план 9 сын Кинематика

  • docx
  • 02.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала план 9 сын Кинематика.docx

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Физика

1А: Кинематика

Күні:

Сынып: 9

 

Мектеп:

Мұғалімнің аты –жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

Теңүдемелі қозғалыс кезіндегі кинематиканың негізгі ұғымдары мен теңдеулері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

-          y = kx+b түріндегі тәуелділіктерді талдай білу

-          Суретте векторлық шамалардың – орын ауыстыру, жылдамдық, үдеу -бағытын көрсете білу

-          Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен үдеуді анықтау;

 

Сабақ мақсаттары

10.1..1.1-кинематика теңдеулерін есептер шығаруда және қозғалыс графиктерін түсіндіруде қолдану

Жетістік критерийлері

Қолдағы графиктерді талдайды және шамалар арасындағы функционалдық тәуелділікті білдіреді

-Осы шамалардың функционалдық тәуелділігінің графиктерін құрастырады

-V = V0 + at түріндегі формуладан бастапқы жылдамдық, жылдамдық және үдеу мәндерін табады,

-Уақытқа қарай өткен жол теңдеулерінің графиктерін құрастырады

-Жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі графигін құрастырады

Қозғалыс түрін а коэффициенті таңбасы арқылы негіздейді

 

Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Сөздік

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Бірқалыпты қозғалыс

Равномерное движение

Uniformmotion

Бірқалыпты үдемелі қозғалыс

Неравномерное движение

Unevenmovement

Координата

Координата

coordinate

Жылдамдық

Скорость

speed

Орын ауыстыру

Перемещение

Moving

Физикалық шамалардың уақытқа тәуелділік графиктері

Графики зависимости физических велечин от времени

Plots of physical velechiny occasionally

Құндылықтарды дарыту

-          Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)

-          Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.

-          Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру

-          Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Пәнаралық

байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

АКТ арқылы графиктер мен теңдеулерді ұсыну, өмірден мысалдар қарастыру, анимацияны көру https://bilimland.kz/kk/home#lesson=10723

Бастапқы білім

Оқушылар 7 сыныптан бірқалыпты емес қозғалыс, жылдамдық, орташа жылдамдық және бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі туралы жалпылай мағлұматты біледі

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

3 мин

12 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

І.       Ұйымдастыру

ІІ.     Ой шақыру

 

Анимацияда не көрсетілген?

Автомобиль қозғалысына байланысты не айтуға болады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/home#lesson=10723

 

Ойлану/

Ақпарат

25 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

15 мин

Теңүдемелі қозғалыс.

Дене козғалғанда оның жылдамдығы тұрақты болуы немесе өзгеріп отыруы мүмкін. Дененің жылдамдығы тұрақты болса, ондай қозғалыс ты бірқалыпты қозғалыс деп атайды. Ал дененің жылдамдығы өзгеріп отырса, ондай қозғалысты айнымалы қозғалыс дейді.

Бірқалыпты емес қозғалыс

Анимация

Теңайнымалы қозғалыстардың қарапайым түрлеріне теңүдемелі және теңбаяулайтын қозғалыстар жатады. Теңүдемелі қозғалыс кезінде жылдамдық бірқалыпты артады. Теңбаяулайтын козғалыстың жылдамдығы әрбір уақыт бірлігінде бірдей шамаға кеміп отырады.

Жылдамдықтың өзгеру шапшаңдығын сипаттау үшін удеу деп аталатын шама енгізіледі.

Үдеу — жылдамдықтың өзгеру шапшандығым сипаттайтын шама; ол жылдамдық өзгерісінің осы өзгеріс болган уақыт аралығына қатынасын береді.

Халыкаралық бірліктер жүйесінде (SI) үдеу 1 м/с2 -пен өлшенеді.

3 топқа бөлу: адасқан формулаларды сәйкестендіру арқылы:

 Айнымалы қозғалыс :  1)x=x0+0 t+at2 / 2,   

2)=0-at,     

3)S=0 t+at2 / 2,  

Бекіту есептері Топпен жұмыс

 І. Доптың бастапқы жылдамдығы 20 м/с, болды содан кейін ол жермен баяу жүріп 10 с тан кейін тоқтады. Осы қозғалыс кезіндегі үдеуді табыңдар.

ІІ.Қайық 5 м/с ағыс бойымен жүріп өтеді. Ағыстың жылдамдығы 1 м/с. Қайықтың үдеуі неге тең?

ІІІ.Бастапқы уақыт мезетіндегі және 2 минут өткеннен кейінгі дененің жылдамдығы анықтаңыз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 слайд

 

 

 

 

 

2слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 слайд

 

 

 

 

 

 

 

9 слайд

 

10 слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

парақшалар

 

 

 

11-14 слайд

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

Қалыптастырушы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалауды тексеру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау

 

Рефлексия

3 мин

 

 

 

 

 

 

Не білемін?

Не білдім?

Не білгім келеді?

Рефлексия паракшалары

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

 Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

 

 

 

 

 

Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Посмотрите также