Бөлім |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтың аты-жөні |
Ибраева М.Б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні |
30.11.2020жыл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
П. 24. Қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.2.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды (жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерииі |
Оқушылар қолайсыз атмосфералық құбылыстардың түрлерімен танысады. Оқушылар қолайсыз атмосфералық құбылыстарды суреттер бойынша ажыратып, себеп-салдарын анықтайды және топтастырады; Атмосфералық қолайсыз құбылыстардың зияндылығына баға береді. Сақтану жолдарын ұсынады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. ІІ. Өткен сабаққа қатысты тапсырманы орындау: Жер бетіндегі температура +24º С. 7,2 км биіктіктегі температура неше градусқа тең?
Бағалау: дұрыс жауап жұлдызша арқылы бағалайды. Білімді тексеру кезеңі: (жазбаша жауабын жазамыз). Жетістік критерийлерін болжайды; Жетістік критерийлерімен және дескрипторлармен танысады |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы |
Ой қозғау және тақырыпқа шығу мақсатында «Миға шабуыл» әдісін қолданамын. 1.Қыста жылымықтан кейін суықтың қайта түсуінен жер бетінің мұз болып қатуы 2. Ыстық күнде, ауаның ылғалдылығы төмен болған кезде жауын-шашынның ұзақ уақыт және елеулі түрде жетіспеушілігі 3.Қоршаған ауаның орташа температурасының бірнеше күн бойы 10 және одан да астам градусқа артық болуын айтады. -Бүгін далада қандай ауа райы? -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыздар? Сабақтың тақырыбы және жетістік критерийлермен таныстыру. Лексика мен терминологиямен таныстыру. Жаңа терминдерді үш тілде айту. Ағылшын және орыс тілінде аудармасын дәптерге жабыстыру Таныстырылым» (қолайсыз атмосфералық құбылыстарға презентация арқылы анықтама беріп өтемін) Бейнежазба көрсету. Сұрақтарға жауап беру.
Топтық жұмыс: «Айналмалы бекет» стратегиясы. (Оқушылар үлестірмелі материалдардағы мәтінмен танысады. Құбылыстардың себеп-салдарлық байланысын анықтап, келесі топтар сақтану жолдарын ұсынады) Білу және түсіну Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. 1-топ: Қолайсыз атмосфералық құбылыстар, Қар жауу
2-топ: Нөсер жауын, Нөсер жауында өзіңді қалай ұстау керек
3-топ: Құрғақшылық, көктайғақ
4-топ: Үсік, Тұман, Қарлы борандар
5-топ: Шаңды дауыл, Аңызақ желдер, Құйын,
6-топ: Құйын кезінде не істеу керек, Тропиктік циклондар
Қолдану Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау. 1. Климаттың адам баласының шаруашылық әрекетке қандай әсері бар? 2. Қазақстандағы қандай қауіпті, қолайсыз атмосфералық құбылыстарды білесіңдер? 3. Қазақстан аумағында үсіктің қалыптасу себебі және оның зияны? Түсіндіру. Жеке жұмыс: Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары 1.Құрғақшылық, үсік, бұршақ, көктайғақ ұғымдарын төмендегі суреттермен сәйкестендіріңіз. 2. Өз жеріңізде жиі байқалатын қолайсыз атмосфералық құбылысты атаңыз 3. Қалай пайда болатынын түсіндіріңіз 4. Сақтану жолдарын ұсыныңыз. Дескриптор Білім алушы − ұғымдар мен суреттерді сәйкестендіреді; − өз жерінде болатын қолайсыз атмосфералық құбылыстарды анықтайды;
− қолайсыз атмосфералық құбылыстардың пайда болу себебін көрсетеді;
− қолайсыз атмосфералық құбылыстардан сақтану жолдарын ұсынады. Бағалау: Оқушылар дескрипторларға сүйене отырып, бірін-бірі смайлик арқылы бағалайды. |
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен 2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау |
Ашық сұрап-жауаптар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. Бүгін сабақтың соңында қандай сезімде болдым?
Мүлде Сенімсізбін Аздап Сенімдімін
Өте сенімдімін
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
БАРЛЫҚ БЕРІЛГЕН ТАПСЫРМАНЫ ДӘПТЕРГЕ ЖАЗБАША ОРЫНДАЙМЫЗ!!!!
ФОТОҒА ТҮСІРІП, КЕРІ БАЙЛАНЫС ЖАСАЙМЫЗ.
САБАҚТЫ ҚАЙ СУРЕТПЕН ТҮСІНГЕНІМІЗДІ ЖІБЕРЕМІЗ.
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.