Сабактын такырыбы: "Тогы бар шаргынын магнит орісі. Электромагниттер"
Оценка 5
Разработки уроков
docx
астрономия +1
8 кл
31.03.2017
Сабақтағы оқыту мақсаттары: Оқушылар үйренеді:
1.Тогы бар шарғының магнит өрісі туралы, электромагнит туралы білуі.
2.Электромагниттің темір денелерді өзіне тартатын күшінің неге тәуелді екенін білуі.
3.Электромагниттік реле туралы білуі. Өз болжамдары мен қортындыларын жасай алуы.
Барлық оқушылар:
Тогы бар шарғының магнит өрісі туралы, электромагнит туралы біледі.Сабақтағы оқыту мақсаттары: Оқушылар үйренеді:
1.Тогы бар шарғының магнит өрісі туралы, электромагнит туралы білуі.
2.Электромагниттің темір денелерді өзіне тартатын күшінің неге тәуелді екенін білуі.
3.Электромагниттік реле туралы білуі. Өз болжамдары мен қортындыларын жасай алуы.
Барлық оқушылар:
Тогы бар шарғының магнит өрісі туралы, электромагнит туралы біледі.
Тогы бар шарғының магнит өрісі.Электромагнит.docx
Бекітемін:
Пәні: Физика және астрономия
Қысқа мерзімді жоспар №50
Сабақтың тақырыбы : Тогы бар шарғының
магнит өрісі. Электромагниттер
Күні:
№201 мектеплицей
Мұғалімнің атыжөні: Шілдебаева Айгүл
Сабақтағы оқушылар
саны:
Сабаққа қатыспаған оқушылар
саны:
Сынып: 8 «В»
Сабақтағы оқыту
мақсаттары:
Күтілетін нәтиже:
Тілдік мақсаттар
Пәнаралық
байланыстар
Алдыңғы білім
Дерек көздер,
ресурстар
Оқушылар үйренеді:
1.Тогы бар шарғының магнит өрісі туралы, электромагнит туралы білуі.
2.Электромагниттің темір денелерді өзіне тартатын күшінің неге тәуелді екенін білуі.
3.Электромагниттік реле туралы білуі. Өз болжамдары мен қортындыларын жасай алуы.
Барлық оқушылар:
Тогы бар шарғының магнит өрісі туралы, электромагнит туралы біледі.
Оқушылардың көпшілігі:
Электромагниттің темір денелерді өзіне тартатын күшінің неге тәуелді екенін біледі.
Кейбір оқушылар:
Электромагниттік реле туралы біледі. Өз болжамдары мен қортындыларын жасай алады.
Физикалық терминдердің дұрыс қолданылуына мән беру.
жаратылыстану
Түзу токтың магнит өрісі
1.Б.М. Дүйсембаев, т.б, Физика және астрономия. Алматы «Мектеп», 2015 ж
2.Мұғалімге арналған нұсқаулық. «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, І деңгей
3. Электронды оқулық, 8 сынып
4.В.И.Кем, Б.А.Кронгарт Физика . Есептер жинағы
Жоспар
ланған
мерзім
Кіріспе
(3мин)
Үй
тапсырма
сы (8
мин)
Жоспар
Жоспарланған ісшаралар
«Атомдар мен молекулалар» ойыны
арқылы
3 топқа бөлу
Мұғалімнің іс
әрекеті
Ынтымақтастық
ортасын құру.
Ережелерді еске
түсіреді.
Үй тапсырмасымен жұмыс.
Түзу токтың магнит өрісі
Түрткі, сынама, қайта бағыттау
сұрақтары
Мұғалім оқушыларға
түрткі, сынама, қайта
бағыттау сұрақтарын
өткен
тақырып
бойынша береді.
Мұғалім әр оқушының
жауаптарына
мадақтау
айтады.
сөздерін
3 мин
Қызығушылығын ояту
Миға шабуыл . Сұрақтар арқылы
Бағалау
түрі
Ынталанды
ру
Мадақтау
Оқушының іс
әрекеті
Әлеуметтік
орта,
ынтымақтасты
қ ортаға енеді
ойлану
талқылау,
диалог
жауап
беру
Оқушылар
сұрақтарға
жауап береді,
ойпікірлерін
білдіреді.
Сабақтың Негізгі
бөлімі
(13 мин)
Мағынаны тану
Топтық бірлескен жұмыс. Кіші жоба
қорғау.
(«Аялдама» әдісі бойынша қорғайды.)
Шағын топ ішіндегі
оқушылардың
жұмысын бақылау.
Барлық оқушылардың
белсенділігін, әрекет
түрін, оның сапасын,
ынтымағын,
өзара
нәтижеге
жету
ниеттерін бақылау.
5 мин
Жұптық жұмыс. Жалғасын тап...
