Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданы
Ақтоған шағын орталықты орта мектебі
Математика пәні мұғалімі
Нысанбаева Гульжамал Толегеновна
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану |
Ақтоған шағын орталықты орта мектебі |
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нысанбаева Г.Т |
|||||||
Сынып: 6 Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды көбейту тақырыбына есептер шығару |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізі летін оқу мақсаттары |
6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау; |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: · рационал сандарды көбейтуді орындайды; · ауызша көбейте білу машықтарын дамытады. |
|||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушы: · рационал сандарды кобейтуді орындайды. |
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушы: · берілген сабақтың математикалық терминологиясын қолданады; · рационал сандарды көбейтуді ауызша айқындайды; · рационал сандарды көбейту ережелерін тұжырымдайды; Пәнге қатысты лексика мен терминология: · оң сан; · теріс сан; · бүтін сан; · рационал сан; · санның модулі; · таңбалары бірдей сандар; · таңбалары әртүрлі сандар; |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
Бір-бірін сыйлауға, тындауға, өзара мәдениеттілікке және жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. |
|||||||
Бастапқы білім |
Рационал сандарды көбейту, көбейту ережелері |
|||||||
Қолданылатын ресурстар |
Маркерлер , интерактивті тақта, стикерлер, компьютер, планшеттер, карточкалар, алма ағашы |
|||||||
Сабақ барысы |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы |
І Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. 1. Оқушыларды топқа бөлу. 1,2,3,4 деп санау арқылы төрт топқа бөлінеді. І топ «Рационал сандар» , ІІ топ «Бүтін сандар», ІІІ топ «Оң сандар», ІY топ «Теріс сандар» . Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. 2. Үй тапсырмасын тексеру (жұптап оқушылар бірінің дәптерін тексеру) 3. Қызығушылықты ояту: сұрақ –жауап. (Өткен тақырып бойынша сұрақтар қою) 4. Мағынаны тану. (сабақты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы түсіндіру) а) Сұрақ - жауап арқылы өтілген тақырыптарды талдау ә) «Кім жылдам?» ойыны (Планшетпен жұмыс ,ауызша есептер) б) Оқулықпен жұмыс. в) Семантикалық карта г) Ой толғаныс. («Алтернативті тест» әдісі арқылы сабақты қорытындылау) 5. Үйге тапсырма 6. Бағалау 7. Кері байланыс Қызығушылықты ояту: Үш тіл деп жатырмыз ғой, соған орай мына сандарды атап кетсек, қазақша орысша және ағылшынша (АЛДАРЫНА САНДАРДЫ БЕРЕМІН СОНЫ АЙТАМЫЗ) (Өткен тақырып бойынша сұрақтар қою) сұрақ –жауап. Сұрақтар
Мағынаны тану. Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі топта жауап беру Тірек схемалары бойынша сұраққа жауап алу І. - 12 - ( - 24 ) -36 12 -12 дұрыс жауабын табу. ІІ. Кез-келген теріс сан оң саннан кіші тең үлкен ІІІ. Қарама – қарсы сандардың қосындысы 0 1 -1 тең. ІY. Координаталық түзу бойында -3,2 саны -3 тің оң жағында сол жағында қарама-қарсы Топ басшысы смайликтер арқылы бағалайды (жауап берген оқушыға смайликтер береді) Топтық жұмыс «Кім жылдам?» ойыны (Планшетпен жұмыс,ауызша есептер,) топтар арасында жарыс
Дескриптор: Білім алушы - рационал сандардың көбейту ережесін қолданады.
«Бағдаршам» әдісі. Оқушылар түс таңдап топтарды бағалайды
|
Слайдтар 1-3.
Қосымша 1.
Слайдтар 4-5.
Қосымша 2.
Слайдтар 6-7. |
||||||
Сабақтың ортасы |
Жеке жұмыс Оқулықпен жұмыс Тақтада және өз орында әрбір оқушы рационал сандарды көбейтуге байланысты есептерді шығарады. № 483 Амалдарды орындаңдар: 1 ) -63·(7-11) 4) (26-11)·(-0,4) 7) (6,5-8)·2,4 2) 9,9·(3-5) 5) (32-40)·3,5 8) (7,2-9,6) ·(-3,5) 3) -2,2·(8-3) 6) (0,99-1)·2 9) (5,3-4,8)·(-6,2)
Дескриптор: Білім алушы - рационал сандардың таңбасын анықтайды; - рационал сандардың көбейту ережесін қолданады. № 485 Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазып, есептеңдер: (-)*(-2,125)*(-)+9,35
Жеке оқушымен жұмыс: №1 Көбейтуді орында:
№2
Дескриптор: Білім алушы - рационал сандардың таңбасын анықтайды; - көбейтуді орындайды; |
Қосымша 3.
Жауап берген балалардың қолдарына смайликтер жабыстырамын.
Слайдтар 8-9. Қосымша 4.
|
||||||
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Оқушыларға сұрақтар қою. Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту ережесін тұжырымдаңдар. Таңбалары бірдей екі санды көбейту ережесін тұжырымдаңдар. Көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса, көбейтінді нешеге тең? Көбейткіштердің біреуі бірге тең болса, көбейтінді нешеге тең? «Бас бармақ» әдісі арқылы сабақтан алған әсерлерін білемін. Кері байланыс Бүгін мен білдім … • Маған қызықты болды … • Маған қиын болды … · Мен ... тапсырмаларын орындадым · Менің көңіл-күйім ... . Үй тапсырмасы: №492(1,2,3) Оқушылар білімін бағалау. Бас бармақ Смайликпен бағалау Бағдаршам, бағалау Топпен және жеке өзін өзі бағалайды Жеке оқушыларға озық тапсырма беру. Шығармашылық тапсырма: Көбейтудің қасиеттеріне есептер құрастыру. Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. Стикерлерді толтыру. Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, талға іледі . «Жеміс ағашы» рефлексия жүргіземіз.. Бүгінгі сабақ бойынша өзіңдің жемісімізді жинайық.
|
Слайдтар 12-13. Қосымша
.
Бағдаршам, бағалау Топпен және жеке өзін өзі бағалайды
|
||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар |
||||||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс жасайды. Сабақта әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар беру арқылы саралау қарастырылған. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған. |
Әрбір оқушы өзін өзі бағалайды және бір-бірін жұпта бағалайды,топта бағалайды. |
Сабақта сыныпта қозғалып жүруге арналған белсенді іс-әрекет түрлері қарастырылған. |
||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.