МБОУ г. Иркутска СОШ № 39
Учитель высшей категории Татьяна Геннадьевна Русанова
Планконспект урока
Учебник: Английский в фокусе 10. О.А. Афанасьева, Д. Дули, И.В. Михеева, Б. Оби, В.
Эванс, М.: Просвещение, 2015.
МОДУЛЬ 5. «Путешествия по своей стране и за рубежом. Каникулы»
Тема: Путешествия по своей стране и за рубежом. Прекрасный Непал.
Вид урока: урок введения нового знания
Технология проблемного обучения
Цель урока:
Воспитательная: Воспитывать уважительное отношение к многообразию нашего мира и
различным стилям жизни людей, населяющих нашу планету.
Образовательная: читать текст для извлечения специально информации. Практиковать навыки
монологической речи на основе полученной на уроке информации и с использованием изученной
лексики.
Развивающая: Развивать навыки постановки учебной проблемы, предвидения ситуации, навыки
аудирования и говорения.
Практическая: Знание географических объектов на английском языке. Умение описывать
географические объекты и расспрашивать других людей об этих объектах.
Задачи:
1. Отработка в речи лексических единиц по теме «Путешествие».
2. Повторение вопросов в Present Simple, Present Perfect, Future Simple/
3. Аудиосопровождение текста для улучшения навыков чтения и речепроизносительных
навыков.
4. Обсуждение текста.
План урока
1. Организационный момент
Dear students! I’m so glad to see you at our first lesson this term. Welcome to the lesson. How
are you today?
It was wonderful that we all had 10 days of holidays! Did you have a nice time during these
days? What did you do? If it is difficult to answer, you can find some phrases in the shits of paper
which are от your desks. Did you have wonderful holidays? Why yes or not? Did you stay at home or
did you travel? Do you prefer staying at home or traveling? Most of pupils in our group prefer
traveling. It’s awesome. What places have you already visited? Which places would you like to visit?
2. Описание фотографий
London
Foggy
Old
Overcrowded
Nizhniy Novgorod
Ancient
Wonderful
Attractive
Kathmandu
Unknown
Exciting
Interesting
Look at the screen! You can see three pictures of some places. What places can you see in these
pictures? I want you to think of their names and adjectives which can best describe them. Write thisinformation in your papers, please. Discuss the information with your partner. Which adjectives did
you write to describe the first place? What place do you suggest it is? (открывается первый слайд)
How did you describe the second place? What place do you think it is? (открывается второй слайд)
And our last place! (открывается третий слайд)
3. Проведение исследования предпочтений в отдыхе в группе
We have found out the names of the three places in the pictures. Let’s make a survey. So which
place would you like to visit and see? The first row will count the pupils who want to see London. The
second will count the pupils who enjoy visiting ancient Russian attractions. The third is going to find
out the number of pupils who are eager to watch the beauty of Kathmandu Explain why you are
interested in visiting this place. Which adjectives did you use to describe the place? Ask questions the
pupils who are going to visit London, Nizhniy Novgorod, Nepal. But first write them.
5. Определение темы урока и постановки проблемы урока учащимися
So, dear students! What is the topic of our today’s lesson? Sure you have to name the topic in
the form of a question. Write it down in your paper.
Why don’t we go to beautiful Nepal? Would you like to visit Kathmandu?
6. Просмотр фильма о Непале и выполнение заданий по фильму.
7. Изучение новой лексики по теме «Путешествие»
If we go to Nepal will it be a tour, an excursion, a trip, a voyage, a journey? Exercise 7 on page
83 will help you to understand the difference between the words.
a tour путешествие, поездка
an excursion экскурсия,
a trip – путешествие, поездка,
a voyage – путешествие по воде, полет,
a journey – путешествие.
Exercise 7 page 83
1. Tour
2.
trip
3. excursion
4. voyage
5.
journey
Предполагаемый ответ после выполнения упражнения:
We are going to make a trip to Nepal.
8. Работа с текстом упражнение 1 на странице 82:
Today we are going to read the text in Exercise 1 on page 82. What do you think you will learn
about? Why is it called “Beautiful Nepal?”
a) Изучение лексики к тексту;
As usual there are a lot of new words in the text and their meaning you can find in the Word list
for Modul 5. The translation of the words you will write down in your papers.
Delayed
Tugofwar contest
Barber
Cracked
Pavement
Escape
In the distance
Breathtaking
Based on
Shade
Отложенный
Перетягивание
каната
Парикмахер
Треснутый
Тротуар
Убежать, избежать
На расстоянии
Захватывающий дух
Основываться
Тень
Trail
Candlelit
procession
Scenery
Ancient
Annual
Hire
Drum
Kick off
Trek
Guided
Тропа, дорога
Процессия со свечами
Пейзаж, вид
Древний
Ежегодный
Нанимать
Барабан
Начинать, стартовать
Пересекать, идти пешком
С переводчикомCraftsman
Beggar
Nasty viruses
Ремесленник
Попрошайка
Опасные вирусы
Handicraft Изделие ручной работы
Backpack
Countless
Рюкзак, участвовать в походе
Бесчисленныйб) выполнение упражнения 4 страница 83 для изучения прилагательных и заполнение таблицы;
Do exercise 4 on page 83.
Breathtaking
Spectacular
Amazing
Friendly, young
Poor, happy
Noisy
в) прослушивание аудиосопровождения текста;
Parade
Bhaktapur temples
Pottery
Campsites and hotels
Experiences
Wild
Magnificent
Beautiful
Chip
Amazing
View
Scenery
Sunrise
Boys
Villagers
Contest
Let’s listen to the text. Be attentive to the new words and expressions and to the dates.
г) выполнение в парах упражнения 2,3 на странице 82 для выяснения основного понимания
текста
Do exercise 23 on page 82
1
2
9
10
T
F
F
T
F
T
T
F
3
4
F
F
5
6
7
8
9. Монологические высказывания учащихся о Непале в объеме 67 фраз
Now we have learnt a lot about such a wonderful country. What was interesting and new for
you. Use your notes and tell us about Nepal.
10. Вопросы учителю о месте, которое он выбрал для своего летнего путешествия. I asked you a
lot of questions, now you can ask questions about holidays me and our guests.
11. Домашнее задание: упр.6 стр. 83, упр. 2 стр. 162. Подведение итогов урока и обобщение
изученного на уроке материала.
Soon our lesson is over and let’s read the words of wisdom. It’s an English proverb: “Travels
broaden our mind”. Did our today’s travel to Beautiful Nepal broadened your mind? Would you like to
visit this wonderful place? How can you describe it now?Look at the screen! You can see three pictures of some places. What places can you see in these
Раздаточный материал для учеников
1.
pictures? I want you to think of their names and adjectives which can best describe them. Write this
information in your papers, please. Discuss the information with your partner.
2. The translation of the words you will write down in your papers.
Delayed
Tugofwar contest
Barber
Cracked
Pavement
Escape
In the distance
Breathtaking
Based on
Shade
Craftsman
Beggar
Trail
Candlelit procession
Scenery
Ancient
Annual
Hire
Drum
Kick off
Trek
Guided
Handicraft
Backpack
3. Do exercise 4 on page 83.
View
Scenery
Sunrise
Boys
Villagers
Contest
Parade
Bhaktapur temples
Pottery
Campsites and hotels
Experiences
4. Do exercise 23 on page 82
T
F
3
4
F
F
5
6
1
2
F
T
7
8
F
T
9
10
T
F