Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Ықтималдықтар теориясының элементтері |
|
|||||
Күні:4.05.19 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып:9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтақырыбы: |
Кездейсоқ оқиға |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.2.1 Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру
|
|||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Ø Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымын біледі. Ø кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғаларды ажыратаалады; Ø есептерді шығаруда алған білімдерін қолданады |
|||||
Бағалау критерийлері |
Білу: Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға,мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғаларұғымын біледі. Түсіну: Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға,мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғаларды ажырата алады. Қолдану:кездейсоқ оқиғаларды зерттейді, есептерді шығаруда алған білімдерін қолданады |
|||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар топтық, жұптық жұмыстардағы талқылау барысында математикалық тілде сауатты сөйлейді. Пәнге тән лексика мен терминология: - Кездейсоқоқиға – Случайное событие – Randomevent · Ақиқатоқиға – Достоверное событие – Credibleevent · Жалғаноқиға – Невозможное событие – Impossibleevent · Қарама-қарсыоқиғалар – Противоположные события – Oppositeevents · Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - Кездейсоқ оқиға ... оқиға. - Егер оқиға сынақ нәтижесінде міндетті түрде орындалатын болса ... - Егер оқиға сынақ нәтижесінде міндетті түрде орындалмайтын болса ... - A оқиғасы орындалмағанда орындалатын оқиғаны А оқиғаға ...деп атайды. |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Топтық жұмыста - өзара сыйластық, бір-бірін құрметтеу, адамгершілік, бағалауда -шыншылдық, жарқындылық.тарихи материалдар беру арқылы –өзге елдің тарихына деген құрмет |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Орыс тілі, күнделікті өмірдегі тәжірибелер |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Бағдарламалармен жұмыстану дағдыларын дамыту. |
|||||
Бастапқы білім |
Күнделікті өмірдегі оқиғаға қатысты тәжірибелер |
|||||
Сабақбарысы |
||||||
Сабақтыңкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурс |
||||
Сабақтың басы 2 минут
3 минут
2 минут
Сабақтың ортасы
3 минут
5 минут
3 минут
4 минут
3 минут
5 минут
5 минут
Сабақтың соңы
2 минут
3 минут |
1. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, олардың сабаққа даярлықтарын қадағалау
2. Ой қозғау Мақсаты:Сабақтың эпиграфымен таныстыру арқылы тақырыпты басқа пәндермен байланыстыру арқылы мәдениетті құрметтеу, сабақтың тақырыбына айқындау: Мазмұны: О, сколько нам
открытий чудных -
Какие слова в стихотворении Пушкина относятся к нашему
уроку? два слова: опыт и случай. Сегодня
на уроке мы окунемся в загадочный мир Случая. Случай, случайность – с ними мы
встречаемся повседневно: случайная ошибка, случайный выигрыш, случайная
поломка. Случайности распоряжаются нами, подталкивают к каким-то действиям,
подсказывают идеи. Но и здесь наука обнаружила интересные закономерности, которые позволяют человеку уверенно чувствовать себя при встречи со случайными событиями - Что вы понимаете под словом событие? (Обсуждение) Познакомимся с понятием в толковом словаре. - Как вы думаете: в русском языке и в математическом понятии «Событие» означает одно это же? Событие это любое явление, которое происходит или не происходит.
3. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен бағалаукритерийімен таныстыру. Экранда көрсетіледі, талданады.
4. Тыңдалым, жазылым: (жеке жұмыс) Мақсаты: Бейнебаянды тыңдау арқылы жаңа ұғымдарды жаза отырып өзбетімен жаңа білімді меңгерту. Мазмұны: бейнебаянда өмірдегі тәжірибелерді зерделеу арқылы жаңа ұғымдар енгізіледі. Мұғалімнің әрекеті:. Әр оқушының компьютерде жеке жұмыстануын қамтамасыз ету Оқушының әрекеті:Сұрақтарға жауап береді,жауаптар картасы бойынша тексереді, өзін-өзі бағалайды. Бағалау: жауаптар картасы бойынша өзін-өзі бағалайды. Критерий:/білу,түсіну/координаталық жазықтық ұғымын біледі.
5. Оқылым, жазылым: (жұптық жұмыс) Мақсаты:Екі тілде берілген мәтінді оқып талдау арқылы, екі тілдегі органайзерлерді толықтыру арқылы пәнге тән терминологияларды меңгерту, математикалық тілде тірек сөздерді қолдану арқылы сауатты сөйлеуге дағдыландыру. Мазмұны:скаффолдинг:оқушыларға екі тілдегі тақырып бойынша теориялық материалдар мен тірек сөздер беріледі.
Оқушының әрекеті: жұпта тапсырманы орындайды, экранда көрсетілген жауаппен өздерін бағалайды Бағалау: критерий бойыншабір-бірін бағалайды Критерий: /білу/оқиға, кездейсоқ оқиға түрлерін біледі.