Ойтолғаныс
Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар
Қорытын
ды
бөлімі
8 мин
Шағын топтың
ішіндегі белсенділігі
оқушыны
төмен
белсенділігі
жоғары
оқушымен
жұптастыруды
стикерлер көмегімен
ұйымдастыру.
Сынып
ішіндегі
барлық оқушылардың
деңгейлік тапсырманы
орындауын қадағалау.
Әсіресе мұғалімнің
назарында А, В, С
деңгейіндегі
оқушылардың
әрекетін бақылау.
оқу
тақырыбын
ашады.
Арнайы
рөлдерге
бөліну арқылы
шағын топта
кіші жоба
әзірлейді.
Топтық
жұмысты
құрылымдауға
үйренеді.
Басшы
рөлдерге
бөледі,
бақылайды,
Оқушылар
жоба бойынша
сұрақтар
қоядыжауап
береді,
спикері
Топ
қорғайды.
Жаңа тақырып
бойынша
бойындағы
білімдерін
пысықтайды.
Оқушылар
деңгейлік
тапсырманы
орындайды.
Критерий
арқылы
бағалау
1.Қорғау
тәртібін
сақтау:
Уақыт
және
әдептілік;
2.
Мазмұнның
толық
ашылуы;
3. Өмірден
мысалдар
келтіруі.
«Екі
жұлдыз, бір
тілек»
Оқушылар
дың танымы,
сөйлеу,
тыңдалым,ж
азылымы,
оқылымы,
ойлау
қабілеті
артады
Жаңа
тақырып
бойынша өз
білімдерін
тексереді,
сыни
ойланады,
ақпаратпен
жұмыс
жасау
дағдылары
дамиды
Кері байланыс.
5 мин
Бір минуттық эссе
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын ауызша айтады. Оқушылар үйде
өздерінің ойларын
жаңа тақырып
бойынша
дәптерлеріне түсіріп
келеді , тақырыпты
оқып келеді.
Бағалау Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлаймыз?
Зерттеу жұмысы
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері АКТмен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол
ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға
жауап беріңіз?
Үйге
Тогы бар шарғының магнит
өрісі. Электромагниттер
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен
жоспарланған саралау шаралары
тиімді болды ма? Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер енгіздім
және неліктен?
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қорытынды бағамдау
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
Жұптық жұмыс. Жалғасын тап...
1. Электромагнит деген не? _________________________________________________________________________
2. Ол қандай бөлшектерден тұрады ? ________________________________________________________________
3. Электромагнит қайда қолданылады ? _______________________________________________________________
4. Қандай жағдайда зарядталған денелердің төңірегінде тек қана электр өрісі, ал қандай жағдайларда электр өрісі
де, магнит өрісі де пайда болады ?
_________________________________________________________________________________________________
5. Электромагниттік реле деген не ? __________________________________________________________________
6. Суретте катушка өткізгіш сымға ілінген. Егер катушка бойымен ток жіберсе, ол магнитке тартылады. Осы
бақыланған құбылысты түсіндіріңдер. 7. Неге тогы бар қатушкаға темір өзекше енгізгенде, оның магниттік қасиеті күшейеді? Түсіндіріңдер.
4. Егер тізбекті кілтпен тұйықтасақ, онда алюмении М өзекше қозғала бастайды. Бақыланған тәжірбиені
түсіндіріңіз.
Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар
І деңгей
1. Егер шегенің қалпағына тұрақты магниттің оңтүстік полюсін жақындатса, онда оның өткір ұшында қандай полюс
пайда болады ?
2. Темір өзекше енгізгенде , ток жүріп тұрған шарғының магнит өрісінің күшейетін себебеі неде ?
Егер мыс, никель, алюминий өзекшелерін енгізсе, онда бұндай күшеюлер байқала ма?
1.Электрмагнит тізбекке қосылғанда , толық ток күші бірден орнамайтыны неліктен ?
2.Зауытта қызған металл кесектерін көтеруге электрмагнитті қолдануға болмайды. Неге ?
ІІ деңгей
1.Электрмагниттік крандармен жүкті көтергенде , токты ажыратса да, жүктің өзекшеден ажырамайтыны неліктен?
Бұл жағдайда ораммен кері бағытта әлсіз ток жіберіледі. Жүк ажырайды. Неге?
2.Тұрақты магниттің полюстарын көрсетіңіз.
ІІІ деңгей
Сабактын такырыбы: "Тогы бар шаргынын магнит орісі. Электромагниттер"
Сабактын такырыбы: "Тогы бар шаргынын магнит орісі. Электромагниттер"
Сабактын такырыбы: "Тогы бар шаргынын магнит орісі. Электромагниттер"
Сабактын такырыбы: "Тогы бар шаргынын магнит орісі. Электромагниттер"
Сабактын такырыбы: "Тогы бар шаргынын магнит орісі. Электромагниттер"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.