Учебная презентация к уроку украинского чтения во 2 классе по произведениям В. А. Сухомлинского "Доброта - краса душі людської"
«Муниципальное бюджетное образовательное учреждение
Первомайская школа №2 Республики Крым»
«Доброта – краса душі людської»
( за оповіданнями В.О. Сухомлинського)
Разработка урока по чтению во 2 классе
на украинском языке
Автор: Мирошниченко Людмила Ивановна
1Тема уроку: Доброта – краса душі людської.
(за оповіданнями В. О. Сухомлинського)
Мета уроку: продовжувати знайомство учнів з творами В. О. Сухомлинського,
формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди допомагає
іншим; навчати учнів оцінювати вчинки головних героїв оповідань і казок,
наслідувати їх позитивні риси, розвивати вміння колективно обговорювати
прочитане; виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості;
збагачувати словниковий запас учнів.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, фотоальбом –
презентація «В. О. Сухомлинський», картки зі словами, тлумачний словник, твори
В. О. Сухомлинського, смужки слів,свічка, ноутбук, проектор.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
Привітання. Погляньте на мене, на наших гостей, один на одного.
Усміхніться…Із цих промінчиків добра, що заіскрились на ваших
обличчях ми розпочнемо наш урок.
II.Активізація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми виконаємо артикуляційну гімнастику, послухаємо й
прочитаємо оповідання, сповнені тепла в сонця, написані великим педаго
гом, чудовою людиною Василем Олександровичем Сухомлинським. При
цьому ми будемо мислити, міркувати, доводити, обґрунтовувати, робити
висновки. Попрацюємо в групах, парах і, звичайно, не забудемо пограти.
У мене є прохання до вас будьте уважними і активними на уроці.
1.Почнемо з артикуляційної гімнастики. Кожну вправу слід виконувати 45
разів.
а) Спокійно вдихніть повітря через ніс і так само видихніть його через рот.
б) Сядьте рівно. Рот закритий, напруженим язиком упирайтесь то в праву, то
в ліву щоку.
в) Присмокчіться язиком до піднебіння і голосно цокайте як коник.
г) Проартикулюйте голосні звуки без голосу: а, о, е, и, у, і.
Скоромовка. ( діти швидко говорять скоромовку).
III . Робота над новим матеріалом.
1. Вступне слово вчителя.
«Людина народжується на світ, щоб лишити по собі слід вічний».Ці сло
ва належать тому, хто все життя віддав дітям, автору книги «Серце віддаю дітям»
Василю Олександровичу Сухомлинському.Сьогоднішній урок при
2св’ячений його творчості. Тема нашого уроку «Доброта краса душі людської»
( за творами В. О. Сухомлинського) Слайд 1.
Скажіть, а які оповідання або казочки, написані В. О. Сухомлинським, ви читали?
( відповіді дітей.)
Давайте дізнаємось більше про життя і творчість великого педагога.
2. Презентація «В. О. Сухомлинський» Слайди 27.
3. Представлення виставки книг В. О. Сухомлинського.
Слайди 89.
(книги представляють двоє учнів)
В. Сухомлинський «Куди поспішали мурашки»
До книжки ввійшли невеликі оповідання видатного педагога і письменника В. О.
Сухомлинського про те, як діти відкривають для себе навколишній світ,
про взаємовідносини між дітьми, про доброту та чуйність, а також повчальні
казки про природу.
В. Сухомлинський « Гаряча квітка»
Ця книга – збірка мудрих і повчальних казок, оповідань, новел написаних для дітей
і дорослих великим українським педагогом і письменником Василем
Олександровичем Сухомлинським. Кожна казка, кожне оповідання
розповідають читачам про неповторну красу природи, магічгу силу доброти і
чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у нас бажання захистити
слабшого, допомогти старшим.
Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику
силу. І на сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою доб
ра за мудрими творами Василя Сухомлинського.
4. Створення «асоціативного куща». Робота в групах. Слайд 10.
Дуже мудро говорить народ: «Роби добро – і воно повернеться до тебе»
Цікаво,а з чим у вас асоціюється слово «добро»?( робота в групах )Слайд11.