6. Практикалықзерттеу Мақсаты:Практикалық зерттеу (топтық жұмыс) арқылы жаңа білімді меңгеру, оқушылардың зерттеушілік және коммуникативтік дағдысын дамыту Мазмұны: Ойын сүйектерін лақтырып, пайда болған нәтижелерді(оқиғаларды) арқылы мына оқиғалардың орындалуын тексеріңіз: Бұл оқиғалардың барлығы орындала ма? А,В,С оқиғаларының түрлерін ажыратыңыз. · Аоқиғасы-1,2,3,4,5 немесе 6 ұпайларының түсуі.
Мұғалімнің әрекеті:нұсқау береді, кері байланыс жасайды Оқушының әрекеті:Оқушылар топтарда практикалық жұмысты орындайды, қорытынды жасайды. Бағалау: критерий бойынша топтарбір-бірін бағалайды Критерий: /қолдану/ кездейсоқ оқиғаларды зерттейді
7. Жазылым: Мақсаты:«Бос орынды толтыр» тапсырмасы арқылы тақырып бойынша оқушы білімдерін пысықтау Мазмұны:Оқиғалардың түрлеріне берілген анықтаманы толықтырыңыз: · Егер... ақиқат оқиға деп аталады, · Егер... мүмкін емес оқиға деп аталады. · Егер... кездейсоқ оқиға деп аталады. · Егер оқиғалардың пайда болуға мүмкіндіктері бірдей болса, олар ... делінеді. · A оқиғасына қарама-қарсы оқиға деп ... айтылады және былай... белгіленеді. · Сынау нәтижесінде А оқиғасы...қолайлы нәтижелер деп атайды Мұғалімнің әрекеті:нұсқау береді, кері байланыс жасайды Оқушының әрекеті: тапсырманы орындайды, дайын үлгі бойынша өз-өзін бағалайды Бағалау: критерий бойыншаөз-өзін бағалайды Критерий:Оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға,мүмкін емес оқиға,қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғаларұғымын біледі.
8. «Графикалық диктант» Мақсаты:Алғашқы білімді бекіту; оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға,мүмкін емес оқиғаларды ажырату дағдысын тексеру Мазмұны:Шартты белгілер арқылы (+ ақиқат оқиға,- мүмкін емес оқиға,/ кездейсоқ оқиға)оқиғаларды ажыратыңыз -тамыздан кейін наурыз айы келеді. -наурыздан кейін сәуір айы келеді. -нан май жағылған жағымен құлап қалады. -оқу жылы аяқталады. - бала өз туған күні 30 ақпанда қарсы алады. Мұғалімнің әрекеті:оқушыларды шартты белгілермен таныстырады, нұсқау береді, кері байланыс жасайды Оқушының әрекеті:тапсырманы орындайды, нәтижесі бойынша өзін-өзі бағалайды Бағалау: тапсырманың нәтижесі бойынша, өздерін-өздері бағалайды Критерий:/білу,түсіну/ оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға,мүмкін емес оқиғаларды ажыратады
9. «Онлайн тест» Мақсаты:Тақырып бойынша оқушылардың білімді игеру деңгейін тексеру Мазмұны:4 сұрақтан тұратын онлайн тест Мұғалімнің әрекеті:нұсқау береді, кері байланыс жасайды Оқушының әрекеті:онлайн тапсырманы орындайды, нәтижесі бойынша өзін-өзі бағалайды Бағалау:онлайн тапсырманың нәтижесі бойынша, өздерін-өздері бағалайды Критерий:қолдану есептерді шешуде алған білімдерін қолданады.
10. Өзбетімен жұмыс Мақсаты: Тақырып бойынша оқушылардың білімді өзбетімен жұмыс дағдысын дамыту, тақырыпты игеру деңгейін тексеру Мазмұны
А - {кубиктердебірдейсандарұпайытүсуі}; В - {ұпай сандарыныңқосындысы 12 ден аспайды}; С - {ұпай сандарыныңқосындысы 11 гетең}; D - { ұпай сандарыныңкөбейтіндісі 11 гетең }? Кубиктердітастағандағытүскенұпай сандарыныңнәтижесін екісанменсипаттауғаболады. Мысалы, (3, 1), біріншікубикте 3 саныныңтүскендігін, ал екіншісінде -1 саныныңтүскендігінкөрсетеді. Аоқиғасы (1,1) түскендеорындалады, (1, 2) - орындалмайды. Яғни, Аоқиғасыкездейсоқоқиға. В оқиғасыкезкелгенжағдайдаорындалады. Өйткеніәркубиктіңсандары 6 дан аспайды. Яғни,қосындысы 12 ден аспайды.Бұдан шығатын қортынды:Воқиғасыақиқат. Соқиғасы (5,6) түскендеорындалады, (2, 2) - орындалмайды. Яғни, Cоқиғасыда кездейсоқ. D оқиғасы мүмкін емес, өйткені 1 ден 6 ғадейінгі2 бүтінсанныңкөбейтіндісі11 болуы мүмкінемес.
