Берілген уақыт Пәні: Информатика Мерзімі: 27.12.2015 жыл Сыныбы: 7«Г»
Сабақтың тақырыбы: 1. Паскаль программалау тілінде өрнектерді жазу
Сабақтың реті: 12-сабақ
Жалпы сабақтың мақсаты: Математикалық өрнек жайлы мәлімет алады. Паскаль программалау тілінде арифметикалық өрнектерді жазуды үйренеді.
Күтілетін оқу нәтижелері:
Оқушылар математикалық өрнек жайлы мағлұмат алады.
- өрнектерді Паскаль программалау тілінде жаза алады;
- қате жазылған өрнектерді түзете алады;
Түйінді идеялар: Математикалық өрнектерді пайдалана отырып, Паскаль программалау тілінде программа құруды меңгеруі
Сабақты ұйымдастыру түрі: Тренинг-тәжірибе
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Сәлемдесу, айналмалы бекет, ойлан, бірік, бөліс әдісі, ыстық орындық, анкета
Жұмыс түрлері: Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: Интерактивті тақта, ғаламтор, слайд, ақ парақшалар, маркерлер, стикерлер, компьютер
І Қызығушылығын оятукезеңі:
Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
2 мин 1-әрекет . Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. Сергіту жаттығуын жасату Сергіту жаттығуы
3 мин 2-әрекет . «Геометриялық фигуралар» арқылы топқа бөлу.
Оқушылар топқа бөлініп, жаңа топ құрады
5 мин 3-әрекет. «Айналмалы бекет» әдісімен үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар әр топқа берілген сұраққа жауап беріп топтарды айналып шығады, соңында өз тобындағы жазылған жауаптарды түйіндеп, топтан бір адам жауап береді
1 мин 4-әрекет . Жауаптар «Бағдаршам» арқылы бағаланады Топтар бір – бірінің жауабын түрлі-түсті қағаздарды пайдалану арқылы бағалайды
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі
3 мин 5-әрекет. Топтық жұмыс: Интербелсенді тақтадан жаңа сабаққа байланысты, арифметикалық өрнектерді жазу ережесі бойынша слайд көрсетеді
Слайдтағы материалдарды талқылау арқылы, жаңа сабақтың мағынасын ажыратады
3 мин 6- әрекет. Жеке жұмыс. «Түртіп ал» әдісі бойынша дәптерге мәлімет жаздыру Интербелсенді тақтада көрсетілген мәліметтерді оқушылар дәптерлеріне жазады.
10 мин 7-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыста берілген есептердің қатесін түзету
Оқушылар топта конверттегі берілген есептің қатесін түзейді және талқылайды
ІІІ. Ой толғаныс кезеңі
10 мин 8-әрекет . Жеке жұмыс: «Ой қозғау» әдісі бойынша өз беттерімен өрнек құрады Оқушылар өз жұмыстарын топта жариялайды, талқылайды
1 мин 9-әрекет . Бағалау Оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын орындарын ауыстыру арқылы бағалайды
10-әрекет . Үй тапсырмасы Үйге осы тақырыптарда кеңінен ізденіп келу.
3 мин 11-әрекет . «Ыстық орындық» әдісі бойынша белсенді оқушыны марапаттау Оқушылар ең белсенді оқушыны анықтап, «Ыстық орындыққа» отырғызады, оған бүгінгі тақырып бойынша сұрақтар қояды, сыйлық беріледі
2 мин 12-әрекет. Жеке жұмыс:
«Анкета» әдісі бойынша кері байланыс жасату
Оқушылар күтілетін нәтижеге ойларын анық жеткізеді, бірін-бірі бағалай алады.
Оқушылар анкета толтыру арқылы кері байланыс жасайды.
Мұғалім Алматы қаласы Алатау ауданы
№26 жалпы білім беретін мектептің информатика пәні мұғалімі
Жиенбаева Әлия Нәсілжанқызы
Арифметикалық өрнектерді жазу ережесі.pptx
Арифметикалық
өрнектерді жазу
ережесі.
Сергіту жаттығуы
Айнымалылар, өрнектер
Салыстыру операциялары
= тең; < кіші ;
< > тең емес; > = үлкен немесе тең;
> үлкен; <= кіші немесе тең.
Айнымалылармен орындалатын арифметикалық операциялар
+ қосу; / бөлу;
азайту; div санның бүтін бөлігі;
* көбейту; mod санның қалдық бөлігі.
Айнымалылар, өрнектер
Математикалық
Математикалық
түрде жазылуы
түрде жазылуы
Паскаль тілінде
Паскаль тілінде
жазылуы
жазылуы
Математикалық
Математикалық
түрде жазылуы
түрде жазылуы
Паскаль тілінде жазылуы
Паскаль тілінде жазылуы
x
2x
x
xe
sinx
sinx
tgx
tgx
sqrt(x)
sqrt(x)
sqr(x)
sqr(x)
abs(x)
abs(x)
exp(x)
exp(x)
sin(x)
sin(x)
exp(x*ln(a))
exp(x*ln(a))
exp(1/3*ln(x))
exp(1/3*ln(x))
ln(x)/ln(a)
ln(x)/ln(a)
sqr((x)*sqr(x)
sqr((x)*sqr(x)
sin(sqr(x)*x)
sin(sqr(x)*x)
sin(x)/cos(x)
sin(x)/cos(x)
lnx
lnx
Ln(x)
Ln(x)
• Өрнек – арифметикалық амалдардың
таңбаларымен біріктірілген жиынтығы.
барысында
Өрнектерді
реті
амалдардың
жақшалармен көрсетіледі.
орындалу
есептеу
Математикалық түрде
жазылуы
•
1.
2.
Мысалдар
Паскаль тілінде жазылуы
•(ab)/(2*a+b)
•sqr(x)*x
•(4*sqr(x)+3)/(x1)
divсанның бүтін бөлігі
•16 div 5 = 3
•35 div 6 = 5
•78 div 7 =
•100 div 22 =
•28 div 5 =
•55 div 20 =
•111 div 10 =
modсанның қалдық бөлігі
•16 mod 5 = 1
•35 mod 6 = 5
•78 mod 7 =
•100 mod 22 =
•28 mod 5 =
•55 mod 20=
•111 mod 10 =
Өрнектегі қателерді тап
Математикалық
жазылуы
Программалау тіліндегі
өрнек
Дұрыс
жазылуы
•
• +bx+c
• (ab)/2*a+b
• (sqr(a)+sqr(b)/(ab))
• a*sqr(x)*x+b*x+c
Өрнектегі қателерді тап
Математикалық
жазу
Программалау тіліндегі
өрнек
Дұрыс
жазылуы
•
• +
• 52
• (0.5*sqr(x)/sqr(a+x)
• (5*x)/(x2)/3x/x+2
• 5*sqr(x)2+15/7
Өрнектегі қателерді тап
Математикалық
жазу
Программалау тіліндегі
өрнек
Дұрыс жазылуы
• +0,5
• 4с+2b+
•
• sqr(15)+0.5*2*a/3a
• 4*c+2*b+(8*a/2(b+5))
(sqr(5)*(5)/2*a)/(sqr(3)/
3*b)
Өрнекті математикалық формула түрінде жаз
•2*(x+y)+5*(x2+y)
•
•2(x+y)+5(x2+y)
•(k+15*x)/(2*sqr(x))
•(a+b)/(b+c)
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с
договором-офертой сайта. Вы можете
сообщить о нарушении.