең ұнады ма?
– Өлең қалай аталады?
– Не туралы айтылған?
– «Туған жердің бәрі ыстық» деп неге айтамыз?
– Президенттік шыршада балалар кімдермен танысады?
(Т) Саусақ жаттығуы:
Шыршалы өзен жағасы, (ауада шырша салу)
Аққалаға толы арасы,
(екі қолдың сұқ және ортаңғы саусақтарымен аяқ жасап, әр
жаққа жүру)
Әр аққала бірбірін іздейді, (қолды шекесіне қою)
Және шақырады, (алақандарын сәл жұмып, аузына
апару) Шаттық биін билеуге. (ауада аққаланың суретін
салу) Педагог өлеңді екінші рет қайталап оқиды.
– Өлеңнің бірінші жолы қалай басталады?
Өлеңді эмоциялық күймен 23 рет қайталайды, бірге жаттайды. 56
бала өлеңді жатқа айтады.
– Теледидардан Президенттік шыршаны тамашаладың ба?
– Саған қандай әсер қалдырды?
– Президенттік шыршадан қандай сыйлық алғың
келеді? Сол сыйлықтың суретін салу.
Педагог қорытынды жасайды.
– Өлең қалай аталады?
– Не туралы айтылған?
(Ө, Қ) Рефлексиялық бағалау – өз жұмысын бағалап қорыту. Мектеп/МҰ: Құрық орта мектепгимназиясы
16ҰОҚ.
Жаңажылдық
керемет (ұжымдық
жоба,қалыпты емес
сурет салу тәсілдері)
Күні: 09.01
Педагогтың атыжөні: Елубаева Н
Сынып: «Ә»
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
ҰОҚнің
оқу
мақсаттар
ы
Күтілетін нәтиже
0.1.4.1 Көркем материалдар және құралдар түрлерімен, қолмен/саусақпен
және т.б. көмегімен қарапайым жұмыс техникасын қолдана отырып,
заттардың текстурасын бейнелеу
0.2.1.5 Сурет сюжетіне, композициясына, өлшеміне, түсіне қарай көркем
материал мен құралдарды таңдау
Барлық оқушылар:
Жаңа жылдық шырша әшекейлерінің текстурасын
бейнелейді, қарапайым дәстүрлі емес сурет салу техникасын
қолданады
Қажетті көркем материалдарды таңдайды
Оқушылардың көпшілігі:
Суретті түрлі дәстүрлі емес техникалармен орындайды
Командамен жұмыс жасау іскерлігін пайдаланып, түпкі ойды
жүзеге асырады
Бейненің түсін таңдайды, оның көлемін басқа суреттермен
салғастырады
Кейбір оқушылар:
Шағын топта жұмысты ұйымдастырады
Суретке дербес ерекшелік береді тілдік мақсат
Дағдыларды дамыту.
Тәрбиеленушілер келесі іскерліктерін дамытады:
Бар білімді талдайды, оларды практикада қолданады
Жалпы түпкі ойды анықтайды
Шағын топта келіссөздер жүргізеді
Топтың жұмыс жасау тәсілін таңдайды
Тапсырмаларды орындау барысында тыңдау және сөйлеу дағдыларын
бекітеді
Көптілділі
к:
Жаңа жылНовый годNew Year
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:
Жаңа жыл, мерекелік көңілкүй, шырша ойыншықтары, командада жұмыс
жасау
талқылауға арналған сұрақтар:
Жаңа жылды тойлау туралы не айта аласыңдар?
Жаңа жылға қатысты қандай дәстүрлер бар?
Шыршаны немен безендіреді?
Бастапқы білім
Ұжымдық жұмысты ұйымдастыру дағдылары, дәстүрлі емес сурет салу
тәсілдері туралы білім
Жоспарланатын
уақыт
I. Оң
эмоциялық
көңілкүй
қалыптастыру.
01 минут
II. Өмірлік
тәжірибені
жандандыру.
Мақсатты
тұжырымдау.
25 минут
Жосп
ар
Жоспарланған ісәрекет
(Ұ) Сабақта оң эмоциялық көңілкүй
қалыптастыру
Педагог: Мен бәріңді де сау, көңілді көргеніме
қуаныштымын! Сендердің осы көңілкүйлерің
кешке дейін сақталғанын қалаймын! Ал бұл
үшін біз көбірек күліп, бірбірімізге
көмектесуге тиіспіз! Қыс бізге әсем қар әкелді.
Өздеріңе
ұнаған қарды таңдаңдар. Балаларға әртүрлі
түстегі қарларды (көк, көгілдір, ақ) таратады,
оларды сабақтың соңына дейін сақтауды сұрайды.
