Сабақ: |
Қазақ әдебиеті |
|
||||||||||||
Колледж |
«Академик С.А.Джиенкулов атындағы Байқоңыр колледжі» |
|||||||||||||
Күні:02.12.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сахитжанова Аида Алимжановна |
|||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі |
|||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау 10.3.3.1 шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады: шығармада көтерілген адамгершілік құндылықтарды анықтайды; |
|||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығарманың идеясын анықтайды, автор шеберлігіне баға береді; |
||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: көзқарасын дәлелдейді, өзіндік түйін жасайды, логикалық бірізділікті сақтайды. |
||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Қазақ және әлем әдебиеттеріне ортақ құндылықтарды анықтайды Адамгершілік құндылық тұрғысынан шығарманың идеясын анықтап, эссе жазады |
|||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||
Диалог құруға, шығарма жазуға арналғаг пайдалы тіркестер: «Менің ойымша,.. Менің байқағаным.... Мен ойлаймын...» Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Авторға қандай мінездер, қандай құндылықтар тән? Автор өмірде не нәрсені алғашқы орынға қояды? |
||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясындағы ұлттық қауіпсіздік, тарих, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын сақтау; Табиғат заңдылығына құрметпен қарау. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі.Көркем әдебиет |
|||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Т.Сұлтанбеков «Көшпелі алттын» ғылыми фантастикалық әңгіме |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин
Сабақтың ортасы 32 мин
|
1.Ұйымдастыру Психологиялық ахуал туғызу Үй тапсырмасы. Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі Берілген сөз тіркестерін пайдалана отырып , 3 маңызды ақпарат, қиындық тудырған 2 жағдайды, ұнаған 1 іс-әрекетті (Менің байқағаным,...Менің ойымша,... Мен ойлаймын...») деп бастап айтып шығады. Кері байланыс. Өзінің ойын көркемдеп, керекті мәліметтермен толықтыра сөйлеген оқушыларға «ЖАРАЙСЫҢ», «КЕРЕМЕТ» деген марапат сөздер тағылады. Жаңа сабақ Сабақ тақырыбы, ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. 1.Сонымен, оқушылар, елге оралған қазақтарды қалай атаған дұрыс деп ойлайсыздар? Тапсырма №1 О.Асқардың «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңінде көтерілген мәселені анықтап, алған әсеріңізді шығармашылықпен жеткізіңіз (ой-толғау, өлең). Дескриптор - шығармада көтерілген мәселені анықтайды; - мәселеге қатысты жауабын шығармашылықпен жеткізеді 7-тапсырма «Өз туым», «Үйрен ана тіліңді» өлеңдерін оқи отырып, «Шетте жүрген бауырластар» өлеңінің идеясындағы ұқсастықтар бойынша талдай отырып пікіріңді айт.
Дескриптор Идеясын анықтайды. Тақырыбына талдау жасайды. 8-тапсырма Өлең идеясына байланысты адамгершілік құндылық жөнінде әдеби эссе жаз. Дескриптор - шығармада көтерілген адамгершілік құндылықтарды көрсетеді; - пікіріне қатысты шығармадан дәлелдер келтіреді; - эссе құрылымын сақтайды. |
Ж.-жеке тапсыр ма. Оқулық
|
||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин. |
Рефлексия 3-2-1 стратегиясы бойынша Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 жағдай Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
«Қызық,Қиын,Құнды» |
||||||||||||
Қосымша ақпарат |
1991 жылдан 2000 жылға дейінгі кезеңде Қазақстанға жалпы саны 176 мың адам болатын 41 мың отбасы оралды, оның ішінде 63,5 мың — Моңғолиядан, 4,8 мың — Ираннан, 2,4 мың — Түркиядан, ТМД елдерінен 103 мың адам болды. Тарихи шындыққа жүгінер болсақ, үш қазақ аймағы қазақтың ұлы қонысы болса, ал, бұл күнде сол Шинжяң атауымен жүрген Шығыс Түркістан даласыда тұтастай алғанда түркі халықтарының кір жуып кіндік кескен ата жұрты. Шығыс Түркістан сонау ықылым заманда сақ, үйсін тайпаларының өсіп-өнген жері екенін айтпағанның өзінде VІІІ-ХІІ ғ. керей мен неймандардың, VІІІ-ХV ғ. Шыңғыс ұрпақтарының қоластында болған. Тіпті, бертінгі ХVІІІ-ХІХ ғ. дейін билігі түркі халықтарында болған. Қазіргі таңда Шығыс Түркістанда 13 ұлттың өкілдері өмір сүреді. Соның ішінде қазақтар тарихи мекені болған территориялық-әкімшілік жағынан Іле, Тарбағатай, Алтай аймақтарынан бөлінуден сырт Үрімжі, Құмыл аймақтарына қарасты Баркөл, Мори аудандарындағы тұрғылықты халықтардың басым көпшілігі қазақтар |
|
||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.