ҚҰРЫЛЫС ӨНДІРІСІНІҢ НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕРІ МЕН НӨЛДІК ЦИКЛІ
Оценка 5

ҚҰРЫЛЫС ӨНДІРІСІНІҢ НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕРІ МЕН НӨЛДІК ЦИКЛІ

Оценка 5
docx
21.10.2020
ҚҰРЫЛЫС ӨНДІРІСІНІҢ НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕРІ МЕН НӨЛДІК ЦИКЛІ
Дәріс 19-20.docx

                                                                                               бЕКІТЕМІН:

                        Директордың  оқу – өндірістік

                        жұмыстары жөніндегі орынбасары:

                                                            Р.Айназаров

                                                                                                                                                                          

Сабақ жоспарының конспектісі

                                                                                              

Курс:

I

Топ:

109

Сабақ нөмірі:

19-20

Пән атауы:

Арнайы технология

Оқытушы аты-жөні:

Тұрахметов Наурыз Дастанұлы

Мамандығы/

Біліктілігі:

1401000-«Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану»

1401032 – «Құрылыс шебері»    

Уақыты:

12.09.2020 

14.09.2020

Өткізілетін орны:

№    аудитория

Сабақтың тақырыбы:

Іргетастарды гидрооқшаулау

Сабақ мақсаты: Білім алушыларға  іргетастарды гидрооқшаулау туралы  мәлімет беру. 

ü Білімділік:

1. Іргетастарды гидрооқшаулау туралы түсіндіру.

2. Бақылау мысалдарын орындау.

3. Жеке тапсырманы орындау. 

ü Тәрбиелік:

жанашырлық, мейірімділік пен әділдік тәрізді адамгершілік санат негізінде эстетикалық  талғамын  қалыптастыру,  нәтиже  алуға және  уақытты  үнемдеуге  дағдыландыру. өз білімін пайдалану, өз көзқарасын білдіру, шешім қабылдау және ол үшін жауапты болуға, отанға деген сүйіспеншілік пен құрмет сезімдерін нығайтуға тәрбиелеу.

ü Дамытушылық:

Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамытып, қызығушылығын ояту, білім-білік дағдыларын қалыптастыру

Сабақ түрі:

Теория

Сабақ типі:

Лекция,әңгімелесу

Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиялары: Дамыта оқыту, сұрақ жауап, ақпарат құралдарынан жинақталған мәліметтер, интерактивті әдістер: ой қозғау, салыстыру, талдау, ақпарат беру;

Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар: Электронды оқулық .Пән бойынша оқулықтар : О.В.Ефремова, Г.К.Жумагужинова, А.П.Лебедев, М.К.Нурсеитов «ҚҰРЫЛЫС НЫСАНДАРЫН САЛУ, ПАЙДАЛАНУ ЖӘНЕ ҚАЙТА ҚҰРУ КЕЗІНДЕГІ ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ ҮРДІСТЕР», Г. Г.ЧЕРНОУС «Сылақ жұмысы», А.Ф.ЮДИНА «ҒИМАРАТТАР МЕН ҚҰРЫЛЫСТАРДЫ ҚАЙТА ҚҰРУ ЖӘНЕ ТЕХНИКАЛЫҚ ТҰРҒЫДАН ҚАЛПЫНА КЕЛТІРУ», А.Ф.ЮДИНА «ТҰРҒЫН ЖӘНЕ ҚОҒАМДЫҚ ҒИМАРАТТАР ҚҰРЫЛЫСЫ», Б.А.СТЕПАНОВ «БАЛТАШЫЛЫҚ,АҒАШ ЖҰМЫСТАРЫ»

ОӘК, таратпалар, интернет материалдары: магистраль жолдары видео жазба

Қолданылатын негізгі әдебиеттер:

О.В.Ефремова, Г.К.Жумагужинова, А.П.Лебедев, М.К.Нурсеитов «ҚҰРЫЛЫС НЫСАНДАРЫН САЛУ, ПАЙДАЛАНУ ЖӘНЕ ҚАЙТА ҚҰРУ КЕЗІНДЕГІ ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ ҮРДІСТЕР»

