Құрылымдалған сұраныстар
Оценка 5

Құрылымдалған сұраныстар

Оценка 5
Разработки уроков
docx
информатика
10 кл—11 кл
23.12.2019
Құрылымдалған сұраныстар
Конструктордың көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау
сабак-2.docx

5-тарау. Ақпараттық жүйелер

Сабақтың тақырыбы

§ 5.11    ҚҰРЫЛЫМДАЛҒАН СҰРАНЫСТАР

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу

программасына сілтеме)

10.3.3.1        Конструктордың көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау

10.3.3.2        Кестеден деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін (SQL) қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Қарапайым сұраныс жасау жолымен танысады Көпшілік оқушы: Сұраныстар шебері режимінде өрістерді таңдау мүмкіндігін анықтайды

Кейбір оқушы: Деректер базасында сұраныс жасауды өмірде қолданады

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, жинақтау, талдау, бағалау

Бағалау критерийі

1.   Қарапайым сұраныс жасау жолымен танысады.

2.   Сұраныстар шебері режимінде өрістерді таңдау мүмкіндігін анықтайды.

3.   Күнделікті таныс деректерден кесте жасайды, деректер базасында сұраныс жасай алады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

QBE, сұраныс-запрос-demand, сұраныстар шебері-запросить мастер-request master, қарапайым сұраныс-простой запрос-simple demand, айқасқан сұраныс-крассворд-crossword demand, жазбалар-учет-recording

Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы

Қарапайым сұраныс құру жолын жазыңдар Айқасқан сұраныс құру жолдарын жазыңдар

Қарапайым сұраныс пен Айқасқан сұраныс жасауды салыстырыңдар

Құндылықтарға баулу

Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау

Пәнаралық байланыс

Ағылшын, орыс тілдеріндегі сөздер қолданылады

Алдыңғы білім

Есеп беруді құрудың қарапайым тәсілі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақыт

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1  мин

 

2  мин

 

 

 

7 мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Топқа біріктіру: «Жұбыңды тап»

Оқушылар қолғапшалардың қиындыларын құрастыру арқылы топтарға бірігеді.

 

Өткен сабақты пысықтау: «Ішкі, сыртқы шеңбер»

 

 

 

 

Суреттер


 

 

әдісі

Оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер болып отырады. Алдымен ішкі шеңбер сыртқы шеңберге сұрақтар қояды, шеңбердегі оқушылар қарама-қарсы қарай жылжиды да, сыртқы шеңбер ішкі шеңберге сұрақтар қояды.

Фигуралар арқылы бағалау

 

 

 

Сабақтың ортасы

3 мин

«Миға шабуыл» әдісі

- Құрастырылған деректер базасынан керекті ақпаратты қалай табуға болады?

 

 

5 мин

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Оқушылар тақырыпты оқып, жұптасып талқылайды.

Оқулық

 

5 мин

1-тапсырма.

Дүниежүзі өзендерінің арасынан 10 өзен ұзындығы және су бассейнінің көлемі бойынша берілген. Осы кестедегі мәліметтерден деректер базасын құрыңдар. Сұраныстар шеберін пайдаланып, өзендердің атауы мен ұзыңдығы бойынша сұраныс жасаңдар.

 

 

 

 

Дүниежүзі ндегі өзен аттары

Орналасқан материктері

Ұзындығ ы (км)

Су бассейнінің көлемі (мың шаршы км)

 

 

 

1

Еділ

Еуразия

3531

1360

 

 

 

2

Миссисип

и

Солтүстік

Америка

5971

3268

 

 

 

3

Колумбия

Оңтүстік

Америка

1953

669

 

 

 

4

Янцзы

Еуразия

6300

1808

 

 

 

5

Амур

Еуразия

4444

1855

 

 

 

6

Амазонка

Оңтүстік

Америка

3065

673

 

 

 

7

Сырдария

Еуразия

6437

7180

 

 

 

8

Әмудария

Еуразия

2540

309

 

 

 

9

Ніл

Африка

6671

2870

 

 

 

1

Конго

Африка

430

3820

 

 

 

Дескриптор:

Сұраныстар шеберін қолданып, қарапайым сұраныс жасай алады.

 

 

 

5 мин

 

2-тапсырма.

Көтерме қоры

Сипаттамалардың тізімі: тауардың коды, өнімнің атауы, қордағы саны, өлшем бірлігі, бірлік бағасы, өнімнің сипаттамасы.

Тапсырма: Жоғарыда берілген өрістер бойынша:

1.       Кестесін құру.

2.       Формасын жасау.

3.       Есебін дайындау.

4.       Тауардың атауы мен бірлік бағасы бойынша

 


 

 

 

 

 

 

5 мин

сұраныс кестесін дайындау.

Дескриптор:

-   Өрістер бойынша кесте құрады.

-   Форма жасап, есебін дайындайды.

-   Сұраныс кестесін дайындайды.

 

3-тапсырма.

Өздеріңе күнделікті таныс деректер бойынша кесте құрастырып, деректер базасын жасаңдар. Жасалған дерек қоры бойынша маңызды деп тапқан екі өріс бойынша сұраныс жасап, қағазға басып шығарыңдар.

Дескриптор:

-   Күнделікті өмірден дерек қорын жасайды.

-   Өрістер бойынша сұраныс жасайды, баспаға береді. Оқушылардың жұмыстарын аты-жөні жазылған кесте ұяшықтарын бояу арқылы бағалау

 

Сабақтың соңы

6 мин

 

 

 

1 мин

«Эссе» стратегиясы

Деректер базасымен жұмыс жасаудағы сұраныстар жасай білудің маңызын анықтаңдар.

Бірін-бірі бағалайды

 

Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі

Оқушылар сабақтан алған әсерін басбармақтарын көрсету арқылы көрсетеді.

 

А4 парағы

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға

қандай тапсырма бересіз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасын сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. Шаттық шеңбері, Топқа біріктіру: «Жұбыңды тап», «Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау, «Миға шабуыл», «Ойлан, жұптас, бөліс», Деңгейлік тапсырмалар, Эссе,   кері байланыс орнату:

«Басбармақ»

Фигуралар арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

 

Құрылымдалған сұраныстар

Құрылымдалған сұраныстар

Құрылымдалған сұраныстар

Құрылымдалған сұраныстар

Құрылымдалған сұраныстар

Құрылымдалған сұраныстар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
23.12.2019