Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасына есептер шығару
Мақсаты: Білімділік: Пифрагор теормасын есептер шығаруда тиімді қолдану.
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілетімен есептеу дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік: Өз бетімен әрекет ете алатын, ізденгіш және тұлға қалыптастыру.
Сабақтың типі: жинақтау, оқыта үйрету сабағы.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, кестелер, бағалау парағы, сабаққа қажетті құрал жабықтар: сызғыш, оқулық, бор.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
2. Үй жұмысын тексеру
3. Танымдық деңгей (формулалар)
4. Алгоритмдік деңгей ( тест)
5. Эвристикалық деңгей (математикалық лото)
6. Шығармашылдық деңгей (оқулықпен жұмыс)
7. Сабақты бекіту
8. Бағалау.
9. Үйге тапсырма
10.Қортындылау.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Танымдық деңгей
1. Тік бұрышты үшбұрыштың кескенін салу
2. Тік бұрышты үшбұрыштың анықтамасы
3. Тік бұрышты үшбұрыштың элементтері
4. Пифагор теоремасы қалай тұжырымдалады?
5. Қандай тұжырым – Пифагор теоремасына кері тұжырым
ІV Алгоритмдік леңгей
а) 9 в) 10 с) 12 д) 14
2)a= 5, в = 6, с= ?
а)
3) a= 8, с= 16, в= ?
а) 5
V Эвристикалық деңгей. (математикалық лото)
Тік бұрышты үшбұрыш |
Кадеттер |
Гипотенуза с |
|
а |
в |
||
А |
4 |
3 |
С = ? |
В |
9 |
В = ? |
15 |
С
|
х |
Х+2 |
С = 10 |
VІ. Шығармашылық деңгей
Дидактикалқ материалмен жұмыс №2 № 3
VІІ. Сабақты бекіту
1.Тік бұрышты үшбұрыштың бір ………………….
2. Тік бұрыш жасап тұрған қабырғалары…………..
3. Тік бұрышқа қарсы жатқан қабырғасы……………
4. Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір А бұрышының синусы……………
5. Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір А бұрышының косинусы……………………….
6. Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір А бұрышының танкесі………………………
VІІІ. Бағалау
ІХ. Үйге тапсырма
№ 5 есеп. Пифагор теоремасы
Х. Қорытындылау.
Жапырлаған цифрлардың тілін тауып сөйлеткенде ежелгі грек ойшылы, әрі математигі Пифагордың сандар туралы айтқан тұжырымын оқуға болады. Ол үшін цифрларды қазақ алфавитіндегі әріптердің рет санымен алмастыру керек.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.