Қосымша әдебиеттер:

Ғаламтор желісінен алынған материалдар


Сабақ барысы

Уақыты

Сабақ барысындағы оқытушы іс-әркеті

Сабақ барысындағы студенттің іс-әрекеті

Қажетті оқу-ресурстық құралдар

1

2

3

4

5

І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация

5 мин

Білімалушылармен сәлемдесу;

-Аудитория тазалығын қадағалау;

-Сабаққа қажетті құралдарын тексеру;

-Сабаққа назарларын аударту;

-Дәптер тексеру;

Оқытушымен сәлемдесу;

-Аудиторияны сабаққа дайындау;

-Сабаққа дайындық жасау;

-Сабаққа назарларын аудару;

Кітаптар

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс)

10 мин

Құрама темірбетонды ленталық іргетастарды және тостағанша типтегі іргетастарды бағаналар астында монтаждау туралы сабақ сұрау;

Құрама темірбетонды ленталық іргетастарды және тостағанша типтегі іргетастарды бағаналар астында монтаждау туралы сабақ айту;

Кітаптар,

схема

ІІІ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер

5 мин

Іргетастарды гидрооқшаулау туралы түсінік;

Іргетастарды гидрооқшаулау туралы ойларын толықтыру;

Кітаптар,

схемалар

ІҮ. Жаңа материалды меңгерту

15 мин

Интерактивті тақтаны пайдаланып білім алушыларға  сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру; 

Іргетастарды гидрооқшаулау туралы мәлімет беру;

Интерактивті тақтадан жаңа сабақтың тақырыбы мен  мақсатын түсінеді; 

Іргетастарды гидрооқшаулау туралы мәлімет алу;

Кітаптар, 

схемалар

Ү.Білімді бақылау, бағалау

5 мин

Схемадан сызбаның  бір тапсырмасын орындау жолын түсіндіріп көрсетеді;

-Берілген тапсырманы жеке орындауға уақыт береді;

-Тапсырманы бақылау, жеке дара кеңес беру жұмыстарын жасау;

Схемадан сызбаның  бір тапсырмасын орындау жолын түсіну;

-Берілген тапсырманы жеке орындауға тырысу;

 

Кітаптар,

схемалар

ҮІ. Қорытынды (рефлексия)

3 мин

-Бағалау критерийлері:

-Бағалау парағына әрбір кезең бойынша белгі қою арқылы бағаланады

 

-Сызылған схема деңгейлері бойынша көрсетіп, бағалау парағына белгі қойылады;

-Білімалушылар өтілген тақырып бойынша теориялық сұрақтарға жауап береді;

-Бағалау парағына түскен белгілер бойынша бағаланады

Кітаптар, схемалар,

Бағалау парағы

ҮІІ. Үй тапсырмасын беру

2 мин

Үй тапсырмасын орындауына байланысты түсіндіру

Үй тапсырмасын орындау реті бойынша түсіну

Кітаптар, схемалар

Теориялық тапсырма

Шығармашылық тапсырма

-

 

Глоссариймен жұмыс

 

 

Дәріс №19-20

 

1.2.8 Іргетастарды гидрооқшаулау

 

 

Ғимаратты капиллярлық және жер асты ылғалынан қорғауды іргетас деңгейінде      оның                                     көтергіш

қабырғалардың қалыңдығына түсіп кетуінің алдын алып жүргізеді.

Гидрооқшаулау тік (бүйір) және көлденең болады. Көлденеңді топырақ пен іргетас жанасатын тустан орындайды, яғни кері төгу тұсынан.

Гирооқшаулауды орнату бойынша жүмыстың орындалуын жобамен сәйкес жүргізу керек. Гидрооқшаулауды орнату үшін міндетті түрде жасырын жүмыстар үшін акт жасалады. Бүйір тік орнату                             бойынша                    жүмысты

гидрооқшаулаушылар жүргізеді, ал көлденеңді кірпіш қабырғаларға тасшылар жасайды.