2 мысал. Қораптың ішінде 3 қызыл, 3 сары, 3 жасыл шар бар. Қораптанкезкелген 4 шардыаламыз. Төмендегіоқиғалардыңқайсысымүмкінемес, қайсысыкездейсоқ, қайсысыақиқат: А={алынғанбарлықшарларбіртүсті}; В={алынғаншарларәртүрлітүсті}; С={алынғаншардыңішіндеәртүстішарлар бар}; D={алынған шарлардың ішінде барлық үш түрлі түс бар}? Аоқиғасы - мүмкінемес: Қораптантөртбірдейтүсті шар алуғаболмайды, себебіәртүстенүшшардан бар. Воқиғасы - мүмкінемес: Қораптаүштүсті шар бар, алынғанытөрт шар. Соқиғасы-ақиқат: қораптаналынғантөртшарданекішардыңтүсібірдейболуыақиқат. D-кездейсоқоқиға. Мысалы: ҚҚЖС, яғниекіқызыл, біржасыл, бірсары шар алынған. Мұндайоқиғамүмкінемес. ҚЖЖЖ, мұндаDоқиғасыныңақиқатболғаныңкөреміз. Мұғалімнің әрекеті: нұсқау береді, кері байланыс жасайды Оқушының әрекеті: тапсырманы орындайды, нәтижесі бойынша өзін-өзі бағалайды Бағалау: жауаптар бойынша өздерін-өздері бағалайды Критерий:қолдану деңгейіндегі есептерді шешуде алған білімдерін қолданады.
11. Сабақты қорытындылау - Бүгін қандай жаңа білім игердіңіздер? - Қандай ұғымдармен таныстыңыздар? - Қандай ережелерді қолдандыңыздар?
12. Үй тапсырмасы.Жұмыс парақшасы-bilimland.kz
13. Рефлексия жүргізу. Өзін-өзі бағалау анализі. Менің
сабақтағы жетістігім.....________________ Мұғалім тарапынан сабақта белсенділігі төмен және тақырыпты жеткілікті меңгермеген оқушыларға білімдеріндегі олқылықтарды түзеу бағытында кері байланыс беріледі. |
Презен тация
https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/9-synyp/ehlementar-oqihalar-kengistigi-oqihalarha-qoldanylatyn-amaldar
https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/9-synyp/ehlementar-oqihalar-kengistigi-oqihalarha-qoldanylatyn-amaldar |
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
– Сұраққа жауап беруде қабілетті оқушылардын жауаптарын негіздеу талап етіледі; қолдану деңгейіндегі есептер беріледі. -Оқушыларға қолдау(скаффолдинг) беру мақсатында теориялық екі тілдегі теориялық мәтін мен органайзерлер дайындалды; |
- Жұптық жұмыс кезінде ынталандыру, қолдау көрсету -Графикалық диктант сұрақтарды-шартты белгілер арқылы бағалау. -Өзбетімен жұмыс, тест жұмыстарын дайын жауаптар арқылы өз-өзін бағалау. - Рефлексия арқылы өзін, сыныптасын бағалау. |
Сабақ үстіндегі оқушылардың көңіл-күйін қадағалап отыру |
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
Сабақты жоспарлау барысында пәндік мақсаттарды тілді кіріктіру, яғни «транслангуиджинг»- екі тілдегі материалды қатар беру арқылы жүзеге асыру көзделді. Оқушыларғатірек сөздер мен сөз тіркестерін, органайзерлерді беруарқылы олардың математикалық тілде сауатты сөйлеуінеқолдау (скаффолдинг) көрсетілді. Топтық және жұптық жұмыстар оқушылардың бір-бірімен қарым-қатынас орнату арқылы тілдік дағдыларын дамытуға мүмкіндік берді. Практикалық зерттеу жұмысы оқушыларға күнделікті өмірде тәжірибелерді жүзеге асырып талдау, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларының дамуына ықпалдасты. Сондай ақ тақырыптың басқа пәнмен байланысын көрсету де оқушылардың қызығушылығын тудырып, тақырыпқа енуге мүмкіндік берді. Сабақта тыңдалым, оқылым, жазылымды жүзеге асыру оқушылардың сабақтағы тілдік мақсаттар арқылы пәндік мақсаттарға жетуіне толық мүмкіндік берді. |
||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Практикалық зерттеу жұмысы оқушыларды тәжірибелерді зерделеуге, логикалық ойлауын дамытуға үлес қоса отырып, оқушылардың пәнге қызығушылығын арттырды. 2:Әртүрлі тәжірибелер көрсетілген бейнебаян оқушыларға тақырыпты визуалды түрде жақсы түсінуге ықпал етті. Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.