Завдання: перед вами слова, надруковані на смужках паперу – це пелюстки, із цих
пелюсточків складіть квітку по центру якої слово «добро».
( слова: уважність, ненависть, співчуття, піклування, жадібність, любов,
милосердя, хитрість.чуйність, злість).
Давайте з’ясуємо яке ж значення слова «добро» за словником?
(із тлумачного словника зачитує учень)
Добро – гарні і корисні справи, які можна зробити на благо людей.
Чи може людина сказати, що вона вже все добре зробила?
Фізкультхвилинка
IV. Актуалізація читацького досвіду.
31. Опрацювання творів В. О. Сухомлинського.
Сьогодні ми познайомимось із новими творами Василя Сухомлинського,
які допоможуть нам зрозуміти найбільшу мудрість – людина приходить у цей
сонячний світ для добра. Оповідання «Добре слово», але спочатку прочитаємо
пірамідку слів, які зустрінуться в нашому тексті.
а) Читання пірамідки слів. Слайд12
їй
Оля
бульйон
стільник
подарунок
2. Оповідання «Добре слово». Слухаємо. ( читає вчитель)
а) Первинне сприйняття тексту:
що трапилось з Олею?
як родичі рятували дівчинку?
що зробила прабабуся Надія?
що повернуло дівчинку до життя?
б)То в чому велика сила? ( в доброму слові).
в) Повторне читання оповыдання дытьми.
Висновок.
Чому вчить нас це оповідання? ( Бути уважним, турботливим
до хворих, близьких, батьків, вміти співчувати).
3. Оповідання «Красиві слова і красиве діло».
а) Робота над заголовком твору. Метод «Передбачення».
Які слова ви вважаєте «красивими»?
Яке значення має слово «краса» за словником? ( зачитує учень)
Краса – це добре і прекрасне, що оточує людину і викликає в неї радість.
Сьогодні ми поговоримо про красиві слова і красиві діла. А як ви гадаєте,
про що може йти мова в оповіданні «Красиві слова і красиве діло»?
Читання пірамідки слів, що зустрінуться в тексті. Слайд 13.
це
злива
негода
пересидіти
незнайомець
б) Читання твору вчителем.
в) Словникова робота
Як ви розумієте порівняння?
4мокрий як хлющ ( дуже мокрий)
ллє, як із відра ( йде сильний дощ)
г) читання твору учнями.
Завдання. Подумайте, хто головний герой оповідання?
То хто є головним героєм у творі?
Який з хлопчиків сподобався вам найбільше?
Чи справді добре зробив третій хлопчик?
4. Робота в парах. Слайд 14.
Знайдіть в оповіданні речення, які на вашу думку можуть бути прислів’
ям? Слайди 1516.
У яких словах оповідання висловлено головну думку?
Гарні не красиві слова. Гарні – красиві діла.
А які ви ще знаєте прислів’я про добро?
Не одяг красить людину, а добрі діла.
Погано тому, хто добра не робить нікому.
Перший крок до добра – не роби зла.
За добро добром платять.
Висновок: Чому навчає це оповідання? ( Щоб бути доброю людиною замало
одних тільки добрих слів, треба робити добро)
Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна
паличка, достатньо сказати добре слово і зробити добре діло.
5. Інтерактивна вправа »В колі друзів… «Я дарую тобі..»
Слайд 17.
Спалахнула свічечка
Ніжним полум’ям.
Підійди погрітися,
Кому холодно..
Ця свічка – це символ доброти і чистоти. Давайте зараз висловимо
побажання один одному. Хай торжествують світло й доброта!
( Діти підходять до свічки і висловлюються).
V. Підсумок уроку. Слайди 1819.
Гадаю мені вдалося сьогодні посіяти зернятка Доброти у ваші серця.
Сподіваюсь проростуть вони і розквітне квіточка. Спочатку це пуп’янок,
який повільно розгорне свої пелюсточки Милосердя, Щедрості, Спра
ведливості, Дружби, Доброти.
Я всім бажаю добра! Ви сьогодні гарно працювали , тому добро повер
тається до вас у вигляді гарних оцінок. Хай щастить!
56