Бүйір гидрооқшауды геологиялық жағдайлар мен іргетас тереңдігі есебінен жобалайды. Гидростатикалық арын қаншалық жоғары болса, гидрооқшаулану соншалық маңызды болу керек. Ең жеңіл және ең аз шығынды ол - жақпа гидрооқшаулағыш. Бул жағдайда сырлағыш пульттар немесе жаққыш және білікшелердің көмегімен дайын гидрооқшаулағыш қүрамдар таушайырлы мастикаларды жағады (сур. 3.23).

Орындау технологиясында аса күрделісі бүйірлік делімді гидрооқшау. Г идрооқшаудың бул түрі алдын ала тегістелген және төсеніш салынған бетке орындау керек. Беткі қабаттарды дайын сылақ қоспалармен тегістейді. Судың үлкен арынында тесіліп жабысу технологиясын қолданады (10-15 мм қалыңдықтағы сылақ пенетратты жағу). Сыланған қабат қатқаннан кейін гидроизолдың екі қабатын жабыстыруды (негізсіз және жоғарғы толтырусыз орама гирооқшаулағыш материал) көлденең және бойлық айқассалын міндетті түрде қадағалаумен жүргізеді (сур. 3.24).123

Көлденең және бүйір гидрооқшаулағышты орнату бойынша жүмысты м2гидрооқшауланатын бетте жүргізеді. Жүмыстардың еңбек сыйымдылығы ҚР ҚН №8 «Кірпіштер мен блоктардан қүрылым» жинағының нормасы бойынша анықталады.

Қазаншүңқырлар мен орлардың қуыстарын қайта толтыруды гидрооқшаулағыштың толық кебуінен кейін және гидрооқшаулау жүмыстарын орындауға жасырын жүмыс актілерін рәсімдеуден кейін орындайды. Қайта толтыру жүмыстарын қолмен немесе бульдозердіңкөмегімен үйінді топырағын қуыстарға күлатып жүргізуге болады. Жерді нығыздауды қабатпен алдымен өзі жүретін қол тегістегішімен, жоспарлау белгісіне жеткенде өзі жүретін катоктармен жүргізеді. Далалық тығыздық өлшегішпен анықталатын жер тығыздығының жобалық мәніне жеткеннен кейін төсенішті орнату жүмыстарын орындайды. Қайта толтыру бойынша жүмыстардың аяқталуы қабырғаларды өру жүмысының басталуын білдірмейді. Сол себепті жүмыс жүргізу кестесінде бүл жүмыстарды қатар жобалайды (бір уақытта).

Нөлдік цикл жумыстарын жүргізуді жобалауды оку қүралында көрсетілген реттілікпен жасау керек. Ол күнтізбелік жоспар жүмыстарыныц реттілігін жобалауда және нысанды салуды орындауда мәнге ие.


 

ЕКІТЕМІН:

ЕКІТЕМІН:

Сабақ барысы Уақыты

Сабақ барысы Уақыты

Дәріс №19-20 1.2.8 Іргетастарды гидрооқшаулау Ғимаратты капиллярлық және жер асты ылғалынан қорғауды іргетас деңгейінде оның көтергіш қабырғалардың қалыңдығына түсіп кетуінің алдын алып жүргізеді

Дәріс №19-20 1.2.8 Іргетастарды гидрооқшаулау Ғимаратты капиллярлық және жер асты ылғалынан қорғауды іргетас деңгейінде оның көтергіш қабырғалардың қалыңдығына түсіп кетуінің алдын алып жүргізеді

Сол себепті жүмыс жүргізу кестесінде бүл жүмыстарды қатар жобалайды (бір уақытта)

Сол себепті жүмыс жүргізу кестесінде бүл жүмыстарды қатар жобалайды (бір уақытта)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
21.10.2020