(Ұ) Педагог шырша ойыншықтары бар қорапты
шығарады. Балаларға айтады: Мен шыршаның
ойыншықтары мен әшекейлерін іріктеп отырып,
олардың көпшілігінің жарамсыз екендігін:
жыртылғанын, сынғанын анықтадым. Оларды
лақтырып тастауға тура келді. Шыршаны немен
безендіре аламыз? Не ойлап табуға болады? (сатып
алу, өзіміз жасау, үйден әкелу). Қорапта бірнеше
жақсы ойыншық пен әшекей қалыпты. Балалар
ресурстар
Музыкалық
сүйемелдеу
(ғажайып музыка),
Балалардың санына
қарай бірдей
бөлінген әртүрлі
түстегі қарлар (көк,
көгілдір, ақ)
Шырша
әшекейлері бар
қорап (шарлар,
майшам
жиынтығы),
ватмандағы (не
ойыншық)
кішкентай III. ҰОҚнің
тақырыбы
бойынша жұмыс
6 – 25 минут
шырша
қораптағы жаңа жылдық әшекейлер мен шырша
ойыншықтарын қарайды. Онда бардың барлығын
түгендейді. Ойыншықтардың арасында майшам
жиынтығы да бар. Педагог шыршаны майшаммен
безендіруді ұсынады. Балалар шыршаны
майшаммен безендіруге болмайтындығын айтады.
Неліктен? Шыршаны басқа немен
безендіруге болмайды? (істен шыққан
гирлянда)
Шыршаның жанында тағы не істеуге
болмайды және неліктен? (Бенгал оты, отшашу,
шартылдақ, петарда жағу)
Педагог қол сиқырын пайдаланып, шыршаны
безендіруді ұсынады. Сиқырлы айналдыру
көмегімен оған ойыншықтар салады.
Жаңа жылға балаларға кім асығады?
(сыйлықтары бар Аяз Ата, Ақшақар, Аққала).
Қуаныш пен Айсұлуға шыршадағы жұлдызшаға
жетуге көмектесіңдер.
(Ұ) Келесі бете балаларды Аққала күтеді, ол
зейінге, сурет салу алдында қолды жаттықтыруға
арналған тапсырма ұсынады.
(т) Педагог балаларға шырша ойыншықтарының
шеберханаларына бөлініп, жұмысқа кірісуді
ұсынады. Ол үшін өз қарларын (сабақ басында
алынған) біріктіруі керек. Балаларға таныс
дістүрлі емес сурет салу тәсілдерін талқылауды
және таңдауды ұсынады. Әр шеберхана жұмыс
жасау үшін өз тәсілі мен құралдарын таңдайды.
(Ұ) Қауіпсіз жұмыс техникасы
Педагог жеке гигиена ережелерін еске түсіруді
ұсынады. Балалардан қылқалдамды қолда қалай
дұрыс ұстау керектігін көрсетуді сұрайды.
Қылқаламмен қауіпсіз жұмыс жасайды. Партада
отыру ережелерін еске салады.
Тәрбиеленушілерді жұмыс орнын тазалықта ұстау
қажеттілігіне ынталандырады.
(Ұ) Жұмысты орындау технологиясы
(Жұмысты сатылай орындау ретін түсіндіру).
Балаларға үш топқа бөлінуді ұсынады.
Сурет салу тәсілін анықтау үшін сорғыш,
майшам мен қағаз парақшасының бейнесі
бар карточкаларды ұсынады. Топтардан
карточкалардың бірін таңдауды сұрайды.
1 топ. Сорғышпен бастыру тәсілімен сурет салады.
Гуашьты сорғышқа тигізеді, қағаз бетінде таңба
жасайды.
2 топ. Парафин майшам не балауыз бормен сурет
салады, артынан суретті акварельмен бояйды.
3 топ. Суреттерді дымқыл қағазда орындайды.
Педагог әр ойыншықты айқын, әдемі етіп істеуге
Әліппеальбом
Акварель, парафин
майшамдар, балауыз
борлар;
Шағын текшее
түріндегі
поролон
сорғыштар,
гуашь, палитра,
түрлі көлемдегі
қылқаламдар,
суы бар
төгілмейтін IV. ҰОҚнің
қорытындысы.
рефлексия.
2630 минут
тырысуды сұрайды.
Жұмыс аяқталғаннан кейін балалар кескін
бойынша ойыншықты кесіп алады, оны ватманда
бейнеленген шыршаға жабыстырады. Немесе
топтағы жасанды шыршаға орналастырады.
(Ұ, Ө) Балалар безендірілген шыршаны
тамашалайды. Педагог сұрайды:
Сендерге бүгін не істеген көбірек ұнады?
Сабақтан кейінгі көңілкүйлерің қалай?
Қиын болды ма? Бірдеңе болмады ма?
Балалар шеңбер құрып отырып сабақта не
жасағандарын, әлі де қандай жұмыстар атқарулары
керектігі туралы бірбіріне «қар кесегін» (қағаздан
жасалған) бере отырып айтады.
стақан, мақта
майлықтар,
қайшы, желім
қарындаш.
Балалардың
жұмыстарын
орналастыруға
арналған
шырша.
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған қоршаған орта "Көлік түрлері" қысқа мерзімді жоспары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.