ҚМЖ. Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс. Үдеу 9-сынып

  • docx
  • 01.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала ҚМЖ. Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс. Үдеу 9-сынып.docx

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1 А Кинематика негіздері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс. Үдеу

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 уақыттан тәуелділік графиктерінен орын ауыстыруды, жылдамдықты, үдеуді анықтау

Сабақ мақсаттары

·              Үдеу деген физикалық шамамен танысу, үдеуден жылдамдықты анықтай алу, орын ауыстыруды есептей алу

·              Қозғалыстың түрлерімен танысу, ерекшеліктерін ажырата алу. 

Бағалау критерийлері

ü  Жылдамдықтың шапшаңдығын сипаттайтын шаманы біледі үдемелі және кемімелі қозғалыс ерекшеліктерін біледі;

ü  Үдеу формуласын пайдаланып, есептер шығара алады

ü  V = V0 + at түріндегі формуладан бастапқы жылдамдық, жылдамдық және үдеулерін табады;

ü   Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен үдеуді анықтау;

Тілдік  мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология:

Жылдамдық –velocity

initial velocity - бастапқы жылдамдық

final velocity   - соңғы жылдамдық

distance - жол

displacement - орын ауыстыру

Үдеу - acceleration

Уақыт –time

Бірқалыпты түзу cызықты қозғалыc – The rectilinear uniform motion .

Теңайнымалы қозғалыс - uniformly accelerated motion

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

… қозғалыс кезінде … қалай өзгереді?

Егер  … артса/кемісе, онда … өзгермейді.

… қозғалыс пен … қозғалыс арасындағы айырмашылық қандай?

Құндылықтарды дарыту

 

 

Оқушыларды нақты жауап беруге, өз ойын еркін жеткізуге, сыни ойлауға қалыптастыру. Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру, шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Оқушылардың  өз бетінше ғылыми ой-қорытындыларын жасай білуге жетелеу, ғылыми дүниетанымын

қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Математикадан алған білімін есептер шығаруда қолдану. Графикпен жұмыс

АКТ қолдану дағдылары

Microsoft PowerPoint презентация

bilimland.kz ресурсындағы видео материалдар

Бастапқы білім

 

Жылдамдық, түзу сызықты бір қалыпты қозғалыс

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар

Сабақтың басы

0-1 минут

 

 

1-5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-7 минут  

 

 

 

 

 

7-15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15-18 минут

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

18-27 минут

 

27-30 минут

 

 

30-38 минут

 

 

І.  Ұйымдастыру кезеңі:                             

Оқушылармен амандасу, көңіл-күйін сұрау. Сынып ішіндегі тазалықты қадағалау

ІІ. Ой қозғау:

Төменгі сыныпта қарастырылған тақырыпты еске түсіру

Еске түсіру сұрақтары:

1.       Жылдамдықтың бірлігі

2.       Жылдамдық дегеніміз не?

3.      Түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс дегеніміз не?

4.      Бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалыстың айырмашылығы қандай?

5.      Орын ауыстыру дегеніміз не?

6.      Бірқалыпты қозғалыс кезінде қандай физикалық шама тұрақты болады?

Жаңа сабақ:  

І. Қызығушылықты арттыру:

v  Суреттер арқылы жаңа тақырыпты ашу

v  Жаңа сабақтың оқыту мақсаты, бағалау критерийлері мен физикалық терминдерімен танысу

ІІ. Мәтінмен  жұмыс: Жаңа сабақты өз бетімен игеру мақсатында оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды және төмендегі сұрақтарға жауап береді.

      Теңайнымалы қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?

      Теңайнымалы қозғалыс кезінде жылдамдық қалай өзгереді?

      Үдеу дегеніміз қандай физикалық шама?

      Үдеу қандай формуламен өрнектеледі?

      Үдеудің өлшем бірлігі қандай?

      Үдемелі қозғалыстың баяулайтын қозғалыстан айырмашылығы қандай?

      Үдеумен қозғалатын дененің жылдамдығы 0-ге тең бола алады ма?

      Үдеу 0-ге тең болғанда қозғалыс қандай сипат алады?

Мұғалімнің бағалауы

ІІІ. Жұптық жұмыс:

Оқушыларды жұпқа бөлу:

Бірқалыпты қозғалыс пен тең айнымалы қозғалыстың айырмашылығы және қозғалыстың түріне сәйкес қолданылатын теңдеулерді жазу.

І. Жұп: Түзу сызықты бір қалыпты қозғалыс

ІІ. Жұп: Түзу сызықты тең айнымалы қозғалыс

Өзара бағалау

 

IV.   Теңайнымалы қозғалыс. Үдеу тақырыбына есептер шығару

V. Тақырыпты бекіту мақсатында тест жұмысын алу.

Өзін-өзі бағалау

VI.   Жеке жұмыс.  Оқушыларды дескрипторлар арқылы бағалау

Презентация  № 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация  № 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша № 1

Қосымша № 2

Қосымша № 3

 

 

 

Сабақтың соңы

38-40 минут

 

Кері байланыс.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия парағын толтырады

Рефлексия

(кестеде өз ойларыңызды белгілеңіз)

Пікірлер

иә

жоқ

білмеймін

Сабақта:

1)Көп жаңа нәрселер үйрендім

2)Өз білімімді көрсеттім

3)Сыныптастарым мен бірге жұмыс жасадым

 

 

 

Сабақта мен өзімді:

1)Еркін сезіндім

2)Қысылып отырдым

 

 

 

Сабақта маған ұнады:

1)Топпен жұмыс

2)Көрнекілігі

3)Басқалай

 

 

 

 

Үйге тапсырма: Тең айнымалы қозғалыс

Рефлексия парағы

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары  

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru